Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 11 Kasım 2012  Gösterim: 56.549  Cevap: 21

Su ve alternatör enerji ile nasıl elektrik üretebilirim?

ziyaretçi
29 Kasım 2008 21:58       Mesaj #1
ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Ben ümit eskişehir den su ile elektrik üretmek istiyorum .
örneğin: Dört su varilini üst üste kaynak edip en alttaki varilin altına huni gibi yapıp su basıncını
güçlendirmek basınçlı suya pervane vasıtasıyla alternatör enerji dediğiniz sistemle elektirik üretebilirmiyim
akan suyu tekrar tahliye yoluyla tekrar yukarı bir şekilde vermeyi ağladık alacağım enerji bir evin 5 lambası buzdolabı çamaşır makinası ve şofben çalışırsa bu enerjiyi kaldırı mı ? aydınlatırsanız sevinirim
EN İYİ CEVABI Misafir verdi
elektromotor yapimi nasil olur
Sponsorlu Bağlantılar


Pasakli_Prenses
29 Kasım 2008 23:42       Mesaj #2
Pasakli_Prenses - avatarı
Ziyaretçi
suyun basıncındaki enerjiyi hesaplayın o kadar makinanın harcayacağı enerji ve kablolarda harcanacak direnç enerjisini hesaplayın farkı kadar kalır yada ihtiyaç olur..bi de motorun emk sı var(elektro motor kuvveti) yani o pervanenin döndürüp te enerji ürettigi dinamo motorunda harcanan dirençsel kayıp...kısacası olması zor..o suyu oraya kaldıracak enerjiyle eş deger dahi olamaz üretilen..Msn Happy okadar basit olsa tedaşa ihtiyaç duymazdıkMsn Happy
30 Kasım 2008 00:50       Mesaj #3
Keten Prenses - avatarı
Üye
belki aşağıdaki şekiller ve çalışma sistemi size bilgi ve fikir verebilir..Hidroelektrik Sistemi Nasıl Çalışır?
Hidroelektrik güç santralleri suyun düşüşünden yararlanarak elektrik elde etmeye yararlar. Hidroelektrik santrallerinde güç suyun akışından elde edilir. Hidrolik türbine suyun çarpması onun dönmesini sağlar. Bu türbine bağlı mıknatıs veya bobinlerin dönmesiyle elektrik elde edilmiş olur. Bu tür santraller diğerlerinden daha ucuzdur. Bir yakıta ve onu elektrik santraline taşımaya gerek yoktur. Yakıt kullanılmadığı içinde havayı kirleten bir dumanı söz konusu değildir.
MeretaForum 7722894549
MeretaForum 3960687518

Hidroelektrik Santrali, barajda biriken su potansiyel enerji içermektedir. Su, belli bir yükseklikten düşerken, enerjinin dönüşümü ilkesine göre potansiyel enerjisi önce kinetik enerji mekanik enerjiye, daha sonra da Türbin çarkına bağlı jeneratör motorunun dönmesi aracılığıyla elektrik enerjisine dönüşür.
Su düşüşü veya hidrolik düşü
Birbiri ile irtibatı bulunan iki su seviyesi arasındaki kot farkına denir. Bir Hidroelektrik Santralda düşü ise üst su seviyesi ile çıkış su seviyesi arasındaki yükseklik farkıdır. Cebri borular ve diğer yerlerdeki kayıplar göz önüne alınmazsa bu mesafeye "net hidrolik düşü" diyebiliriz.
Özgül Su Sarfiyatı
Yukarıdaki örneği sürdürerek;1 kWh=3 600 000 J olduğundan, 1 ton suyun yaptığı iş ;
980 000/3 600 000= 0.27 kWh olacaktır.
Tersten okunursa; 1 kWh enerji için, 3 600 000/980 000=3,67 m3 su harcamak gerekir.
1 kWh enerji için harcanan su miktarına "Özgül Su Sarfiyatı" denir. Net düşü ile ilgilidir. Baraj su seviyesi düştükçe Özgül Su Sarfiyatı yükselir. Yani aynı enerji için daha çok su harcanır.
Özgül Su Sarfiyatının hesabı İş= m*g*h = Q*1000*9.8*h/3600000 (kWh) olduğuna göre;
43609be25f701bc7d60b7ef6843e8b62
43eef25d4acab09a12dd9a854a324351 olur.
Barajkesit
Hidroelektrik Santralların Ana Bölümleri

Bir hidroelektrik santral binlerce parçadan meydana gelir. Ana bölümleri şunlardır:
180px Pantolon magnify clip
Montajı yapılmakta olan pantolon tipi bir cebri borunun betona gömülmeden önceki hali


1- Su kaynağı yapısı : Rezervuarlı santrallarda baraj, kanal tipi santrallarda ise bir tünel ya da açık kanaldır.

2- Su alma ağzı yapısı: Cebri boruya suyun giriş kısmıdır. Izgaralar, kapak ve kapak açma-kapama mekanizmalarından oluşur. Rezervuarlı santrallarda su girişi, yüzen cisimlerin borulara girmemesi için baraj gövdesinin orta kotlarında yapılırlar.
3- Cebri (basınçlı) borular: Su alma ağzı ile santral arasında , ölçüleri debi ve düşü ye göre hesaplanan kalın etli büyük çaplı çelik borulardır. Santralın jeolojik yapısına göre gömülü oldukları gibi, görünür olanlarıda vardır. Türbin çarkını çeviren suyun geçişine olanak sağlar.

180px Francis Turbine inlet scroll Grand Coulee Dam magnify clip
Montajı yapılmakta olan bir salyangozun betona gömülmeden önceki hali


4- Salyangoz (spiral) : Cebri boru sonuna monte edilen, salyangoz biçimindeki basınçlı su haznesi, suyun çarka çevresel olarak ve her bir noktadan eşit debide girmesini sağlar. Çevresel olarak sabit kanatçıkları suya yön verir, açılıp-kapanabilir kanatçıkları ise çarka verilen suyun debisini ayarlar. Çoğu santralda , cebri boru ile salyangoz birleşme noktasında kelebek ya da küresel tabir edilen, hidrolik basınç ile çalışan , cebri boru çapına uygun vanalar bulunur. Bazı santrallarda bu vana tesis edilmeyebilir.
5- Türbin : Türbin çarkı, türbin şaftı, türbin kapağı, hız regülatör sistemi, basınçlı yağ sistemi, türbin yatağı, soğutma sistemi, kumanda panosu ve yardımcı teçhizattan oluşur. Türbin şaftı, suyun kanatlarına çarparak döndürdüğü türbin çarkı ile generatör rotoru arasında akuple olup generatör rotorunun dönmesini sağlar.
6- Generatör: Generatör rotoru, statoru, yatağı, ikaz(uyartım), soğutma sistemi, koruma sistemi, kumanda ve işletim sistemi, doğru akım sistemi, kesici ve ayırıcılar ile yardımcı organlardan oluşur. Rotor, çok güçlü tesis edilmiş yatak üzerinde sabit hızla döner. Dönü sayısı, frekans ve kutup sayısı ile doğru orantılıdır. Enerji stator sargılarından alınır.
7- Transformatörler: Gerilimi yükseltme ya da alçaltma işlevini üstlenmişlerdir. Tek fazlı, üç fazlı olabilirler. Her üniteye bir transformatör olabileceği gibi birden fazla üniteye bir transformatörde olabilir. Ana gövde, soğutma sistemi, yangın sistemi, koruma sistemi bölümlerinden oluşur.

180px M vs francis schnitt 1 zoom magnify clip
Emme borusu, salyangoz, türbin çarkı, kapağı ve şaftının birlikte kesit görüntüsü


8- Şalt alanı : Transformatörlerden çıkan yüksek gerilim enerjinin iletim hatlarına bağlantı noktasıdır. Kesiciler, ayırıcılar, topraklama sistemi, koruma sistemi, basınç sistemi, ölçü sistemi, iletim hatları üzerinden haberleşme sistemi kısımları vardır.
9- Diğer teçhizat: Ana teçhizatlardan ayrı olarak; ısıtma havalandırma sistemleri, aydınlatma sistemleri, doğru akım acil enerji, alternatif akım acil enerji (diesel generator) sistemleri, sızıntı toplama havuzları, besleme pompaları, drenaj boşaltma pompaları, haberleşme sistemleri, kompresör ve tanklar gibi basıçlı hava sistemleri, yangın koruma ve söndürme sistemleri, bakım, onarım ve küçük imalat atelyeleri, montaj demontaj sahaları, vinçler, krenler gibi taşıma, kaldırma sistemleri, arıtma sistemleri, ilk yardım bölümü, batardo kapakları,labaratuarlar vb bölümlerdir.

Hidrolik Santrallar su değirmeni çalıştırma ilkesine dayandığından Türbin Çarkına çarpan su türbin şaftını döndürerek Mekanik enerji üretir. Türbin şaftı direk veya bir dişli sistemi ile jeneratör Rotoruna bağlıdır. Jeneratör Rotoru üzerinde bulunan sargıların dışarıdan bir Doğru akım Güç Kaynağı ile uyartılması sonucu rotor çevresinde bir Manyetik alan doğar. Dönen rotorun etrafında oluşan manyetik alanın Stator sargılarının üzerinde İndüklenmesi ile stator sargılarında gerilim oluşarak elektrik enerjisi elde edilir.
Misafir
2 Kasım 2009 21:29       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben duşuk devır jenerator yapmak ıstıyorum yardıncıya ıhtıyacım var bana yrdım etme ıstermısınız
Misafir tarafından gönderilmiş olan #5 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
27 Şubat 2010 10:24       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
BASİT ELEKTROMOTOR YAPIMI
Misafir
1 Mart 2010 17:01       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar bende elektromotor yapımını arıyorum
Misafir
6 Nisan 2010 21:56       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

elektromotor yapimi nasil olur

bu konuda yardım alabilirmiyim ??
halefxx
23 Temmuz 2010 17:10       Mesaj #9
halefxx - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaşlar benim de su enerjisi ile çalışan cihazlara ihtiyacım var.Bİr evin enerjisi su enerjisinden nasıl karşılanır bilmiyorum ama Suyla alan Saat Trkiye'nin En lgin Sitesi sitesinde gördüğüm su enerjisi ile çalışan saat oldukça dikkatimi çekti ve online satın aldım.Üründen son derece menunum.Her gören şaşırıyor.Firmaya zaman içeriisnde daha farklı su enerjisiyle çalışan üürnler gelecekmiş.
Misafir
30 Aralık 2010 19:28       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
MERABALAR İLK ÖNCE KOLAY GELSİN BEN CELAL GÜLTEKİN BEN SU İLE ELEKTRİK ÜRETMEK İSTİYORUM KENDİ YERİM VAR BANA YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM .Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç