Arama

Turgay Başyayla

Güncelleme: 25 Eylül 2015 Gösterim: 1.475 Cevap: 0
Finn and Jake - avatarı
Finn and Jake
VIP 🐻 Bear ✔
25 Eylül 2015       Mesaj #1
Finn and Jake - avatarı
VIP 🐻 Bear ✔
GMY5112

Sponsorlu Bağlantılar
1977 doğumlu olan Turgay Başyayla ilk ve orta öğrenimini Çankırı’da tamamladı. 1995 yılında Antalya AKEV kolejinde lise eğitimini tamamladıktan sonra 1996 yılında Doğu Akdeniz Üniversitesi Uluslar arası İlişkiler bölümünü kazandı.

Eğitim hayatın boyunca eğitiminin yanı sıra sosyal etkinliklerde yer alan Turgay Başyayla lise yıllarında profesyonel basketbol oynadı. Ayrıca üniversite yıllarında THM ve TSM korolarını kurup, üniversiteler arası yarışmalarda dereceler kazandı.

Çocukluğunda bir tutku olan müzik genç yıllarında harçlığını çıkardığı bir iş oldu onun için. Korolarda başladığı müzik hayatını, türkü evlerinde okuduğu türkülerle sürdürürken şöhretin kapısı ona bir çok ünlünün prodüktörlüğünü yapmış olan merhum Hilmi Topaloğlu ile tanışmasıyla birlikte profesyonelliğe ilk adımını attı.

2000 yılında Hilmi Toplaoğlu’nun müzik şirketi olan Prestij Müzik’ten çıkardığı ilk solo albümü “NAZLICAN” Turgay Başyayla’nın başarıyla sürecek olan müzik yolculuğunun profesyonel ilk meyvesiydi. “Nazlıcan” la şöhret kapısını aralayan Turgay Başyayla 2002 yılında ikinici solo albümü olan “Ben Patlarsan Eğer” adlı albümünü çıkardı.

Yapmış olduğu bu iki albümle birlikte büyük organizasyonlarda sahne almaya başlayan Turgay Başyayla sahnede bitmek tükenmek bilmeyen enerjisini halk oyunlarıyla süslemeye karar verdi. Anadolu’nun her yöresinden türküler okurken bu türkülerin yaşanmışlıklarını o yörenin yöresel figürleriyle gençlere daha iyi aktaracağını düşünerek 2002 yılında Motif Halk Oyunları Vakfında halk oyunları eğitimine başladı. Motif Halk Oyunları Vakfıyla başlayan bur birliktelik bir çok ulusal ve uluslar arası organizasyonlarda yapılan sahne showlarıyla taçlandırıldı.

Sesinin güzelliği müzik adamları tarafından takdir edilen Turgay Başyayla, yüzünün karakteristik yapısı ve yakışıklılığıyla yönetmenlerinde dikkatini çekti ve 2003 yılından itibaren bu sektörde de çalışmalara başladı.

Mavi Beyaz Görsel Sanatlar tarafından ATV için çekilen “Şizofren Aşk” isimli televizyon filminde başrol oynayarak oyunculuğunu da gösteren Turgay Başyayla, 2005 yılının mart ayında da Mesut Uçakan yönetmenliğinde TRT’nin önemli projelerinden biri olan “Otel İstanbul’da” baş rol oynadı. Mesut Uçakan’la “Otel İstanbul’da” başlayan iş birlikteliği yine 2005 yılının temmuz ayında “Anne Yada Leyla” isimli sinema filmiyle devam etti. “Anne Yada Leyla” filmi birçok ulusal ve uluslar arası film festivallerinde seyirciyle buluştuğu gibi ülkemizin en önemli film festivali olan Antalya Altın Portakal Film Festivalinde Altın Portakal’a aday gösterildi. 2006 yılında da Mecaz Film ve Kültür Bakanlığı işbirliğinde çekilen bir dönem filmi olan Harput Fatihi “Belek Gazi” filminde Belek Gazi’yi canlandıran Turgay Başyayla oyunculuk kariyerini daha emin adımlarla sürdürmek için tiyatro üstadı ve yönetmen Arslan Kaçar’dan sinema ve oyunculuk dersleri aldı.

2008 yılında Kral Tv Müzik ödüllerinde yılın en iyi Türk Halk Müziği sanatçısı ödülünü alan Turgay Başyayla TRT’de “Sıla Türküleri”, Kanal A’dada “Türkü Şiir Türkiye” programlarını sundu.

2011 Unesconun Evliya Çelebi yılında yılın Çağdaş Çelebisi ödülünü alan Turgay Başyayla bir dönemde Başakşehir’de İdeal Sanat Merkezi isimli bir eğitim kurum kurdu. Bu okulda gençlere ebru, teship, hat, halk oyunları, karikatür ve resim gibi konularda eğitimler vererek kültürümüze sahip çıktı.

2006 – 2008 yılları arasında da İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Kent Orkestrası işletmeciliği ve danışmanlığını yaptı.

2010 yılında Anadolu kültürünü yaşatmak amacıyla başlattığı Davetsi Misafir adlı programla kırılması zor bir rekora imza atarak 3 yılda Anadolu’yu karış karış gezdi ve 700 bin km yol yaptı. Doğunun batıdan, kuzeyin güneyden haberdar olması gayesiyle başlayan program kısa sürede milyonlara ulaştı ve gezi programları içerisinde her hafta rakiplerine fark atarak liderliğini sürdürdü. 3 yıldır 4 sezondur devam eden bu programda elde edilen fotoğraflar ve bilgilerde 5 cilt olarak düşünülen bir kitap serisine dönüştü. Bu serinin ilk cildi olan “Davetsiz Misafir’in Lezzet Yolculuğu” 2013 ün Aralık ayında okurlarla buluştu. Kısa sürede 3 baskı yapılan kitabın 2. cildinin hazırlıkları başladı.

ALBÜMLERİ :
2000 Yılı Nazlıcan
2003 Yılı Ben Patlarsam Eğer
2005 Yılı Öz
2007 Yılı Yediveren
2009 Yılı Saçlarını Taramışsın
2010 Yılı Sisteki Sesler
2014 Yılı 7

SİNEMA FİLMLERİ :
2003 Yılı Şizofren Aşk
2005 Yılı Anne Yada Leyla
2005 Yılı Otel İstanbul
2008 Yılı Belekbey
2011 Yılı Farklı Boyut
2011 Yılı Takım

BELGESELLER :
2010 Yılı Avrupa Kültür Başkenti İstanbul kapsamında “Tuna Nehri Aksam Diyor” adlı belgesel

KİTAPLAR :
2014 Yılı Davetsiz Misafir’in Lezzet Yolculuğu 1

Kaynak: ''turgaybasyayla.blogspot.com.tr/''

Biyografi Konusu: Turgay Başyayla nereli hayatı kimdir.
🌘 🚀

Benzer Konular

7 Temmuz 2016 / Mira Spor tr
25 Kasım 2006 / BARIŞ Müzik tr
12 Haziran 2013 / Bachata Tiyatro tr
12 Mart 2010 / _KleopatrA_ Siyaset tr
30 Ocak 2012 / HANDSOME Türkiye Coğrafyası
Etiketler: Turgay Başyayla