Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 11 Mayıs 2015  Gösterim: 46.599  Cevap: 12

Ev için kendi elektriğimi nasıl üretebilirim?

Ziyaretçi
29 Ocak 2009 16:43       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Ben son zamanda yapılan elektrik zamlarından dolayı büyük yükün altına girdim bu ay elektrik faturası
tam 250 tl geldi buna çözüm olarak rüzgar enerjisinden elektrik üretim projesi duydum tam olarak ne malzemeler gerekmektedir ve nasıl bir devre kurulmalıdır yardımcı olursanız sevinirim
Sponsorlu Bağlantılar


Misafir
29 Ocak 2009 16:52       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Şuanki maliyetleri sizi biraz aşabilirMsn Grin


Güneş enerjisi şu sıralar yaygınlaşmaktadır ve bundanda elektrik enerjisi elde edilebiliyor. Rüzgar enerjisi şehrin ortasına yapmak zordurMsn GrinDetaylı bilgi için bakınız;


Evde Elektrik Üretme Devri Başlıyor

“Kendin pişir kendin ye” misali artık evde elektrik üretme devri de başlıyor. Bir dönem su arıtma cihazları çıkmıştı. Damacana almak yerine bu cihazlar sayesinde çeşme suyundan arıtıp arıtıp içiyorduk. Şimdilerde ise ekmek makineleri sayesinde evde kepekli, kepeksiz istediğimiz türden ekmeği yapabiliyoruz. Teknoloji o kadar ilerledi ki artık evlerimizde birer küçük elektrik santralı da kurabileceğiz. Böylece elektriğe para ödemeyeceğiz.
Nasıl mı? Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kemal Özgen, evlerin çatılarına yerleştirilecek paneller sayesinde güneş enerjisinden elektrik üreten sistemi kente getirmek için düğmeye bastıklarını açıkladı. Oda yöneticilerinden oluşan bir ekip bu konuda yurtdışında araştırmalar yapıyormuş. Eğer, atılacak taş ürkütülecek kurbağaya değecekse, yani sistem ucuza mal olacak bir sistemse Antalya’daki evlerin çatıları panellerle donatılacak.

Güneşe bakıp durduk.
Özgen, Antalya’nın tepesinde yılda 300 gün güneşin parladığını, güneşe hasret Almanya’da bu sistem işlediğine göre turizm kentinde hayli hayli işe yarayacağını söyledi. Zaten, Antalyalı halihazırda güneşin nimetinden yararlanıyor. Çatılarda kurulu günısı denilen sistemle ev ve turistik tesisler suyu ısıtabiliyor. Gündüzleri ısıtılan su, deponun kapasitesine göre günün her saatinde kullanılabiliyor. Elektrik enerjisi de gündüz depolanacak, sadece gece değil, aynen günısıda olduğu gibi günün her saati kullanılabilecek. Dünya, elektrik üretmede güneş enerjisinden yıllardır yararlanırken biz tepemizde parlayan güneşe bakıp durduk. Onun yaydığı ışınlarla sadece su ısıttık, tarlada domates, patates yetiştirdik, yazın da altına yatıp bronzlaştık.

Kesilen elektrik eziyeti!
Peki, Kemal Özgen ve ekibi ne oldu da bu projeye yöneldi? Nedeni gayet basit. Antalya’ya, ürettiği elektrik artık yetmiyor. Hele yaz ayları geldiğinde 3-5 kentin hakkı olan elektriği de emiyor. Yeni santrallar kurulmasına çalışılıyor. Çevrim santralları kurulup doğalgazdan elektrik enerjisi elde edilme planları yapılıyor. Yaz aylarında bunaltıcı havadan kurtulmak için klimalara yüklenen kent halkı, enerji darboğazı yüzünden sık sık kesilen elektrikler nedeniyle perişan. Turistik tesisler kesintiler sırasında jeneratörlere yükleniyor, zaten ucuza oda satan işletmeciler bütçeyi denkleştiremiyor.
Eğer, Antalya Ticaret Ve Sanayi Odası bu sistemi kente getirme yolunda önemli bir yol alırsa, belki de önümüzdeki yaz vatandaş, hem kabarık faturalar ödemeyecek hem de zırt pırt kesilen elektriğe çözüm bulmuş olacak.


