Arama

Danslar - Vals

Güncelleme: 19 Ocak 2012 Gösterim: 6.288 Cevap: 3
asla_asla_deme - avatarı
asla_asla_deme
VIP Never Say Never Agaın
17 Ocak 2010       Mesaj #1
asla_asla_deme - avatarı
VIP Never Say Never Agaın
250px Lautrec at the moulin rouge two women waltzing 1892

Sponsorlu Bağlantılar
Vals, "dansların kralı" olarak da adlandırılan bir dans türüdür. En belirgin özelliği, çiftlerin birbirine sıkıca tutunup bir nokta çevresinde dönerek dans etmeleridir.
Çıkış kaynağı, 16. yy ortalarında Fransa’nın Provence bölgesinde ortaya çıkan ve “Valto” olarak adlandırılan folklorik bir danstır. Hatta İngiltere Kraliçesi I. Elizabeth’in Leicester Kontu ile bu dansı yaptığı tablo büyük ün kazanmıştır.
Vals 19. yy’ın başlarında Avusturya ve Almanya’da dans edilen bölgenin yerel farklılıklarını bünyesinde barındırarak gelişim göstermiştir. Özellikle Kuzey Avusturya’nın “Land lob der Enss” bölgesinde uygulanan dans sitili “Londler” adını alarak çok popüler omuştur.
Vals kısa süre Johann Strauss’un müziğinin etkisiyle Viyana’da ve 1812 yılından itibaren de İngiltere’de geniş kitlelere ulaşmış, aristokrasinin beğenisini kazanarak baloların vazgeçilmez eglencesi olmuştur.
Günümüzde vals “Viyana Valsimmim” ve “Modern Vallamıs” olmak üzere iki farklı ritim ve kategoride dünya dans literatüründe yer almaktadır
Vikipedi

Şeytan Yaşamak İçin Her Şeyi Yapar....
_Yağmur_ - avatarı
_Yağmur_
VIP VIP Üye
10 Haziran 2011       Mesaj #2
_Yağmur_ - avatarı
VIP VIP Üye
VALS

Sponsorlu Bağlantılar
Hızlı ve canlı ritmi olan bir salon dansı.

Vals üç zamanlı, hareketli, iki kişiyle dönerek oynanan bir danstır. Almanların "Laendler" adlı halk dansından ya da Fransızların "Volte" adlı bir köy havasından çıktığı öne sürülmekle birlikte kökeni kesin olarak belli değildir. 16. yüzyılda ahlâkdışı olduğu gerekçesiyle yasaklanan vals, 19. yüzyılda yaygınlık kazandı. Bu yüzyılın Himmel, Beethoven, Schubert, Weber, Chopin, Çaykovski gibi bestecileri aynı ritimde yapıtlar ortaya koydular. Avusturya'da vals, 19. yüzyılın ortalarında küçük orkestralara uyarlanıp "Viyana Valsi" adıyla canlı ve hızlı bir ritme ulaştırıldı; Lannet ve Strauss bu türün en güzel örneklerini verdiler.


MsXLabs & Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi

"İnşallah"derse Yakaran..."İnşa" eder YARADAN.
HANDSOME - avatarı
HANDSOME
VIP ☪ ɴє мυтŁυ тürĸüм đἶყєɴє
8 Ocak 2012       Mesaj #3
HANDSOME - avatarı
VIP ☪ ɴє мυтŁυ тürĸüм đἶყєɴє
VaLs


vals
Valsin çıkış kaynağı, 16. yüzyıl ortalarında Fransa'nın Provence bölgesinde ortaya çıkan ve Volta olarak adlandırılan folklorik bir danstır. Hatta, İngiltere Kraliçesi I. Elizabeth'in Leicester Kontu ile bu dansı yaptığı tablo, büyük ün kazanmıştır.

Vals, 19. yüzyıl başlarında, Avusturya ve Almanya'da dansedilen bölgenin yerel farklılıklarını bünyesinde barındırarak gelişim göstermiştir.

Özellikle Kuzey Avusturya'nın Landl ob der Enns bölgesinde uygulanan dans stili Landler adını alarak çok popüler olmuştur.

Vals kısa sürede, Johann Strauss'un müziğinin etkisiyle Viyana'da ve 1812 yılından itibaren de İngiltere'de geniş kitlelere ulaşmış, aristokrasinin beğenisini kazanarak baloların vazgeçilmez eğlencesi olmuştur.


Vals'in 1770'lerde Avrupa'daki birçok halk dansının birleşmesinden ortaya çıktığı bilinmektedir; ama asıl atası Çek Cumhuriyeti'nin köy festivallerinde yapılan "Maternick" ve "Furiant" adındaki iki varyasyondur. Fransız "Walt" ve Avusturyalı "Lindler" dansları, Vals'in ataları arasında kendisine en çok benzeyenleridir. Vals 19'uncu yüzyılda Viyana'da popüler olmaya başlamış ve buradan bütün dünyaya yayılmıştır. Dansların kralı olan Vals, farklı ülkelerde farklı kültürel karakterler edinmiştir. Dolayısıyla, İngiliz Valsi (English Waltz), Macar Valsi (Hungarian Waltz) ve Vals Mazurka (Waltz Mazurka) isminde farklı çeşitleri ortaya çıkmıştır. Valsin uzun süreli popülerlik kazanmasıyla daha farklı çeşitleri oluşması engellenememiştir. 1920'lerde Vals'in müzikal formu gelişmiş ve yeni formları ortaya çıkmıştır: Boston Valsi (Boston Waltz) ve Slow Waltz. Bu danslar, günümüz dans yarışmalarında sergilenen modern valsin temelidir.

Viyana Valsi
Viyana valsi yaklaşık 400 yıl kadar önce orta Avrupa'da doğmuş klasik bir saray dansıdır. Hızlı bir tempoya sahip olan viyana valsi ¾'lük bir tartımla oynanır. Hızlı ve kayar gibi yapılan dönüşleri en belirgin özelliğdir. Günümüzde dansa değişik hareketler eklenerek geliştirilmiştir. Viyana valsi aynı zamanda, standart kategoride yer alan bir yarışma dansıdır.

Slow Vals
Bu valse İngiliz valsi de denir. İsminden de anlaşıldığı gibi yavaş tempoda oynanan bir valstir. Viyana valsinin klasik yapısına karşın daha çok gelişmiş ve değişik elementleri bulunan bir danstır. Hem Amerikan hem de Enternasyonal stilde yapılır. Amerikan stilin farkı "Box" diye adlandırılan bir figürüle başlamasıdır. Diğer birçok elementi benzerdir. Slow vals ¾'lük tartımla oynanan yavaş ve romantik bir yapıya sahiptir. Yarışmalarda standart ve modern kategoride yer alır
vals
Adam Olmak; Cinsiyet Meselesi DeğiL.! Şahsiyet Meselesidir!..
pinus - avatarı
pinus
Ziyaretçi
19 Ocak 2012       Mesaj #4
pinus - avatarı
Ziyaretçi
Nezaketin dansı olarak adlandırılır.

Benzer Konular

9 Aralık 2015 / Mira Sanat
30 Haziran 2015 / Misafir X-Sözlük
Etiketler: Danslar - Vals