Arama

Cilt Tipleri ve Bakım Önerileri - Sayfa 2

Güncelleme: 2 Hafta Önce Gösterim: 96.568 Cevap: 96
Avatarı yok
_PaPiLLoN_
Ziyaretçi
25 Ağustos 2007       Mesaj #11
Avatarı yok
Ziyaretçi
parlamaya son!

Cilt neden parlar?
Cilt yağ bezlerinin salgıladığı fazla sebum nedeniyle parlar. Sebum "hidro-lipidik" yapıda ve cildi kurumaktan koruyan, yani aslında cildi koruma katmanı oluşturduğu için yararı da olan bir maddedir.

Bazı bölgeler neden daha fazla parlar?
Bazı insanların ciltleri parlamaya daha meyillidir. Bunun nedeni, yağ bezlerinin daha yoğun olması veya daha yoğun çalışmasıdır.
Aynı şekilde yüzün belli bölgeleri parlamaya daha meyillidir. Yüzün T bölgesi olarak adlandırılan (alın, burun, çene) bölgesi, yağ bezlerinin en yoğun olduğu bölge olması nedeniyle yüzün en sorunlu kısmıdır.

Tetikleyen nedenler nedir?
Bazı doğum kontrol haplarının alınması veya bazı bünyelerde adet dönemlerinde yaşanan hormonal değişimler bu sorunu artırabilir. Parlama problemi ergenlikle başlar ve ancak menopoz sonrasında düzelir. Bu problemin genetik olduğu da saptanmıştır.

Parlayan cilt yağlı mıdır?
Yağlı cilt denen durum patolojik bir olaydır. Yani fazla çalışan yağ bezleri söz konusudur. Oysa günün kimi zamanında parlamaya meyilli olan bir cilt normal yapıda olup kimi zamanlar karma cilt özellikleri gösteriyor olabilir.

Parlayan cilt nemlenmiş midir?
Hayır, genellikle nemlendirmeye devam etmek gerekir. Parlayan bir cilt genellikle hassas bir cilttir. Özellikle karma ciltlerde, yüzün bazı kısımları daha kurudur. Bu nedenle belli bölgelerin yağlı olmayan ürünlerle nemlendirilmesi gereklidir.

Parlayan ciltlerin geç yaşlandığı doğru mudur?
Kurumanın getirdiği kötü sonuçlardan korunmuş olacağı için kuruluktan kaynaklanan kırışıklıklar parlayan ciltlerde çok daha azdır. Bunun dışında cildin yaşlanmasında güneş ve diğer dış etkenler belirleyici olacaktır. Ancak yağlı eğilimi olan ciltler genellikle daha mat olduklarından güneşin etkilerine daha dayanıklıdır
Avatarı yok
Sedef 21
Ziyaretçi
16 Nisan 2008       Mesaj #12
Avatarı yok
Ziyaretçi
Cildiniz stres altında mı?Sivilceler, siyah noktalar ve kaşıntılar için her şeyi deniyor ancak bir çözüm bulamıyorsan, cildinin stres altında olduğunu düşünmeye başlayabilirsin.

Stres cildine ne yapar?
Vücudun stres altında oluğunu hissettiğinde kortizol ve adrenalin gibi hormonlar salgılar. Bu hormonlar cildinde şunlara neden olabilir:

Sivilceler: Kortizol, yağ bezlerinin daha fazla yağ salgılamasına neden olur. Normalde bu yağ, cildin için besleyicidir ama bakteriler de bu yağla beslenince cildinde sivilceler oluşabilir.

Pullanma ve kuruma
Stres, cildin normal arındırma sürecini bozan bir protein olan saytokin salgılanmasına neden olur. Bu protein yüzünden cildin kurur ve pul pul bir görünüm alır.


Donukluk
Endişe, yüzündeki kanın beyin, kalp ve kaslarda toplanmasına neden olur. Kansız kalan cildin de solgun görünür.

Stresi durdur!
Cildini nemlendir! Her gün sabah ve akşam cilt tipine uygun bir nemlendirici kullanmayı ihmal etme.

Spor yap! Hareket etmek kan dolaşımını hızlandırır ve sana sağlıklı ve parlak bir görünüm sağlar.

Su iç! Günde en az iki litre su içmek, hücrelerin stres kimyasallarıyla savaşmasına yardım eder.

Kafeinden uzak dur! Kahve ve kola gibi kafeinli içecekler, vücudunda strese neden olan kortizol hormonunun daha fazla salgılanmasına neden olur.

-Sigara içme! Tütünde bulunan serbest radikaller cildinin kendini yenileme süresini uzatır.

Avatarı yok
Sedef 21
Ziyaretçi
21 Mayıs 2008       Mesaj #13
Avatarı yok
Ziyaretçi
Sivilcesiz güzellik...

Yüzünüzde beliren bu küçük noktacıklar sinir bozucu değil mi? Ergenlik çağı da geçti, peki neden hala oradalar? Bu konuda yanlış bildikleriniz...
resim108807

Sivilceler hakkında yanlışlar ve doğrular


"Bazı besinler bende sivilce yapıyor": Yanlış

• Besinler ve akne üzerine yıllarca süren çalışmalar sonunda herhangi bir besinin akneye sebep olduğu görülmedi. Ne çikolata akne yapar, ne yağlı yemekler ne de süt. Eğer öyle olmuş olsaydı o besinlerden yemeyerek insanlar sivilcelerinden kolayca kurtulurlardı. Oysa gerçek öyle değil.

• Beslenme şeklinizi değiştirerek sivilcelerden kurtulamazsınız, kurtulan da görülmedi. Sivilcelerden ancak sivilce tedavisiyle kurtulabilirsiniz.

"Yüzümü iyi yıkarsam geçer": Yanlış

• Temizlik eksikliği sivilceye neden olmaz. Eğer öyle olsaydı yüzünü hergün düzenli yıkayan kimselerde sivilcelerin geçmesi, fazla yıkamayan kimselerde de çıkıyor olması gerekirdi.

• Yüz yıkanarak ancak yüz temizlenir fakat sivilceler geçmez. Hatta aşırı yüz yıkamak yüz derisini kurutup hasar bile verebilir ve bu hasar mevcut sivilceleri artırabilir.

"Stres sivilce yapar": Yanlış

• Stres sivilcelere yol açmaz. O yüzden stresten kurtularak sivilcelerin geçmesini beklemek boşuna. Dahası stresli insanların kullandığı bir takım ilaçlar yan etki olarak sivilce yapar.

• Stres, cilt yüzeyine daha fazla sebum salgılanmasına neden olarak belki dolaylı olarak mevcut sivilceleri arttırabilir ancak hiç yoktan sivilce varetmez. Stressiz olduğu bilinen kimselerde de sivilce çıkabilir. Sivilcenin tedavisi başka türlü, stresin tedavisi başka türlüdür.

"Güneşışığı sivilcelere iyi gelir": Hayır

• Sadece yüzünüz biraz daha bronzlaşacağı için sivilceler daha az dikkat çeker. Güneş ışığı birkaç sivilceyi kurutsa bile yenilerinin gelmesini engelleyemez, epidermise(cilt üstü tabakası) zarar verebilir ve ilerleyen safhalarda sivilceler artabilir.

• Güneş ışığına maruz kalmak ciltte erken yaşlanma ve yanıklara neden olabilir. Güneşe çıkmadan önce koruyuculuk katsayısı en az 15 olan koruyucu losyonlar kullanmanızı tavsiye ederiz. Sivilceleriniz içinse sivilce tedavisi görmekte fayda var.

"Sivilcelerimi zaman zaman patlatıyorum": Sakın!

• Sivilcelerinizi patlatmakla mikroplara davetiye çıkarırsınız ve eğer enfeksiyon kaparsanız yüzünüzde ömür boyu geçmeyecek kalıcı yaralar meydana gelebilir.

• Siyah noktaları(komedonları) da sıkmamak gerekir.

"Sivilceler yaş ilerledikçe geçer": Tam böyle değil!

• Sivilceler ileri yaş grubunda daha az görülür. Ancak sivilcelerden büyüyerek kurtulunmaz. Bazı kimselerde sivilcelerin neden olduğu kalıcı yaralar vardır. Tedavi edilebilecek bir hastalığı tedavisiz bırakmamak ve kalıcı yara riskinden mümkün olduğu kadar erken kurtulmak gerekir.

• 20-44 yaş arası insanların yüzde yetmiş beşinde akne görülmezken geriye kalan yüzde 25'inde akne mevcuttur. Bazı hanımların adet dönemleri boyunca değişen hormon dengeleri sivilcelere neden olabilir. Doğum kontrol hapları sivilce yapabilir. Hamilelikte de sivilce görülebilir.

Doğal maskeler


• Doğal maskeler, ani etkili olup cildi nemlendiriyor, tazeliyor ve kırışıklıkları gideriyor. İçerdikleri maddelere göre ciltteki işlevleri de değişiyor. Kimi yağlı ciltlere iyi gelirken, kimi kuru ciltlere nem kazandırıyor.

• Ancak dikkat! Cilt tipinize uygun olmayan maddeleri içeren bir maske, cildinize zarar verebilir. Örneğin; kuru ciltliyseniz limon ve greyfurt gibi turunçgillerden uzak durmanızda yarar var.

Maske sürmenin incelikleri


• Önce cilt tipinizi belirleyin. Cildinize uygun meyve ya da sebzeyi seçin. Yapraklı sebzeleri kaynar suda 3 dakika bekletip süzün. Soğuyunca cildinizin üzerine yerleştirin. Diğer sebzeleri ise robotta püre haline getirin. Akmayacak kıvama gelince maskeniz hazır demektir.

• Maskeyi sürmeden önce cildinizi temizleyin. Çünkü kirli cilt maskeyi özümseyemez. Bunun için bir parça pamuğa temizleme sütünü döküp önce tüm cildinizi temizleyin, sonra ılık suyla yıkayıp havlu ile tampon yaparak kurulayın.

• Maskeyi göz ve dudak çevresi hariç tüm yüz ve boynunuza kalın bir tabaka halinde sürün. Kesinlikle bir yere uzanıp kafanızdaki düşünceleri boşaltın. Çünkü bu pozisyon, vücudun gevşemesine yol açarak hem maskenin akmamasını hem de cildin maskeyi daha kolay özümsemesini sağlıyor.

• Önerdiğimiz maske tariflerindeki bekleme sürelerini aynen uygulayın. Aksi durumda maske cildinize zarar verebilir. Maskeyi temizlemek için ılık suya batırılmış pamukla cildinizi silip yıkayın ve havlu ile tampon yaparak kurulayın.

Sivilce maskesi


• Malzemelerimiz sadece bebe pudrası ve limon kolanyası. Yani evimizde rahatça bulunan şeyler. İlk önce bebe pudrasını bir kaba döküyoruz(istediğiniz kadar sivilce bölgesini kaplayacak kadar olması iyi olur) daha sonra üstüne kolanyayı dökün.

• İkisini karıştırın. Bu oluşan maskeyi sivilce bölgesine sürün. Daha sonra kuruyunca kendi kendine dökülecektir. Hepsi dökülünce yüzünüzü güzelce yıkayın. Eminiz işe yarayacak! Kolay gelsin.

Kızarıklık sorununa ahududu maskesi


• Cildinizde dolaşım sorunları var. Kılcal damarlarınız zaman zaman hiç de estetik olmayan görüntülere yol açıyor. Sivilceler ve yer yer kızarıklıklar ortaya çıkıyor.

• Öncelikle kan dolaşımını hızlandıran sebze ve meyveleri araştırın. Frenküzümü, ahududu, böğürtlen ve çilek gibi meyveler bu konuda can simidiniz olabilir. Ayrıca içerdikleri bol A vitamini sayesinde cilde pürüzsüz ve kadifemsi bir görünüm kazandırırlar.

• 1 avuç dolusu çilek veya ahududuyu bir kâseye alın. Püre halinde ezip cildinize sürün. Ancak cildiniz kuru ise çilek püresine 2 çorba kaşığı süt kreması ekleyip karıştırın ve temizlenmiş cildinize uygulayıp 10 dakika bekletin. Yıkayıp kurulayın.
Avatarı yok
nünü
Ziyaretçi
22 Mayıs 2008       Mesaj #14
Avatarı yok
Ziyaretçi

turuncu0
Turuncunun enerjinin rengi olduğu artık bilimsel bir gerçek. Ancak onu sadece kıyafetlerimizde, evimizde ya da eşyalarımızda kullanabiliriz diye bir kural yok. Şimdi bu enerjiyi güzelliğinizle bütünleştirmeye ne dersiniz? İçlerindeki enerji renginden belli olan turuncu renkli ürünler, kullandıkça size denizi, kumsalı, yazın rahatlığını ve sıcacık güneşi anımsatacak. Güneşin mutlu yüzü vücut yağları ile teninizde, rüzgarla savruldukça buram buram saçınızda olsa; portakal, turunçgiller, mango ve satsuma gibi özler güzelliğinize güzellik katsa hiç de fena olmaz değil mi?
turuncu1
Enerjik ürünlerden bahsediyorsak akla ilk gelen tabii ki Body Shop. Doğal özleri ile gözümüz kapalı kullandığımız marka turuncu Satsuma vücut yağı ile vücudunuzda mandalina esintileri estiriyor. Ürünün fiyatı 33.90 ytl
turuncu2
Madem ki turunçgillerin pozitifliğine inandık, bu enerjiyi etrafımıza saçmanın en iyi yolu saçlarımızdan geçiyor. Rüzgarda saçlarımız estikçe aklımıza yaz güneşinin sıcacıklığı gelecek. Nasıl mı? Hemen Organix'in citrus ve mangolu şampuanından edinerek. Şampuanı güzellik marketlerinden 24.50 ytl'ye satın alabilirsiniz.
turuncu3
Son olarak portakal ferahlığını yüzümüzde yaşayalım. Ona peeling yapıp, ölü hücrelerden kurtulurken aynı zamanda C vitamini takviyesi uygulayalım. Bunun için ihtiyacımız olan tek şey 6.50 ytl değerindeki Oriflame Orange Peel-off'lardan almak.
Avatarı yok
Sedef 21
Ziyaretçi
22 Mayıs 2008       Mesaj #15
Avatarı yok
Ziyaretçi
Cildin ışıldasın...

cilt bakimi r8 c5

Bu güzellik çözümleri ile baştan aşağıya yenilenebilirsiniz...

Yorgun, matlaşmış bir cilde ve siyah halkalara sahipken kendinizi seksi hissetmeniz mümkün değil. Size sunacağımız güzellik çözümleri ile baştan aşağıya yenilenebilir; sağlıklı ve ışıltılı bir görünüme kavuşabilirsiniz...

Yüzünüzü soğuk suyla yıkayın!

Soğuk su damarlarınızı daraltarak geceden kalma cildinizi lekelerden temizler. (Ayrıca gün ortasında ihtiyaç duyduğunuzda bir sprey şişesinden yüzünüze su püskürtebilir veya nemli bir havluyla cildinizi temizleyebilirsiniz.)

Cildinizdeki sabah kızarıklığını gidermek için yüzünüzü papatya içerikli bir temizleyici ile silin. Gözenek sıkılaştıran bir cilt temizleyicisi de deneyebilirsiniz.

Naneli bir şeyler koklayın

Wheeling Jesuit Üniversitesi'nden Bryan Raudenbush, nane kokusunun beyni uyardığını belirtiyor. İçinde nane veya benzeri canlandırıcı kokular olan bir duş jeli ile yıkanın.

Ölü hücrelerinizden kurtulmak için de banyo lifi kullanabilirsiniz. Lifin verdiği his de sizi canlandırmaya yardımcı olacaktır.

Gözaltınızdaki morluklardan kurtulun

Şişmiş gözlerinizin üzerine koyacağınız salatalık dilimleri veya kafein içerikli bir losyon damarları daraltır ve gözaltındaki sıvı birikimini azaltır. K vitaminli göz kremlerini deneyebilirsiniz.

Göz çevresinde sarkan bölgeleri ise "peptid" içeren bir krem kullanarak sıklaştırmanız mümkün.

Kendinize hızlı bir detoks maskesi uygulayın

Cansız görünümlü cildinizi kendine getirmek için, bir el havlusunu taze sıkılmış portakal suyunun içine batırın. Fazlasını sıktıktan sonra havluyu beş dakika boyunca yüzünüzün üzerinde tutun.

Dermatolog Howard Murad, C vitamininin Cildinizdeki renk farklılıklarını gidererek yüzünüze ışıltı vereceğini belirtiyor. Hazır almak istiyorsanız C vitaminli bir peelingi de tercih edebilirsiniz.

Krem yumuşaklığının keyfine varın

Enerjiniz tükendiğinde, vücudunuzun fonksiyonları daha yavaş ve yetersiz çalışmaya başlar. Hücreleriniz su kaybeder ve cildiniz kurur. İçerisinde besleyici vitamin ve proteinler bulunan bir nemlendirici ise cildi onarır.

Cildin su tutma kapasitesini artıran kremler kısa sürede cildinizi yumuşacık yapabiliyor.

Makyajla gelen güzellik

1. Solgun cildinize renk katın

Makyör Scott Barnes, cildinizi canlandırmak için sim içeren bir nemlendirici veya krem formüllü bir fondöten kullanmanızı öneriyor. Böylelikle, cildinizi hem nemlendirmiş hem de kızarıklığını azaltmış olacaksınız.

Parmaklarınızın ısısı, dağılımı kolaylaştıracağından uygulamayı elinizle yapabilirsiniz. Güneş koruma faktörlü, ince kıvamlı fondötenler sizin için uygun olabilir.

2. Çizgileri yok edin

Ağzınızın kenarında bulunan parantez görünümlü çizgiler uyurken yüzünüzü yastığa koyduğunuz için uyandığınızda daha belirgin hale gelir.

Bu çizgileri gidermek için bu bölgelere bir kapatıcı uygulayın. İnce formüllü bir stick kapatıcı deneyebilirsiniz.

3. Gözleriniz parlasın

Koyuluğu gidermek için, göz çevrenize bej renkli bir far sürün. Ardından, kirpiklerinizi kıvırıp maskara uygulayarak yüzünüzü ortaya çıkarabilirsiniz.

Siyah renkli bir maskara tercih etmelisiniz: Kontrast renkler oldukları için göz çevrenize uyguladığınız açık renk daha belirgin duracaktır.

4. Bronzlaştırıcı pudrayı abartmayın

Yüzünüz hayalet gibi bembeyaz ise, bronzlaştırıcı pudraya yüklenebilirsiniz. Ancak o turuncu renk cildinizde hem basit durur hem de pudra cildinizin doğal yağını kurutabilir.

Makyöz Charlotte Tilbury, krem formüllü bir aydınlatıcıyı yanaklarınıza, kaşlarınızın altına ve burnunuzun orta kısmından aşağıya doğru sürerek ışıltınızı artırmanızı öneriyor.Turuncu, pembe gibi sıcak tonlardaki far ve rujlar enerjik bir ruh haline sahip olmanızı sağlarken mor, mavi gibi donuk renkler bitkin görünmenize neden olur.

Eğer dudaklarınız inceyse parlak renkli bir parlatıcı uygulayıp dolgun görünüm yaratabilirsiniz.

3 adımda "acilen" canlanmak için!

1- Canlandırıcı yüz masajı:

Kaşlarınızın altından başlayarak, burnunuzun kenarlarını ve son olarak da yanaklarınızı nazikçe ovun. Bu dairesel hareketler lenf bezlerinizde hapsolmuş sıvının süzülerek gözlerinizdeki şişkinliğin inmesini ve cildinizin sıkılaşmasını sağlar.

2- Kapatıcıyı doğru uygulayın:

Yeterli uyku alamamak cildin bazı bölgelerinin şişmesine neden olur. Göz altları, alt dudakla çene arasında kalan bölge ve burun deliklerinin yan kısımları ilk göze çarpan bölgelerdir.

3- Yanaklarınızı kızartın:

Pratik ve canlandırıcı bir etki kazanmak için elmacık kemiklerinizi hafifçe çimdikleyin ve üzerine az miktarda allık uygulayın.

Avatarı yok
Misafir
Ziyaretçi
25 Mayıs 2008       Mesaj #16
Avatarı yok
Ziyaretçi
doal1ad0
doal2ol4
doal3mf0
doal4lw6
doal5tg1

doal5on9
doal6pc4
doal7wb7
Son düzenleyen A.Arda; 26 Mayıs 2008 02:08
Avatarı yok
Sedef 21
Ziyaretçi
25 Mayıs 2008       Mesaj #17
Avatarı yok
Ziyaretçi
Hangi ünlü hangi bitkiyle güzelleşiyor?

Işte ünlülerin güzellik sırları...

Birçok ünlü güzelleşmek uğruna pahalı kozmetik malzemeleri kullanma alışkanlığını geride bıraktı. Şöhretler artık tamamen doğal ve ucuz yoldan güzelleşmeyi tercih ediyor.Ciltlerinin güzelliği ile ünlenen birçok ünlü ismin ortak özelliği, kozmetik ürünler yerine doğal ürünler kullanmaları. Bunu yaparken de uzmanların tavsiyelerine uymanın yanı sıra dostlarının tavsiyesini de dikkate alıyorlar. İşte ünlülerin ilginç güzellik formülleri:

PINAR ALTUĞ:

KİRPİKLERE BADEM YAĞI

Ünlü oyuncu ve sunucu Pınar Altuğ geceleri yatağa girmeden önce kirpiklerine
badem yağı sürüyor. Ayrıca cildinin tazeliğini korumak için de gül suyu ile siliyor ve salatalık kabuklarından maske yapıyor. Altuğ'un bir diğer sırrı ise cilt dengesini korumak için bol bol su içmesi.

AYDAN ŞENER

MAYDANOZDAN TONİK

Mecbur kalmadıkça yüzüne makyaj yapmadığını söyleyen Aydan Şener her zaman için doğal yöntemlerle güzelleşmekten yana. Dönem dönem cildine çeşitli maskeler uygulayan Şener'in son tercihi ise meydanozlu cilt maskesi. Sanatçı maydanozu kaynatıp suyunu
tonik olarak yüzüne sürüyor.

DENİZ SEKİ

KAHVELİ MASKE

Deniz Seki cildinin güzelliğini korumak ve tahriş olmasını önlemek için haftada bir özel maske uyguluyor. Az şekerli
Türk kahvesi içmeyi seven Seki, kahvenin telvesini dökmüyor ve yüzüne maske olarak uyguluyor. Kahvedeki kafeinin gözenekleri açtığını ve cildi beslediğini vurgulayan Seki böylece pürüzsüz bir cilt görünümüne kavuştuğunu söyledi.

ŞEBNEM SHAEFER

ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ

Podyumların güzel mankeni Şebnem Scheafer, güzelliğini yoğurt ve
üzüm çekirdeğine borçlu olduğunu söyledi. Ünlü manken her sabah, bir çay kaşığı yoğurt ve bir çay kaşığı çekilmiş üzüm çekirdeğini karıştırıp yüzüne sürüyor.

SERAY SEVER

YUMURTA VE ZEYTİNYAĞI

Seray Sever'in cildinin güzelliğinin sırrı ise evde yaptığı maske. Sever bir yumurtanın sarısını, hakiki bal, hakiki zeytinyağı ile karıştırıp yüzüne sürüyor. Sever, bazen zeytinyağının yerine badem yağı uyguladığını söylemeyi de ihmal etmedi.


Son düzenleyen A.Arda; 26 Mayıs 2008 02:07
Avatarı yok
nünü
Ziyaretçi
30 Mayıs 2008       Mesaj #18
Avatarı yok
Ziyaretçi
Maskeli Balo

maske0
Yüzümüzü güneşe döndüğümüz şu sıralar, kuruluk, çatlaklar ve güneş lekeleri gibi sorunlar ile de yüzleşmek zorunda kaldık. Bronzlaşmak, sıcacık güeşin altında tatilin ve sıcağın tadını çıkarmak iyi hoş ama cildimizi de düşünmeden olmaz. Yüzümüzü korumanın en etkili ve hızlı yolu ise tabii ki maskeler. Akşam sürün, sabah sihirli bir değnek değmişçesine pırıl pırıl bir ciltle uyanın. Tazeleyici, arındırıcı, nemlendirici binbir çeşit maskeler her derde deva. Siz derdinizi söyleyin, biz size en uygun maskeyi getirelim.
maske1
Sorunumuz, yüzümüzün her daim cansız görünmesi. Durun bu hasta gibi görüntüden kurtulmak için yanaklarınızı allığa boğmayın. Bunun daha sağlıklı bir çözümü var. Nivea'nın tazeleyici maskesi içerdiği deniz mineralleri ve E vitamini ile cildinizi besliyor, yeniden canlandırıyor. İki kullanımlık maskenin fiyatı ise 3.55 ytl.
maske2
Yoksa yüzünüzün hep mat ve kirli gibi görünmesinden mi şikayetçisiniz? O zaman sizin ilacınız Shseido'nun arındırıcı maskesi. Yüzünüzü matlaştıran sebum ve kirlere şimdi kil maskesi ile elveda deyin. Maskeyi tüm güzellik marketlerinden 57.75 ytl'ye satın alabilirsiniz.
maske3
Ve tabii ki mevsim yazsa, cildimizle ilgili en büyük sorunumuz kuruluk. Bu derdimizin de devası nemlendirici maskeler. Lancome'ın "hydra intense" adlı maskesi içerdiği doğal su tutucular ile cildinizi nemlendiriyor. Hydra intense'i 71.25 ytl'ye bulabilirsiniz.
Avatarı yok
Sedef 21
Ziyaretçi
31 Mayıs 2008       Mesaj #19
Avatarı yok
Ziyaretçi
Davetsiz misafir cilt kanseri

Prof. Dr. Rana Anadolu, deride gözlenen cilt kanserinden korunma yollarını yazdı.

resim109073


Güneşli yaz günlerinin yaklaştığı ve hepimizin dinlenmek , yorgunluk atmak için yaz tatilini beklediği şu günlerde

Tatil ve Güneş ile ilgili birkaç satır iletmek istiyorum sizlere.

Amacım, davetsiz bir misafir olan
deri kanserinin cildinizde ortaya çıkmaması için yapılabilecekleri anımsatmak ve yılda bir kez deri kanseri açısından dermatolojik muayeneden geçmek gerekliliğinin altını çizmek.

Kısa bir zaman öncesine dek bronz ten rengi sağlıklı ve
güzel bir görünüm olarak algılanıyordu. Ancak kitle iletişim araçlarının da yardımı ile bugün pek çok kişi, güneşte bronzlaşmanın, erken deri yaşlanması ve deri kanseri gibi ağır bir bedeli olduğunun bilincine vardı. Bu nedenle Güneş koruyucular ve Güneşsiz bronzlaştırıcılar çok daha yaygın biçimde ve yaz kış kullanılıyor.

Küresel ısınma ve atmosferin koruyucu ozon tabakasının incelmesi nedeni ile güneş ışınları eskiye oranla çok daha büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Son 15 yıl içinde artan Güneş ışınımı , ultraviyole (UV) maruziyeti nedeni ile deri kanseri olgularındaki yıllık artış belirgindir. Ekvator bölgesine yaklaştıkça risk daha da artmaktadır. Ülkemiz de bu açıdan yüksek riskli bir enlemde yer almaktadır.

Özellikle açık tenli, açık
renk gözlü, vücudunda çok sayıda ben olan, ailesinde deri kanseri öyküsü olan kişiler daha fazla risk taşımaktadır.

Bu açıdan her bireyde deri tipi, UV duyarlılığı ve deri kanseri riski belirlenmelidir.

Orta yaş ve üzerindeki her kişi için yılda en az bir kez deri kanseri taraması önerilmektedir. Öte yandan, kişinin vücut ben (melanositik nevüs) haritalaması ve risk taşıyan benlerin belirlenerek UV den korunması, takibi ve gerektiğinde tedavisi yapılmalıdır.

Günümüzde, kompüterize dijital sistemler kullanılarak, deri yüzey mikroskobisi ile ben haritalaması ve takibi, deri yüzeyi yaklaşık 70 kat büyütülerek yapılmaktadır. Deri kanseri, erken tanı konduğu takdirde kolayca ve kesin olarak tedavi edilebilir.
Gelişen teknolojilerin yardımı ile deri kanserine öncülük eden erken bulguların saptanması, deri tipine
uygun korunma ve takip için yılda en az bir kez deri muayenesi yapılmalıdır.

Güneş kaynaklı UV ‘den korunmanın ayrıntıları bir sonraki yazımızın konusu olacak.

Sağlıkla kalın.

Prof. Dr. Rana ANADOLU BRASİE
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji ABD Öğretim Üyesi
Miami Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji ABD Konuk Öğretim Üyesi

Avatarı yok
nünü
Ziyaretçi
4 Haziran 2008       Mesaj #20
Avatarı yok
Ziyaretçi
Uzanmış Gibiyim Kumsala

bronz0
Bu günlerde hepimize tanıdık gelen bir sahneden bahsedelim: Arkadaşlarınız birer birer tatilden dönüyorlar, sizse hala tatile çıkamadınız. Etrafta salınan bronz tenlerini görüp yazın bu zamanı hala bembeyaz olan kendi teninizi hatırlayınca sinirleriniz alt üst oluyor. Nasıl, hislerinize tercüman olduk değil mi? Merak etmeyin sadece tercüman olmakla kalmıyor, çözüm de getiriyoruz. Şimdi kozmetik harikası bronzlaştırıcılar ile güneşe ihtiyacınız olmadan, sanki saatlerce seresepe güneşlenmişsiniz gibi bir hava estiriyor, "tatile fırsat bulamadım" diye üzülmüyorsunuz. Tek yapmanız gereken "nerelerde böyle güzel bronzlaştın" sorusuna verebileceğiniz birbirinden güzel yanıtların hayalini kurmak...
bronz1
Dove'un bu yazın gözde bronzlaştırıcısı olacağı kesin. Summer Glow adlı bronzlaştırıcı ve nemlendirici vücut losyonu boya içermeyen hassas içeriği ile cildinize doğal bir bronzluk veriyor, üstelik bacak ve sırt gibi çok zor bronzlaşan yerlerde bile etkili. Ürünün fiyatı ise 16.10 ytl.
bronz2
Loreal ise bir mucizeyi gerçekleştiriyor ve beklemeden ilk andan itibaren bronzluk sağlıyor. Üstelik bu bronzluk uzun süre kalıcı. Loreal'in bir diğer artısı ise diğer bronzlaştırıcılarda olduğu gibi kremi her yere eşit sürmek için uğraşmayacak olmanız. Çünkü Loreal Sublime Bronze homojen ve lekesiz bronzluk sağlıyor. Ürünün fiyatı ise 32.21 ytl.
bronz3
Nivea ise bir devrime imza atıyor ve sprey bronzlaştırıcı ile ulaşılması en zor bölgelerde bile renk dalgalanması olmadan bronzluk sağlıyor. Üstelik ürün içerdiği E vitamini ile cildinizi beslemeyi de ihmal etmiyor. Nivea Sun bronzlaştırıcı spreyi tüm güzellik marketlerinden 21.77 ytl'ye satın alabilirsiniz.
Hızlı Cevap
Mesaj:

Benzer Konular

23 Ekim 2008 / Misafir Taslak Konular
6 Mart 2009 / ThinkerBeLL X-Sözlük
6 Ekim 2011 / elifuzun437 Taslak Konular
5 Eylül 2015 / Teamoore Soru-Cevap