//////////////////////////////

Rüzgâr Enerjisi nasıl bir yerden gelir?
Tüm yenilenebilir enerji türleri (gelgit enerjisi ve jeotermal hariç) ve fosil yakıt enerjisi dahi sonuç olarak güneşten kaynaklanır. Güneş yeryüzüne saatte 100.000.000.000.000 kW enerji gönderir. Başka deyişle yeryüzü, 1018 watt kadar güç kazanır.
Güneşten gelen enerjinin %1-2'si rüzgâr enerjisine dönüşür. Bu, yeryüzündeki tüm bitkilerin biyolojik kütleye dönüştürdüğü enerjinin 50 - 100 katıdır.
Sıcaklık farkları hava akımını oluşturur.
Ekvator çizgisi yakınındaki bölgeler dünyanın diğer bölgelerine göre daha fazla ısınır. Bu sıcak bölgeler, kızıl ötesi fotoğraflarda sıcak renklerle (karalarda kırmızı, turuncu ve deniz yüzeyinde sarı) görünür.
Sıcak hava soğuk havadan hafiftir ve yaklaşık 10km'ye ulaşıncaya kadar gökyüzüne yükselir. Bu sıcak hava kütlesi hareket ederek Kuzey ve Güney Kutbuna yaklaşınca aşağı çöker ve ekvatora geri döner.
Coriolis Kuvveti
Dünya döndüğü için kuzey yarıküre üzerindeki her hareket, kendi konumumuza göre sağa doğru (güney yarıküre için sola) yönelir. Bu belirgin bükücü kuvvet Coriolis Kuvveti (Coriolis Force) olarak bilinir. Bu kuvveti keşfeden Fransız Matematikçi Gustave Gaspard Coriolis'in ismiyle anılmaktadır (1792 - 1843).
Kuzey yarıküre üzerinde hareket eden bir parçacığın sağa doğru döneceği pek açık görünmeyebilir. Bu olayı şöyle canlandırabiliriz:
Uç kısmı güneye doğru hareket eden bir koni düşünün ve dünyanın döndüğü gerçeğini de eklersek, koninin sanki sağa doğru kaydığını görürüz.
Coriolis Kuvveti gözle görülebilir bir olaydır. Tren yolu hatlarının bir tarafı diğerinden daha hızlı aşınır. Nehir yataklarının bir tarafı diğerinden daha derine iner (hangi taraf olduğu bulunduğumuz yarıküreye bağlıdır ve kuzey yarıkürede hareket eden bir parçacıklar sağa yönelir).
Kuzey yarıkürede rüzgâr, bir alçak basınç alanına yaklaştıkça saat yönüne ters yön alır. Güney yarıkürede ise rüzgâr, alçak basınç alanları etrafında saat yönünde döner.
Rüzgârın Gücü
Rüzgâr hızı, bir rüzgâr türbininin elektriğe çevirebileceği enerji miktarı açısından önemlidir. Rüzgârın enerji içeriği, ortalama rüzgâr hızının küpü oranında değişir. Yani rüzgâr hızı 2 katına çıkarsa, 8 kat enerji içerir.
Öyleyse, rüzgârın enerji içeriği rüzgâr hızının kübü oranında değişir. Günlük yaşamdan, bir otomobilin hızı 2 katına çıkarsa frenlemesi ve durdurulması için 4 kat enerji gerektiğini farkedebilirsiniz (Aslında bu Newton'un 2. hareket yasasıdır).
Rüzgâr türbini örneğinde, rüzgârın hızını 2 katına çıkarırsak her saniye pervaneden geçen dilim sayısını da 2 kat artar ve bu dilimlerin her biri otomobilin frenlemesi örneğinden anlaşıldığı gibi 4 kat enerji içerir.
Neden Rüzgâr Enerjisi
Rüzgâr enerjisi günümüzde, 21. yüzyılda ve onların ötesinde ençok gelecek vadeden teknolojilerden bir tanesidir. Burada rüzgâr enerjisi üzerinde en çok sorulan sorular hakkında bazı kısa cevaplar bulacaksınız:
Rüzgâr Enerjisi Temizdir
Rüzgâr türbinlerinden herhangi bir çevre kirliliği olmaz. Modern bir 600 kW gücündeki rüzgâr türbini ortalama bir yerde, bir yılda genellikle kömürle iletilen diğer elektrik santrallarının 1.200 ton karbondioksidinin yerine geçecektir.
20 yıllık bir işletme süresi içinde (ortalama bir yerde) bir rüzgâr türbini tarafından üretilen enerji imâlatı, bakımı, faaliyeti, demontajı ve parçalanması için gerekli olan enerjinin sekiz misli fazladır.
Başka bir deyişle, genellikle bir rüzgâr türbinini imâl etmek ve çalıştırmak için gerekli olan enerjiyi geri kazanmak için sadece iki ya da üç ay yeterli olacaktır.
Rüzgâr Enerjisi Yoğundur
Rüzgârdaki enerji gerçekten de sürdürülebilir bir kaynaktır. Rüzgâr hiç bitmeyen bir şeydir.
Halihazırda, rüzgâr enerjisi Danimarka elektrik tüketiminin %31.1'ini karşılamakta ve bu rakkamın 2008 yılında yüzde 40 mertebesine yükselmesi beklenmektedir.
Avrupayı çevreleyen sığ denizlerin üzerindeki rüzgâr kaynakları, teori olarak Avrupa'nın kullandığı tüm elektriği birçok misli ile karşılar niteliktedir.
Rüzgâr Enerjisi Farklıdır
Rüzgâr türbinleri boyutlar ve üretim kapasiteleri açısından çok büyümüşlerdir.
1980'lerden kalma tipik bir Danimarka malı rüzgâr türbini, 26 kW gücünde bir üretece ve 10,5 metrelik bir pervane çapına sahiptir. Modern bir rüzgâr türbini 43 metrelik bir pervane çapına ve 600 kW gücünde bir üretece ulaşmaktadır. Yılda 1 ile 2 milyon kW/saat enerji üretmektedir. Bu da Avrupa'da 300 ile 500 konutun yıllık elektrik tüketimine eşit bulunmaktadır. Son nesil rüzgâr türbinlerinin 1.000 - 1.500 kW üreteci ve 50 - 60 metrelik pervane çapı bulunmaktadır. Galler'in Carno bölgesinde bulunan, Avrupa'nın geniş rüzgâr türbini parkı, 20.000 konutun ihtiyacına eşit bir enerji üretmektedir.
Avrupa'da 1997 itibariyle, 3.000 MW'dan fazla rüzgâr enerjisi, beş milyon kadar kişinin elektrik ihtiyacını karşılayacak şekilde devrede bulunmaktadır. (windpower.dk - Danish Wind Industry Association)

Rüzgâr enerjisi, rüzgârı oluşturan hava akımının sahip olduğu hareket (kinetik) enerjisidir. Bu enerjinin bir bölümü yararlı olan mekanik veya elektrik enerjisine dönüştürülebilir.
Rüzgârın gücünden yararlanılmaya başlanması çok eski dönemlere dayanır. Rüzgâr gücünden ilk yararlanma şekli olarak yelkenli gemiler ve yel değirmenleri gösterilebilir. Daha sonra tahıl öğütme, su pompalama, ağaç kesme işleri için de rüzgâr gücünden yararlanılmıştır. Günümüzde daha çok elektrik üretmek amacıyla kullanılmaktadır.
Fosil, nükleer ve diğer yöntemlerde atmosfere zararlı gazlar salınmakta, bu gazlar havayı ve suyu kirletmektedir. Rüzgârdan enerji elde edilmesi sırasında ise bu zararlı gazların hiçbiri atmosfere salınmaz, dolayısıyla rüzgâr enerjisi temiz bir enerjidir, yarattığı tek kirlilik gürültüdür. Pervanelerin dönerken çıkardığı sesler günümüzde büyük ölçüde azaltılmıştır.
Dünyadaki durum


Rüzgâr Gücü, dünyada kullanımı en çok artan yenilenebilir enerji kaynaklarından biri haline gelmiştir. Günümüzde dünyadaki kullanım oranının çok düşük olmasına karşılık, 2020 yılında dünya elektrik talebinin %12'sinin rüzgâr enerjisinden karşılanması için çalışmalar yapılmaktadır.
Günümüzde rüzgâr enerjisinden üretilen toplam güç 40.301 MW civarındadır. Dünya'da rüzgardan enerji üretiminin %36,3'ü Almanya'da gerçekleştirilmektedir. Almanya toplamda 14.612 MW güç üretmektedir ve Almanya'nın elektrik enerjisi ihtiyacının % 5,6'sını karşılamaktadır. Rüzgâr gücünden en çok yararlanan diğer ülkeler sırasıyla İspanya, ABD, Danimarka, Hindistan, Hollanda, İtalya, Japonya, Birleşik Krallık ve Çin'dir. Diğer tüm ülkeler toplamda 3.756 MW'lık güç üretimi ile % 9,3 paya sahiptirler.Üstünlükleri


  • Atmosferi kirletici etkiye sahip gazların salınmaması,
  • Temiz bir enerji kaynağı olması,
  • Kaynağının tükenmemesi (güneş, dünya ve atmosfer olduğu sürece),
  • Rüzgâr tesislerinin kurulumu ve işletilmesinin diğer tesislere göre daha kolay olması,
  • Enerji üretim maliyetlerinin düşük olması,
  • Güvenilirliğinin artması,
  • Bölgesel olması ve dolayısıyla kişilerin kendi elektriğini üretebilmesi

Rüzgâr türbinleri


Rüzgâr türbinleri, rüzgârdaki kinetik enerjiyi önce mekanik enerjiye daha sonra da elektrik enerjisine dönüştüren sistemlerdir. Bir rüzgâr türbini genel olarak kule, jeneratör, hız dönüştürücüleri (dişli kutusu), elektrik-elektronik elemanlar ve pervaneden oluşur. Rüzgârın kinetik enerjisi rotorda mekanik enerjiye çevrilir. Pervane milinin devir hareketi hızlandırılarak gövdedeki jeneratöre aktarılır. Jeneratörden elde edilen elektrik enerjisi aküler vasıtasıyla depolanarak veya doğrudan alıcılara ulaştırılır.
Kullanımdaki rüzgâr türbinleri boyut ve tip olarak çeşitlilik gösterse de, genelde dönme eksenine göre sınıflandırılır. Rüzgâr türbinleri dönme eksenine göre “Yatay Eksenli Rüzgâr Türbinleri” (YERT) ve "Düşey Eksenli Rüzgâr Türbinleri” (DERT) olmak üzere iki sınıfa ayrılırlar.
Rüzgâr Türbini İç Yapısı
1. Makina Yeri (Nacelle)
Makina yeri, rüzgâr türbininin dişli kutusu ve elektrik üreteci dahil kilit parçalarını içerir. Servis personeli, makina yerine türbin kulesinden girebilir. Makina yeri solunda, rüzgâr türbini pervanesi yani pervane kanatları ve göbek bulunur.
2. Pervane Kanatları (Rotor Blades)
Pervane kanatları, rüzgârı yakalar ve rüzgârın gücünü pervane göbeğine aktarır. Modern bir 600 kW rüzgâr türbininde her pervane kanadının uzunluğu 20 metre kadardır ve bir uçak kanadı gibi tasarlanır.
3. Göbek (Hub)
Pervane göbeği, rüzgâr türbininin düşük hız miline bağlıdır.
4. Düşük Hız Mili (Low Speed Shaft)
Rüzgâr türbininin düşük hız mili, pervane göbeğini dişli kutusuna bağlar. Modern bir 600 kW rüzgâr türbininde dişli nispeten yavaş, dakikada 19 - 30 devir hızı ile döner. Bu mil aerodinamik frenlerin çalışması için hidrolik sisteme ait borular içerir.
5. Dişli Kutusu (Gearbox)
Dişli kutusunda, solda düşük hız mili bulunur. Sağdaki yüksek hız milinin, düşük hız milinden 50 kat hızlı dönmesini sağlar.
6. Mekanik Frenli Yüksek Hız Mili (High Speed Shaft with its mechanical brake)
Mekanik frenli yüksek hız mili, dakikada yaklaşık 1500 devir hız ile döner ve elektrik üretecini çalıştırır. Bir acil durum mekanik freni vardır. Mekanik fren, aerodinamik frenlerin çalışmaması durumunda veya türbin bakımdayken kullanılır.
7. Elektrik Üreteci (Electrical Generator)
Elektrik üreteci, genelde bir senkron üreteç veya asenkron üreteçtir. Modern bir rüzgâr türbinininde azami elektrik gücü genelde 500 - 1500 kW arasındadır.
8. Elektronik Kontrol Ünitesi (Electronic Controller)
Elektronik kontrol ünitesi, rüzgâr türbininin durumunu sürekli izleyen ve eğim mekanizmasını kontrol eden bir bilgisayar içerir. Bir arız halinde (örneğin, dişli kutusu veya üretecin fazla ısınması) rüzgâr türbinini otomatik olarak durdurur ve telefon modem hattı vasıtasıyla türbin operatörünü bilgisayarına uyarı verir.
9. Hidrolik Sistem (Hydraulics System)
Hidrolik sistem, rüzgâr türbininin aerodinamik frenlerini içerir.
10. Soğutma Birimi (Cooling Unit)
Soğutma ünitesi, üreteci soğutmak için kullanılan bir soğutma birimini içerir. Ayrıca dişli kutusundaki yağı soğutmak için kullanılan bir soğutma birimi de içerir.
11. Kule (Tower)
Rüzgâr türbininin kulesi, makina yerini ve pervaneyi taşır. Genelde kulenin yüksek olması bir avantajdır, zira zeminden uzaklaştıkça rüzgâr hızları artar. Modern bir tipik 600 kW rüzgâr türbininde 40 - 60 metrelik bir kule bulunur.
Kuleler, dairesel veya kafes biçiminde olabilir. Dairesel kuleler türbinin tepesine ulaşmak için bir iç merdiven olabildiğinden personelin türbinlere bakması için daha güvenlidir. Kafes kulelerin avantajı başlıca daha ucuz olmasıdır.
12. Eğim Mekanizması (Yaw Mechanism)
Eğim mekanizması, pervane ile birlikte makina yerini rüzgâra karşı döndürmek üzere elektrik motorlarından yararlanılır.
Eğim mekanizması, yelkovanı kullanarak rüzgâr yönünü algılayan elektronik kontrol ünitesi tarafından çalıştırılır. Rüzgâr, yön değiştirdiğinde normalde türbin bir defada sadece birkaç derece eğilir.
13. Anemometre ve Yelkovan (Anemometer and Wind Wane)
Anemometre (Rüzgâr ölçer) ve yelkovan, rüzgâr hızı ve yönünü ölçmek için kullanılır.
Anemometreden gelen elektronik sinyaller, rüzgâr türbininin elektronik kontrol ünitesi tarafından rüzgâr hızı yaklaşık 5 m/s'ye yaklaştığında rüzgâr türbinini çalıştırmak için kullanılır. Bilgisayar, türbini ve çevresini korumak için rüzgâr hızı 25 m/s'yi aştığında türbini otomatik olarak durdurur.
Yelkovan, sinyalleri rüzgâr türbininin elektronik kontrol ünitesi tarafından rüzgâr türbinini rüzgâra karşı döndürmek üzere kullanılır.
Misafir
19 Kasım 2009 15:03       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
merhaba ben evde güneş paneli kulanmak istiyorum 1 adet buzdolabı 1 adet televizon 1 adet bilgisayar 4 adet lamba 1 adet çamaşır makinesi bu sistem icin kaç kw gerekir ve maliyeti ne kadar olur TEŞEKURLER
Misafir
20 Ekim 2010 12:45       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
slm benim evimde kurmak istiyorum maliyeti ne olur bilgillendirirseniz şimdiden tşkr edrim iki katlı 6 11 watlık ampul 1 tv 1blgsyr 1buzdolabı 1 çamaşır makinası
Misafir
4 Ocak 2011 13:36       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar 5 kw yeter sizin için bunu maliyetide ortalama 2500-5000 euro ya denk gelir
Misafir
23 Ağustos 2011 14:38       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
çarşıdan aldığımız malzemelerle yapamazmıyız bunu
GüNeSss
23 Ağustos 2011 14:59       Mesaj #7
GüNeSss - avatarı
Ziyaretçi
Küçük ırmak ve derelere tribün konacak
Enerji Bakanlığı, Anadolu'nun dört bir yanında akan küçük derelerden elektrik üretimi için düğmeye bastı. 3 bin YTL'lik türbinle herkes kendi evinin elektriğini üretebilecek . İşte sistem...
KENDİ ELEKTRİĞİNİ KENDİN ÜRET
Ev için kendi elektriğimi nasıl üretebilirim?tribunfiyat

İsmail Altunsoy'un haberi
Bakanlığa bağlı Türkiye Elektromekanik Sanayii AŞ (Temsan) en küçük ırmak ve derelerden bile enerji üretimine imkan sağlayacak elektrik türbini üretti.

Bireysel kullanım için geliştirilen 3 kilovatlık cihazla 4 evin tüm elektrik ihtiyacını karşılamak mümkün. 100-200 kilovatlık türbinler ise bir köy veya beldenin ihtiyacının tümünü karşılayabilecek. Türbinlerin fiyatı 3 bin YTL'den başlıyor, gücüne göre 40 bin yeni liraya kadar çıkıyor. Yüzde 100 yerli üretim türbinlerin küçük nehir ve ırmaklarda kurulması için Enerji Bakanlığı'ndan izin almaya (lisans) veya şirket kurmaya da gerek yok. Temsan, proje kapsamında 12 prototip türbin üretti. Denemelerden başarıyla çıkan türbinlerin seri üretimine geçilecek.
Temsan Genel Müdürü Osman Kadakal'a göre küçük atölyeler, barak havuzları ve balık çiftlikleriyle, köy, yayla, mezra ve beldelerdeki evlerin elektrik ihtiyacını bu türbinlerle karşılamak mümkün. Bunun için gereken tek şey belli bir eğimle akan su. Temsan, türbin üretiminde oluşacak muhtemel risklere de çözüm üretti. Buna göre, sürekli elektrik üretecek türbinlerde sorun yaşamamak için elektriğin depolanacağı bir de özel akü geliştirildi. Ev veya işyerinde tüketimin azaldığı dönemlerde üretilen elektrik aküde depolanabilecek. Tüketim arttığında depolanmış elektrik tüketime verilecek.
Vatandaş, Temsan'ın ürettiği türbinlerle üretilecek elektriği iki yöntemle tüketebilecek: İlk yöntem; üretilen elektriği hemen tüketmek. İkinci yöntem ise sistemi genel elektrik şebekesine bağlamak. Bu şekilde üretilen elektrik şebekeye aktarılacak, ihtiyaç duyulan elektrik şebekeden karşılanacak. Osman Kadakal, Enerji Verimliliği Kanunu'nun 200 KW'ye kadar olan sistemlerin şebekeye doğrudan bağlanmasına izin verdiğini belirtiyor.
Türbin, birkaç yılda kendini amorti ediyor
Temsan'ın ürettiği mikro elektrik türbinlerinin fiyatları 2 bin 500-3 bin YTL'den başlıyor. Bir kilovat kurulu gücündeki türbin, vatandaşa akü ve aparatlar dahil 5-6 bin YTL'ye mal olacak. Bu sistem en az iki evi beslemeye yeterli elektrik üretebiliyor. Sağlanan tasarruf dikkate alındığında türbin birkaç yıl içinde kendini amorti edecek.
Temsan'ın mikro türbinini ilk kullanan Sivaslı balık çiftliği sahibi Hamit Akdere oldu. Gürün ilçesi Akdere köyündeki balık çiftliğinin elektrik ihtiyacını karşılayan Akdere, türbinden memnun. "Su olduğu sürece sorun yok." diyen işletme sahibi, bu yolla elektrik üretmenin çok kolay olduğunu söylüyor. Hamit Akdere, yaptığı yatırımın karşılığını fazlasıyla aldığını ifade ediyor.
tribuncalisma

'Artık su akarken Türk bakmayacak'
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, küçük ırmaklardan üretilecek elektriğin Türkiye'nin elektrik açığının kapatılmasına önemli katkı sağlayacağı görüşünde. Projeyi çok önemseyen Güler'e göre mikro türbin üretimiyle Türkiye'de yeni bir pazar oluşacak. Bakan, yeni sistemle 3 binden fazla enerji KOBİ'sinin doğacağını düşünüyor. "Eskiden 'Su akar, Türk bakar' denirdi. Şimdi, su hem akacak hem de elektrik üretecek. Yani Türk bakmayacak." diyen Enerji Bakanı, mikro türbinler sayesinde 2 bin 500-3 bin megavatlık kurulu gücün devreye girebileceği bilgisini veriyor. Güler, Devlet Su İşleri, Temsan ve Elektrik İşleri Etüt İdaresi ortak çalışmasıyla türbin kullanımının hızla yaygınlaştırılacağına dikkat çekiyor.
Türbin kurmak için izne gerek yok
Mayıs 2007'de çıkarılan Enerji Verimliliği Kanunu ile küçük ırmaklardan da elektrik üretmeye imkan sağlandı. Kanuna göre kendi ihtiyacını karşılamak şartıyla azami 200 kilovat elektrik üretim tesisi kuran gerçek ve tüzel kişiler, lisans alma ve şirket kurma zorunluluğundan muaf tutuldu. Böylece, isteyen herkes kendi elektriğini üretebilecek. Ayrıca, fazla üretim de genel sisteme aktarılabilecek. Konuyla ilgili mevzuatı tamamlamak için yapılan çalışmalarda son aşamaya gelindi.

kaynak
Misafir
8 Aralık 2011 15:05       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Yanlış hatırlamıyorsam 1 kilowatt yenilebilir sistem kurmanın maliyeti 2 bi Euro ortalam bir ev aylık 3kilowatt harcıyor yanı 6 bin euroya kurdurabilirsiniz, geri odeme süresi ile hesapladığınızda gayet mantıklı oluyor, fiyatlar için Yenilenebilir Enerji | Onur Enerji bilgi veriyorlar, benim aklımda kalan bu, bizde eve kurdurmaya niyetlendik firma araştırdı, yukarıdaki linkte verdiğim firma ile görüşüyoruz şimdi
hllkrky
2 Aralık 2012 00:03       Mesaj #9
hllkrky - avatarı
Ziyaretçi
Bende bu konu ile ilgileniyorum, güneş panelleri için kurulan sistem oldukça büyük bir maliyet gerektiriyor. Ancak yeni teknolojinin zamanla panelleri ucuz bir konuma getireceği söyleniyot. İnternet üzerinde genel bir araştırma yaparken Evde Elektrik Üretimi, Rüzgar Enerjisi, Güneş Enerjisi, Enerji kaynakları, Yenilenebi sitesini buldum. Site içerisinde yer alan konularda ideal bir ev için kurulması gereken sistemin 10 bin tl civarında olduğu belirtiliyor. Bir anda bu kadar meblağı çıkarmak belki kolay değil, ancak sistemlerin ortalama 4 yıl içerisinde harcanan maliyeti geri getirdiği söyleniyor.

Sistem maliyeti konusunda site sahibi ile de iletişime geçtim. Siz de gerekli bilgileri site sahibi ile iletişim kurarak alabilirsiniz. Kendi evim için kurmak istediğim sistem konusunda birçok konuda yardım aldım, ancak hala 10 bin tl gibi bir maliyetin bütçem açısından nasıl bir durum sergileyeceği beni düşüdürüyor.
Vlkn
11 Mart 2013 13:22       Mesaj #10
Vlkn - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
hllkrky adlı kullanıcıdan alıntı

Bende bu konu ile ilgileniyorum, güneş panelleri için kurulan sistem oldukça büyük bir maliyet gerektiriyor. Ancak yeni teknolojinin zamanla panelleri ucuz bir konuma getireceği söyleniyot. İnternet üzerinde genel bir araştırma yaparken Evde Elektrik Üretimi, Rüzgar Enerjisi, Güneş Enerjisi, Enerji kaynakları, Yenilenebi sitesini buldum. Site içerisinde yer alan konularda ideal bir ev için kurulması gereken sistemin 10 bin tl civarında olduğu belirtiliyor. Bir anda bu kadar meblağı çıkarmak belki kolay değil, ancak sistemlerin ortalama 4 yıl içerisinde harcanan maliyeti geri getirdiği söyleniyor.

Sistem maliyeti konusunda site sahibi ile de iletişime geçtim. Siz de gerekli bilgileri site sahibi ile iletişim kurarak alabilirsiniz. Kendi evim için kurmak istediğim sistem konusunda birçok konuda yardım aldım, ancak hala 10 bin tl gibi bir maliyetin bütçem açısından nasıl bir durum sergileyeceği beni düşüdürüyor.


kardeş bende düşünüyorum ama apartmanda oturuyorum ben aylık 70 tl civarında elektrik parası ödüyorum
güneş paneli benim tahminim 10-15 bin arasında tutuyo. komple güneşten yararlansan bile geri dönüşümü de 10 bin tl desen 11 sene yapıyo tabi bu 10 senede de arada bi bakım falan derken 12-18 sene arasında değişiyo bu zamana kadar atıp yeniden alacağın malzeme de olursa bilmem artık. ben mi yanlış hesaplıyorum anlamadım ki . normal bi evden belki birazcık fazla elektrik kullanıyorum. elektronik alet çok nasıl olacak bu???Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç