Arama

Cilt Tipleri ve Bakım Önerileri - Sayfa 4

Güncelleme: 2 Hafta Önce Gösterim: 96.579 Cevap: 96
Avatarı yok
Sedef 21
Ziyaretçi
5 Ağustos 2008       Mesaj #31
Avatarı yok
Ziyaretçi
Sivilcesiz güzelliğin sırları


Kadınların başının belası sivilcelerden kurtulmak için neler yapmalı?resim109065

Yüzünüzde beliren bu küçük noktacıklar sinir bozucu değil mi? Ergenlik çağı da geçti, peki neden hala oradalar? Bu konuda yanlış bildikleriniz...

Metabolizma bozukluğu etken
Yağ bezelerinin fazla çalışmasından, hormon veya metabolizma bozukluklarından kaynaklanan en küçük çıbanlardır sivilceler.

Kalıcı izler bırakabilir
En sık yüzde, alında, sırtta, göğüste ve omuzlarda oluşur. Estetik görünümün geçici olarak bozulmasına neden olabilecekleri gibi, şiddetli olan lezyonlar nedbeleşerek iyileştiklerinde kalıcı izler de bırakabilirler.

Sivilceler hakkında yanlışlar ve doğrular

"Bazı besinler bende sivilce yapıyor": Yanlış

• Besinler ve akne üzerine yıllarca süren çalışmalar sonunda herhangi bir besinin akneye sebep olduğu görülmedi. Ne çikolata akne yapar, ne yağlı yemekler ne de süt. Eğer öyle olmuş olsaydı o besinlerden yemeyerek insanlar sivilcelerinden kolayca kurtulurlardı. Oysa gerçek öyle değil.

• Beslenme şeklinizi değiştirerek sivilcelerden kurtulamazsınız, kurtulan da görülmedi. Sivilcelerden ancak sivilce tedavisiyle kurtulabilirsiniz.

"Stres sivilce yapar": Yanlış

• Stres sivilcelere yol açmaz. O yüzden stresten kurtularak sivilcelerin geçmesini beklemek boşuna. Dahası stresli insanların kullandığı bir takım ilaçlar yan etki olarak sivilce yapar.

• Stres, cilt yüzeyine daha fazla sebum salgılanmasına neden olarak belki dolaylı olarak mevcut sivilceleri arttırabilir ancak hiç yoktan sivilce varetmez. Stressiz olduğu bilinen kimselerde de sivilce çıkabilir. Sivilcenin tedavisi başka türlü, stresin tedavisi başka türlüdür.

"Güneşışığı sivilcelere iyi gelir": Hayır

• Sadece yüzünüz biraz daha bronzlaşacağı için sivilceler daha az dikkat çeker. Güneş ışığı birkaç sivilceyi kurutsa bile yenilerinin gelmesini engelleyemez, epidermise(cilt üstü tabakası) zarar verebilir ve ilerleyen safhalarda sivilceler artabilir.

• Güneş ışığına maruz kalmak ciltte erken yaşlanma ve yanıklara neden olabilir. Güneşe çıkmadan önce koruyuculuk katsayısı en az 15 olan koruyucu losyonlar kullanmanızı tavsiye ederiz. Sivilceleriniz içinse sivilce tedavisi görmekte fayda var.

"Sivilcelerimi zaman zaman patlatıyorum": Sakın!

• Sivilcelerinizi patlatmakla mikroplara davetiye çıkarırsınız ve eğer enfeksiyon kaparsanız yüzünüzde ömür boyu geçmeyecek kalıcı yaralar meydana gelebilir.

• Siyah noktaları(komedonları) da sıkmamak gerekir.

"Sivilceler yaş ilerledikçe geçer": Tam böyle değil!

• Sivilceler ileri yaş grubunda daha az görülür. Ancak sivilcelerden büyüyerek kurtulunmaz. Bazı kimselerde sivilcelerin neden olduğu kalıcı yaralar vardır. Tedavi edilebilecek bir hastalığı tedavisiz bırakmamak ve kalıcı yara riskinden mümkün olduğu kadar erken kurtulmak gerekir.

• 20-44 yaş arası insanların yüzde yetmiş beşinde akne görülmezken geriye kalan yüzde 25'inde akne mevcuttur. Bazı hanımların adet dönemleri boyunca değişen hormon dengeleri sivilcelere neden olabilir. Doğum kontrol hapları sivilce yapabilir. Hamilelikte de sivilce görülebilir.

Avatarı yok
nünü
Ziyaretçi
19 Ağustos 2008       Mesaj #32
Avatarı yok
Ziyaretçi
Işıl Işıl Yüzler

"Şimdi size yüzünüz için kullanabileceğiniz kullanışlı yüz spreylerinden bahsedeceğiz" desek eminiz çoğunuz "aman canım yüze de sprey olur mu" dersiniz. Ama siz bize güvenin, önyargılı olmayın. Kızgın güneşte kavrulan, makyajla kısa süreli güzelleşsek de uzun vadede yıpranan cildimizi nemlendirmek termal yüz spreylerine düştü. Çantanıza atıverip, kuruluk anında ya da sıcağın oluşturduğu tahrişlerde spreyleri hemen kullanabilirsiniz. İşte bu hem pratik hem de sağlıklı ürünlere birkaç örnek.

Murad'dan nemlendirici yüz spreyi pamuğa birkaç kere püskürtülüp yüze uygulandığında cildinizde kuruluktan eser bırakmıyor. Cildinizdeki yumuşacık etkisine hayran kalacağınız spreyin fiyatı ise 73 ytl. Ürünü tüm güzellik marketlerinde bulabilirsiniz.

Sampar ise yüzünüzün tüm gün maruz kaldığı, kirliliğe, toza, dumana karşı koruyucu bir kalkan gibi. İçinde portakal ve limon özleri bulunduran sprey böylece yüzünüzü C vitaminine de doyuruyor. Spreyi 77 ytl'ye satın alabilirsiniz.


Doğal ve sağlıklı güzelliğin adresi Body Shop da yüzünüzü sağlıkla temizlemeyi ihmal etmiyor. E vitamininin besleyici bir antioksidan olduğunu gözden kaçırmayan ve cildinizi bu vitaminle ışıldatan Vitamin E yüz spreyini Body Shop'lardan 18.50 ytl'ye satın alabilirsiniz.
Avatarı yok
Sedef 21
Ziyaretçi
19 Ağustos 2008       Mesaj #33
Avatarı yok
Ziyaretçi
Yenilebilir cilt bakımına ne dersiniz?

Yazın en kavurucu günlerindeyiz...Belki tek düşündüğümüz biraz serinlemek de olsa, daha önemlisi olan cilt korumasına olabildiğince çok dikkat etmeliyiz. RealAge olarak size ucuz ve kolay bir yol sunuyoruz!resim109887


Yazın en kavurucu günlerindeyiz...Belki tek düşündüğümüz biraz serinlemek de olsa, daha önemlisi olan cilt korumasına olabildiğince çok dikkat etmeliyiz. RealAge olarak size ucuz ve kolay bir yol sunuyoruz! Unutmayın cilt bakımı, güzelliğin çok daha ötesinde bir öneme sahiptir.

Evet limonun tadı güzeldir, hem serinletici etkisi vardır, hem de C vitamini deposudur. Salatanıza katabilir, limonata içebilir veya limonu tek başına yiyebilirsiniz. Kabuklarını kullanmak ise size bambaşka faydalar sağlayabilir. Son yıllarda yapılan bir araştırma ile limon kabuklarında bulunan d-limonene isimli maddenin çok güçlü bir cilt dostu olduğu belirlendi. D-limonene, narenciye yağında bulunan ve , tümör gelişimini engelleyerek cilt kanseri riskini önemli ölçüde düşüren bir bileşkendir.

11.00-16.00 saatleri arasında güneş ışınlarından kaçınmanız gerektiğini zaten daha önceden belirtmiştik. Limon ve diğer turunçgillerden maksimum faydayı sağlamak için size küçük bir verelim. Ya gölgede tüketmeye çalışın, ya da yerken hızlı davranın. Güneş ışınları etkisiyle elinizde tuttuğunuz parça limonun içerisindeki C vitamini yaklaşık 30 saniye gibi kısa bir sürede okside olur.

Sadece Amerika’da yılda 200.000 den fazla insan cilt kanserine yakalanıyor. Bu sorun son yıllarda ülkemizde de çok artış göstermeye başladı. Cilt kanseri güneşin parladığı her yerde kendini gösterebilir. Yüzünüzde, kulaklarınızda, ellerinizde ve dudaklarınızda oluşabilir. D-Limonene sayesinde bu riski çok düşürmek sizin elinizde.

Limon kabuklarına geri dönüyoruz. Kabukları çayınıza katarak hem lezzet hem de güçlü bir cilt bakımına kavuşabilirsiniz. Makarnanıza yaptığınız sosa biraz limon kabuğu rendesi eklemek başka bir alternatifiniz olabilir. Bununla beraber rendelediğiniz kabukları salatanıza, yaptığınız keklere ve kurabiyelere katabilirsiniz. Tabii son saydıklarımızın tüketim adedini abartmamak kaydıyla!

En lezzetli reçellerin bulunabildiği ülkemizde ise kahvaltınıza bile cilt bakımı ile başlayabilirsiniz. Her türlü narenciye parçaları ile yapılmış reçeller de çok yararlıdır. Tabii gün içerisinde tükettiğiniz şeker miktarını dengeli tutmak kaydıyla. Mesela çayınızı şekersiz içmeye başlayabilirsiniz.

Limon kabuğu aynı zamanda sinir sisteminize olumlu etki yapar, bakterileri öldürür ve kalbi rahatlatır. Yapılan bir çalışmada, kadınların yumurtalık kanseri riskini de düşürdüğü ortaya konan limon kabuklarının bu özelliği de içeriğinde bulunan polifenollerden kaynaklanmaktadır.

Son olarak cildimize yaptığı maksimum faydaları dışında limon kabukları, özellikle alkol alanlar için olmazsa olmazlardandır. Karaciğer ve safra kesesine yararlıdır, mide asiditesini giderir, ve balgam söktürücü etkisi vardır. Yenilebilir cilt bakımına limon kabukları ile başlayın!

Kaynak: RealAge
Avatarı yok
GÜLGECELER
Ziyaretçi
27 Ağustos 2008       Mesaj #34
Avatarı yok
Ziyaretçi
Yaşınızı ele vermeyin


Yüzünüzde belirmeye başlayan derin çizgiler yaşınızı hatırlatsa da, üzülmek yerine yıllara meydan okuyabilirsiniz. Nasıl mı? O kadar çok yolu var ki, yeter ki isteyin..

Yaşınız ilerledikçe yılların izlerini silecek bir mucize aramaya başlarsınız. Fakat bu mucizeye ulaşmanın yolunun estetik ameliyatlarla olacağını düşünürsünüz. Oysa ameliyat masasına yatmadan da yılların bıraktığı izleri kolayca silebilmek mümkün.

UZUN SAÇLAR

Kadınlar yaşları ilerledikçe saç boyunu kısaltırlar; oysa uzun saç her zaman daha genç göstertir. Eğer saçlarınızı bugüne kadar kısa kullandıysanız biraz uzatın, eğer hep düz saç kullandıysanız kıvırcık yaptırın. Çünkü genç bir kadının saçları değişkendir; yaşlı bir kadının
ise durağan. Yaşlandığınızı kabul etmemek ve hep güzel görünmek istiyorsanız
saçlarınızda değişiklik yapmaktan korkmayın. Yaşınız ilerledikçe doğal olarak matlaşan saçlarınızı canlandıracak yağlardan ya da kozmetik ürünlerden yardım alabilirsiniz.

KIVRIK KİRPİKLER

Uzun ve kıvrılmış kirpikler gençliğin göstergesidir. Yaş ilerledikçe kirpikler seyrekleşmeye başlar. Bu durumla yüzleşmek istemiyorsanız takma kirpiklerin yardımına başvurabilirsiniz. Oldukça kolay olan bu yöntemle daha uzun ve kıvrımlı kirpiklere sahip olabilirsiniz. Ayrıca yeni çıkan yöntemlerle kirpiklerinizi daha sık göstermek için kirpik ekletebilir ya da kirpiklerinizin rengini kozmetik boyalar yardımıyla koyulaştırabilirsiniz.

RUJ SEÇİMİ

Ruj renginizi değiştirmekten kolay bir şey yoktur herhalde. Koyu renkli rujlar sizi yaşlı gösterir; bu nedenle daha açık tonları özellikle de pembe tonlarını dudağınızda kullanmalısınız. Koyu renkler hem dudak çizgilerinde toplanarak kötü bir görüntü yaratır hem de doğallıktan uzaklaştırır. Oysa yaş ilerledikçe daha doğal olmak tercih edilmelidir.

BÜYÜK GÜNEŞ GÖZLÜKLERİ

Büyük güneş gözlükleri her zaman güzel görünmenizi sağlar. Özellikle yaz aylarında rahatlıkla kullanabileceğiniz bu gözlükler, makyajsız olduğunuzda sizin kurtarıcınız olacaktır. Aynı zamanda güneş gözlükleri güneşin yaydığı zararlı ışınların göz çevrenize zarar vermesine de engel olur.

BRONZ BACAKLAR

Özellikle yaz aylarında bronz bacaklarınızı göstermek güzel olacaktır. Bacağınızdaki varisleri, izleri ya da çatlakları dert etmenize ise hiç gerek yok. Çünkü bronz bir bacakta bu sayılanlardan eser kalmayacaktır.

TOPUKLU AYAKKABILAR

Topuklu ayakkabı giymekten hiçbir zaman vazgeçmemelisiniz. Fakat ökçesinin çok yüksek olması gerekmez. Kısa topuklu ya da dolgu topukları da tercih edebilirsiniz. Çünkü topuklar bir kadının giydiği kıyafetin seksi durmasını sağlayan en önemli etkenlerdendir. Eğer topuklu ayakkabı giymekte zorlanıyorsanız gideceğiniz yere kadar spor bir ayakkabı giyin ve topuklu ayakkabılarınızı yanınıza alın. Son anda da değiştirmeyi unutmayın.

DAR VE KISA ETEKLER

Belirli bir yaşa geldikten sonra uzun, geniş etekler size yakışmamaya başlar. Sadece uzun değil ayrıca çok mini bir etek de olgun tabir edilen yaşlarda tercih edilen bir model değildir. Eğer yaşınızı göstermeden şık görünmek istiyorsanız her yaş grubuna hitap eden diz altında, dar etekleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca kalem etek denilen modeller de sizi olduğunuzdan daha genç gösterecektir. Altına bir de topuklu ayakkabı giyerseniz etrafınızda sizden daha şık birini göremeyeceksiniz demektir.

CİLT BAKIMI

Genç yaşlardan itibaren başlayan cilt bakımı ileride oluşacak kırışıklıkların da oluşmasını geciktirir. Eğer siz bu konuda geç kaldıysanız, yeni çıkan ve yaşlılık izlerini yok etmeye yardımcı olan serumları deneyebilirsiniz. Belki kırışıklıklarınız tam olarak kaybolmaz ama en azından bir miktar azalabilir.

ELLER

Eller yaşı ele verirler. Bu nedenle ellerinize iyi bakmalı, sık sık nemlendirmelisiniz. El için kullanılan kremlerin yardımına başvurun. Bu kremler ellerin üzerindeki yaşlılık lekelerine karşı etkileyicidir. Aynı zamanda bir cilt uzmanından da lekeler için yardım alabilirsiniz.
Avatarı yok
nünü
Ziyaretçi
9 Eylül 2008       Mesaj #35
Avatarı yok
Ziyaretçi
Bronz Günler

bronz0

Yaz günleri sona erdi ve sonbahar kendini göstermeye başladı. Güneş eskisi gibi tenimizi acıtmazken, ağaçlardan düşen yapraklar ve akşamları esen serin meltemler bize artık tatil günlerinin sona erdiğini haber veriyor. Yazın güneşin altında bronzlaşan tenimiz artık yavaş yavaş açılarak eski halini almaya başlıyor. Ama sakın üzülmeyin, sizlere eski bronzluğunuzdan hiç bir şey kaybetmeyeceğinizi açıklayacağım.
bronz1

Solaryuma girmek istemeyen ama tüm vücutlarının gene de güneşte yanmışçasına bronz olmasını isteyen bayanlara The Body Shop'un sunduğu bir ürün var. Body&Leg Shine adlı bu ürünü isterseniz bacaklarınızda, isterseniz kollarınızda, vücudunuzun her bölgesinde gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Üstelik stick şeklinde olan bu ürünü kullanmak da çok basit. Yapmanız gereken tek şey kapağını açıp bedeninizin istediğiniz bölgelerine sürmek ve elinizle eşit şekilde dağıtmak. Bu ürüne tüm Body Shop'lardan 38,90 YTL'ye sahip olabilirsiniz.
bronz2

The Body Shop'un bir diğer ürünü ise Shimmer Sun Gel. Bu bronzlaştırıcı vücut jelinin bir diğer özelliği simli olması ve yüzünüzde kullanabiliyor olmanız. Ayrıca içeriğinde bulunan nemlendirici bitkiler sayesinde, kısa bir süre sonra cildinizin yumuşacık olduğunu da hissedeceksiniz. Bu ürünün satış fiyatı ise 24,50 YTL.
bronz3

Eğer sadece yüzünüzün bronz bir renge kavuşmasını istiyorsanız, L'Oréal'in sizler için sunduğu Glam Bronze Pudra'yı kullanabilirsiniz. Boynunuza, dekoltenize, yüzünüze ve omuzlarınıza uygulayabileceğiniz bu bronzlaştırıcı pudrayı ister bir fırça yardımıyla, isterseniz parmak uçlarınızla yayabilirsiniz. Fiyatı ise sadece 39,49 YTL.

Avatarı yok
nünü
Ziyaretçi
23 Eylül 2008       Mesaj #36
Avatarı yok
Ziyaretçi
Doğru Nem

cild0
En güzel giysimiz cildimiz sloganlarıyla, kozmetik dünyasının devleri bizlere cilt bakımının ne kadar önemli olduğunu birçok kez anlattılar. Ergenlik yaşımızı sivilcelerle uğraşarak ve onlara sinir olarak atlattıktan sonra şimdi de yoğun bir nemlendirme sorunu yaşıyoruz. Bizlerin bu nemlendirici yüz kremlerinden çektiğimiz ne olacak bilemiyoruz ama soğuk kış günlerinde doğru nemi bulamayan cildimizin bizlere ne anımsattığını gayet iyi biliyoruz: Kupkuru ve çatlaklarla dolu bir cilt! Bu aşamada soğuk günlerin öncesinde yüzümüz için iyi ve doğru tip bir nemlendirici seçmek çok önemli bir hal alıyor! Nemlendiricinizden memnun değilseniz ya da cilt tipinize uygun bir nemlendirici bulamadıysanız işte sizlere birkaç öneri:
cild1
Sebamed'in günlük nemlendiricisi normal ve kurumaya meyilli ciltlerin gençliğini ve elastikiyetini korumak için günlük cilt bakımında ve makyaj altında kullanmak için oldukça ideal. Ciltte yağlılık hissi bırakmadan nemlendiriyor ve besliyor. PH 5,5 değeri ile asit maddelerine karşı cildinizi dış etkenlere karşı bir kalkan gibi saran bu kremin fiyatı 25 YTL.
cild2
Gün içinde güldüğünüzde, kaşlarınızı çattığınızda, alnınızı kırıştırdığınızda, cildinizde oluşan mimik kırışıklarından rahatsızsanız bu gece nemlendiricisi tam size göre! Her gece yatmadan önce düzenli kullanıldığında, cildinize mükemmel nemi ve gençliği sağlayacak olan bu kremin fiyatı ise 32 YTL.
cild3
Eğer sizin cildinizin kuru gözükmesi için soğuk havaların kapıda durmasına gerek yoksa ve zaten kupkuru bir cilde sahipseniz endişe etmeyin, ROCHydra'nın kuru ciltler için içerdiği besleyici bakım içeriğiyle cildinizi her nemlendirdiğinizde istediği suya kavuşturacak. İçerdiği Afrika patentli shea butter ile nem dengesini koruyarak kuru cildinize ihtiyacı olan bakımı sağlayacak. Ürünün fiyatı 41 YTL.
Avatarı yok
nünü
Ziyaretçi
13 Ekim 2008       Mesaj #37
Avatarı yok
Ziyaretçi
Problemli Ciltler İçin Çözümler

c0
Bizler suratımızda bir sivilceye rastladığımızda sokağa çıkma yasağı ilan ederken, birçok filmde kötü cildine rağmen mükemmel bir görüntü ile karşımıza çıkan güzel Hollywood kızlarının sırlarını sizler için araştırdık. Problemli cildinizi her gün mükemmel göstermek istiyorsanız, teniniz için yapmanız gereken fondöten ve pudranızı topraklanmadan yayabilmek için su bazlı bir nemlendirici kullanmak. Su bazlı fondöten için kullanabileceğiniz Dermalogica yağsız ve su bazlı Treatment Fondöten parlamayan bir görüntü için birebir. Nefes alan pürüzsüz bir cilde sahip olmanıza yardım eden bu ürünün fiyatı ise 47 YTL.
c1
Diğer bir sorununuz da bir türlü gitmek bilmeyen sivilceler ve lekeler ise, stick bir kapatıcıyla siyah noktalarınızı ve sivilcelerinizden rahatlıkla kurtulabilirsiniz. Sivilce ve siyah noktaları iyileştirme özelliğinin yanı sıra kapatıcı etkisi de gösteren The Body Shop'un çay ağacı yağı içeren leke stiği ise fondöten sonrası kalan noktalar ve lekeler için ideal. Bitki mucizesi ve her türlü cilde uyumlu olan bu ürünü 9,90 YTL vererek tüm body shop noktalarından elde edebilir ve canınızı sıkan lekelere hoşçakal diyebilirsiniz.
c2
Cildim pürüssüzleşti, fakat şimdide yorgunluk ve stresin temsilcisi göz altı torbalarımla baş edemiyorum diye yakınıyorsanız, su bazlı fondöteninizi ve toz pudranızı bütün yüz ve boyun bölgenize uyguladıktan sonra, gözaltınızdaki o mor kocaman torbalardan kurtulmak için krem bir gözaltı kapatıcısı uygulamanız gerekiyor. Doğal görünümlü, cilt rengine uygun tonlarıyla kusurları, kırışıkları ve çizgileri kapamaya yardımcı olan Max Factor'ün ürettiği Erace adlı kremsi içeriği ile morlukları gizlemekte oldukça başarılı. Her ten için uyumlu renklerinden,kendinize uygun olan bu kapatıcı ile canlı gözlere sahip olmanın fiyatı ise 24 YTL..
Avatarı yok
nünü
Ziyaretçi
3 Kasım 2008       Mesaj #38
Avatarı yok
Ziyaretçi
Cİldinizi Kışa Hazırlayalım

dot0
Mevsimlerin etkisiyle bronzlaşan, kuruyan hatta ve hatta kabuk değiştirir gibi soyulan cildimizi canlandırmanın vakti geldide geçiyor bile! "En güzel giysiniz, cildiniz!' sloganı eşliğinde solgun cildiniz için peeling ve yüz maskeleri kış öncesi bakımı olmazsa olmazlarından. Yüz ve vücudunuza uygulayacağınız bir peeling ürünü ile ölü derilerden kurtulabilir, peeling sonrası uygulayacağınız nemlendirici kremler ile taptaze bir cilde sahip olabilirsiniz. Pürüzleri, siyah noktaları ve donuk yüzey hücrelerini, içerdiği bol botanik taneler, mikrotaneler ve temizleyici granüller ile üç misli etkili temizlenmesine yardımcı olan ultra yumuşak, günlük temizleyici ve peeling etkisi ile, cildi temizlerken aynı zamanda ölü hücrelerden arındıran Peter Thomas Roth'un ürettiği Botanical Buffering Beads peeling etkili cilt bakım ürününe Boyner Mağazalarından 57 YTL vererek sahip olabilirsiniz.
dot1
''Peelingimi yaptım cildim kışa hazır.'' diyerek kendinizi kışa hazırladığınızı düşünmeyin sakın! Yapmanız gereken diğer önemli şey ise, tazeleyici bir nem maskesi uygulamak. Cildin ihtiyacı olan nemi anında sağlayarak, cilde tazelik ve yumuşalık kazandırır. Deniz mineralleri ve E vitamini içeren formülü ciltte nem depolarının oluşmasına yardım ederek kalıcı bir nemlendirme sağlayan Nivea Tazeleyici nem maskesi ile cildinizi neme doydurabilirsiniz. Her yerden kolayca bulabileceginiz bu pratik maskenin fiyati ise 6 YTL.
dot2
Canlılığını geri kazanan cildinizi ilerleyen zamanlarda yüzüstü bırakmak istemiyorsanız yapmanız gereken ona arada bir ilgi göstermek. Roc'un ürettiği yorgunluk giderici maske önceden anti-oksidan özler içeren vitaminlerle ve doğal içeriklerle zenginleştirilmiş özel bir losyon ile 15 dakika içinde cildiniz ihtiyacı olan neme kavuşturacak. Boyner mağazalarından 38 YTL vererek edinebileceğiniz bu ürün ile cildiniz rahatlayarak, daha yumuşak ve aydınlık olacak.
Avatarı yok
nünü
Ziyaretçi
13 Kasım 2008       Mesaj #39
Avatarı yok
Ziyaretçi
Çatlaklara Karşı Savaş

cat0

Kadınların korkulu rüyalarından biri olan çatlaklardan tamamen kurtulmanın mucizevî bir yolu henüz bulunmuş değil. Ama dermatologlar, çeşitli bakım ürünleri ve tedavi yöntemleri sayesinde çatlakların artık azaltılabileceğini müjdeliyorlar! Derinin aşırı gerilmesine bağlı olarak, cildin elastik kolajen dokularındaki tahribat sonucunda ortaya çıkan vücut çatlaklarını bir çeşit deri yırtılması olarak da tanımlayabiliyoruz. Açık tenli insanların, gelişme çağında ani kilo alan ve boyu uzayan gençlerin, doğum nedeniyle karnı gerilen annelerin risk gurubuna dâhil olduğu bir gerçek.
cat1

Peki ya bu vücudumuzdaki tatsız harita görünümünü nasıl önleyebiliriz? Eğer çatlak problemi ile karşılaşmak istemiyorsanız her şeyden önce beslenmenize dikkat edip hızlı kilo alıp vermekten kaçınmanız gerekiyor. Yapacağınız düzenli ve ağır olmayan egzersizlerle, vücudunuzu sürekli kremler ve yağlarla nemlendirmeniz cildinizin kurumasına ve gerilmesine engel olabiliyor. Çatlakları önlemek için kullanabileceğiniz yağlardan biri de tatlı badem yağı. Aktarlardan 3,5 YTL' ye alabileceğiniz bu yağ ile cildinizin neme doymasını sağlayabilirsiniz.
cat2

Diğer tedavi yöntemlerinden biri de Dye(V-Beam) Lazer seansları. Çevre dokuda herhangi bir hasar oluşturmadan, uygulama yapılan damar duvarını parçalayarak etki eden bu yöntem soğutma sistemine sahip. Cilde püskürtülen soğuk bir gaz ile deri tabakasının ısınmasını önleyerek yanık ve leke risklerini ortadan kaldırabiliyorsunuz. Altı ila sekiz seans arasında uygulanan bu yöntemin bir seansının fiyatı 100 Euro. Dermamed'de uyulan seansın sonuçları ise oldukça başarılı.
cat3

Estetik merkezlerindeki uygulamalara destek olarak ya da yeni oluşan ve giderilmesi daha kolay olan çatlaklarınıza karşı bazı kozmetik ürünlerinden de faydalanabilirsiniz. Vichy'nin ürettiği Action Integral Vergetures çatlak kremi, içerisindeki maddeler ile cildin elastikiyetini koruyarak gerilmelere karşı destek oluyor. Ürün fiyatı 64,90 YTL olan bu kremi tüm vichy satış noktalarından satın alabilirsiniz.

Avatarı yok
HerHangiBiri
Ziyaretçi
19 Kasım 2008       Mesaj #40
Avatarı yok
Ziyaretçi
Yaş gruplarına göre ciltlerin yapısı ve ihtiyaçları

gUzA0He6hzNv


20’lik bir cilt arınmaya, 30’luk cilt nemlendirilmeye ve 40’lık cilt de bakıma ihtiyaç duyar…

20'li yaşlarda
Bu yaşlarda cilt güçlü, pürüzsüz ve gergindir. Ama özellikle alın ile burnun ve ağzın yan taraflarında sivilce topluluklarına rastlanır. Genç cildin tek sorunu da budur. Sebum salgıları ve hormonlar henüz düzene girmemiştir. Ölü hücreler ayda 1 kez, yerlerini yenilerine bırakmak üzere, dökülür. Dokular sağlamdır, Vücut tarafından yakılan kolajen, kolaylıkla tekrar üretilir. Temizlik ve nemlendirme anahtar kelimelerdir.

Özellikle sivilce ve siyah noktaların fazla olduğu durumlarda, doğru sabunu kullanmaya özen gösterilmelidir. En sık yapılan hata, cildin yağını fazlasıyla alan bir ürün seçmektir. Böyle bir durumda, sivilceler azalmak yerine artar. Çünkü cilt yüzeyindeki nem ve yağ tabakası hızla yok olur. Kullanılan kremler, gözeneklerin fazla tıkanmasını önlemek için, hafif olmalıdır. Ayrıca, genç ciltte leke oluşmasına fırsat vermemek için, parfüm içermemelidir.

30'lu yaşlarda
Otuzlu yaşlarda birkaç küçük sorun baş gösterir. Göz çevresi, alın ve ağzın kenarlarında, özellikle ışıkta belli olan, ilk kırışıklıklar ortaya çıkar. Yaşlı hücreler, dökülme yeteneklerini kaybeder ve üst derinin kalınlaşmasına neden olurlar. İşte bu yüzden, cilt yüzeyi artık eskisi kadar pürüzsüz değildir. Işık eskisi gibi güzel yansımadığından, cilt yüzeyinde gölge oyunları oluşur.

Cilt kıvrımları arasına sızan makyaj malzemeleri de, alerjik reaksiyonlara neden olmaya başlarlar. Esnek lifler ve kolajen eskisi kadar fazla üretilmez. Cildin devamlı hareket halinde olduğu bölgelerde ilk belirgin izler oluşur. Yeterince güçlü olmayan bir cilt, güneş ışınlarından fazlasıyla zarar görür. Bu yaşlarda cilt, ilk zayıflık belirtilerini göstermeye başladığından, zararlı UV ışınları, cildin orta tabakasına kolaylıkla geçebilir.

Bunu önlemek için, ağızdan A, F ve E vitaminleri ile mineral preparatları alınabilir. Dışarıdan yapılacak uygulamalara gelince. Sabahları koruma filtresi içeren kremler, akşamları ise cildi nemlendirip onaran meyve asitlerinden faydalanılabilir. Bu yaşa dek normal ya da karma olan bir cilt, birden kuruyabilir. Hemen uygulamaya geçmeniz gereken strateji, hassas ciltler için hazırlanmış, bileşiminde rahatlatıcı ve dengeleyici maddeler bulunan, özel ürünler kullanmaktır. Özel temizliğin dışında, nemlendirici bir kremle masaj yapılmalıdır.

40'lı yaşlarda
40'ını geçip de 35'inde gösteren kadınlar vardır. Yalnızca şans ya da kalıtım mı? Elbette değil. Cildin yaşlanmasını geciktirmek için yapılabilecek pek çok şey var. Bu yaşlardaki cildin kolajen üretimi giderek azalır. Üst katman hala gücünü korusa da, iç kısımda bulunup, onu destekleyen esnek lifler biraz zayıf düşer. Bu durum, dıştan bakıldığında, yanaklarda ya da çenenin altında çöküntüler şeklinde görülebilir. Bazen de, cilt mat ya da solgun bir görünüm alır. Bunun nedeni, hücre değişiminin yavaşlamasıdır.

40 yaşına gelindiğinde, tıpkı vücutta olduğu gibi, yüzdeki kaslarda da çökmeler görülür. Bu yüzden, her gün ayna önünde yapılacak 5 dakikalık bir yüz jimnastiği de mükemmel sonuç verir. Garip olduğu kadar etkili bir diğer egzersiz de, çubuk şeklinde bir sakızı dişlerin arasına yerleştirip, bu şekilde çiğnemeye çalışmaktır. Bir diğer uygulamada, yüzün bir yanı üzerinde uyumaktan kaçınmaktır.

Nemlendiricinizi yaşınıza göre seçin

Nem kaybına uğrayan cilt iki sorunla karşı karşıya kalır. Cildin en üst yüzeyi olan epidermis'deki su molekülleri, buharlaşma karşısında, koruyucu bariyer görevini yerine getiremez hale gelir. Bitki özlü nemlendiriciler, cildin zayıflayan nem tutma kapasitesini artırır. Dış etkenlere bağlı olarak günlük nem ihtiyacı giderilmemiş olan epidermisin bu gereksinimi böylece karşılanır. Amerika'da yapılan araştırmalar, 35 yaş üzerinde olup, nemlendirici krem kullananların kırışıklık şikâyetlerinin, kullanmayanlara kıyasla, yüzde 50 azaldığını gösteriyor.

20 – 30 yaş: Bu yaş grubunda, normal veya yağlı cilt yapısına sahip olanlarda da cilt kuruluğu görülebilir. Nem eksikliğini giderecek nitelikteki kremler, cilde nüfuz ederek koruma sağlar. Ayrıca, cildin su dengesini düzelterek cildi canlandırır. Nemlendirici kremlerde bulunan bitkisel yoğunlaşma, hücreler tarafından emilir. Bu da cildin en üst yüzeyi olan epidermise esneklik ve rahatlama kazandırır.

30 – 40 yaş: 25 yaşından sonra cildin doğal nemlendirici mekanizması yavaşlamaya başlar. Donuk, nemsiz, elastikiyetten yoksun bir cilt için kullanılacak nemlendirici kremin yumuşatıcı etkisinin yoğun olması gereklidir. Bitkisel lipozomlarla takviye edilmiş nemlendiriciler, 30 yaş ve üzeri ciltleri için idealdir. Bitkisel özlü nemlendiriciler cildin su deposunu uzun süre en uygun düzeyde tutarak nemlilik sağlar.

40 – 50 yaş: Giderek daha da kuruyan ve doğal nemini kaybeden cildin, derinlemesine nemlendirilmeye ihtiyacı vardır. Limon, salatalık ve çiçek özlü kremler, cilt hücrelerine nüfuz ettiklerinde en az 8 saat boyunca nemlilik ve esneklik sağlarlar. Bu tür kremlerin kullanılması, cildin nem kazanma sürecini hızlandırır.

50 yaş ve üstü: Yaşın ilerlemesiyle birlikte, kullanılan ilaçlar, geçirilen hastalıklar ve hava kirliliği cilt üzerinde daha belirgin bir etki göstermeye başlar. Bu yaş grubu tarafından kullanılacak nemlendiricilerin, cildi nemlendirmenin yanı sıra, onarıcı ve kırışık giderici özelliklerinin de bulunması gereklidir.
Hızlı Cevap
Mesaj:

Benzer Konular

23 Ekim 2008 / Misafir Taslak Konular
6 Mart 2009 / ThinkerBeLL X-Sözlük
6 Ekim 2011 / elifuzun437 Taslak Konular
5 Eylül 2015 / Teamoore Soru-Cevap