Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 22 Kasım 2015  Gösterim: 191.464  Cevap: 100

Atatürk'ün milli kültüre verdiği önem hakkında bilgi verir misiniz?

Misafir
24 Aralık 2011 15:28       Mesaj #91
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bana acilen atatürkün milli kültüre, türk diline ve türk tiyatrosuna verdiği önem lağzım
Sponsorlu Bağlantılar


Misafir
17 Ocak 2012 18:25       Mesaj #92
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
çooooooooooooooooooooooooooooooookkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk kkkkkkkkkkkk kolayyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy soru
Misafir
14 Şubat 2012 14:40       Mesaj #93
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Atatürk ün milli kültüre verdiği önem ile ilgili söylediği sözlri bulamıyorum.Bana yardım edermisiniz?????
Misafir
26 Şubat 2012 14:44       Mesaj #94
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Atatürk'ün milli kültürün korunması ve geliştirilmesi için yaptığı çalışmalar konu alan bir metin yazarmısınız
Misafir
27 Şubat 2012 15:58       Mesaj #95
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
atatürkün türk kültürüne verdiği önemi bulursanız sevinirim ama çabuk olsun Msn Sad
Misafir
8 Ekim 2012 09:03       Mesaj #96
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
lütfennn atatür kün hayatını ve mili kültür ne olurrrrrrrrr
Misafir
31 Ekim 2012 20:08       Mesaj #97
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Milli Kültürün Önemi
Büyük Önder Atatürk'e göre “Millet, aynı kültürden insanların oluşturduğu toplumdur”. Demek ki, “milli kültür”, bir devleti ayakta tutan unsurların en önemlisidir. Çünkü, milli kültür oluştuğunda ortaya millet çıkar. Millet ise mutlaka bir devlet oluşturur.
Dünya tarihine baktığımızda, milli kültüre sahip olmanın önemi daha iyi anlaşılır. Tarihe gözatıldığında, milli kültüre sahip halkların her türlü zorluğa karşı varlıklarını korudukları görülecektir. İkinci Dünya Savaşı'ndan enkaz halinde çıkmalarına rağmen kısa sürede önemli birer güç haline gelen Almanya ve Japonya bunun en güzel örneğidir.
Aynı şekilde, İstiklal Savaşı'nda Türklere yeni zaferler kazandıran, Türk Milletinin Atatürk milliyetçiliği ile tamamlanan milli kültürünün sağlamlığıdır.
Milli kültür, milli ve manevi değerlerin öğretildiği eğitim kurumlarında oluşmaya başlar. Eğitim kurumlarında, milli ve manevi değerleri öğrenen gençler ise bu değerlere sahip çıktıkları ölçüde devleti, milli birliği ve beraberliği güçlendirirler.
Atatürk'ün sözleri, ortak bir kültür oluşturan eğitimin milli birlik ve beraberlik açısından önemini açıkça ortaya koyar:
“Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize, görecekleri öğrenimin sınırları ne olursa olsun, ilk önce ve herşeyden önce Türkiye'nin bağımsızlığına, kendi benliğine, milli geleneklerine düşman olan bütün unsurlarla mücadele etmek gereği öğretilmelidir. Dünyada uluslararası duruma göre böyle bir mücadelenin gerektirdiği manevi unsurlara sahip olmayan kişiler ve bu nitelikte kişilerden oluşan toplumlara hayat ve bağımsızlık yoktur. Çocuklarımızı aynı eğitim derecesinden geçirerek yetiştireceğiz. Kesinlikle bilmeliyiz ki iki parça halinde yaşayan milletler zayıftır, hastadır. Çocuklarımıza vereceğimiz öğrenim sınırı ne olursa olsun onlara esas olarak şunları öğreteceğiz: Milletine, Türkiye Devleti'ne, TBMM'ne düşman olanlarlarla mücadele; bu mücadelenin sebep ve vasıtaları ile donatılmayan millet için yaşama hakkı yoktur.” (Atatürk'ün Söylev ve Demeçleri, cilt 2, 1952, Türk İnkılap Tarihi Enstitü Yayınları)
Atatürk, bu sözlerle, alınan eğitimin, mahiyeti her ne olursa olsun, milli değerleri yücelten ve her zaman korunması gerekli unsurlar olarak ön planda tutan bir üsluba sahip olması gerektiğini vurgular. Çünkü, bir devletin sağlam temellere oturması için öncellikle milli birlik ve beraberliğini koruması gerekir. Bir devlet ne kadar gelişmiş olursa olsun, ne kadar güçlü olursa olsun eğer ortak bir kültüre sahip değilse parça parça demektir. Böyle bir devlet ise tüm gücünü kaybeder.
Milleti oluşturan unsurların en temel noktasında bireyler karşımıza çıkmaktadır. Bireylere milli beraberliğin ne olduğunu öğretmek ve milli şuuru kazandırmak ise ancak eğitimle gerçekleşebilir. Bireylere milleti için çalışmanın önemi öğretilmediği takdirde milli eğitim amacına ulaşmamış olur. Birey devletine ve dolayısıyla milletine faydasız bir insan haline gelir. Atatürk'ün vurguladığı gibi eğitimin mahiyeti ve düzeni her ne olursa olsun, gençler milli şuurun aşılayıcısı olan milli kültürümüzü öğrenecek şekilde eğitilmelidir. Ayrıca, milli kültürün temellerini Büyük Önder Atatürk'ün “İlke ve İnkılapları”nın oluşturduğu gençlere anlatılmalıdır.
Eğitim insanlara milli şuurdan başka daha birçok şey kazandırır. İnsanın hayata bakışını, prensiplerini, sanat anlayışını, ideallerini, yaşam şeklini belirler. İnsanların aileleri, dini, ülkesi, cinsiyeti, yaşam seviyesinin standartları her ne olursa olsun verilen iyi bir eğitimle aradaki tüm farklar bir anda kalkabilir. Böylece insanlar aynı ortak amaçta birleşmiş olurlar. Milli şuur da buna eklendiğinde bireyler tamamen kaliteli, yüksek ahlaklı, devletine bağlı ve faydalı bir hale gelirler. Bir birey için devletine bağlı ve faydalı olmak, kendisinin ve gelecek nesillerin en iyi yaşam standartlarına ulaşmasına katkıda bulunmak demektir. Sonuç olarak, eğitimin amacı, Atatürk ilke ve inkılaplarını kendilerine ilke edinmiş, devletini ve milletini tüm değerlerin üzerinde tutan gençler yetiştirmek olmalıdır.
Milli kültürün her çığırda açılarak
yükselmesini, Türkiye Cumhuriyeti'nin temel dileği olarak temin edeceğiz.
Mustafa Kemal Atatürk, 1932
selenagomez
26 Kasım 2012 21:44       Mesaj #98
selenagomez - avatarı
Ziyaretçi
Atatürk'ün milli kültürümüzün korunması ve geliştirilmesi için yaptığı çalışmalara hangi örnekleri verebilirsiniz?
Misafir
5 Aralık 2012 15:29       Mesaj #99
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
atatürkün milli kültürümüzün korunması ve geliştirilmesi için yaptığı çalışmalara örnek verebilirseniz sevinirim kısa bir yazı yeterli
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç