Arama

Yunan Mitolojisinde Büyük Ayı ve Küçük Ayı

Güncelleme: 5 Şubat 2011 Gösterim: 5.703 Cevap: 0
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Haziran 2008       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Uzun zaman önce Kallisto adında bir kadın ve onun oğlu olan Arkas yaşardı. Kallisto, herkes tarafından çok sevilen güzel bir kadındı. Ormanları, çiçekleri, şırıl şırıl akan şelaleleri kısacası doğayı çok severdi. Tanrıların tanrısı Zeus da onun güzelliğine hayrandı ve ona aşıktı. Bu ise Hera’da Kallisto’ya karşı bir öfke yaratıyordu. Bir gün Kallisto yine doğaseverliğiyle ormanda neşe içinde avlanırken; Hera onu görmüştü ve birden öfkelendi ve ona büyü yaparak güzel ve genç bir kadın olan Kallisto’yu vahşi bir ayıya çevirmişti.

Sponsorlu Bağlantılar
Kallisto kendisini ayı halinde görünce çok korkmuştu. Kaçıyordu her şeyden; ağaçların çalıların arasına saklanıyordu. Zavallı ayı on beş yıl boyunca bu şekilde yaşadı. Artık güneşin ışığı, şelaler, ağaçlar, çiçekler ona güzel gelmiyordu. Yitirmişti doğaya karşı olan sevgisini artık.

Birgün, arkadaşlarını ormanda avlanırken gördü Kallisto ve görmesinler diye saklandı. Aradan belli bir zaman geçtikten sonra oğlu Arkas’ı görmüştü. Büyümüştü, uzun boylu, yakışıklı bir adam olmuştu. Annesi onu hemen tanıdı,Arkas annesi olan büyük ayıyı görüncekorkmuştu ve okunu çıkardı onu vurmak için. Tam o sırada Tanrıların Tanrısı Zeus geldi. Oku ve yayı Arkas’ın elinden aldı. Çünkü Zeus Kallisto’yu çok seviyordu ve Hera’nın yaptığı bu zalimliği bir yandan affettirmek istiyordu.

Zeus oku ve yayı Arkas’ın elinden aldıktan sonra anne ve oğlunu gökyüzünde iki yıldıza çevirdi,Büyük Ayı ve Küçük Ayı.onları yıldızların olduğu bir gecede görebiliriz. Büyük Ayı ve Küçük Ayı’yı gökyüzünde sayısızca yıldızın arasından ayırt edebiliriz

Hera onları gökyüzünde görünce çok sinirlenmişti. Hera Kallisto’yu insandan daha aşağılık bir varlığa çevirmişti. Ancak Zeus Kallisto’yu ve oğlunu insandan daha üstün bir varlığa çevirmişti.

Hera deniz tanrısı Poseidon’a giderek ondan Kallisto ve oğlu Arkas’ı Okyanus Sarayı’na hiçbir zaman alınmamasını istedi. Poseidon da kabul etmişti

İşte bu yüzden gökyüzüne baktığımızda Büyük Ayı ve Küçük Ayı’nın gecenin ilerleyen saatlerinde yavaş yavaş aşağıya doğru indiğini ve en sonunda okyanusların, denizlerin seviyesine geldiğinde birden kaybolduğunu görürüz.

Bu güzel hikaye bana sıcak ve güzel yaz gecelerinde yıldızların gökyüzünde olduğu zamanlarda bu iki yıldızı hatırlatacak ve ben bu yıldızları gördüğümde anne ve oğlunu kıskançlığı yüzünden birbirinden ayırmaya çalışan Hera’ya karşı Zeus’un, Kallisto’ya olan aşkının verdiği güçle onların gökyüzünün incileri olan ve sıradan olmayan (Büyük Ayı-Küçük Ayı) yıldızlara çevirdiği aklıma gelecek.

Son düzenleyen asla_asla_deme; 5 Şubat 2011 22:21 Sebep: Sayfa D

Benzer Konular

16 Haziran 2008 / BrookLyn Mitoloji
22 Aralık 2008 / SEMİH ARAL Cevaplanmış
28 Temmuz 2009 / ThinkerBeLL Taslak Konular
3 Mayıs 2009 / HipHopRocK Taslak Konular
14 Haziran 2008 / Misafir Mitoloji