Arama

Galip Tekin

Güncelleme: 18 Haziran 2008 Gösterim: 11.268 Cevap: 0
Bluesorrow - avatarı
Bluesorrow
Ziyaretçi
18 Haziran 2008       Mesaj #1
Bluesorrow - avatarı
Ziyaretçi
arsivimageaspx?picid4222332

penguen dergisinde yayınlanmaya başlayan öyküleri ile yeniden çizimlerine el atan ustadır. 1958 konya doğumlu. gır gır dergisinde çizdi. daha sonra lak lak isimli dergiyi çıkardı. bilimkurgu hikayelerine eğildi. fantastik yönü gelişmişti. bogaziçi üniversitesi, art of animation dersi hocasıdır. herkesten farklı taraması ile dikkat çeker.rıddım ` ın içinde ki ufak ofisinde çiziyormuş...
Sponsorlu Bağlantılar
acayip palas oteli, bir küçük kara delik, alavarza aklımda kalan ve etkileyici öykülerinden.
romatik filminin senaryosunda sinan çetin ile görev almıştır.
aynı zamanda okul isimli türk korku filminde ki yaratıkların dizaynı da kendisine aittir.

Mustafa Altıoklar’la Galip Tekin’in kan davası

Yıllar önce bir-iki haber olmuş ama ben ilk kez duydum bu gerçek olayı, o kadar çarpıcı geldi ki bana paylaşmasam olmaz...

Hikayeyi bilenler hemen diğer yazıya geçsin, bilmeyenlerin ise çok şaşıracağını garanti ederim.

Karikatürist Galip Tekin’in babası ile yönetmen Mustafa Altıoklar’ın amcası yıllar yıllar önce, 1973’te Konya’da bir sinema işletiyorlar.

Aralarında anlaşmazlık oluyor, Galip Tekin’in babası silahı çekip Altıoklar’ın amcasını vuruyor.

Sonra da kalan tek kurşunu kendi kafasına sıkarak intihar ediyor.

(Hatta rivayet odur ki, babası kendi gözleri önünde intihar ettiği için Galip Tekin’in çizgileri bu kadar uçuktur)...

Tüm bu acı olaylar yaşanırken Galip Tekin’le Mustafa Altıoklar daha çocuklar...

Gel zaman git zaman, aradan 22 yıl geçiyor.

Altıoklar, İstanbul Kanatlarımın Altında’yı çekecek...

Filmdeki meşhur kanatları kim çizer kim çizer diye aranırken, Galip Tekin’i tavsiye ediyorlar Mustafa’ya...

Kalkıyor, Galip Tekin’in Kemancı’daki ofisine gidiyor.

Karikatürist ve yönetmen birbirlerini tanımadan oturuyorlar masaya.

İki-üç toplantı sonrasında Galip Tekin, Altıoklar soyadından şüpheleniyor.

Küçük bir araştırmadan sonra anlıyor ki, karşısındaki adam 22 yıl önce babasının vurduğu adamın yeğeni...

Hemen arıyor Mustafa Altıoklar’ı, "Gel toplantı yapalım" diyor.

Mustafa da kanat çizimlerini bitirdiğini sanıp, kalkıp Kemancı’ya gidiyor.

Karşılıklı oturuyorlar masaya...

Tam o sırada Galip Tekin belindeki tabancasını çıkarıp...

(Bu sırada reklam kuşağı girer, 8 dakika... 3 dakika da tanıtım, toplam 11 dakika)

...tabancasını çıkarıp masaya koyar.

"Al vur beni" der...

Mustafa Altıoklar ne olduğunu anlamaz.

"Ben senin kanlınım, al vur beni" der Galip Tekin; "Benim babam, senin amcanı öldürdü"...

Öylece kalırlar masada.

Uzun bir sessizlik. Sonra...

Sanki yıllardır birbirlerini arayan iki eski dost gibi, sanki ilk kez görüşüyorlarmış gibi masadan kalkıp sarılırlar birbirlerine, uzun uzun kucaklaşırlar...

O günden sonra da sıkı dost olurlar.

Fin!

Duyduğum en güzel kan davası hikayesiydi bu! Ne dersiniz öyle değil mi?

alıntı:Cengiz SEMERCİOĞLU

Biyografi Konusu: Galip Tekin nereli hayatı kimdir.