Arama

Mancınık nasıl yapılır? - Sayfa 2

Güncelleme: 1 Aralık 2014 Gösterim: 174.563 Cevap: 129
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
30 Aralık 2008       Mesaj #11
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
yıkarıdaki resimlerde gördüğünüz boyutlar size fikir verebilir yapacağınız mancınığın boyutuna siz karar verebilirsiniz.
Sponsorlu Bağlantılar
Quo vadis?
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Ziyaretçi
9 Ocak 2009       Mesaj #12
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
mancınık nasıyapılır ödevim
Sponsorlu Bağlantılar
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Ziyaretçi
13 Ocak 2009       Mesaj #13
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
BEN 7.SINIF ÖĞRENCİSİİM.ÖĞRETMEN BİR MANCINIK MODELİ YAPMAMIZI İSTEDİ .NASIL YAPACAPIMI HANGİ ŞEKİLDE OLACAĞINI BULAMADIM LÜTFEN YARDIM EDERMİSİNİZ......
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Ziyaretçi
4 Şubat 2009       Mesaj #14
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
YAA ARKADAŞIM DAKKA BİR AYNI ŞEY
İ YOLLUYOSUNUZ BİR DE İNGİLİZCE BEN 7.SINIF ÖĞRENCİSİYİM FEN ÖĞRETMENİ HER ZAMAN VERDİĞİ
GİBİ BİR PROJE HEM 7. SINIFTAKİLERE İLLAA MANCINIK YAPIN DİYE ÖDEV VERMEZLER
'ÜÇ BASİT MAKİNEDEN OLUŞAN BİR MAKİNE YAPIN DER'
BEN SİZE Bİ TANE EL ARABASI YAPIMI VERİM ONU YAPIN SÜPERRR BEN VERDİM 100 ALDIM
Kibritten yapılan maketlere hepimiz aşinayızdır. Genellikle kibritten bina maketleri yapılır.

Malzemeler:

1- Bir kaç kutu kibrit (aslında bir kutu yeter fakat kibritlerin düzgünlerini seçmek için 3-4 kutu bulundurursanız iyi olur)
2- İki tane kürdan
3- Küçük bir karton parçası
4- Kalem makas maket bıçağı (falçete) kırtasiye tipi kağıt-ahşap yapıştırıcısı
5- Süslemek için; yılbaşı çelenklerinden bulabileceğiniz sentetik yeşillikler meyveler. Fimo hamuru yada oyun hamuru.
6- El arabasının tekeri için; bir adet oyuncak tekerleri yada düğme.

Kibritten yapılan maketlere hepimiz aşinayızdır. Genellikle kibritten bina maketleri yapılır.

İlkin kibritleri masanın üzerine dökün. Aralarından yüzeyleri düzgün boyları eşit olanları seçin. Eğer yüzeyleri düzgün olmazsa yapıştırması güç olur temas alanları dar kalacağından yapıştırdıktan sonra da kolayca ayrılabilir.

Bu uzunlukları baz alarak maket bıçağı ile kibritlerin yanıcı uçlarından kesin. Daha sonra bu parçaları fotoğraftaki gibi el arabasının tabanını ve sepetini oluşturmak üzere yapıştırıcı ile yapıştırın. Sepet ve taban kısımlarını kurumasını bekledikten sonra birbirine yapıştırın. Seçtiğiniz düğmeyi yapıştırın. El arabası için kibrit çöplerinden iki ayak hazırlayın. Bunların uzunluklarını vermiyorum çünki seçtiğiniz düğmenin çapına göre bu uzunluklar değişkenlik arzedecektir. Karton parçasını kesin.

El arabasının içine koyacağınız tematik süslere göre kartonun üzerine bir yazı yazın. Kürdanın sivri uçlarını keserek bir ucunu kartona diğer ucunu el arabasının sepetine yapıştırın. Ardından sentetik yada doğal yeşillikleri sepetin içine yerleştirin. Üzerine boncuklarla yada meyve görünümü verilmiş oyun hamurlarından eklemeler yapabilirsiniz. İsterseniz hazırladığınız piyesi kartondan bir kaideye yapıştırabilirsiniz.

Bu eğlenceli maketçik; sizin uzun saatlerinizi almayacak kadar az detaylı canınızı sıkmayacak kadar basit ve kendinizden bir şeyler katabileceğiniz kadar eklentiye açık. Umarım beğenirsiniz.
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
4 Şubat 2009       Mesaj #15
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
Biz mancınıkçı değilizi.. biz öğrenci de değiliz. dakika başı aynı şeyide yollamıyoruz. bu konu özellikle araştırıp emek verdiğim bir konudur. soru basit makine nasıl yapılır da değil..
ingilizce bilmemenizde benim sorunum değil.. insanları eleştirirken azıcık emeğe saygı gösterin.. ve ingilizce öğrenin daha yararlı olurMsn Happy
basit makine yapımı konulu paylaşımınıza teşekkür ederiz.
Quo vadis?
rey misterio - avatarı
rey misterio
Ziyaretçi
1 Eylül 2009       Mesaj #16
rey misterio - avatarı
Ziyaretçi
ya neden herkes mancınıkın nasıl yapıldıgını mreak ediyor birazda yapmayı deneyin ben yapmayı denicem bence sizde deneyin yardımınızı hiç kimseden istemeyin size bir taktik yapmak isteginiz şeyi yapmayı deneyin eger olmuyosa yardım alın teşekkürler
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Eylül 2009       Mesaj #17
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
nasıl bir mancınık yapmak istiyorsun klasık görunuslu yani arkadasların gonder diği gibi mi? eğer öyleyse gonderilen ev yapımı mancınık modeli gayet uygun.he ama mancınıktan kastın veya beklediğin
uzaklara cisim atması ise örneğın 400-500 gr agırlıgı 15-16 m öteye atacak bir sistem istiyorsan bu modeller isine yaramaz istediğin böle birseyse bu raya yaz bende sana cevap vereyim
j2-11
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
29 Kasım 2009       Mesaj #18
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yaaaa arkadaşlar mancınıknasıl yapılıyo b iri anlatsın
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
29 Kasım 2009       Mesaj #19
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bizde bilmiyoz ama internete var1,2 tane sen biliyon galiba bize söyle başın derde girmez merak etme . öğretmeninizin adı ne. bizim kinden sinirli değildir 100 de100
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Aralık 2009       Mesaj #20
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yha arkadaşla ben 7.sınıf öğrencisiiim nasıl yapcaz
hilla