Arama

Windows Installer CleanUp Utility

Güncelleme: 20 Haziran 2012 Gösterim: 146.575 Cevap: 16
NeutralizeR - avatarı
NeutralizeR
ADM Webmaster
7 Şubat 2007       Mesaj #1
NeutralizeR - avatarı
ADM Webmaster
Windows Installer CleanUp Utility'nin Açıklaması

Sponsorlu Bağlantılar
Alıntı

Programla ilgili resimli anlatım şu konuda mevcut:

Yeni WLM sürümüne güncelledikten sonra...

İndirme bağlantısı: zip msicuu2.zip (311.7 KB)

Uyarı
Windows Installer CleanUp Utility, Microsoft Windows Installer kullanan programlar ile ilgili yükleme sorunlarını çözümlemek için "olduğu gibi" sunulur. Bu yardımcı programı kullanırsanız, diğer programları yeniden yüklemeniz gerekebilir. Dikkatli olmanız önerilir.

Microsoft, Windows Installer CleanUp Utility'yi güncelleştirmiştir. Windows Installer CleanUp Utility ile, bir programın Windows Installer yapılandırma bilgilerini kaldırabilirsiniz. Yükleme (Kurulum) sorunları yaşarsanız, programınızın Windows Installer yapılandırma bilgilerini kaldırmak isteyebilirsiniz. Örneğin, programınızı ilk yüklediğinizde bulunmayan bir program bileşenini eklemeye (veya kaldırmaya) çalıştığınızda yükleme sorunlarıyla karşılaşırsanız programın Windows Installer yapılandırma bilgilerini kaldırmanız gerekebilir.

Windows Installer CleanUp Utility aşağıdaki işlevleri gerçekleştirmez:

•Windows Installer'ı kaldırma
•Windows Installer tarafından yüklenen Microsoft Office 2003 gibi programların dosyalarını kaldırma

Windows Installer CleanUp Utility aşağıdaki işlevleri gerçekleştirir:

•Windows Installer tarafından yüklenmiş bir veya daha fazla programı seçebileceğiniz bir iletişim kutusu sağlar

Bunu yapmak için, istediğiniz programı Windows Installer CleanUp (Windows Installer Temizleme) iletişim kutusundan Installed Products (Yüklü Ürünler) listesinden seçin. Seçiminizi yaptıktan sonra, yardımcı program yalnızca bu programlarla ilişkili olan Windows Installer yapılandırma bilgilerini kaldırır.

•Seçtiğiniz programlar için Windows Installer yapılandırma bilgilerini oluşturan dosya ve kayıt defteri ayarlarını kaldırır Programınızın Windows Installer yapılandırma bilgilerini kaldırmak için bu yardımcı programı kullanırsanız ve programı yeniden yüklemeyi düşünüyorsanız, programı özgün olarak yüklendiği klasöre yeniden yüklemelisiniz. Bu, sabit diskinizdeki veya disklerinizdeki dosyaların kopyalanmasını engeller.

Daha fazla bilgi
Windows Installer CleanUp Utility'nin bu sürümü Microsoft Windows'un tüm 32 bit sürümlerinde düzgün çalışır. Microsoft Windows'un 32-bit sürümleri şunlardır:

•Microsoft Windows Vista•Microsoft Windows Server 2003
•Microsoft Windows XP•Microsoft Windows Millennium Edition
•Microsoft Windows 2000
•Microsoft Windows NT 4.0 Service Pack 3 veya sonrası
•Microsoft Windows 98
•Microsoft Windows 95

Windows Installer CleanUp Utility'nin bu sürümü Microsoft Windows'un tüm 64 bit sürümlerinde düzgün çalışır. Microsoft Windows'un 64-bit sürümleri şunlardır:

•Microsoft Windows Server 2003
•Microsoft Windows XP
•Microsoft Windows Vista Aşağıdaki dosya Microsoft Yükleme Merkezi'nden yüklenebilir:

Downloadİndirme bağlantısı: zip msicuu2.zip (311.7 KB)

Readme.txt dosyası içeriği

Alıntı

WINDOWS INSTALLER CLEAN UP UTILITY sürüm 3 için BENİOKU DOSYASI
EYLÜL, 2006

WINDOWS INSTALLER CLEAN UP UTILITY NEDİR?
Windows Installer Clean Up Utility, bir sorun oluşursa Windows Installer yapılandırması yönetim bilgilerini kaldırmak için kullanılabilen bir araçtır.

*** NOT: Windows Installer Clean Up Utility, 2007 Microsoft Office Sistemi yükleme bilgilerini kaldırmak için kullanılmamalıdır. ***

Aşağıdaki sorunlardan biri oluşursa, Windows Installer yapılandırması yönetim bilgileri bozulabilir:

- Bilgisayarın kayıt defteri bozulur.

- Windows Installer tarafından kullanılan bir kayıt defteri ayarı
istemeden değiştirilir ve bu değişikli bir soruna neden olur.

- Windows Installer kullanan bir programı (örneğin,
Microsoft Office 2003) yükleme işlemi kesintiye uğrar.

- Bir kurulum programının aynı anda birden çok örneği çalışmaktadır veya
kurulum programının bir örneği "engellenmiştir."

MSICU.EXE DOSYASINA NE OLDU?
Özgün sürümde, Windows Installer Clean Up Utility'nin iki sürümü vardı: Msicu.exe (Microsoft Windows 95, Windows 98 ve Windows ME'de kullanılmak üzere) ve Msicuu.exe (Windows NT, Windows 2000, Windows XP ve Windows Server 2003'te kullanılmak üzere). Msicuu.exe dosyası artık Microsoft Windows'un tüm 32-bit sürümlerinde çalıştığı için, Msicu.exe kaldırılmıştır.

MSIZAP.EXE NEDİR?
Windows Installer Clean Up Utility, Windows Installer yapılandırması yönetim bilgilerinde temizleme işlemleri gerçekleştirmek için Msizap.exe program dosyasını kullanır. Microsoft, Msizap.exe dosyasını el ile çalıştırmanızı önermez; çünkü Msizap.exe, bir komut satırı arabirimi kullanır. Msizap.exe, Windows Installer Clean Up Utility ile aynı kullanım kolaylığına ya da koruma düzeyine sahip değildir.

AYIKLANAN DOSYALARDA NEDEN MSIZAP.EXE YOK?
MSIZAP.EXE dosyasının iki sürümü vardır: MsiZapA.exe (Windows 95, Windows 98 ve Windows ME'de kullanılmak üzere) ve MsiZapU.exe (Windows NT, Windows 2000, Windows XP ve Windows Server 2003'te kullanılmak üzere). Windows Installer Clean Up Utility'nin düzgün çalışması için, uygun yürütülebilir dosyanın MsiZap.exe olarak yeniden adlandırılması gerekir. Yükleme işlemi doğru sürümü otomatik olarak yeniden adlandırır ve yükler.

WINDOWS INSTALLER CLEAN UP UTILITY'Yİ NASIL YÜKLERİM?
Yardımcı programı karşıdan yüklediğinizde Yükle veya Kaydet'i seçin (Kaydet'i seçerseniz, karşıdan yüklediğiniz yürütülebilir dosyayı, kaydettiğiniz klasörden çalıştırın). Varsayılan olarak, kurulum programı Windows Installer Clean Up Utility dosyalarını Program Files klasörünün altında bir klasöre yükler. Bu klasöre "Windows Installer Clean Up" adı verilir.
Yardımcı program tarafından kullanılan tüm dosyalar (Msicuu.exe, Msizap.exe ve bu Benioku dosyası) bu klasöre kopyalanır ve Başlat menüsü altındaki Programlar menüsünde bir kısayol oluşturur.

Dosyalar, karşıdan yüklenen dosyadan el ile de ayıklanabilir. Ancak, bunu yaptıktan sonra, uygun MsiZap*.exe dosyasını "MsiZap.exe" olarak yeniden adlandırmalısınız (NOT: Bu yardımcı programı Windows 95/98/98SE/ME'de kullanırsanız, MsiZapA.exe olarak yeniden adlandırın. Aksi durumda, MsiZapU.exe olarak yeniden adlandırın.)

WINDOWS INSTALLER CLEAN UP UTILITY'Yİ NASIL ÇALIŞTIRIRIM?
Windows Installer Clean Up Utility'yi çalıştırmak için, aşağıdaki yöntemlerden birini kullanın:
- 'Başlat'ı tıklatın, 'Tüm Programlar'ı (veya bazı işletim sistemlerinde 'Programlar'ı) tıklatın ve sonra da
Windows Installer Clean Up Utility kısayolunu tıklatın.
- Msicuu.exe dosyasını bulun ve çalıştırın.

Bir ileti, yüklü ürünlerin listesi ve dört düğme içeren bir iletişim kutusu görüntülenir.

Görüntülenen ileti aşağıdaki gibidir:

Continuing further will make permanent changes to your system. You may
need to reinstall some or all applications on your system that used the
Windows Installer technology to be installed. If you do not want to
proceed, please press the 'Exit' button now. Choosing 'Remove' will
make the permanent changes.

Liste, Windows Installer ile kaydedilen tüm yüklü programların adlarını da içerir. Windows Installer Clean Up Utility yüklemesi de Windows Installer kullandığı için, Windows Installer Clean Up Utility bu listede bulunmalıdır. Kaldırmak istediğiniz programları seçin. (Listede birden çok öğeyi seçmek için, ÜSTKRKT veya CTRL tuşunu basılı tutarak öğeleri seçin.)

İletişim kutusundaki dört düğme şunlardır:

[Select All] - Listedeki tüm programları seçer.

[Clear All] - Listedeki tüm programların seçimini kaldırır.

[Remove] - Seçilen program veya programlarla ilişkili olan Windows Installer
yükleme bilgilerini kaldırır.

[Exit] - Windows Installer Clean Up Utility'den çıkar.

'Remove' düğmesini tıklatırsanız aşağıdaki istem görüntülenir:

Warning - All items selected will be removed from the Windows Installer
database. In order for the items to work properly, you must individually
re-install all items selected. Select OK to continue removing product,
Cancel to abort.

'OK'i tıklatırsanız, seçilen programla ilişkilendirilmiş tüm Windows Installer bilgileri kaldırılır. Denetim Masası'nda yer alan Program Ekle/Kaldır aracındaki programların girdileri de buna dahildir. Yüklü bir programın yükleme bilgilerini kaldırırsanız, programın bileşen eklemesi veya kaldırması ya da kendi kendini onarması engellenir. NOT: Yükleme bilgilerini kaldırırsanız, programların dosyaları veya kısayolları kaldırılmaz. Bu öğeleri kullanmayı denemeden önce programları yeniden yüklemeniz gerekir.

HATA İLETİSİ ALIRSAM NE OLUR?
Aşağıdaki tabloda, Windows Installer Clean Up Utility tarafından görüntülenebilecek hata iletileri ve bunların nedenleri listelenmektedir.

Hata iletisi:
This utility requires that Msizap.exe version 2 or greater reside in the same folder.
Neden:
Msizap.exe sürüm 2 veya Msizap.exe dosyasının sonraki bir sürümü, Msicuu.exe ile aynı klasörde bulunamaz.
---------------------------------------------------------------------------
Hata iletisi:
You must have Administrator rights to run this utility.
Neden:
Msicuu.exe dosyasını çalıştırmak için yönetici haklarıyla oturum açmış olmanız gerekir.
---------------------------------------------------------------------------
Hata iletisi:
This utility requires that the Windows Installer be installed and properly registered.
Neden:
Msicuu.exe dosyası, yüklü ürünleri belirlemek için Windows Installer nesne modelini kullanır.
Sorunu gidermek için, Msi.dll dosyasını yeniden kaydetmeyi deneyin.

WINDOWS INSTALLER CLEAN UP UTILITY'Yİ NASIL KALDIRIRIM?
Windows Installer Clean Up Utility yüklendiğinde, Denetim Masası'ndaki Program Ekle/Kaldır aracında yardımcı program için bir girdi oluşturulur. Windows Installer Clean Up Utility'yi kaldırmak için, yüklü programlar listesindeki girdiyi ve ardından 'Kaldır'ı tıklatın.

Alıntı

Programla ilgili resimli anlatım şu konuda mevcut:

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Son düzenleyen NeutralizeR; 7 Kasım 2009 14:32 Sebep: Resimli anlatım bağlantısı eklendi
Son derece gururlu insanlar, susmayı ve yalnızlığı sever.
NeutralizeR - avatarı
NeutralizeR
ADM Webmaster
7 Şubat 2007       Mesaj #2
NeutralizeR - avatarı
ADM Webmaster
Windows Live Messenger Kurulum Hatası 1601, 1603 & 1635

Sponsorlu Bağlantılar
Windows Live Messenger'ı kurarken yukarıdaki hatalardan birini alırsanız, ilk mesajda bulunan Windows Installer CleanUp Utility'i yükleyip çalıştırdıktan sonra, listeden Windows Live Messenger'ı bulup kaldırınız ve yeniden kurmayı deneyiniz.

Bu işe yaramazsa aşağıdaki adımları uygulayınız:

---Disk sürücülerinizde yeterince boş alan olduğundan emin olunuz, daha fazla yer açmaya çalışınız.

---Temp klasörünüzü boşaltınız. Genellikle 'C:\Windows\Temp\' klasörünün ve 'C:\Documents and Settings\NeutralizeR\Local Settings\Temp' klasörlerinin içlerini boşaltmanız yeterlidir. Not: 'NeutralizeR' yerine, kendi Windows oturum açma adınızı girmelisiniz. Aşağıda bu işlemlerin nasıl yapılacağı daha detaylı bir şekilde anlatılmıştır:
Alıntı

Clean the Temp Directory

Document ID: Q108334
Last Revised On: 3/6/2003

Description

The Temp directory is a folder used to store temporary files. When a program ends, the temporary files are deleted. However, sometimes these files are not deleted, for example, when a program is exited improperly. Cleaning, or deleting, the contents of the Temp directory frees up space on your hard disk.
Procedure

To clean your Temp directory, you first need to determine its location on your hard drive. Then, you'll delete the contents of the directory using a MS-DOS command or through Windows Explorer.
Determine the location of the Temp directory

1. Select Start > Run.
  2. Launch the MS-DOS prompt:
    • If your using Windows NT 4.0, Windows 2000 or Windows XP, type cmd.
    • If your using Windows 95, 98 or ME, type command.com.
  3. Click OK.
  4. In the Command Prompt window, type set.
  5. Press Enter.
  6. Write down the location for TEMP.Q108334 1
Delete the contents of the Temp directory.
Choose one of the following methods to delete the contents of the Temp directory.
Note: Do not delete the Temp directory itself. Delete only the files and folders in the directory.
  1. Using a MS-DOS Command
    1. Click Start > Run.
    2. Type deltree /y temp_directory_location\*.*. For example:
      deltree /y C:\Windows\Temp\*.*
      temp_directory_location is the location of the Temp directory.
      Q108334 2
  2. Through Windows Explorer
    1. Double-click the My Computer icon on your desktop or select Start > Explore.
    2. Navigate to the location of the Temp directory, for example, C:\Windows\Temp.
    3. Select Edit > Select All.Q108334 3
    4. Select File > Delete.
    5. Click Yes or Yes to All in the dialog that appears.

--- Arka planda çalışan programları kapatınız. CTRL + ALT + DEL tuşlarına basıp Görev Yöneticisi'ni çalıştırdıktan sonra ilgili uygulamayı seçip sonlandırabilirsiniz:
Alıntı

Close Applications Running in the Background

Document ID: Q108377
Last Revised On: 3/25/2003
Description

When running an installation on your computer, it is important to close all applications to make sure there is no interference. Applications running in the background can often interfere with an installation and cause it to error out. Some of the most common applications running in the background that are known to interfere with installations are antivirus software, the IntelliMouse application, and audio players. Most of these applications appear in the System Tray on the Desktop.
Procedure

Start by closing all applications in the System Tray, e.g., your antivirus application and follow up by closing applications that appear in the Task Manager.

1. To close an application that appears in the System Tray, right click on the application icon and look for options to close or disable the application. The following figure shows a demonstration.
    • Some applications give you the option to exit as show in the figure below.
    • Some applications, such as antivirus software, allow you to disable the application temporarily.systray
  2. Not all applications appear in the system tray, so you can launch the Task Manager to make sure all applications are closed. To launch the Task Manager, press Ctrl + Alt + Delete and click on Task Manager.
    • Select the Applications tab and look for applications that appear under the Task column.
    • Right-click on the application you want to close and select End Task.taskman1

--Bilgisayarınızı yeniden başlatın, kurmaya çalıştığınız programın kurulumunu yeniden başlatın. (Windows Live Messenger)
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
innocenth - avatarı
innocenth
Ziyaretçi
23 Eylül 2009       Mesaj #3
innocenth - avatarı
Ziyaretçi
merhaba arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim hatalar arasında sürüklenip gidiyorum Msn Cry

kullanmış olduğum msn messenger son sürümdü. Bazı yollar buldum ama bir türlü sorunu çözemedim şöyle bir hata belirtiyor.

1884293 live

Bu sorundan sonra komple msn messengeri kaldırmaya çalıştım installer klasöründen.

ardından windows live messengerin 8.5 sürümünü indirmeye çalıştım ama olmadı şöyle bir hatayla karşılaştım..

8281200 adsiz9

msxlabsda yaptığım aramada sorunumun cevabını buldum. Bazı arkadaşlarda bu tür sorunlarla karşılaşmış çözümü bu programda demişler googleden baktığım kadarıyla.

bu programla 85ae001d sorunu ortadan kalkıyormuş ilginç olan birşey devamlı kullandığım bir adreste bu hatayı vermiş olmasıydı buda sürümden kaynaklanıyormuş en son sürümde problem varmış sanırım.

bu programı indirdim kurmaya kalktığım zamanda şöyle hata alıyorum Msn Sad

7511121 lives

birçok sayfaya baktım ama 800A0046 sorununa bir türlü çözüm bulamadım. Msn Sleepy

allah rızası için yardım ederseniz sevinirim.

Sürüm windows vista buna dikkat etmenizi istiyorum yardımcı olduğunuz takdirde.

Ve yeni msn sürümünü yükledim denedim yine aynı hatayı verdi kullanmış olduğum msnye girmiyor ama farklı msnlere giriyor iyice delirdim tekrardan.

Tekrar sildim..

Yardımlarınızı bekliyorum.
NeutralizeR - avatarı
NeutralizeR
ADM Webmaster
7 Kasım 2009       Mesaj #4
NeutralizeR - avatarı
ADM Webmaster
Alıntı
innocenth adlı kullanıcıdan alıntı

merhaba arkadaşlar yardımcı olursanız sevinirim hatalar arasında sürüklenip gidiyorum Msn Cry

kullanmış olduğum msn messenger son sürümdü. Bazı yollar buldum ama bir türlü sorunu çözemedim şöyle bir hata belirtiyor.

Bu sorundan sonra komple msn messengeri kaldırmaya çalıştım installer klasöründen.

ardından windows live messengerin 8.5 sürümünü indirmeye çalıştım ama olmadı şöyle bir hatayla karşılaştım..

msxlabsda yaptığım aramada sorunumun cevabını buldum. Bazı arkadaşlarda bu tür sorunlarla karşılaşmış çözümü bu programda demişler googleden baktığım kadarıyla.

bu programla 85ae001d sorunu ortadan kalkıyormuş ilginç olan birşey devamlı kullandığım bir adreste bu hatayı vermiş olmasıydı buda sürümden kaynaklanıyormuş en son sürümde problem varmış sanırım.

bu programı indirdim kurmaya kalktığım zamanda şöyle hata alıyorum Msn Sad

birçok sayfaya baktım ama 800A0046 sorununa bir türlü çözüm bulamadım. Msn Sleepy

allah rızası için yardım ederseniz sevinirim.

Sürüm windows vista buna dikkat etmenizi istiyorum yardımcı olduğunuz takdirde.

Ve yeni msn sürümünü yükledim denedim yine aynı hatayı verdi kullanmış olduğum msnye girmiyor ama farklı msnlere giriyor iyice delirdim tekrardan.

Tekrar sildim..

Yardımlarınızı bekliyorum.

Karşılaştığınız son sorunun çözümü şu konunun ilk mesajında mevcut:
lucian - avatarı
lucian
Ziyaretçi
15 Şubat 2010       Mesaj #5
lucian - avatarı
Ziyaretçi
selam kolay gelsin wllogin dosyasını yüklerken 2753 hata kodunu alıyorum bunla ilgili bir öneriniz varmı
NeutralizeR - avatarı
NeutralizeR
ADM Webmaster
4 Mart 2010       Mesaj #6
NeutralizeR - avatarı
ADM Webmaster
Alıntı
lucian adlı kullanıcıdan alıntı

selam kolay gelsin wllogin dosyasını yüklerken 2753 hata kodunu alıyorum bunla ilgili bir öneriniz varmı

Şu konuyu inceleyin:
https://www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/272275-msn-2753-hata-kodu-ve-cozumu-nedir.html

Bu arada "Windows Installer CleanUp Utility'yi kurduktan sonra nasıl çalıştıracağız?" diye soran arkadaşlar var.

Başlat > Programlar altında kısayolu yer alıyor. (sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır seçeneğini kullanın)
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Ağustos 2010       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Burdaki linkler oluuuu olmus yanı
moneyfold - avatarı
moneyfold
Ziyaretçi
24 Eylül 2010       Mesaj #8
moneyfold - avatarı
Ziyaretçi
1 haftadır her yolu denedim ve yapamamıştım, kaldırmış olduğum beta sürümünden sonra tekrar kurmaya çalıştığım live messengeri bir türlü yükleyemiyordum. Sayenizde başardım, adımları tek tek uygularsanız çalışıyor. SÜPER

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Burdaki linkler oluuuu olmus yanı

üye ol linkler çalışıyor o zamana
Son düzenleyen moneyfold; 24 Eylül 2010 14:43 Sebep: Mesajlar Otomatik Olarak Birleştirildi
Grim_Reaper - avatarı
Grim_Reaper
Ziyaretçi
1 Ekim 2010       Mesaj #9
Grim_Reaper - avatarı
Ziyaretçi
NeutralizeR; Windows Installer CleanUp Utility programının normal linki çalışmıyor tüm windows wersionlarında geçerli mi? yada yeni wersiyonunu bulma imkanımız varmı?
NeutralizeR - avatarı
NeutralizeR
ADM Webmaster
1 Ekim 2010       Mesaj #10
NeutralizeR - avatarı
ADM Webmaster
Alıntı
Grim_Reaper adlı kullanıcıdan alıntı

NeutralizeR; Windows Installer CleanUp Utility programının normal linki çalışmıyor tüm windows wersionlarında geçerli mi? yada yeni wersiyonunu bulma imkanımız varmı?

Alternatif indirme bağlantısından indirebilirsiniz. Windows 7'de de denenmiştir. (Yönetici olarak çalıştırın)