Cevap Yaz Yazdır
Gösterim: 47.642|Cevap: 5|Güncelleme: 12 Nisan 2016

Turgut Özal

Mesaja atla
GusinapsE
2 Ekim 2006 22:18   |   Mesaj #1   |   
GusinapsE - avatarı
Ziyaretçi
Turgut Özal

Turgut Özal (13 Ekim 1927, Malatya - 17 Nisan 1993), Türkiye Cumhuriyeti'nin 45. ve 46. dönem hükümetlerinde başbakanlık yapmış ve ardından 8. Cumhurbaşkanı
Sponsorlu Bağlantılar

seçilerek, görevi başında hayatını kaybetmiş olan siyasetçi ve devlet adamıdır.Hayatı ve kariyeri

Babası Mehmed Sıddık banka memurluğu yaparken, annesi Hafize Hanım ilkokul öğretmeniydi. Bir dönem sonra Silifke'ye taşındıktan sonra, pilot olmayı isteyen Özal eşeğin üzerinden düşerek kolundan sakatlanınca bir kolu biraz daha kısa kalmış ve pilotluk hevesi de böylelikle sona ermiştir.

Eğitimi [değiştir]

4 yaşındayken Bilecik'in Söğüt ilçesine taşınan Özal, ilk öğrenim hayatına burada başladı. Babasının görevi nedeniyle sık sık il değiştiren Özal, orta okulu Mardin'de bitirir. Mardin'de lise olmaması nedeniyle, Konya Lisesi'nde eğitimine devam eden Turgut Özal bu dönem içerisinde kardeşi Korkut Özal da o'na eşlik etmiştir. Son olarak Kayseri Lisesi'nde lise eğitimini bitiren Özal, İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini burs alarak kazanır. 1950 yılında mezun olur.

Aile Hayatı

Turgut Özal, 1952 yılına kadar kısa süreli bir evlilik yaşar. Bu evlilikten sonra çalıştığı kurum Elektrik İşletmesi Etüd İdaresi'nde daktilocu olarak görev yapan Semra Özal ile evlenerek Ahmet, Zeynep ve Efe adlı üç çocuk sahibi olurlar.

Kariyeri

Evlendikten sonra, Amerika'da ihtisas yapmaya giden Özal ekonomi branşında eğitim alır.
Geri döndüğünde EİEİ Genel Müdür Yardımcısı (ya da Genel Direktör Teknik Müşaviri; kayıtlar arasında ikilem mevcut) olur ve Türkiye'de elektrifikasyon üzerine projelerde çalışır.
1958 yılında Planlama Komisyonu'nda sekreterya görevini yaptıktan sonra 1959Devlet Su İşleri Genel Müdürü 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de, bu dönem içerisinde yedek subay öğrencisi olarak aynı kurumda çalışır. ANAP kayıtlarına göz gezdirecek olursak, Özal'ın ona komutanlık ve öğretmenlik yaptığını görebiliriz. Askerliği sonrasında Devlet Planlama Teşkilatı'nın kuruluşunda çalışan Özal, 1965 seçimlerinden sonra Süleyman Demirel'in danışmanı olarak görev yapar. 1967 yılında DPT Müsteşarı olan, 12 Mart 1971 darbesinden sonra 1973 yılına kadar Dünya Bankası Sanayi Dairesi'nde danışman olarak çalışan Özal yurda döndükten sonra başta Sabancı Holding olmak üzere birçok sektördeki, birçok şirket için yönetici olarak çalışır. (Sabancı Holding'deki görevinin Genel Koordinatörlük olduğu ileri sürülmektedir) yılında Ankara Ordanat Okulu'nda yedek subay olur. Dönemin
12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra, IMF politikalarını uygulamak amacıyla Bülend Ulusu Hükümeti'nde ekonomiden sorumlu Başbakan yardımcılığı görevine getirilir. Bu göreve getirildikten 22 ay sonra, 14 Temmuz 1982 yılında istifa eder.

Siyasi Hayatı

180px HC3BCrriyet   6 KasC4B1m 1983 magnify clip
7 Kasım 1983


20 Mayıs 1983'de Anavatan Partisi'ni kuran Özal 6 Kasım 1983'deki seçimlerde 400 kişiden oluşan parlamentoda 211 milletvekili çıkararak iktidar ve 45. Dönem Başbakanı olur. 1984 yerel seçimlerinde tekrar iktidar olan Özal, 13 Nisan 1985'de yapılan ilk kongrede tekrar genel başkanlığa seçilir.
1987 yılında yapılan genel seçimlerde, 292 milletvekili çıkartarak tekrar çoğunluğu sağlar ve 46. Dönem Başbakanı olur. (Her ne kadar Anavatan Partisi'nin resmi web sitesi 47. Dönem başkanı oldu dese de. 47. Dönem başbakanımız, hakkındaki fıkralarıyla ünlü, Yıldırım Akbulut'tur.)
18 Haziran 1988'de Anavatan Partisi 2. Olağan Kongresi sırasında Kartal DemirağKartal Demirağ'ı cumhurbaşkanlığı döneminde affetti. tarafından suikast girişiminde bulunulan Özal, önce ölüm cezasına çarptırılan, ardından cezası 20 yıla indirilen


31 Ekim 1989'da Anavatan Partisi'nin meclis çoğunluğuyla 8. Cumhurbaşkanı seçilen Turgut Özal 9 Kasım 1989 tarihinde resmi olarak görevine başladı. 17 Nisan 1993Adnan Menderes anıtının karşısında İstanbul'da özel bir anıtta toprağa verilmiştir. Otopsi yapılmadan defnedilmesi Özal'ın ölümünde karanlık noktalar olduğu şüphelerini uyandırmaktadır. [kaynak belirtilmeli] tarihinde koşu bandındayken kalp krizi geçirdiği öne sürülen Turgut Özal, otopsisi yapılmadan

Ölümü ve Cenazesi

180px HC3BCrriyet   18 Nisan 1993 magnify clip
18 Nisan 1993
Turgut Özal'ın ölüm tarihi, Süleyman Demirel'in 21 Ekim seçimlerinde "500 günde herkese 2 anahtar" (biri ev, biri araba için) vaadiyle iktidara gelmesinden 533 gün sonra gerçekleşmiştir. Bu vesile ile günümüzde hala devam eden bir komplo Teorisine konu olmuştur, bu diyalogların ana sebebi de hanımı Semra Özal'ın günümüzde halen devam eden açıklamalarıdır.
Turgut Özal'ın cenazesine Türkiye'nin dört bir yanından yüzbinlerce kişi akın etmiş, televizyonlardan canlı yayımlanmış; ülkede bayraklar yarıya indirilmiştir. Dönemin Amerika Birleşik Devletleri Başkanı, Turgut Özal ile de yakın dost olan George H. W. Bush da, mevlidine katılmış ve gözyaşlarını tutamamıştır..Blue BooL
9 Kasım 2006 09:30   |   Mesaj #2   |   
Blue BooL - avatarı
Ziyaretçi
Türkiye'nin 8. cumhurbaşkanıdır. 8 Kasım 1989 ile 17 Nisan 1993 yılları arasında görev yapmıştır. 1927 yılında Malatya'da doğdu. 1950 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi'nden Elektrik Mühendisi olarak mezun oldu. 1952 yılında A.B.D'ye giderek ekonomi tahsili gördü. Türkiye'ye döndükten sonra Elektrik İşleri Etüd İdaresi Genel Müdür Yardımcısı oldu ve Türkiye'nin elektrifikasyonu ile ilgili projelerde çalıştı.

