Arama

Cerbe Deniz Savaşı

Güncelleme: 9 Temmuz 2016 Gösterim: 5.956 Cevap: 3
Mystic@L - avatarı
Mystic@L
Ziyaretçi
13 Mayıs 2006       Mesaj #1
Mystic@L - avatarı
Ziyaretçi

Cerbe Deniz Savaşı

Ad: Cerbe Deniz Savaşı1.jpg
Gösterim: 436
Boyut: 60.0 KB

osmanlı donanması ile haçlı donanması arasında Cerbe adası açıklannda yapılan deniz savaşı (14 mayıs 1560).
Sponsorlu Bağlantılar

Batı Akdeniz'deki türk egemenliğine son vermek amacıyla ispanya kralı Felipe H'nin öncülüğünde Papalık, Malta, Toscana, Ceneviz, Almanya, Fransa ve Monako kuvvetlerinin katılımıyla bir haçlı donanması oluşturuldu. Giovanni Andrea Doria komutasındaki Haçlılar, Akdeniz’de önemli bir stratejik nokta olan Cerbe adasını ani bir baskınla ve direnişle karşılaşmadan ele geçirdiler (12 mart 1560). Trablusgarp beylerbeyi Turgut Reis’in, durumu İstanbul'a bildirmesi üzerine Piyale Paşa komutasındaki osmanlı donanması harekete geçti (4 nisan 1560).

Mora'daki Modon üssünde Rodos beyi Kurdoğlu Ahmet ve Midilli beyi Mustafa' nın kuvvetleri ile birleşen donanma, 13 mayısta Cerbe önlerine geldi. Ertesi gün çarpışmanın başlamasından kısa bir süre sonra haçlı donanması sayıca üstün olmasına karşın ikiye ayrılarak çekildi. OsmanlI donanmasının Piyale Paşa komutasındaki bölümü, açık denize çekilen Haçlılar'ı izleyerek yetmiş haçlı gemisini batırdı, on dokuzunu ele geçirdi. Denizde kazanılan savaşın ardından, haçlı kuvvetlerinin bir bölümünün sığındığı adadaki kale de yeniden ele geçirildi.

Kaynak: Büyük Larousse

Son düzenleyen Safi; 9 Temmuz 2016 14:39
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Ocak 2007       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi

Cerbe Deniz Savaşı


Osmanlı donanmasıyla İspanyol donanması arasında, Tunus yakınlarında Cerbe Adası önlerinde geçen deniz savaşı (14 mayıs 1560). Cerbe Adası, Kuzey Afrika'da Osmanlı donanmasının önemli üslerindendi. Ayrıca Doğu ve Batı Akdeniz kıyılarını birbirine bağlayan ticaret yolları üzerinde bulunuyordu. İspanyollar bu adayı almak istemişler ve 12 mart 1560'ta bunu başarmışlardı. Osmanlı donanması Piyale Paşa kumandasında, Turgut Reis ve Uluç Ali Reis'in de katılmasıyla bu adayı kurtarmak ve İspanyol donanmasını yok etmek için yola çıktı. Yapılan savaşta İspanyol donanması ağır kayıplar verdi. Ağustos 1560'ta Cerbe Adası, Osmanlıların eline geçti.
Sponsorlu Bağlantılar

Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi & MsXLabs

Son düzenleyen Safi; 9 Temmuz 2016 14:24
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
16 Nisan 2009       Mesaj #3
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
Ad: Cerbe Deniz Savaşı2.jpg
Gösterim: 415
Boyut: 47.1 KB

CERBE ZAFERİ

Batı Akdeniz’e yıllarca hükmeden Turgut Reis, Tunus yakınlarındaki Cerbe adasını ele geçirerek kendisine üs yapmıştı. Preveze’de büyük bir mağlubiyete uğrayan Avrupalılar, bunun intikamını almak ve çok korktukları Turgut Reisi Batı Akdeniz’den uzaklaştırmak için kalabalık bir donanma ile 2 Mart 1560’da Cerbe adasına asker çıkardı. Aynı gün Turgut Reis durumu İstanbul’a bildirdi ve sayıca kalabalık düşman ordusuna karşı koymanın zor olacağını, bu sebeple derhal adayı terkedeceğini bildirerek Trablus’a çekildi.

