Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 12 Şubat 2013  Gösterim: 98.730  Cevap: 55

Haberleşme tarihi nasıldır?

Misafir
7 Nisan 2011 17:17       Mesaj #51
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yaa benimde sosyal ödevime gerek ne olur resimli olsunnn
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir
6 Şubat 2012 17:07       Mesaj #52
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
İnsanlar varoluşlarından beri haberleşmek için çok çeşitli yöntemler kullanmışlardır. İlk insanların haberleşmesi bağırmak olup bunun belirli bir mesafeden sonra yetersiz olduğunu görüp başka yöntemlere yönelmişlerdir. Bu deneyler doğrultusunda ilk çağlarda haberleşmek için davullar kullanılmış,dumanla haberleşme yapılmıştır.


Sponsorlu Bağlantılar

19.yüzyılda geldiğimizde Semafor adı verilen bir sistem geliştirilmiştir bu sistemın kendine özgü bir alfabeside bulunmaktaydı. Bu sistemde tepeler uzerine birbirlerini gören kuleler koyarak işaretler yöntemiyle haberleşme çok uzaklara yayılmaya başlamıştı.


Elektriğin yaygınlaşması ve kullanılabilir hale gelmesi öncelikli olarak haberleşmeyi etkisi altına almıştır bu gelişmeler sonucunda ilk elektrikli telgraf 1837 yılında yapılmıştır. 1843 yılında Amerikalı bir ressam olan Samuel Morse tarafından geliştirilen Mors Alfabesi günümüzde hala geçerliliğini korumaktadır.

1876 yılında Bell tarafından telefonun icadı ve 1900lü yılların başlarında ilk Radyo sayılabilecek Mors Alfabesıyle haberleşilen Makoni adı verilen cihaz geliştirildi ve ardından Kanadalı bilim adamı Reginald Fessenden radyo aracılığıyla ilk kez insan sesini ileten kişi oldu . Sonrasında Radyo ve Telefon Bütün evlere girerek haberleşmenin önemli bir parçaları oldu.

Teknolojinin durmaksızın gelişmesi günümüzde haberleşme için kullandığımız araçlarında değişmelerine neden olmuştur. Günümüzde haberleşmede çok önemli yere sahip olan telefonlar yerini Cep Telefonlarına , Radyo ise yerini Televizyon ve İnternet’e bırakmıştır.

Kaynak: Haberleşme tarihi nasıldır?
melekkk
15 Şubat 2012 16:09       Mesaj #53
melekkk - avatarı
Ziyaretçi
kalem bulunmadan önce insanlar nasıl haberleşiyorlardı ayrıntılı bir şekide yazarmısınız lütfffeeenn.........!
Misafir
24 Şubat 2012 08:20       Mesaj #54
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
eskiden haberleşme nasıldı?
Misafir
27 Nisan 2012 09:30       Mesaj #55
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ayrıca telefonu icat eden Graham Bell'dir
Misafir
12 Şubat 2013 19:30       Mesaj #56
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
lütfen haberleşmenin geçmişini bana bulun

Hızlı Cevap
Mesaj:


Soru-Cevap forumu 'Haberleşme tarihi nasıldır? - Sayfa 6' konusunu görüntülüyorsunuz: yaa benimde sosyal ödevime gerek ne olur resimli olsunnn ...

Aramalar: Haberleşme tarihi nasıldır?

Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç