Arama

Malcolm X

Güncelleme: 17 Şubat 2017 Gösterim: 49.984 Cevap: 4
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
6 Ekim 2006       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi

Malcolm X

Ad:  MALCOLM X1.jpg
Gösterim: 1884
Boyut:  64.6 KB

asıl adı MALCOLM LİTTLE. Müslüman olduktan sonraki adı EL-HAJJ MALİK EL-SHABAZZ
Sponsorlu Bağlantılar
(d. 19 Mayıs 1925, Omaha, Nebraska - ö. 21 Şubat 1965, New York kenti, ABD),
Siyah milliyetçiliğini ve Siyahların ırklarıyla onur duymalarını savunan ABD’li Siyah önder.

Öldürülmesinden sonra yayımlanan The Autobiography of Malcolm X (1965; Malcolm X in Otobiyografisi) adlı kitap, geniş yankı uyandırmış ve özellikle Siyah gençler arasında güçlü bir ideolojik etki yaratmıştır. Çocukluk ve ilk gençlik yıllarını Michigan eyaletindeki Lansing’de geçirdi. Siyahlara yönelik şiddet eylemleriyle tanınan gizli terör örgütü Ku Klux Klan tarafından evlerinin yakılmasına tanık oldu. Genç yaşta kız kardeşinin yanına yerleşmek üzere Boston’a gitti. 1946’da hırsızlık suçundan hapiste bulunduğu sırada Siyah Müslümanlann önderliğindeki İslam Ümmeti (sonradan Amerikan İslam Misyonu) adlı hareketin görüşlerinden etkilenerek İslam dinini benimsedi. Yedi yıl hapis yattıktan sonra serbest bırakıldı İslam Ümmeti’nin merkezinin bulunduğu Chicago’ya gitti. Burada örgütün önderi Elij ah Muhammad’la tanışarak hareketin katı ilkelere dayalı din anlayışını benimsedi. Hareket içinde yaygın olan, beyaz köle sahiplerinin dayatmış olduğu düşüncesiyle soyadı değiştirme geleneğine uyarak, “X” soyadını aldı. Konuşmalar yapması için ülkenin çeşitli yerlerine gönderildikten sonra, New York kentindeki Yedi Numaralı Cami’ye atandı.

Malcolm X Siyahların beyazlar tarafından sömürülmesine karşı çıktığı son derece etkili konuşmalarıyla kısa sürede geniş bir yandaş kitlesi kazandı. Başkan John F. Kennedy’nin öldürülmesini (22 Kasım 1963) beyazların yıllardır Siyahlara karşı kullandıkları şiddet türünden, basit bir olay olarak değerlendirmesi, Elijah Muhammad tarafından hareketten uzaklaştırılmasına neden oldu. 1964’te yeni bir dinsel örgüt kurduğunu açıkladı. Mekke’ye yaptığı hac ziyaretinden sonra Siyah ayrılıkçılığını savunmaktan vazgeçerek artık beyazları düşman olarak görmediğini ve bütün insanların kardeşliğine inandığını açıkladı.

Malcolm X, yandaşlarıyla rakip Siyah Müslümanlar arasındaki düşmanlık nedeniyle çeşitli saldırılara uğradı ve yaşamına yönelik tehditlerle karşı karşıya kaldı. Harlem’deki bir dans salonunda yandaşlarınca düzenlenen bir toplantı sırasında vurularak öldürüldü.