Haber İstanbul’a ulaşınca, padişah, bu önemli mevkiin geri alınması için emir verdi ve Piyale Paşa kumandasındaki Donanma-yı Hümayun 4 Nisan günü İstanbul’dan hareket etti. Bu donanmada, o zamanın en tecrübeli denizcileri olan Kurdoğlu Muslihiddin Reis, Uluç Ali Reis, Seydi Ali Reis de bulunuyordu.

Osmanlı Donanması 13 Mayıs günü Cerbe açıklarına geldi. Onları karşılayan Turgut Reis, düşman donanması hakkında bilgi verdikten sonra, savaş taktiği hakkında bir toplantı yaptılar ve aynı Preveze Savaşı’nda uygulanan harp nizamı alınarak savaş yapılması kararlaştırıldı.

Ertesi gün Osmanlı Donanmasının top atışıyla başlayan muharebede, Donanma-yı Hümayun usta bir manevra ile ikiye ayrıldı ve düşmanı aralarına çekmeyi başardı ve hemen hücuma geçti. Bu manevra düşman donanmasını dağıttı. Neye uğradığını anlayamayan düşman kaçmaya başladı. Fakat geride bulunan Osmanlı tekneleri bunların işini kısa zamanda bitirdi. Diğerlerinin de çoğu batırıldı, kalanlar esir edildi.

Osmanlı donanması daha sonra karaya 14 000 kişilik bir kuvvet çıkararak Cerbe Kalesi’ni kuşattılar. 2.5 ay boyunca devam eden kuşatmada, Osmanlı askeri fazla zorlanmadı ve 31 Temmuz günü kale teslim oldu. Cerbe Zaferi ile Akdeniz hakimiyeti kesin olarak Osmanlılara geçti ve artık hiçbir devlet Osmanlıdan izinsiz denize açılamaz oldu.
Son düzenleyen Safi; 9 Temmuz 2016 14:39
Quo vadis?
AndThe_BlackSky - avatarı
AndThe_BlackSky
Ziyaretçi
12 Mayıs 2011       Mesaj #4
AndThe_BlackSky - avatarı
Ziyaretçi

Cerbe Deniz Muharebesi


1560 yılının Mayıs ayında Tunus'un Cerbe Adası açıklarında Kaptan-ı Derya Piyale Paşa kumandası altındaki Osmanlı Donanmasıyla İspanyol kuvvetlerinin başını çektiği bir Haçlı Donanması arasında yapılmiş bir deniz kuvvetleridir. Osmanlıların büyük bir zafer kazandığı bu savaşta Haçlı gemilerinin yarısı batırılmıştır.


Haçlı Donanması ve Hazırlıkları


1538'de Preveze'de alınan yenilgi ve 1541'de İmparator V. Karl'ın (Şarlken) felaketle sonuçlanan Cezayir seferinin ardından Akdeniz'in önde gelen deniz güçlerine sahip olan İspanya ve Venedik devletleri, Osmanlılar ve müttefikleri olan korsanları kendilerine büyük birer tehdit olarak görmeye başladılar. Özellikle 1558'de Piyale Paşa'nın Balear Adaları'nı ele geçirmesi ve Turgut Reis ile beraber İspanya'nın Akdeniz sahillerine saldırılar düzenlemesi üzerine, İspanya kralı Philip II, Papa Paul IV'den Trablusgarp'ın Turgut Reis'ten geri alınması için yeni bir Haçlı donanması kurulmasına önayak olmasını ıstedi.
Bunun üzerine İspanya, Papalık, Malta, Ceneviz, Venedik ve Savoya Dükalığı'nın birleşmesi ile kurulan ve 100-150 parça gemi ve yaklaşık 30.000 kara askerinden oluşan bir armada hazırlandı. Donanmaya Medina-Coeli dukası Jean de la Cerda, kara ordusuna ise İspanol asilzadelerden Don Alvaro de Sande komuta edecekti. Birliklerin genel komutanı ise ünlü amiral Andrea Doria'nın yeğeni Giovanni Andrea Doria olacaktı.

Haçlı donanması'nın öncelikli planı Tunus açıklarındaki yer alan ve gerek Trablusgarp, gerekse Tunus'a olan mesafesi açısından stratejik bir konuma sahip Cerbe Adası'nı ele geçirmek, ardından Trablusgarp'a saldırmaktı. Ada ele geçirildiğinde Malta ve Sicilya donanmaları burada bırakılıp Osmanlı Donanması'nın Batı Akdeniz'e geçmesi engellenecek, bu sayede askeri yardım alamayacak olan Cezayir daha kolay elde edilebilecekti.

Messina'dan yola çıkan Haçlı donanması ilk önce Malta'ya uğradı. Burada kötü hava koşulları nedeniyle 2 ay mahsur kalan donanma hastalık vb. nedenlerle yaklaşık 2.000 kayıp verdi. Şubat 1560'da Trablusgarp'a doğru harekete geçtiler ve 7 Mart 1560'da Cerbe Adası'na asker çıkarmaya başladılar.

Osmanlı Donanması ve Hazırlıkları


Bu esnada Akdeniz'deki hareketlenmenin farkına varan Trablusgarp beylerbeyi Turgut Reis, padişah Kanuni Sultan Süleyman'a durumu bildirip gerekli tedbirin alınmasını arz etti. Bir yanda Basra Körfezi'nde Portekiz'liler ile mücadeleye girişen Osmanlı Devleri, diğer yanda henüz padişah yaşıyor olmasına rağmen Şehzade Selim ve Şehzade Beyazıt arasında başlayan taht mücadelesi ile çalkalanıyordu. Tüm bunlara rağmen Kanuni, kaptan-ı derya Piyale Paşa'ya emir vererek duruma müdahale etmesini istedi. Gerekli hazırlıklar kısa sürede tamamlanarak 86 savaş gemisiyle İstanbul'dan harekete geçildi. Bu donanmaya Mora'da Midilli sancakbeyi Kurdoğlu Muslihiddin Mustafa ve Rodos sancakbeyi Kurdoğlu Ahmed dahil oldular.
7 Mayıs 1560'da Malta'ya ulaşan Piyale Paşa adaya saldırılar düzenleyip esir ve ganimet elde etti. Akabinde, Turgut Reis'in edindiği istihbarat sonucunda Haçlı Donanması'nın halen Cerbe'de olduğu ve Trablusgarp'a saldırmak için beklediği öğrenildikten sonra acilen Cerbe Adası'na doğru yelken açıldı.
Piyale Paşa komutasındaki donanmanın 11 Mayıs 1560'da Cerbe'ye ulaşması Haçlı birlikleri arasında sürpriz ve panik yarattı, çünkü Haçlılar'ın beklentisi Osmanlı donanmasının ancak yaza doğru İstanbul'dan sefere çıkabileceği ve o zamana kadar Trablusgarp'ın ele geçirileceği şeklindeydi.

Deniz savaşı


14 Mayıs 1560'ta Osmanlı donanması Preveze'de uygulanan yarım ay şeklindeki savaş düzenine girmişti. Merkeze Piyale Paşa, sağ kanada Kurdoğlu Ahmed Bey ve sol kanada da Kurdoğlu Mustafa Bey komuta ediyordu. Haçlı donanması da benzer bir dizilişi uyguladı.
Savaş top atışları ile başladı. Türk topçusunun isabetli ve etkili atışları sonucunda Haçlı filosunda panik ve bozgun belirtileri gözlemleyen Piyade Paşa, düşmanın üzerine gidilmesini emretti. Bu manevrayı gören Juan de la Cerda, elindeki gemileri iki gruba ayırıp bir kısmı ile açık denize hareketlenirken diğer grubu kıyıya yönlendirdi. Bunun üzerine Piyale Paşa denize açılmak isteyen grubun üzerine giderken, Kurdoğlu Mustafa Bey karaya doğru yöneldi. Açık denizde haçlı donanmasına büyük bir darbe vuran Piyale Paşa, Giovanni Andrea Doria'nın filosunu yakalayıp rampa etti, fakat kaptan Doria küçük bir sandal ile ağır yaralı halde kaçmayı başardı. Bu esnada Kurdoğlu Mustafa Bey komutasındaki birlikler karaya yanaşamayan Haçlı gemilerine saldırıp Haçlı birliklerinin önemli bir kısmını etkisiz hale getirdi. Deniz savaşı Türk'lerin kesin zaferi ile sonuçlandı.

Kara savaşı ve kuşatma


İlk günün sonunda savaşın hakimiyeti tamamen Piyale Paşa'nın eline geçmişti. Bazı kaynaklarda, Haçlı donanmasının ilk günkü kaybının 20 kadırga ve 26 gemisi olduğu, ertesi gün kara savaşları devam ederken ise verilen toplam kaybın hazırlanan armadanın neredeyse yarısı olduğu belirtilir. Asker kaybının ise 9.000-18.000 arasında değiştiği rivayet edilir. Savaşın üçüncü günü Cerbe'ye ulaşan Turgut Reis'in kaçmaya çalışırken yakaladığı gemilere verdirdiği zayiat ve aldığı esir ve ganimetlerle Haçlı donanmasının kaybı büsbütün artmıştır. Alınan esirler arasında Giovanni A. Doria'nın kaçması ile komutayı devralan Don Alvaro de Sande ve diğer üst düzey subay ve soylular da bulunmaktaydı.Kara savaşından kurtulabilenlerin Cerbe Kalesi'ne sığınması ile başlayan kuşatma üç ay sürmüş ve kaleyi savunan İspanyol askerler teslim olması ile savaş tamamen sona ermiştir.

Savaş sonrası


Türk tarihinde Cerbe Zaferi'nden, Preveze'den sonra gelen ikinci büyük deniz zaferi olarak bahsedilir. Cerbe Kalesi'nin fethinden yaklaşık iki ay sonra 27 Eylül 1560'da Osmanlı Donanması, haçlılardan ele geçirilen ve tahrip edilmeyen 28 savaş gemisi ve 27 nakliye gemisinin yanı sıra aralarında düşman komutanlar Don Alvaro de Sande, general Sanieu de Levia ve Sicilya/Napoli filo komutanı Don Juan'ın bulunduğu yaklaşık 5.000 esir ile İstanbul'a dönmüştür.
Cerbe Muharebesi'nde alınan zafer ile Osmanlı İmparatorluğu'nun Akdeniz'de 22 yıl önce Preveze Zaferi ile başlayan hakimiyeti zirve noktasına ulaşmıştır. Birkaç yıl sonra 1565'te Osmanlı Donanması, Rodos'tan kaçan Hospitalier Şövalyeleri'nin yeni üssü olan Malta Adası'nı kuşatmış, fakat bu defa başarılı olamamıştır. Türklerin denizlerdeki yenilmezliği 1571 yılındaki İnebahtı faciasına kadar devam etmiştir.

Cerbe Deniz Muharebesi


Tarih 9-14 Mayıs 1560
Bölge Cerbe Adası açıkları, Tunus Akdeniz
Sonuç Kesin Osmanlı galibiyeti
Taraflar
 • İspanya
 • Venedik Cumhuriyeti
 • Papalık Devleti
 • Ceneviz Cumhuriyeti
 • Savoya Dükalığı
 • Malta Şövalyeleri
 • Osmanlı İmparatorluğu
Kumandanlar
 • Juan de la Cerda
 • Don Alvaro de Sande
 • Giovanni Andrea Doria
 • Turgut Reis
 • Piyale Paşa
Güçler
 • 54 kadırga,
 • 66 barça
 • 86 kadırga
Kayıplar
 • 30 kadırga battı
 • 9.000 ölü
 • 5.000 esir
 • Birkaç kadırga battı
 • 1.000 ölü


Son düzenleyen Safi; 9 Temmuz 2016 14:28

Benzer Konular

9 Temmuz 2016 / GusinapsE Osmanlı İmparatorluğu
23 Mart 2010 / Misafir Taslak Konular
23 Nisan 2014 / Ziyaretçi Taslak Konular
23 Mart 2010 / Misafir Taslak Konular
5 Aralık 2009 / Alvarez Ocean Taslak Konular