1961-62 yılları arasında askerlik hizmetini Milli Savunma Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulu üyesi olarak ifa etti ve Devlet Planlama Teşkilatı'nın kurulmasına katkıda bulundu. Bu sırada, Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde ders de verdi.
Sponsorlu Bağlantılar

Bir süre Başbakanlık Teknik Uzmanlar Kurulu Üyesi olarak çalıştı ve 1967-71 yılları arasında da Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı görevini yürüttü. Ekonomik Koordinasyon Kurulu, Para ve Kredi Kurulu, RCD Koordinasyon Kurulu ve AET Koordinasyon Kurulu başkanlıklarında bulundu.

1971-1973 tarihleri arasında Dünya Bankası'nda danışman olarak çalıştı. Türkiye'ye döndükten sonra çeşitli sınai kuruluşlarda çalıştı ve 1979 yılı sonlarına doğru Başbakanlık Müsteşarı olarak atandı. Aynı dönemde Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı görevini de vekaleten yürüttü.

12 Eylül 1980 müdahalesinden sonra kurulan hükümete Ekonomik İşlerden Sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak atandı. 1982 yılında bu görevinden istifa etti. 1983 yılında Anavatan Partisi'ni kurdu ve aynı yıl yapılan genel seçimlerde partisinin başarılı olması üzerine hükümeti kurmakla görevlendirildi ve böylece Türkiye'nin 19. Başbakanı oldu. 1987 yılında yapılan seçimler sonrasında tekrar hükümet kurdu ve başbakan olarak görev yaptı.

31 Ekim 1989'da TBMM tarafından Türkiye Cumhuriyeti'nin 8. Cumhurbaşkanı olarak seçildi ve 9 Kasım 1989 tarihinde bu görevine başladı. 17 Nisan 1993 tarihinde geçirdiği bir rahatsızlık sebebiyle görevi sırasında vefat etti.
Blue Blood
15 Mart 2007 11:26   |   Mesaj #3   |   
Blue Blood - avatarı
Ziyaretçi

Turgut Özal yakbulut3110h
Yıldırım Akbulut, 1990'da Uğur Dündar'ın hazırladığı ve TRT1'de yayınlanan 'Hodri Meydan' programına katılıp canlı yayında 'Hal Müdürü' fıkrasını anlatmıştı
Turgut Özal, 1989'da TBMM'de, 263 oyla Türkiye'nin sekizinci Cumhurbaşkanı seçildi ve Başbakanlığa Yıldırım Akbulut'u getirdi.

Merhum Turgut Özal, Cumhurbaşkanı olduktan sonra başbakanlığa Erzincan Milletvekili Yıldırım Akbulut'u atadı.

1935'de Erzincan'da doğan Yıldırım Akbulut, babasının PTT memuru olması nedeniyle ilkokulu Eskişehir'de, ortaokulu Samsun'da, liseyi Erzincan'da okudu.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. Askerlik görevini tamamladıktan sonra, uzun süre Erzincan'da serbest avukatlık yaptı.

Evli ve üç çocuk babası olan Akbulut, Anavatan Partisi'nden Erzincan Milletvekili olarak girdiği TBMM'de Meclis Başkanvekilliği, İçişleri Bakanlığı ve Başbakanlık yaptı.

Yıldırım Akbulut, gündeme politikacılığından çok hakkındaki fıkralarla damga vurmuştu. "Yıldırım Akbulut'un biri bir gün" diye başlayacak kadar çok anlatılırdı bu fıkralardan. Hatta fıkraları derleyen bir kitap bile çıkmıştı piyasaya.

İşte Yıldırım Akbulut fıkralarından birkaç örnek...

Yıldırım Akbulut, Demir Leydi Margaret Thatcher'ın daveti üzerine İngiltere'ye gidecektir. Ancak İngilizce bilmediğinden paniğe kapılmıştır. Danışmanını çağırarak ona ne yapması gerektiği sorar.
Danışmanı anlatır: "Başbakanım, paniğe mahal yok. Her şey çok kolay olacak. Uçaktan inecek ve oradaki en yaşlı görünümlü bayanın elini sıkacaksınız. Daha sonra sizin için serilmiş olan kırmızı halının üzerinde yürüyerek askeri karşılama taburuna dönüp selam vereceksiniz. Askere söyleyeceklerinizi küçük bir kağıdın arkasına yazıp kravatınızın arkasına iğneleyin. Gerektiğinde bakarsınız."
Yıldırım Akbulut durumun bu kadar basit olduğunu duyunca neşelenir ve, "yaşa be" diyerek danışmanına sarılır.
Yola koyulurlar. Yıldırım Akbulut uçaktan indikten sonra Margaret Thatcher'ın elini sıkar ve askere dönerek şöyle der: "Hello soldier. Polo gıravatları, made in Turkey."

Yıldırım Akbulut, İngiltere ziyareti sırasında Margareth Thatcer tarafından ağırlanıyormuş. Londra caddelerinde fayton gezisine çıkmışlar. Derken faytonu çeken at gümbürtüyle gaz çıkarmış.
Demir Leydi, nezaketen özür dilemiş. Yıldırm Akbulut ise, "hay allah, ben de at yaptı sanmıştım" demiş.

Yıldırım Akbulut bir gün taksiye binmiş. Trafikten dolayı zaten sıkıntıdan patlayan şoför biraz sonra sormuş: "Abi sana bir Yıldırım Akbulut fıkrası anlatayım mı?"
Yıldırım Akbulut, bozuk bir sesle yanıtlar: "Ben Yıldırım Akbulut'um."
Şoför aynadan müşterisini süzer ve şöyle der: "Olsun abi, ben yavaş yavaş anlatırım."

Yılıdırm Akbulut, George Bush ve Mihail Gorbaçov en büyük yalanı söyleme yarışmasına katılırlar.
Mihail Gorbaçov, "ben aslında ABD vatandaşıyım" der ve alkışlanır.
George Bush, "komünizm dünyanın en iyi düzenidir" dediğinde cılız bir alkış sesi yükselir.
Sıra Yıldırım Akbulut'a gelir. Akbulut elini çenesine koyar, bekler, bekler... Sonra, "kusura bakmayın, düşünüyordum da" der. Alkış tufanı kopar, Yıldırım Akbulut birinci olur.

Yıldırım Akbulut bir gün AKM gişesine gider ve gişedeki memura, "beyefendi, iki bilet rica ediyorum" der.
Memur gayrı ihtiyari, "Romeo ve Jülyet için mi efendim" diye sorar.
Yıldırım Akbulut sinirlenip, "tabii ki hayır" der: "Eşim ve benim için."

Yıldırım Akbulut ve Yıldırım Aktuna gazetenin ödüllü bulmacasını çözmüşler. Ama kimin adına gönderecekleri sorununu çözememişler.
Bunun üzerine Yıldırım Aktuna şöyle bir öneri getirmiş: "Senin adını, benim de soyadımı yazalım, öyle yollayalım."
Yıldırım Akbulut da, "neden olmasın" deyip kabul etmiş.

Tescilli fıkra

Yıldırım Akbulut, 1990'da Başbakan'ken, Uğur Dündar'ın hazırladığı ve TRT1'de yayınlanan 'Hodri Meydan' programına katılıp, aşağıdaki fıkrayı şöyle anlatmıştı:

