Arama

Kutsal Yerler - Merve Tepesi

Güncelleme: 12 Haziran 2013 Gösterim: 5.536 Cevap: 1
ThinkerBeLL - avatarı
ThinkerBeLL
VIP VIP Üye
3 Aralık 2010       Mesaj #1
ThinkerBeLL - avatarı
VIP VIP Üye
Merve
MsXLabs.org & İslam Ansiklopedisi & Vikipedi
Sponsorlu Bağlantılar

Merve
, Mekke'de Kâbe yakınındaki kutsal bir tepenin ismidir. Arapça'da "çakıl taşı" anlamına gelmektedir. Hac ibâdetinin vaciple­rinden biri olan sa'y vazifesi bu Merve tepesi ile Safâ denen bir başka tepe arasında belirli sayıda gidip gelmek­le yapılır.
Hacıların Merve ile Safâ arasındaki gidiş gelişlerinin tarihi kay­nağı vardır. Hz. İbrahim (A.S.) ka­rısı Hacer ile oğlu İsmail'i Mekke'de bir müddet yalnız bırakmıştı. Bu yal­nızlık sırasında suları bitmiş, Hz. Ha­cer kundaktaki çocuğuna su bulabilmek için Safa ve Merve tepeleri arasında gidip gelmişti. Hacıların Safa ile Merve arasındaki gidiş geliş­leri Hz. Hacer'in analık şefkatiyle yavrusuna su bulabilmek için içine girdiği davranışı sembolize eder.

İbrâhim'in nişanları Safâ ile Merve

Kelime olarak safâ, ihtiyaç karşılamak, merveyse cömertlik ya da bâzı kaynaklara göre gözyaşı demektir. Safâ ile Merve (ihtiyaç karşılama, cömertlik), Allah'ın işaretlerindendir. Beytullah (Beytü'l-harâm, Kâbe)'ı hacc veya umreyle ziyâret edenin onları tavâf (hizmet) etmesinde kendisi için bir günah yoktur. Kim, içinden gelerek hayır işlerse Allah şâkirdir (teşekkür eder), Alîm'dir, en iyi bilendir. Safâ ve Merve, ihtiyaç giderme, cömertlik, İbrâhim'in nişanlarındandır.
Aynı zamanda Merve, Allah'ın yarattığı en temiz, berrak ve nurdan su anlamına gelmektedir. Cennet Meyvesi anlamı da vardır.

Tanrı varsa eğer, ruhumu kutsasın... Ruhum varsa eğer!
Bachata - avatarı
Bachata
Ziyaretçi
12 Haziran 2013       Mesaj #2
Bachata - avatarı
Ziyaretçi
Safa ve Merve Tepeleri
MsXLabs.org & Dini KavramlarSözlüğü
Sponsorlu Bağlantılar

Kâbe'nin doğusunda bulunan iki küçük tepeciğin isimleridir. Bugün Mescid-i Haramın duvarı ile bitişik haldedir. Kur'ân-ı Kerim'de Safâ ve Merve ile ilgili olarak; "Şüphe yok ki, Safâ ile Merve Allah'ın koyduğu nişanlardandır. Her kim Beytullah'ı ziyaret eder veya umre yaparsa, onları tavaf etmesinde kendisine bir günah yoktur. Her kim gönüllü olarak bir iyilik yaparsa, şüphesiz Allah kabul eder ve (yapılanı) hakkıyla bilir." buyurulmaktadır (Bakara, 2/158). İki tepe arasındaki mesafe 350 m. olup, hac menasikinden olan sa'y, bu iki tepe arasında yapılır.
Hızlı Cevap
Mesaj:

Benzer Konular

8 Aralık 2016 / Misafir Müslümanlık/İslamiyet
10 Haziran 2017 / ThinkerBeLL Müslümanlık/İslamiyet
23 Aralık 2016 / ThinkerBeLL Müslümanlık/İslamiyet
1 Eylül 2009 / ThinkerBeLL Müslümanlık/İslamiyet