Malcolm X’in korunmak amacıyla şiddete başvurulmasını savunması ve birçok kişi tarafından bağnaz biri olarak görülmesi, ırk ayrımından kaynaklanan eşitsizliklere karşı mücadelede pasif direniş yöntemlerini öne çıkaran çevrelerce eleştirilmesine yol açmıştır. Ttirkçede Köklerimiz (1983, 1984) adlı bir yapıtı yayımlanmıştır.

kaynak: Ana Britannica

Son düzenleyen Safi; 17 Şubat 2017 20:36
Biyografi Konusu: Malcolm X nereli hayatı kimdir.
DrAm3vLH - avatarı
DrAm3vLH
Ziyaretçi
16 Haziran 2007       Mesaj #2
DrAm3vLH - avatarı
Ziyaretçi
Malcolm X
Ad:  malcolm x.jpg
Gösterim: 1215
Boyut:  32.6 KB

Malcolm Little ve daha sonrasında El Hac Malik el-Şahbaz, (Omaha 1925 - New York 1965), ABDli siyaset adamı ve siyah hakları savunucusudur. 1952'de Malcolm X adıyla Black Muslims hareketine girdi. Elijah Muhammad'ın yolunu izledi ve ona ABD içinde tümüyle bağımsız olacak bir siyah cumhuriyetinin kurulması fikrini benimsetti. Ancak Mart 1964'de iki önderin arası açıldı; Malcolm X, Afrika - Amerika Birliği örgütünü kurdu ve 1964'de Afrika ile Ortadoğu'ya (Mekke'de hacc için bulundu) iki gezi yaptı. Dönüşünden kısa bir süre sonra da öldürüldü.
Sponsorlu Bağlantılar

Massachusetts'in siyah mahallesinde ilköğrenimini bitirir. Çok istemesine rağmen, üniversiteye gidemeyince, küçük yaşta çalışmak zorunda kalır. Michigan ve Boston derken, kendini birden Harlem'de bulur. Bir siyah olarak, kendisine dayatılan yaşama biçimi, onu sonunda hapishaneye düşürür. Üniversiteyi Harlem sokaklarında tamamladığını ve doktora tezini de hapishanede hazırladığını uzun uzun anlatır. O okuma açlığını hapishanede giderir. Doymak bilmez bir istekle hapishane kütüphanesindeki kitapları tek tek okur. Hapishane yılları için: "Bir insanın düşünmeye ihtiyacı varsa, gidebileceği en iyi yer, bana sorulursa, üniversiteden sonra hapishanedir" diyerek, hiç kimsenin çaresiz ve çözümsüz olmadığını vurgular.
O, yedi yıllık “hapishane eğitiminden” sonra, başka bir Malcolm X olarak Harlem’e geri döner. Hapisten önce bir sokak serserisiyken, şimdi Amerika’da büyük bir hızla gelişen İslam’ın etkili ve ateşli bir temsilcisidir.

Malcolm Little olan soyadını Harlem’de X olarak değiştirir. Yeni soyadı, onun Afrikalı atalarının artık kendisi başta olmak üzere, kimse tarafından bilinmediğinin simgesidir. Elijah Muhammed'in öncülüğünü yaptığı "Siyah Müslümanlar Hareketi" Malcolm X’le birlikte daha da kuvvet kazanarak yayılmaktadır. Artık Malcolm, Elijah Muhammed’in baş kurmayıdır. Fakat Elijah Muhammed'in zina yapmasına karşı çıkması, daha sonra da Elijah Muhammed’in, Malcolm'a, Başkan Kennedy'nin öldürülmesi hakkındaki yetkisiz ve iğneleyici sözlerinden ötürü sessiz kalmasını emretmesi, Malcolm’un kendi hareketi içinde izole edilmesine sebep olur.

Gerçek İslam'ın Elijah'tan çok uzak olduğunu biliyordu. Ancak İslam'ı bütün incelikleriyle kavrayabilmek ırk, renk ve dil ayrımı yapmadığını görebilmek için Hacc’a gitmesi gerekiyordu. O Amerika'da bildiği İslam'la, Hac'da Mekke'de gördüğü İslam arasında dağlar kadar fark olduğunu anlayınca, X olan soyadını El Şahbaz'a çevirdi. Çünkü o “gözleri mavinin en mavisi, saçları sarının en sarısı insanlarla aynı tabaktan yemek yemiş, aynı saflarda omuz omuza namaz” kılmıştı.

Başlangıçta, ilk siyah müslüman hareketinin öncüsü Elijah Muhammed'in bağlısı olarak ırkçı düşünceler taşıyorken, Hacc dolayısıyla İslam dünyasına yaptığı bu gezi onu bu düşüncelerden döndürdü. Artık kendisini İslam'ın sömürgecilik ve ırkçılık karşıtı evrensel mesajını tüm dünyaya iletmeye adamıştı. Bu amacını kitleler çapında gerçekleştirmeye çalıştığı toplantılarından birinde suikasta uğrayıp, 21 Şubat 1965'de öldürüldü.
Son düzenleyen Safi; 17 Şubat 2017 20:36
bekirr - avatarı
bekirr
VIP VIP Üye
27 Kasım 2012       Mesaj #3
bekirr - avatarı
VIP VIP Üye
Ad:  MALCOLM X3.jpg
Gösterim: 1127
Boyut:  80.3 KB
Malcolm X

(Malik El Şahbaz, 1925-1965)

Daha çok Malcolm X olarak bilinen Malik el-Şahbaz, yirminci yüzyılın güçlü ve etkin bir Afro-Amerikan aktivisti olup Amerika Birleşik Devletlerindeki siyahi kurtuluşun savunucusudur. Söylem ve eylemleri 1950'ler ve 60'lardaki siyahi ulusalcı ve siyahi ayrılıkçı hareketler üzerinde önemli bir etkiye sahip olur. Pan-Afrikancılar'dan siyahi gücün babalarına hatta bir sosyaliste kadar herkes için farklı şeyler ifade eder. Nation of islam'la. (NOI) ilişkilendirilir ancak yaşamının sonraki bölümünde Malcolm X adını reddetmese de Malik el-Şahbaz adını alarak Ortodoks Sünni İslam lehine NOI'ın görüşlerini reddeder. Kırkıncı yaş gününden üç ay önce öldürülür.

Malcolm X, Malcolm Little olarak 19 Mayıs 1925'te Nebraskada dünyaya gelir. Annesi Louise Norton Little, sekiz çocuğu büyütmek gibi tüm gününü kapsayan bir işle meşguldür. Babası Earl Little, bir Baptist vaizidir. Siyahilerin sosyal ve ekonomik bağımsızlığının açık sözlü bir destekçisi olup, Marcus Garvey'in "Afrika'ya dönüş" hareketini desteklemiştir. Babasının açık sözlülüğünün bir sonucu olarak aile birçok ırkçı eylemle karşılaşmıştır. Earl, aileyi Malcolm'un dördüncü yaş gününden önce iki kez yer değiştirmeye zorlayan beyazların üstünlüğüne inanmış Black Legion örgütünden ölüm tehditleri alır. Ancak 1929'da Lansing, Michigan'daki evleri yakılır ve iki yıl sonra Earl un parçalanan cesedi tren rayları yanında bulunur. Polis bunun bir kaza sonucu olduğunu söyler. Malcolm'un annesi birkaç yıl sonra duygusal bir çöküntü yaşar ve bir akıl hastanesi yatırılır. Sonuçta çocuklar farklı yetimhane ve bakımevleri arasında birbirlerinden ayrılırlar.

Malcolm bir bakımevine sonra da ıslahevine gönderilir. Lisede başarılı bir öğrencidir ve sınıfını birincilikle bitirir. Ancak otobiyografisine göre en sevdiği öğretmen ona bir avukat olma rüyasının "bir zenci için gerçekçi bir amaç olmadığını" söylediğinde hayal kırıklığına uğrar.

Sonuç olarak Malcolm okuldan atılır ve 17 yaşında küçük suçlara karıştığı New York civarındaki Harlem'e gider. "Detroit Red" olarak tanınıp birçok narkotik, fahişelik ve kumar zincirini koordine eder. 20 yaşında yakalanıp hırsızlıkla suçlanarak 10 yıl hüküm giyer. Ancak hapishane aynı zamanda eğitimini ilerleteceği yer olur. Çünkü kendisini Wallace D. Fard tarafından kurulan ve Elijah Muhammed (Elijah Poole) tarafından yönetilen siyahi bir Müslüman grup olan Nation of islam'ın (NOI) öğretilerine dalmış bulur. Elijah Muhammed beyaz toplumun Afro-Amerikalıları kendi kendilerini güçsüzleştirmeleri ve politik, ekonomik ve sosyal başarıdan uzak kalmaları için aktif olarak çalıştıklarını ifade eder. Nation of islam diğer amaçları yanında beyazların yaşadığı bir devletten ayrı olarak kendilerine ait bir devlet için savaşım vermiştir. Bununla birlikte NOI geleneksel İslam'ın aksine ırkçı bir eğilime sahiptir. Zira beyazların "doğaları gereği şeytan" ve Tanrının siyahi olduğunu ilan eder. NOI yakın gelecekte beyaz insanların yok edilip siyahilerin Allah'ın yönetiminde hükmedeceği büyük bir savaş olacağını ön görür. Bu yeni düzene hazırlık olarak siyahi Müslümanlar'ın uyuşturucu ve alkol kullanımına karşı çıkıp kendilerini dizginlemeleri gerekmektedir. Malcolm, NOI'nin katı disiplinine teslim olur ve İncil'e dalar. Hapis cezası süresince güçlü ve ikna edici bir hatibe dönüşerek hapishanenin MIT'ye karşı münazara takımını yönetirken, büyük ceza konusunda bir münazarayı kazanmıştır. 1952'de şartlı tahliye edildiğinde Detroit, Michigan'a gider ve bu kentteki NOI mabedine katılır. "Little" soyadını bir köle adı kabul eder ve kayıp kabile adının altını çizmek için "X" adını alır. 1958'de Betty Sanders'le evlenir (daha sonra Betty Shahbazz olarak bilinecektir) ve altı kızları olur. NOI içinde kısa sürede yükselir ve 1954'de Elijah Muhammed onu Harlem ana mabedinin imamı olarak tayin eder. Ulusal konuşma programları, televizyon söyleşileriyle ve hareketin ana bilgi ve propaganda gazetesi Muhammed Speaks i kurarak NOI'nin adını duyurmasına yardımcı olur.

Malcom X'in karizması, enerjisi ve adanmışlığı birçok üyeyi etkilemiş ve onu NOI için akıl hocası Elijah Muhammed'den daha önde bir sözcü yapmıştır. 1952'de NOI üyeleri 500 civarındayken 1963 e doğru bu sayı 30.000'e yükselmiştir. Malcolm X siyahi enstitüler kurup kendilerini ırkçı şiddetten koruma yerine beyaz toplumla entegrasyonu savunması yüzünden, vatandaşlık hakları önderlerini özellikle Martin Luther King'i sert bir şekilde eleştirir. Batı kültürü ve dayandığı Yahudi-Hıristiyan dini geleneklerin doğal olarak ırkçı olduğunu ve şiddetsizliğin "ahmakların felsefesi" olduğunu öne sürer. Malcolm X'in ünü arttıkça bu durum Elijah Muhammed ve diğer NOI liderleriyle bir gerilime neden olur. 1950'lerde Malcolm X beyaz insanların literal olarak "şeytan" olduğu görüşünü eleştirip ırkçılığa daha güçlü bir politik karşılık verirken NOI'nin çizgisi politikaya girmekten çok dini bir kendi kendine yardım hareketi olarak kabul ettiğinde durum daha da kötüleşir. Malcolm X ve Elijah Muhammed arasındaki gerilimler, Malcolm X'in akıl hocasının Nation of islam daki altı kadınla gizli ilişkisi bulunduğu ve bu ilişkilerden çocukları olduğunu öğrendiğinde daha da artar. Malcolm X evliliğine kadar NOI'nin bekârlık kuralına sıkı sıkıya bağlı kalmış ve Malcolm X'ten meseleyi gizli tutmasını rica eden Elijah Muhammed'in hile-lerinden derinden incinmiştir. Daha kötüsü Malcolm X, 1963'te Başkan John F. Kennedy'nin ölümü üzerine bunun "yapılan kötülük eninde sonunda sizi tekrar bulur" tespitinde bulununca olur. Bu yorum önceden olduğu gibi şimdi de bağlamından çıkarılmış olup Başkana saygısızlıkta bulunma amacıyla ortaya konmamıştır. Daha çok siyahilere vahşice davranılması şimdi beyaz bir başkana şiddet olarak "geri dönmüştür". Ancak bu tespit en iyimser şekilde duygusuzluk olarak görülmüş ve Elijah Muhammed'in Malcolm X'i susturmasına yol açmıştır. Bu, Malcolm X'in NOI'nin bir üyesi olduğunu inkârla aynı şeydir. Malcolm X sessiz kalmak yerine 1964'de hareketten ayrılır ve politik alanda çalışmaya adanan İslami bir hareketi, Müslim Mosque indi kurar.

Elijah Muhammed'la bağlarını kopardığı yıl, Malcolm ilk kez hacca gider. Bu yolculuk Malcolm'un "kardeşim olarak adlandırabileceğim sarı saçlı mavi gözlü insanlarla" tanışmasıyla yaşamındaki bir dönüşüm aşamasını oluşturur. ABD'ye dönünce el-Hac (hacı) Malik el-Şahbaz adını alıp Sünni İslam'ı benimser. Beyazların artık şeytan olmadığını ilan ederek "gerçek kardeşliği" bulduğunu duyurur. Güçlü bir siyahi özgürlüğe inanmaya devam etse de artık beyazlara yönelik ırkçı eğilimler taşımaz. Afro-Amerikan Birliği Organizasyonunu (OAAU) kurar. Bu organizasyon bağımsız Afrika devletlerinden oluşan Afrika Birliği Organizasyonundan (OAU) esinlenilmiştir. Bu grup ırksal dayanışmayı savunmaktadır. Malcolm X de Birleşmiş Milletlere insan hakları ihlallerini ve Afro-Amerikalılara karşı soykırım eylemlerini belgeleyen bir dilekçe sunmayı planlar. Siyahileri oy vermeye, politik sisteme katılmaya ve ırk ayrımına bir son vermek için beyazlar ve diğer ırkçı gruplarla çalışmaya teşvik eder.

Malcolm X yaşam hikâyesini yazması için yazar Alex Haley'le beraber çalışır. Bu kitap taslağında daha sonra The Autobiography of Malcolm X (1965) adıyla basılacaktır- kitabın basıldığını görecek kadar yaşamayacağı ön görüsünde bulunur. Bu ön görü doğru çıkacaktır. Malcolm ve NOI arasındaki ilişkiler değişkendir ve bir ölüm hedefi olacağına inanmak için güçlü nedenlere sahiptir. 15 Şubat 1965'te East Elmhurst, New York'taki evi bombalanır; ancak ailesi fiziki bir yara almadan kaçar. Malcolm X nadiren korumalarla yolculuk etmiştir. Ancak bu bombalamadan 6 gün sonra, 6 silahlı kişi Malcolm X'in konuşma yaptığı kürsüye yaklaşarak yakın mesafeden 15 el ateş ederler. New York Presbyterian Hastanesine ulaştığında, öldüğü ilan edilir. Harlem'deki cenazesine 1500 kişi katılır. Aynı yıl karısı Betty ikiz kızlarını doğurur. Mart 1966'da katilleri Talmadge Hayer, Norman 3X Butter ve Thomas 15X Johnson taammüden cinayetten suçlu bulunurlar. Her üç kişi de NOI üyesidirler.

Malcolm X yaşamının son yıllarında vatandaşlık hakları hareketi üzerinde büyük bir etkiye sahip olmuştur. Siyahi aktivistler, ırkçı gurur ve siyahilerce işletilen kurumlar gibi konularda onun görüşlerini desteklemeye başlarlar. Ayrıca çoğunluğu Sosyalist İşçi Partisindeki (SWP) Troçkiciler'den oluşan küçük bir radikal Marksist takipçiye sahiptir. Otobiyografisi siyahi hareketler için standart bir metne dönüşür ve Malcolm X'in mirası nesilden nesile çeşitli belgeseller, kitaplar ve filmlere konu olarak geçer. Yönetmen Spike Lee 1992'de alkışlarla karşılanan Malcolm X filmini çektiğinde, devasa bir ilgi akını oluşur. Film en iyi aktör (Denzel Washington) ve en iyi kostüm tasarımında Oscar'a aday gösterilir. Ortodoks İslam'ın Malcolm X üzerindeki etkisi daha evren- selci bir bakış açısı geliştirdiği için, onun vakitsiz ölümü nedeniyle asla meyve verme fırsatı bulamamıştır. Ancak Hac deneyiminin bir birey üzerinde sahip olabileceği dönüştürücü gücün bir göstergesidir. NOI'in "İslam" adını taşısa da ortodoks İslam'ın öğretilerinden büyük ölçüde saptığına ve aslında birçok ilkelerinin ortodoks İslam idealleriyle açıkça bir çelişki içinde olduğuna dikkat edilmelidir.
Kaynak:İslamda 50 Önemli İsim
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Son düzenleyen Safi; 17 Şubat 2017 20:34
Mira - avatarı
Mira
VIP VIP Üye
20 Ağustos 2013       Mesaj #4
Mira - avatarı
VIP VIP Üye
MALCOLM X
Ad:  MALCOLM X2.jpg
Gösterim: 1242
Boyut:  74.3 KB

(1925 Omaha - 1965 New York)
Amerikalı zenci lider.

Asıl adı Malcolm Little'dır. Maceralı bir gençlik dönemi geçirdi. Daha sonra "Black Power" (Kara İktidar) hareketi içindeki "Black Muslims" (Siyah Müslümanlar) örgütünün eylemlerine katıldı. Zenci hareketinin önemli liderlerinden sayılan Malcolm X, eşitliğe dayanan barışçı hareketten, gerçek Kara Güç'ün doğuşuna geçişin simgesidir. ABD'de bağımsız bir zenci cumhuriyeti kurulmasını savundu. 1964'te "Muslim Mosque, İnc." adlı kendi dinsel örgütünü, 1965'te Afrika-Amerika Birliği Örgütü'nü kurdu. Aynı yıl Afrika ve Orta Doğu'yu ziyaret etti. Mekke'de hacı oldu. New York'a döndükten kısa süre sonra bir kongre sırasında öldürüldü. Yaşamının son yılında gazeteci ve yakın dostu Alex Haley'e otobiyografisini dikte etti. "The Autobiography of Malcolm X" adıyla yayımlanan bu yapıt, onu, özellikle zenci gençliğin ideolojik kahramanı hâline getirdi.

MsXLabs.org & MORPA Genel Kültür Ansiklopedisi
Son düzenleyen Safi; 17 Şubat 2017 20:37
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
17 Şubat 2017       Mesaj #5
Safi - avatarı
SMD MiSiM

MALCOLM X


(Malcolm LİTTLE, - denir),
Amerikalı siyaset adamı
(Omaha 1925 - New York 1965).

1952'de Malcolm X adıyla Black Muslims hareketine girdi. Elijah Muhammad’in yolunu izledi ve ona ABD içinde tümüyle bağımsız olacak bir zenci cumhuriyetinin kurulması fikrini benimsetti.

Ancak mart 1964’te iki önderin arası açıldı; Malcolm X, Afrika-Amerika birliği örgütü'nü kurdu ve 1964'te Afrika ile Ortadoğu'ya (Mekke'de hacı oldu) iki gezi yaptı. Dönüşünden kısa bir süre sonra da öldürüldü.

Kaynak: Büyük Larousse
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Son düzenleyen perlina; 18 Şubat 2017 14:25
SİLENTİUM EST AURUM

Benzer Konular

1 Eylül 2008 / TiglonBoYs Taslak Konular