"Ben, zamanında Erzincan'da hal müdürlüğü yaparken, yardımcım gelmiş, bir sürü matbu evrak biriktiğini, artık koyacak yer kalmadığını söylemiş. Sayın müdürüm demiş, isterseniz bir kısmını imha edelim. Ben de demişim ki, tamam imha edin ama bunlar resmi evraktır. Birer fotokopisini çekin de öyle imha edin."
17 Kasım 2008 12:59   |   Mesaj #4   |   
asla_asla_deme - avatarı
VIP Never Say Never Agaın
(doğumu 1927). Türkiye Cumhuriyeti'nin sekizinci cumhurbaşkanı olan Turgut Özal Malatya'da doğmuştur. Babası memur, annesi öğretmendi. İlk ve ortaöğrenimini Anadolu'nun çeşitli kentlerin­de yaptı. 1950'de İstanbul Teknik Üniversite­si Elektrik Fakültesi'ni bitirerek mühendis oldu. Bir süre ABD'de mühendislik ekonomi­si alanında uzmanlık eğitimi gördü. Dönüşün­de Elektrik İşleri Etüd İdaresi'nde ve Devlet Planlama Teşkilatı'nda görev aldı. 1967'de getirildiği Devlet Planlama Teşkilatı müste­şarlığından 1971'de ayrılınca ABD'de Dünya Bankası'nda özel danışmanlık ve Türkiye'de çeşitli özel kuruluşlarda yöneticilik yaptı. 1977 genel seçimlerinde Milli Selamet Parti-si'nden aday olduysa da seçilemedi. 1979'da dönemin başbakanı Süleyman Demirel tara­fından Başbakanlık Müsteşarlığı'na ve Devlet Planlama Teşkilatı müsteşar vekilliğine atandı.

[flasht=http://img345.imageshack.us/img345/1771/msxbilgi1ld.swf]width=365 height=20[/flasht]

Turgut Özal 12 Eylül 1980'de ordunun yönetime el koymasından sonra başbakanlığa getirilen Bülend Ulusu'nun kurduğu hükü­mette ekonomik işlerden sorumlu başbakan yardımcısı olarak görev aldı. Özal 1982'de bu görevden ayrıldıktan sonra ülkeyi yöneten Milli Güvenlik Konseyi 1983'te siyasal parti kurulmasına izin verince Anavatan Partisi'ni kurdu ve partinin genel başkanlığına getirildi. Anavatan Partisi seçime katılmasına izin veri­len üç siyasal partiden (öbürleri Milliyetçi Demokrasi Partisi ve Halkçı Parti) biri olarak girdiği 6 Kasım 1983'teki seçimleri kazanınca İstanbul milletvekili olan Turgut Özal da başbakanlığa getirildi.
Türkiye'nin 22. başbakanı olarak 45. hükü­meti kuran Turgut Özal'ın bu görevi Anava­tan Partisi'nin 29 Kasım 1987'de yapılan erken genel seçimleri kazanmasından sonra da sürdü. Turgut Özal yedinci cumhurbaşkanı Kenan Evren'in görev süresinin dolması üze­rine cumhurbaşkanlığına adaylığını koydu. 31 Ekim 1989'da Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yapılan ve muhalefet partilerinin katıl­madığı oylamada yeterli oyu toplayarak cum­hurbaşkanı seçilen Turgut Özal, 9 Kasım 1989'da yedi yıllık bir süre için göreve başladı.

MsxLabs & TemelBritannica
19 Mayıs 2012 11:33   |   Mesaj #5   |   
Mira - avatarı
VIP VIP Üye
Turgut Özal
MsXLabs.org & MORPA Genel Kültür Ansiklopedisi
Turgut Özal, 1927 Malatya - 1993 Ankara, siyaset ve devlet adamı, Türkiye Cumhuriyeti'nin sekizinci cumhurbaşkanı
Sponsorlu Bağlantılar
turgutmira
Anadolu'nun çeşitli yerlerinde ilk ve ortaöğrenimini tamamladıktan sonra, İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Fakültesi'ni bitirdi (1950). Elektrik İşleri Etüd İdaresi'nde (EİEİ) görev aldı. Mühendislik ekonomisi alanında uzmanlık eğitimi görmek için ABD'ye gitti (1952). Dönüşünde EİEİ'de genel müdür yardımcılığı (1961-1965) ve genel müdür vekilliği (1965-1966) yaptı. Genel müdür yardımcılığı sırasında Keban barajı ve hidroelektrik santralı projeleri üzerinde çalışmalar yaptı. 1966 yılında EİEİ'den ayrıldı ve dönemin başbakanı Süleyman Demirel'in özel teknik müşaviri oldu. Bir yıl sonra da Devlet Plânlama Teşkilâtı'na müsteşar olarak atandı (1967). Para Kredi Kurulu başkanlığı, Ekonomik Koordinasyon Kurulu başkanlığı gibi görevlerde bulundu. 12 Mart askerî müdahalesinden sonra ABD'ye giderek Dünya Bankası'nda görev aldı (1971-1973).

Türkiye'ye döndükten sonra özel sektörde üst düzey yöneticilik görevlerinde bulundu. Sabancı Holding'de koordinatör olarak çalıştı. 1977 genel seçimlerinde Millî Selaâmet Partisi'nin İzmir milletvekili adayı olarak seçimlere katıldıysa da seçilemedi. Madenî Eşya Sanayicileri Sendikası (MESS) yönetim kurulu üyesi ve başkanı oldu. Kasım 1979'da kurulan Demirel başkanlığındaki azınlık hükümeti sırasında Başbakanlık müsteşarı ve Devlet Plânlama Teşkilâtı müsteşar vekili oldu. Demirel hükümetinin ekonomik alandaki siyasetini yönlendirdi ve "24 Ocak Kararları"nın hazırlayıcısı oldu. 12 Eylül askerî harekâtından sonra kurulan Bülend Ulusu hükümetinde malî işlerden sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı oldu. Enflasyonu düşürmek için yüksek faiz sistemi uyguladı. Faiz oranlarının hızla yükselmesine bağlı olarak bankerlik kuruluşları iflâs edince askerî yönetimle anlaşmazlığa düştü ve görevinden ayrıldı (1982).

Mayıs 1983'te siyasî partilerin kurulması serbest bırakılınca Anavatan Partisi'ni (ANAP) kurdu ve başkanlığını üstlendi. 1983 genel seçimlerini ANAP %45'lik bir oy oranıyla kazandı ve Turgut Özal hükümeti kurmakla görevlendirildi (7 Aralık 1983). 1984'te yapılan yerel seçimlerle ANAP'ın konumu daha da güçlendi. 1986 ara seçimlerinde ve 1987 erken genel seçimlerinde de aynı tablo yinelendi. ANAP hükümeti belli bir oranda oy kaybına uğramakla birlikte, tek başına iktidarda kalmayı sürdürdü. 1988'in Haziran ayında yapılan ANAP Genel Kongresi'nde bir suikaste uğrayan Özal, hafif bir yara alarak kurtuldu. Bu kongrede yeniden parti genel başkanlığına seçildi. Başbakanlığı döneminde dış borçlar sürekli arttı, reel ücretlerde düşüş oldu ve enflasyon % 70'lerin üzerinde seyretti. Buna karşılık ihracat gelirleri arttı, ücretlerin düşüşüne paralel olarak maliyetler düştü, ithalâtın kolaylaştırılması sonucu tüketim mallarında bolluk ve piyasada bir canlanma dönemi yaşandı. Dış siyasette Avrupa ve Orta Doğu ülkeleriyle ilişkiler geliştirildi. Avrupa Topluluğu'na başvuruda bulunuldu (14 Nisan 1987).

1989'da cumhurbaşkanlığı seçimi gündeme gelince Turgut Özal cumhurbaşkanlığına aday oldu ve TBMM'de muhalefet partilerinin katılmadığı bir oturumda cumhurbaşkanı seçildi (31 Ekim 1989). Eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren'den cumhurbaşkanlığı görevini 9 Kasım 1989'da devraldı. Turgut Özal cumhurbaşkanıyken de, yürütme erkinin başı sıfatıyla özellikle dış politikada etkili olmaya çalıştı. 17 Nisan 1993'te ölen Özal'ın naaşı, vasiyeti üzerine İstanbul'da, Yeni Topkapı Mezarlığı'nda Adnan Menderes ve arkadaşlarının anıtmezarı yakınına gömüldü. 1988'de Texas Üniversitesi'nden fahrî doktor unvanı alan Turgut Özal'ın "La Turquie en Europe" (Avrupa'da Türkiye, 1988) adlı bir de kitabı vardır.

12 Nisan 2016 19:51   |   Mesaj #6   |   
Baturalp - avatarı
MOD Moderatör
TURGUT ÖZAL

220px Turgut C396zal 28cropped29

Türkiye Cumhuriyeti'nin 19. Başbakanı ve 8. Cumhurbaşkanıdır.

Turgut Özal, 13 Ekim 1927tarihindeMalatya'da doğdu. Babası Malatya/Çırmıktılı Ünlüoğulları'ndan banka memuru Mehmet Sıddık Özal, annesi ise Tunceli Çemişgezekli, ilkokul öğretmeni Hafize Hanımdır. Korkut Özal veYusuf Bozkurt Özaladlarında iki kardeşi vardır. 4 yaşındayken ailesi Bilecik'in Söğüt ilçesine taşındı ve ilköğrenim hayatına burada başladı. Babasının görevi nedeniyle sık sık il değiştirdi. Ortaokulu Mardin'de bitirdi. Mardin'de lise olmaması nedeniyle, Konya Lisesi'nde eğitimine devam etti. Kayseri Lisesi'nde lise eğitimini bitirdi. 1950 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi'ni Elektrik Mühendisi olarak bitirdi. 1952 yılında A.B.D'ne giderek ekonomi tahsili gördü. Türkiye'ye döndükten sonra Elektrik İşleri Etüd İdaresi Genel Müdür Yardımcılığı'na atandı.

1959 yılında Ankara Ordonat Okulu'nda yedek subay olarak askerliğini yaptı.

1961-1962 yıllarında askerlik hizmetinin sonrasında, Milli Savunma Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulu üyesi olarak yaptı ve Devlet Planlama Teşkilatı'nın kurulmasına katkıda bulundu. Bu sırada, Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde ders verdi.

Bir süre Başbakanlık Teknik Uzmanlar Kurulu Üyesi olarak çalıştı ve 1967-1971 yıllarında Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı görevini yürüttü. Ekonomik Koordinasyon Kurulu, Para ve Kredi Kurulu, RCD Koordinasyon Kurulu ve AET Koordinasyon Kurulu başkanlıklarında bulundu.

1971-1973 yıllarında Dünya Bankası'nda danışman olarak görev yaptı. Türkiye'ye döndükten sonra çeşitli sınai kuruluşlarında çalıştı ve 1979 yılı sonlarına doğru Başbakanlık Müsteşarı olarak atandı. Aynı dönemde Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı görevini de vekaleten yürüttü.

12 Eylül 1980 müdahalesinden sonra kurulan Hükümete ekonomik işlerden sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak atandı. 1982 yılında bu görevinden istifa etti. 1983 yılında Anavatan Partisi'ni kurdu ve aynı yıl yapılan genel seçimlerde partisinin birinci gelmesi üzerine hükûmeti kurmakla görevlendirildi ve böyleceTürkiye'nin 19. Başbakanı oldu. 1987 seçimleri sonrasında tekrar hükümet kurdu ve başbakan olarak görev yaptı.

31 Ekim 1989'da Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Türkiye Cumhuriyeti'nin sekizinci Cumhurbaşkanı olarak seçildi ve 9 Kasım 1989 gününde bu görevine başladı.

17 Nisan 1993 gününde geçirdiği bir rahatsızlık sonucu görevi sırasında vefat etti.
1952 yılında Ayhan İnal ile evlendi. Kısa sürede boşandı.

31 Mayıs 1954 tarihinde Semra Yeyinmen ile evlendi. Bu evlilikten sonra Ahmet Özal (d. 1955), Zeynep Özal (d. 1956) ve Efe Özal (d. 1967) adında üç çocuğu oldu.

Kaynak:Biyografi.info

Daha fazla sonuç:
Turgut Özal

Hızlı Cevap
Mesaj:Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç