Arama

Rigoletto - Giuseppe Verdi

Güncelleme: 10 Kasım 2012 Gösterim: 1.278 Cevap: 1
Mira - avatarı
Mira
VIP VIP Üye
1 Ağustos 2012       Mesaj #1
Mira - avatarı
VIP VIP Üye
Rigoletto
MsXLabs.org & MORPA Genel Kültür Ansiklopedisi
Sponsorlu Bağlantılar

Giuseppe Verdi'nin üç perdelik operasıdır. Librettosunu Francesco Maria Piave'nin yazdığı opera, Victor Hugo'nun "Le Roi s'Amuse" (Kral Eğleniyor) adlı oyunu üzerine kurulmuştur. Opera, başlangıçta "La Maledizone" (Lanet) olarak adlandırıldı. Sansür, operanın ahlâkî sakıncalar taşıdığını ve bir kralın böyle bir durumda gösterilmesinin kabul edilemeyeceğini öne sürdü. Bunun üzerine Verdi, Kral I. François'nın yerine Mantua Dükü'nü koydu, operanın adını da "Rigoletto" olarak değiştirdi. Opera ilk kez 11 Mart 1851'de Venedik'te Teatro La Venice'de oynandı.

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 3 üye beğendi.
GüNeSss - avatarı
GüNeSss
Ziyaretçi
10 Kasım 2012       Mesaj #2
GüNeSss - avatarı
Ziyaretçi
Rigoletto
MsXLabs.org & Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sponsorlu Bağlantılar

Rigoletto Giuseppe Verdi tarafından bestelenmiş üç perdelik bir operadır. İtalyanca liberetoyu Victor Hugo'nun Le roi s'amuse adlı oyundan uyarlayarak Francesco Maria Piave yazmıştır. Operanın prömiyeri 11 Mart,1851'de Venedik'te La Fenice opera evinde yapılmıştır. Bu opera çok kişi tarafından çalışma hayatının orta yıllarında Verdi'nin ortaya çıkardığı başyapıtlardan biri olarak görmektedirler. Modern çağlarda standard opera repratuvarının vazgeçilmez bir eseri olarak devamlı olarak sahneye konulmaktadır. Kuzey Amerika'da en çok oynanan 20 opera eseri arasında 9uncu sırayı almıştır.

Hazırlanışı

1850'de Venedik La Fenice opera evi Verdi'ye yeni opera ısmarlamıştı. Verdi zaten o zaman çok iyi bilinen opera bestecisi olduğu için konu seçmesi kendisine bırakılmıştı.
Verdi kendisi icin Ernani, I due Foscari, Macbeth, Il Corsaro ve Stiffelio operalarının liberetolarını yazmış olan "Piave"'ye Aleksander Dumas Fils'in "Kean" adlı eserine bakmasını istedi. Fakat tam bu sırada şans eseri olarak Viktor Hugo'nun Le roi s'amuse eserini görüp beğendi. Fakat bu siyasi bakımdan çok tartışmaya yol açmış bir eserdi ve Kuzey İtalya'yı idaresi altında bulunduran Avusturya-Macar İmparatorluğu'nun sansür otoritelerinden geçmesinin zor olacağı düşünülmekteydi. Fakat Piave, Hugo'daki kralı Montua düküne değiştirdi ve siyasi güçlerin hoslanmadığı tarafları atarak ve isimleri değiştirerek sansür otoritelerine uygun bir uyarlamayı başardı. Mekan Montua'ya ve hükümdar olan düke değiştirildi; eserin yazıldığı zamanda artık ne Mantua düklüğü ne de dükün ait oldugu Gonzalgo hanedanının bir üyesi hayatta bulunmaktaydı. Gilda'nın yatak odası sahnesi kaldırıldı. Kahramanın ismi Triboulet'den (Fransızca rigolo yani gülünç sözcüğünden çıkartılan) Rigelotto'ya çevrildi. 1850 yılı yazında Verdi ve Piave Verdi'nin doğum şehri olan Busattoya çekilip, yaptıkları yoğun çalışmalar sonucu libereto yazılıp bestesi yapılabildi.
Venedik Le Fenice opera evindeki promiyer temsil için çok iyi tanınmış fakat genç şarkıcılar seçilmişti. Arya, ikili ve ensamble şarkılarının cok populer olacağı tahmin edildiği için provalar asgariye indirildi ve orkestra üyeleri ve şarkıcılardan gizlilik kurallarına uymaları istendi. Gerçekten açılış temsili, özellikle dramatik sahneler, büyük bir başarı sağladı. Ertesi sabah Dük'un aryası olan "La donna è mobile" Kadın uçarıdır sokaklarda ıslıkla çalınmakta ve hatta hatırlayabilenler tarafından şarkı halinde soylenmekte idi.

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.

Benzer Konular

18 Kasım 2014 / ali araycı Soru-Cevap
7 Temmuz 2015 / KisukE UraharA Müzik ww
4 Mart 2013 / _Yağmur_ Sanat
7 Temmuz 2015 / Safi X-Sözlük