Arama

Osman Hamdi Bey - Sayfa 2

Güncelleme: 17 Ekim 2016 Gösterim: 138.561 Cevap: 12
Baturalp - avatarı
Baturalp
Ziyaretçi
17 Ekim 2016       Mesaj #11
Baturalp - avatarı
Ziyaretçi

Osman Hamdi BeySponsorlu Bağlantılar
Ad:  osman_hamdi_bey_eserleri.JPG
Gösterim: 2379
Boyut:  610.8 KB

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 2 üye beğendi.
Baturalp - avatarı
Baturalp
Ziyaretçi
17 Ekim 2016       Mesaj #12
Baturalp - avatarı
Ziyaretçi
Ad:  İskender_Lahdi.JPG
Gösterim: 620
Boyut:  146.9 KB

İskender Lahdi


Osman Hamdi Bey tarafından 1887 yılında Sayda'daki (eski adi Sidon) kral mezarlarında yapılan arkeolojik kazılarda bulunmuştur. MÖ 4. yüzyıla ait, Sidon Kralı Abdalonymos'a ait olduğu düşünülen kral lahdidir. Uzun cephesinde Makedonya Kralı Büyük İskender'in Perslerle yaptığı savaşlara ilişkin rölyefler bulunduğu için "İskender Lahdi" adıyla tanımlanmıştır.
Sponsorlu Bağlantılar

İstanbul Arkeoloji Müzeleri'nde bulunan en önemli eser kabul edilmektedir. Her ne kadar İskender Lahdi olarak anılsa da aslında İskender'e ait değildir. Sidon Kralı Abdalonymos'a ait olduğu düşünülmektedir.

Lahdin ön yüzünde solda atının üzerinde İskender gösterilmiştir. İskender, Herakles soyundan geldiğine inandığı için, başında Nemea aslanının postu ile tasvir edilmiştir. Buna ek olarak, kulağının yanında, Mısır tanrılarından Ammon'un simgesi olan koç boynuzu görülmektedir. Lahdin üzerindeki bu tasvirden dolayı lahdin ismi İskender ile bütünleşmiştir. Aslında İskender Babil'de ölmüş ve cenazesi İskenderiye'ye gönderilmiştir. Lahdinin de antropoid yani insan biçimli bir lahit olduğu bilinmektedir.

Lahdin gövdesinin uzun yüzlerinden birinde Persler ve Yunanlılar arasındaki bir savaş sahnesi yer almaktadır. Yunanlılar ile Pers askerleri kıyafetlerinden kolaylıkla ayırt edilebilir. Yunanlılar kısa tunik veya pelerin giyerken, Pers askerlerinin geleneklerine göre erkeklerinin yüz ve parmak uçları dışında bedenlerini açıkta bırakmaları yasak olduğundan, pantolonlar birkaç kattan oluşan uzun kollu gömlekler ve başlarını saran tiaralar giydikleri göze çarpmaktadır. Savaş sahnesinin İskender'in MÖ. 333 yılında kazandığı, ona Fenike ve Suriye kapısını açan Issus savaşını temsil ettiği düşünülür. Bu savaşın sonuçlarından biri de, lahdin sahibi olduğu sanılan Abdalonymos'un yazgısının değişmesi ve bir süre sonra Sidon kralı olmasıdır.

Derlemedir.

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 3 üye beğendi.
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
17 Ekim 2016       Mesaj #13
Safi - avatarı
SMD MiSiM
Osman Hamdi Bey
Ad:  Osman Hamdi Bey5.jpg
Gösterim: 661
Boyut:  85.6 KB
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 3 üye beğendi.
SİLENTİUM EST AURUM

Benzer Konular

17 Ekim 2016 / Misafir Cevaplanmış
21 Mayıs 2008 / The Unique Asker tr