Arama

Atatürk önderliğinde ölçme birimlerinde gerçekleşen yenilikler nedir? - Sayfa 5

En İyi Cevap Var Güncelleme: 25 Kasım 2013 Gösterim: 159.901 Cevap: 64
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Ocak 2011       Mesaj #41
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Atatürk önderliğinde ölçme birimlerinde gerçekleşen yenilikler nedir?
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Ocak 2011       Mesaj #42
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Atatürk’ün ölçü birimlerinde yaptığı inkılâplar nelerdir?
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Şubat 2011       Mesaj #43
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Atatürk dünya ile ilişkilerimizi düzenli yürütmek için ölçü birimlerinde değişiklikler yaptı.

Uzunluk ölçüsü birimi olarak arşın endaze; ağırlık ölçüsü birimi olarak okka dirhem gibi ölçüleri kaldırarak bugün kullanmakta olduğumuz ölçü birimlerini kabul etti.

Yurdumuzda daha önce takvim Hicri takvime göre düzenlenmişti. Buna göre dünyanın kullandığı takvimle aramızda 580 yıl kadar bir farklılık vardı. 1 Ocak 1926 tarihinden sonra bizde de Miladi takvim kullanılmaya başlandı.

Eskiden ülkemizde ezani saat kullanılıyordu. Bu saat uygar ülkelerin kullandığı saate uymuyordu. Takvimde olduğu gibi saatler arasındaki bu uymazlık büyük karışıklıklara neden oluyordu. Bunları önlemek için takvimle birlikte bugünkü kullandığımız saat kabul edildi.
Kolay gelsinMsn Happy
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Mart 2011       Mesaj #44
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
atatürkün önderliğinde ölçme birimlerine getirilen yenilikleri ve bu yeniliklerin gerekliliğini nedenleriyle açıklaması lütfennnnnn yyhaa çok lazm
14 martta gitmesi lazım
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Mart 2011       Mesaj #45
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
hadi ama ltfen çok önemli 14 martta gitcek
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Mart 2011       Mesaj #46
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Atatürk dünya ile ilişkilerimizi düzenli yürütmek için ölçü birimlerinde değişiklikler yaptı.

Uzunluk ölçüsü birimi olarak arşın endaze; ağırlık ölçüsü birimi olarak okka dirhem gibi ölçüleri kaldırarak bugün kullanmakta olduğumuz ölçü birimlerini kabul etti.

Yurdumuzda daha önce takvim Hicri takvime göre düzenlenmişti. Buna göre dünyanın kullandığı takvimle aramızda 580 yıl kadar bir farklılık vardı. 1 Ocak 1926 tarihinden sonra bizde de Miladi takvim kullanılmaya başlandı.

Eskiden ülkemizde ezani saat kullanılıyordu. Bu saat uygar ülkelerin kullandığı saate uymuyordu. Takvimde olduğu gibi saatler arasındaki bu uymazlık büyük karışıklıklara neden oluyordu. Bunları önlemek için takvimle birlikte bugünkü kullandığımız saat kabul edildi.
Kolay gelsinMsn Happy
gönderen: esrarengiz
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Nisan 2011       Mesaj #47
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Aynen katılıyorum bunu kullanmalısın ödevinde
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Nisan 2011       Mesaj #48
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
atatürkün yaptığı yenilikler nerede gösterinde yazalım
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Nisan 2011       Mesaj #49
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
(başka bir misafir) Yazı çok güzel ama bir de uzunluk ölçme birimleri hakkında bilgi var mı?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Nisan 2011       Mesaj #50
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Merhaba arkadaşlar,
Benim Matematik dersiyle ilgili bir performans ödevim var. Konu ise "Atatürk'ün önderliğinde ölçme birimlerine getirilen yenilikler nelerdir? araştırın, gerekliliğini açıklayın." Konu bu. Bir çok sitede bu konuyla ilgili bilgi var fakat ya çok uzunlar ya da içeriği konuyla ilgili değil. Genelde hep bu siteden yararlanıyorum. Lütfen bana acil olarak yardım edin...