Arama

''Yurtta barış dünyada barış'' cümlesi ne anlama gelir? - Sayfa 9

En İyi Cevap Var Güncelleme: 18 Kasım 2014 Gösterim: 142.868 Cevap: 91
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Kasım 2012       Mesaj #81
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Yurtta Sulh Cihanda Sulh ne demek?
Dünyanın saygıyla andıgı nice milletlere ilham kaynagı olan Mustafa Kemal Atatürk`ün çok güzel bir sözüdür `yurtta sulh, cihanda sulh` Barışcıl bir toplum, barışcıl bir lider oldugu çok güzel vurgulamıştır. Yanlız Atatürk`ün keskin zekası bu kelimelere şöyle bir tehtitkar anlam yüklemiştir, kelimeleri kılı kırk yararcasına irdeleyen dünya liderlerine: `eger benim yurdumda barış(sulh) olursa dünyada da barış(sulh) olur.` Bu cümleyi bugün biz anlamasakda Türkiye`İle ilgili planları olanlar bunu çok iyi anlıyor...
Sponsorlu Bağlantılar
sade - avatarı
sade
VIP hazan
11 Kasım 2012       Mesaj #82
sade - avatarı
VIP hazan
Yurtta barış dünyada barış”cümlesi ne anlama gelir?
Atatürkün söylediği sözlerin anlamları
Sponsorlu Bağlantılar
Yurtta Sulh Cihanda Sulh ne demek?
Dünyanın saygıyla andıgı nice milletlere ilham kaynagı olan Mustafa Kemal Atatürk`ün çok güzel bir sözüdür `yurtta sulh, cihanda sulh` Barışcıl bir toplum, barışcıl bir lider oldugu çok güzel vurgulamıştır. Yanlız Atatürk`ün keskin zekası bu kelimelere şöyle bir tehtitkar anlam , kelimeleri kılı kırk yararcasına irdeleyen dünya liderlerine: `eger benim yurdumda barış(sulh) olursa dünyada da barış(sulh) olur.` Bu cümleyi bugün biz anlamasakda Türkiye`İle ilgili planları olanlar bunu çok iyi anlıyor…

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
29 Kasım 2012       Mesaj #83
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşım sulh barış demek yurtta sulh cihanda sulh yutta barış dünyada barış anlamına gelir ilk yazılan cevap doğrudur
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Mart 2013       Mesaj #84
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
atatürk yurta barış dünyada barış ne anlatmak istemiştir
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Mayıs 2013       Mesaj #85
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
lütfen kısa ve öz bilgi istiyorum
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
14 Mayıs 2013       Mesaj #86
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
sulh barış demek
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
29 Ekim 2013       Mesaj #87
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
barışçıl bir toplum ülkemiz barış içerisinde olursa dünyadada barış olur anlamına gelir
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Kasım 2013       Mesaj #88
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben yurtta barış dünyada barış soruyorum ne çıkıyo yurtta sulh cihanda sulh eskiden bu söz söylenirmiş ama şimdi yurtta barış dünyada barış
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Kasım 2013       Mesaj #89
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yurtta barış cihanda barış sözünün anlamın acil yarına
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Şubat 2014       Mesaj #90
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

ya kısaca dedik iyice uzun şeyler yazmışlar
lütfen biriniz kısaca bu şeyin anlamını bana sölein

Atatürk ileri görüşlü milletini çok seven bir liderdi. İlerleyip gelişebilmek için barışın mutlak şart olduğunu iyi biliyordu. Balkan savaşları, 1. Dünya Savaşı, Kurtuluş savaşı derken bu millet savaşlardan çok çekmişti. Geri kalmışlığın sebeplerinden biri de bu savaşlardı. Savaş ülke ekonomilerini yerle bir ettiği için Anadolu insanı fakir kalmıştı. Atatürk 1931 yılında bu sözü söylemiştir. Bu sözle amacı milletinin, iç barışı sağlamış, komşu ülkelerle sorunlarını çözmüş çağdaş devletler seviyesine çıkmasını istiyordu.
Atatürk, millet hayatı tehlikeye olmadıkça savaşa girilmemesi taraftarıydı. Esas olan barıştır. Büyük önder büyük zaferin kazanılmasından sonra hep barışçı bir siyaset izledi.Yurtta barış, beraberliğin ve milli birliğin sonucudur. Yurttaşlar birbirleri ile kavga etmeden huzur içinde, birbirlerinin hak ve özgürlüklerine riayet ederek yaşamalıdırlar. Barış ülkede esenliği sağlar ve barış, kalkınmanın, gelişmenin ve demokrasinin de olmazsa olmazıdır.
Cihanda barış, devletlerin aralarındaki anlaşmazlıkları görüşerek, masada çözmeleridir. Atatürk Lozan Antlaşmasından sonra devletlerle olan pek çok sorunu barış yolu ile çözümlemiştir.