Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 1 Aralık 2014  Gösterim: 163.871  Cevap: 129

Mancınık nasıl yapılır?

Misafir
4 Aralık 2009 14:10       Mesaj #21
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yapması çok zor bana yardım edermisiniz ?
Sponsorlu Bağlantılar


Misafir
4 Aralık 2009 16:39       Mesaj #22
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yha arkadaşlar öğretmen bize basit makina veya mancınık yapın dedi ama ben nasıl yapacağımı bilmiyorum lütfen bana yardım edermisiniz yardımlarınızı bekliyorum...
Misafir
5 Aralık 2009 12:43       Mesaj #23
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
mancınık nasıl yapılır
Misafir
9 Aralık 2009 21:07       Mesaj #24
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar bizim öğretmende mancınık yapmamızı iste di bende nasıl yapacağımı bilmiyorum banada bilgi vermisiniz yapanlar
Misafir
10 Aralık 2009 15:33       Mesaj #25
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bu ne yaa tobe yarabbı tovbe
bıde mancınık cıktı bızım hocada mancınık yapmayı per. odevı verdı uffffffffffffffffffffffffffffff
kım yapacakkııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııı
fadedliver
10 Aralık 2009 15:36       Mesaj #26
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
inceleyiniz
Alıntı
Blue Blood adlı kullanıcıdan alıntı


Replica catapult
Mancınık, orta çağda kuşatmada duvarları hasara uğratmak için kullanılan bir kuşatma makinesidir..

İslâm adına büyük bir imparatorluk kuran Araplar, muhasara savaşı tekniği hakkında çok az bilgiye sahiptiler. Bununla beraber Müslümanların Bizans'ta ve Sasani İran'da kullanılan usulleri almaları çok sürmedi15. Bir muhasara silahı olan mancınıkla Müslümanlar ilk defa Hz. Peygamber döneminde vuku bulan Hayber kuşatmasında karşılaşmışlar ve burada ele geçirdikleri mancınığı diğer kalelerin düşürülmesinde kullanmışlardır. Mancınık ikinci defa Taif muhasarasında kullanılmıştır. Müslümanlar tarafından zamanla yenilenilerek geliştirilen mancınık; komutanların şehirlerin kuşatılmasında ve surların yıkılmasında vazgeçemedikleri bir silah olmuştur16.

Emevîler ve Abbasîler döneminde muhasaralarda mancınıkdan başka arrade, debbâbe, kebş adını taşıyan ağır silahlar kullanılmaya başlanılmıştır17. Abbasîler döneminde yanar petrol atan(ateş kıtaları, naffâtûn) birlikleri ile takviye edilen orduda; mancınık ve kale kapılarını kırmada kullanılan şahmerdan vs.nin de içinde bulunduğu kuşatma alet ve edavâtının çalışmasından sorumlu mühendisler de vardı18.
Muhasara usullerinin gelişmesinde Haçlı seferlerinin önemli bir yeri vardır19. Haçlı seferleri, şehir ve kale kuşatmaları ile ilgili bir takım teknik ve usullerin gelişip kemâle ermesine yataklık etmiş bir olaylar zinciridir. Bu gelişmeler, daha çok düşman siperlerine ve müdafaa hatlarına yer altından yaklaşabilmek için "sıçan yolları" kazmak ve "lağm"lar (yer altı tünelleri) açmak, mancınık ve şahmerdan kullanmak, çeşitli yanar-tutuşur ecza ve maddeler ile patlayıcı maddeler tatbik etmek gibi kuşatma taktikleri ile ilgili yeniliklerdir20.
Selçuklular zamanında mancınık yapımında ve kullanımında önemli gelişmeler olduğunu görüyoruz. Malazgirt kalesi muhasarasında (1040-1063) kullanılan bir mancınık 60 libre21 taş fırlatabiliyor ve dörtyüz kişi ile hareket ettirilebiliyordu. Bundan başka Selçuklular arrade, çarh (ağır ok fırlatan alet) ve neft atan cihazlar da kullanmışlardır22.
Eyyubîler döneminde yukarıda sayılan silahlarda önemli gelişmeler olmuş; neftçilikte el bombaları kullanılmaya başlanmıştır. Eyyubîler bilhassa neft ve lağımcılık sayesinde önemli başarılar elde etmişlerdir23. Barutun muhasarada kullanılmaya başlaması en önemli gelişmelerden biridir. Lağımlarla surların altına yerleştirilen barutun patlaması, kuşatılanların gücü üstünde çok olumsuz bir hava meydana getirmiştir24. Barutun bu şekilde doğrudan kullanımı dışında top ve ateşli silahlarda kullanılmaya başlaması ise, savaş teknolojisini esastan değiştirecek bir ihtilâl niteliğinde idi.
alıntı
aradığınız budur sanırım...

Alıntı
Keten Prenses adlı kullanıcıdan alıntı

EV YAPIMI MANCINIK (VİDEO) Msn Happy

AYRICA..

I've had a number of requests for copies of the plans I used. They are available here, though I modified them slightly.

misc trebuchet firing

Movies


misc treb mov1 misc treb mov2

Pictures (below ad)misc treb cocked This is what the completed treb looks like when it's ready to activate. The counter weight is raised to it's maximum height, the arm is pulled down to the ground and held in place with a pin. The loose end of the sling has been placed over the angled pin.

misc treb axle This is not a pretty treb. The axle is held in place by friction with the two supports and juts out considerably. The hole in the throwing arm is slightly larger than the diameter of the axle to allow the arm to move. This means the arm has a tendency to move sideways and must be repositioned to the center of the axle after each firing. I've seen some beautiful trebs for sale online made out of exotic woods. Unfortunately, they are very expensive.

misc treb counter Again, not a pretty treb. The counter weight is a Tupperware container filled with screws and sealed with clear packing tape. The hinge assembly is made of string and ¼ inch steel rod. Some trebs have a fixed counter weight (no hinge), but are considerably less efficient.

misc treb sling The business end. The sling is made of string sewed with thread at the ends to prevent fraying. The pouch of the sling is made from an old pair of pajamas. A notch has been taken out of both sides and sewed to give it a round shape. Here, the pouch contains a ball of Play-Doh TM about one inch in diameter.

misc treb angledpin Tiny adjustments of the angled pin can cause huge increases or decreases in efficiency. Optimally, one end of the sling slips off this pin when the tangent of the arc of the swinging sling is at 45 degrees. A pin is placed through the eye hook located just below the angled pin when the arm is lowered. This acts as a safety mechanism and frees up both hands to load and position the sling. The two lower eye hooks are just there to hold any extra string clear of the working parts.

misc treb pin This is the safety mechanism in ready mode. The cotter pin holds the arm down. The thread attached to the pin is used pull the pin from a distance. Even though this is a small treb, the angled pin is sharp and moves quickly. Obviously, if you have your face over the thing you are just begging for an injured eye or bloody nose. BE CAREFUL IF YOU DECIDE TO MAKE A TREBUCHET!


EE Bİ TEŞEKKÜR EDERSİN ARTIKMsn Happy ŞİRKET KURDUMMsn Cool

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

arkadaşlar bizim öğretmende mancınık yapmamızı iste di bende nasıl yapacağımı bilmiyorum banada bilgi vermisiniz yapanlar

Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

bu ne yaa tobe yarabbı tovbe
bıde mancınık cıktı bızım hocada mancınık yapmayı per. odevı verdı uffffffffffffffffffffffffffffff
kım yapacakkııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııı

TUZCUAY
10 Aralık 2009 15:39       Mesaj #27
TUZCUAY - avatarı
Ziyaretçi
Mancınık
Eskiden kullanılan bir savaş aracı olan mancınık günümüzde genellikle bir oyuncak olarak düşünülen, ama tehlikeli bir silah da olabilen sapan ile aynı ilkeye, gerilme kuvvetine dayalı olarak çalışır. Basit bir sapan, çatallı bir sopanın çatal uçları arasına esnek bir lastik bağlanarak yapılır. Arasına koyulan bir taşla birlikte gerilen lastik, ser­best bırakılınca boşalır ve taşı büyük bir hızla ileri fırlatır. Sapanla oynarken insan ya da hayvanların hedef alınması ciddi yaralanmala­ra ve hatta ölüme yol açabilir.


Eskiçağlarda mancınıklar savaş aracı olarak kullanılırdı. Topun icadından çok önce meydan savaşları ya da kuşatmalarda mancınıklarla düşmana taş, ok ya da kargı fırlatılırdı. Eski Yunanlılar ve Romalılar, 20 kilogramlık taşları 350 metreden daha uzağa fırlatabilen, büyük mancınıklar kullandılar. Bazıları yerlerinden kıpırdatılamayacak kadar büyük olan bu mancınıklarda fırlatma gücü, bükülmüş saç, halat ya da hayvan sinirinden yapılmış olan bir kirişin bükülerek gerilmesiyle sağlanırdı. Büküldükçe gerginleşen kiriş, bağlı olduğu mancınık kolunu geriye doğru çekerdi. Kiriş bırakıldığı zaman hızla boşanır, mancınık kolu ileri doğru fırlar ve üzerindeki taşı büyük bir kuvvetle fırlatırdı. Ok ya da mızrak fırlatan mancınıklarda, tüfek namlularında bulunan yivlere benzeyen yivler atılan oka dönüş vererek okun daha düzgün bir uçuş yapmasını sağlardı.

Ortaçağda kuşatmalarda kullanılan mancınıklar eskiçağ yazarlarının anlattıkları mancınıkların birer kopyasıydı. Gene bu dönemde kullanılan bir başka mancınık türünde, man­cınık kolu bir destek üzerine tahterevallideki-ne benzer biçimde oturtulmuştu. Kolun bir ucuna büyük bir ağırlık asılır sonra fırlatılacak taşın üzerine yerleştirildiği öbür uç aşağı doğru çekilirdi. Aşağı çekilen uç serbest bırakılınca, karşı uçtaki ağırlığın etkisiyle hızla yukarı doğru kalkar ve üzerindeki taşı ileri doğru fırlatırdı. Bu tür mancınıklar daha çok kuşatmalarda kullanılırdı.

Mancınıklar I. Dünya Savaşı'nda bomba ve gaz bombası atmakta kullanıldı. Daha sonra savaş gemilerinden keşif uçaklarını fırlatmak için mancınıktan yararlanıldı. Günümüzde uçak gemilerinden kalkacak bazı jet uçakları­nın havalandırılması için buhar gücüyle çalı­şan mancınıklar kullanılmaktadır.
Misafir
11 Aralık 2009 14:55       Mesaj #28
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

mancinik nasil yapilir

nasıl mancınık yapılır ne gereklidir?
Misafir
14 Aralık 2009 13:32       Mesaj #29
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
mancılık nasıl yapılır ve ne gereklidir
ener
14 Aralık 2009 13:40       Mesaj #30
ener - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

mancılık nasıl yapılır ve ne gereklidir


inceleyiniz >> Mancınık nasıl yapılır?Daha fazla sonuç:
Mancınık nasıl yapılır?

Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç