Arama

Ban Ki-moon

Güncelleme: 21 Eylül 2010 Gösterim: 2.290 Cevap: 0
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
21 Eylül 2010       Mesaj #1
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi

Ban Ki-moon
Sponsorlu Bağlantılar

Ad:  480px-Bankimoon.jpg
Gösterim: 253
Boyut:  78.7 KB

Ban Ki-moon (d. 13 Haziran 1944 Eumseong, Chungcheongbuk-do) Kore. Güney Kore'li politikacı ve 1 Ocak 2007 tarihinden bu yana Birleşmiş Milletler Genel Sekreteridir.
1944 doğumlu Ban Ki-moon, 1960 yılında Amerikan Kızılhaç'ının düzenlediği bir kompozisyon yarışmasını kazanması sonucunda Başkan John F. Kennedy ile tanışmıştır. Ki-moon 1970 yılında Seul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu, Harvard Üniversitesi'nde Kamu Yönetimi okudu.

Ocak 2004 - Aralık 2006 tarihleri arasında Güney Kore hükümetinde Dışişleri ve Ticaret bakanı olarak görev yaptı. 1 Ocak 2007 tarihinde de Kofi Annan'dan BM Genel Sekreterliği görevini devraldı.

Hayatı

Çocukluk

Ban 1944 yılında Kuzey Chungcheong'da bulunan Chungcheongbuk adlı ufak bir köyde dünyaya gelmiştir. O tarihlerde Kore Japonya egemenliği altındaydı. 3 yaşına geldiğinde ailesi Chungju köyüne taşındı. Babası kurduğu işte iflas ettikten sonra ailesi ciddi bir geçim sıkıtısı içine düştü. Ban 6 yaşına geldiğinde, Kore savaşı da patlak verdiği dönemde, ailesiyle kırsal kesime yerleştiler. Savaştan sonra ailesiyle Chungju'ya geri döndüler. ABD ordusuna mensup Amerikan askerleri Ban'ın tanıştığı ilk Amerikanlar olacaktı.

Eğitim


Ortaokulda Ban İngilizce'deki başarısından ötürü göze çarpıyordu. Söylenene göre, Ban İngilizcesini geliştirmek için, sık sık, 9.7km lik yolu yürüyerek bir fabrikadakı danışmanla konuşmaya gidermiş. 1952'de sınıfı tarafından, zamanın Birleşmiş Milletler genel sekreteri Dag Hammarskjöld'e mektup atması için seçilmişti. Ancak mektupun ulaşıp ulaşmadığı bilinmiyor. 1962'de Ban Kızılhaç tarafından düzenlenen bir kompozisyon yarışmasında birinci oldu. Ödül olarak, ailesiyle aylarca yaşadığı San Francisco'de tatil yapma imkânı kazandı. Gene bu tatil esnasında zamanın ABD Başkanı John F. Kennedy ile tanıştı. Toplantıda bir gazeteci tarafından kendisine büyüyünce ne olmak istediği sorulduğunda Ban "Diplomat olmak istiyorum" demişti.
Ban Ki-moon 1970'te Seul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. 1985 yılında Harvard Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünde masterını tamamladı.
Ban Ki-moon Korece dışında İngilizce, Fransızca, Almanca ve Japonca konuşabilmektedir.

Aile yaşantısı


Ban Ki-moon, Yoo Soon-taek ile 1962'de, lise döneminde tanıştı. Kendisi ile 1971 yılında evlendi. Şu anda 2 kız 1 erkek olmak üzere, 3 tane yetişkin çocukları bulunmaktadır. En büyük kızı, Seon-yong, Seul'deki Kore Vakfı için çalışmaktadır. Oğlu, Woo-hyn ise California Üniversitesi'nde masterını yapmakta. Diğer kızıysa Nairobi'de UNICEF için çalışmaktadır.
Dini hakkında gelen bir soruya "..belki başka bir zaman din ve inançlarlar ilgili konuşmalara zaman ayırabiliriz." şeklinde yanıt vermişti. Ban Ki-noon'un annesinin ise Budist olduğu biliniyor.

Kişisel yaşantısı


Kore Dışişleri Bakanılığında çalışırken kendisine "bürokrat" anlamına gelen "Ban-chusa" takma ismi verilmişti. Aslında bu isim hem iyi hem de kötü yöne çekilebiliyor: Ban'ın yönetim konusundaki dikkat ve başarısını överken, biraz da karizma yoksunu bir anlam içeriyor. Kore basını ise, zor sorulardan çok iyi kurtulduğu için kendisine "yılan balığı" ismini takmış.
Ban'ın çok kesin bir çalışma planı var. Beş dakikalık bloklara bölünmüş bir rutini var. Günde beş saat uyuduğu ve işe asla geç gelmediği biliniyor. Kore'de çalıştığı yıllarda sadece kızının düğünü için resmi izin almış.

Ban'ın tek hobisinin golf oynamak olduğu ve senede birkaç golf maçı yaptığı da biliniyor.
Genel Sekreter olarak seçildikten sonra, Aralık 2006'daki BM üyeleri yemeğinde, Santa Claus Is Coming to Town adlı şarkıyı "Ban Ki-moon is coming to town" olarak söyleyerek herkese büyük bir sürpriz yapmıştı.


Vikipedi

Biyografi Konusu: Ban Ki-moon nereli hayatı kimdir.

Benzer Konular

24 Mayıs 2014 / cilginveatesli Soru-Cevap
17 Kasım 2015 / careless_WhispeR Sinema ww
6 Mart 2014 / Mikropçuk_11 Soru-Cevap
17 Aralık 2007 / Misafir X-Sözlük
8 Nisan 2008 / SatanpisT Taslak Konular