Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 13 Ağustos 2018  Gösterim: 7.205  Cevap: 2

Yaylı Çalgılar - Viyola

Misafir
9 Mart 2010 10:34       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi

viyola

Ad:  viyola.JPG
Gösterim: 69
Boyut:  21.9 KB

keman ailesinin altosu olan telli çalgı. Keman gibi omuzla çene arasına sıkıştırılarak tutulur.

Sponsorlu Bağlantılar
Boyutları kemandan biraz büyük, sesi ise ondan bir tam beşli peştir. Orta Do’nun altındaki do'dan (viyola do'su) başlamak üzere dört teli do-sol-re'- lar seslerine akort edilir. Ses rengi kemana oranla daha buğulu, gizemli, tizlerde ise dramatiktir. Modern senfoni orkestrasında 6-10 arasında viyola yer alır.

18. yüzyılda orkestrada viyola genellikle viyolonsel partilerine eşlik ederdi. Gluck, Mozart ve Haydn’ın çok özel bir biçimde ele aldıkları viyola orkestra müziğinde giderek bağımsız bir işlev üstlendi. Berlioz Harold en Italie'ye (Harold İtalya’da) uzun bir solo viyola partisi koymuştu; Richard Strauss’un Don Quijote'ında Sancho’nun temasını viyola seslendiriyordu.

Kendisi de bir viyolacı olan Paul Hindemith (viyola sonatlarıyla) ve Bela Bartök (viyola konçertosuyla) gibi bestecilerle William Primrose ile Walter Trampler gibi viyolacılar bu çalgının önem kazanmasında rol oynadılar. Arnold Schoenberg ve Pierre Boulez gibi 20. yüzyıl bestecileri de oda müziği parçalarında viyolaya sık sık yer verdiler. Ayrıca bak. telli çalgılar.

kaynak: Aana Britannica

Son düzenleyen Safi; 12 Ağustos 2018 15:25

24 Haziran 2011 14:57       Mesaj #2
_Yağmur_ - avatarı
VIP VIP Üye
VİYOLA
Yaylı çalgılar ailesinden alto sesli çalgı. Dört telli olan viyolanın keman ile viyolensel arasında bir sesi vardır. İlk kez 15. ve 18. yüzyıllar arasında kullanılmıştır. Viyola, senfonik orkestralarda ve kuartetlerde yer aldığı gibi solo sazı olarak da kullanılır.

MsXLabs & Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi
Sponsorlu Bağlantılar

Son düzenleyen Safi; 12 Ağustos 2018 15:11
13 Ağustos 2018 00:37       Mesaj #3
Safi - avatarı
SMD MiSiM
VİYOLA
(esk. provence dili viola'dan).
Keman ailesinden telli çalgı. (Eşanl. ALTO.)

—ANSİKL. Viyolanın boyutları kemanınkilerden büyük ancak, daha değişkendir (uzunluğu 38-42 cm arasında değişir). Dört teli, kemanın pes beşlisine akortlanır. Bu çalgıya özgü bir repertuvar XVIII. yy.'ın sonlarında oluşturuldu ve XIX. yy.'da özellikle konçertolarla zenginleştirildi. Viyola telli dörtlüler arasında yer alırsa da kemanın, XVIII. yy.'da ortadan kalkan tenor partisinin yerini tam olarak doldurmaz.
Kaynak: Büyük Larousse
Hızlı Cevap
Mesaj:paneli aç