Arama

Orta Muallim Mektebi ve Gazi Terbiye Enstitüsü'nün tarihçesi nedir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 12 Nisan 2011 Gösterim: 8.329 Cevap: 3
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Ziyaretçi
14 Aralık 2008       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
orta muallim mektebi ve terbiye enstitüsü tarihçesi
EN İYİ CEVABI Nisyan-ı Bâtın verdi
Cumhuriyetin ilk yıllarında Ankara'da kurulan eğitim kurumu.
Bugünkü Gazi Üniversitesi'nin temelini oluşturan kurum 1926 yılında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde Çağdaş Öğretmenler yetiştirmek için Orta Muallim Mektebi adıyla kuruldu. 1929'da adı "Gazi Orta Muallim Mektebi ve Terbiye Enstitüsü" olarak değiştirildi. Daha sonra Musiki muallim mektebi olarak hizmet verdi. 1929 -1948 arasında Resim-İş, Beden Eğitimi, Müzik, Eğitim (Pedagoji), Fransızca, İngilizce, Almanca bölümleri kuruldu ve Gazi Eğitim Enstitüsü adını aldı.
Sponsorlu Bağlantılar
Okulun Mimar Kemalettin Bey'in yaptığı tarihi ana binası bugün Gazi Üniversitesi Rektörlüğü olarak kullanılmaktadır.
1982'de yükseköğretim kurumlarını yeniden düzenleyen 2809 sayılı yasa uyarınca eğitim fakültesine dönüştürülerek Gazi Üniversitesi'nin çekirdeğini oluşturdu.
Nisyan-ı Bâtın - avatarı
Nisyan-ı Bâtın
Ziyaretçi
14 Aralık 2008       Mesaj #2
Nisyan-ı Bâtın - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Bugünkü Gazi Üniversitesi'nin temelini oluşturan kurum 1926 yılında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde Çağdaş Öğretmenler yetiştirmek için Orta Muallim Mektebi adıyla kuruldu. 1929'da adı "Gazi Orta Muallim Mektebi ve Terbiye Enstitüsü" olarak değiştirildi. Daha sonra Musiki muallim mektebi olarak hizmet verdi. 1929 -1948 arasında Resim-İş, Beden Eğitimi, Müzik, Eğitim (Pedagoji), Fransızca, İngilizce, Almanca bölümleri kuruldu ve Gazi Eğitim Enstitüsü adını aldı.
Sponsorlu Bağlantılar
Okulun Mimar Kemalettin Bey'in yaptığı tarihi ana binası bugün Gazi Üniversitesi Rektörlüğü olarak kullanılmaktadır.
1982'de yükseköğretim kurumlarını yeniden düzenleyen 2809 sayılı yasa uyarınca eğitim fakültesine dönüştürülerek Gazi Üniversitesi'nin çekirdeğini oluşturdu.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Nisan 2011       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Nisan 2011       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
daha uzun bilgi LÜTFENNNN!!!