Arama

Okulda 1, 2, 3. olmanın yararları var mıdır?

Güncelleme: 22 Kasım 2015 Gösterim: 6.406 Cevap: 6
Enqin591 - avatarı
Enqin591
Ziyaretçi
2 Temmuz 2013       Mesaj #1
Enqin591 - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaşlar ben 9. sınıfı okul 2.si bitirdim.10. sınıfıda bu sene 1. bitirdim.böyle giderse 4 seneyi 2. bitiririm bunun bana bir yararı var mı? ama 1. de olabilirim meslek derslerinde iyiyim
Sponsorlu Bağlantılar
Son düzenleyen _EKSELANS_; 2 Temmuz 2013 03:24 Sebep: düzenleme
2 Temmuz 2013       Mesaj #2
_EKSELANS_ - avatarı
Üye
Okul Birincilerine Ne Kadar Ek Puan Verilir?

Sponsorlu Bağlantılar
Genelde öğrencilerin bildiği okul birincilerine belli bir ek puan verildiğidir. Aslında ise okul birincisi olanlara hiçbir ek puan verilmez. Peki okul birincileri nasıl oluyor da yüksek puanlı yerlere düşük puanlarla yerleşiyor.
Üniversitelerin kontenjanları belirlenirken okul birincisi olan öğrencilere ayrı kontenjanlar ayrılır. Normalde her okul birincisi için üniversitede ayrılmış bir kontenjan vardır. Ama bazen öğrencilerin istememesi bazen de yanlış tercih yapılmasından okul birincileri için ayrılan kontenjanlar boş kalmaktadır. Üniversitelerin her bölümü için okul birinciliği kontenjanı ayrılmaz. Okul birinciliği için hangi üniversitenin kaç tane kontenjan ayırdığını ÖSYS kılavuzunda öğrenmek mümkündür.
Okul birincisi olan öğrencilerin tercih yaparken dikkat edecekleri nokta puanlarıdır. Öğrencinin yerleştirme puanı eğer yüksek ise tercih yaparken çok yukarılardan tercih yapmaması gerekir. Öğrencinin puanı düşük ise o zaman da çok yukarılardan tercih yapması bazı avantajları yakalamasını sağlar.
Okul birincilerinin okul birinciliği hakkında yararlanmaları sadece bir yıla özgüdür. En son mezun olunan yıl okul birinciliği hakkından yararlanabilir. Daha sonraki yıllarda okul birinciliği hakkından yararlanılamaz.
Örnek vermek gerekirse 440 yerleştirme puanı olan bir puanı olanların 460’tan yukarı yerleri tercih etmeleri doğru değildir.
Yerleştirme puanı 300 gibi ise o zaman da 400’ e kadar olan yerleri seçebilirler. Neden böyle bir tercih yapmalılar? Çünkü okul birincileri genelde başarılı olan öğrenciler oldukları için bunların aldıkları puanlar da yüksek olur; bu da okul birincilerinin yukarılarda toplanmalarına neden olur. Yukarılarda yığılma olduğunda yerleşme de zor olmaktadır. Puanlar düşük olduğunda ise okul birincilerin yukarılarda yerleşme şansıları daha biraz daha fazladır. Çünkü düşük puanlarda yığılma fazla olmamaktadır.

2 Temmuz 2013       Mesaj #3
_EKSELANS_ - avatarı
Üye
Lise Birincisinin Ortaöğretim Başarı Puanı Kaçtır?

Lise birincisi mezuniyet notu kaç olursa olsun ortaöğretim başarı puanı TAM PUAN (100) olarak hesaplanır. Dolayısıyla ÖSYM'nin yaptığı hesaplamaya göre okul birincisi olan bir öğrenciye 500 tam puan üzerinde kaysayı olan 0,12 ile çarpım sonucunda 500 x 0,12= 60 tam puan verilir. Öğrenci elde ettiği test puanının üzerine söz edilen bu 60 tam puanı da alır. Bu puanı almak için dikkat edilmesi gereken husus öğrencinin mezuniyet notunun okuldaki diğer öğrencilerden yüksek olmasının yeterli olmasıdır. Örneğin A okulunda en yüksek diploma notu 70 olsa bile o öğrenci Lise Birincisi olması halinde notu 100 üzerinden hesaplanır.

Lise İkincisi veya Üçüncüsü Olmanın Bir Avantajı Var mıdır?

Lise ikincisi olmanın lise birincisinde olduğu gibi ektra bir puan avantajı yoktur. Az önce verdiğimiz örnekteki A okulundaki Lise Birincisi 70 mezuniyet notuyla 60 ektra puan almakta iken 2. olan bir öğrencinin mezuniyet notunu 69 olarak alırsak bu öğrencinin alacağı puan 69 x 5 = 345; 345 'i katsayı ile çarptığımızda ise 345 x 0,12 = 41,4 olacaktır. Özetle verdiğimiz örnekte Lise Birincisinin sınav puanına 60 puan eklenirken lise ikincisi olan öğrenciye mezuniyet notuna göre 41,4 puan eklenecektir.
Intersect - avatarı
Intersect
VIP Schutzstaffel
2 Temmuz 2013       Mesaj #4
Intersect - avatarı
VIP Schutzstaffel
tabikii var
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
...ve parayı yarattılar, tanrıya alternatif.
_Ceyda_ - avatarı
_Ceyda_
Ziyaretçi
2 Temmuz 2013       Mesaj #5
_Ceyda_ - avatarı
Ziyaretçi
Elbette var,hem derslerde hem okulda..
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Enqin591 - avatarı
Enqin591
Ziyaretçi
14 Temmuz 2013       Mesaj #6
Enqin591 - avatarı
Ziyaretçi
Sorumu şöyle tekrar edeyim YGS'de yararı var mı öğretmenler okul birinciliğine böyle olur şöyle olur ama okul 2.lerinden bahsetmezler bunu sorcaktım biraz iyi soramamışım kusura bakmayın.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Kasım 2015       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Peki ben guzel bir anadoluya gidiyorum diyelim yani dersleri falan zor olan bir okul ki 1.olmak cok zor,bir de cok kolay bir anadoluya gideni dusunelim dersleri falan cok kolay olsun 1.olmak cok kolay olur ama haksizlik olmaz mi zor okulda okuyana ?
Hızlı Cevap
Mesaj:

Benzer Konular

26 Mart 2016 / Teamoore Soru-Cevap
1 Nisan 2011 / Sıla Yaman Soru-Cevap
21 Mayıs 2014 / donkişot Soru-Cevap