Arama

Canlıların ortak özellikleri nelerdir? - Sayfa 5

En İyi Cevap Var Güncelleme: 17 Eylül 2013 Gösterim: 73.135 Cevap: 51
mhmmdcngz - avatarı
mhmmdcngz
Ziyaretçi
24 Aralık 2011       Mesaj #41
mhmmdcngz - avatarı
Ziyaretçi
1-çevresel uyarılara tepki
2-büyüme
Sponsorlu Bağlantılar
3-gelişme
4-üreme
5-solunum
6-bosaltım
7-beslenme
8-hareket
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
25 Aralık 2011       Mesaj #42
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
hücresel yapı
beslenme
Sponsorlu Bağlantılar
solunum
büyüme ve gelişme
hareket
boşaltım
üreme
çevresel uyarılara tepki
organizasyon
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Nisan 2012       Mesaj #43
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
canlılar acaba nasıl oluşuyor ilk adamı allah yarattıda sonralarını adem'in hanımımı doğurdu acaba yazarmısınız ? . sınıfta proje konum da yardım edin lütfen ...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Nisan 2012       Mesaj #44
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
canlılar acaba nasıl oluşuyor ilk adamı allah yarattıda sonralarını adem'in hanımımı doğurdu acaba yazarmısınız ? 6. sınıftayım. proje konum da yardım edin lütfen ...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Mayıs 2012       Mesaj #45
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
CANLILARIN ORTAK ÖZELLİKLERİ
1-Hareket ve irkilme: Bütün organizmalar iç ve dış ortamlardaki uyartılara cevap verirler.Bitkilerdeki durum değişikliği gibi.
2-Hücresel yapı:Bütün canlılar hücrelerden oluşmuştur.
3-Üreme ve gelişme:Canlılar belli bir büyüklüğe ulaşınca kendi türlerinin devamını sağlamak için kendilerine benzer canlılar oluştururlar.
4-Enerji kullanımı:Canlıların hayatsal faaliyetleri için doğrudan kullandığı enerji kaynağı ATP monekülüdür.Bütün organizmalar tükettiği ATP moneküllerini hücresel solunum ile üretirler.
5-Boşaltım:Hücrelerde biokimyasal reaksiyonlar sonucu oluşan fazla veya zararlı Maddelere boşaltım ürünü bu maddelerin organizma dışına atılmasına boşaltım denir.
6-Beslenmerganizmaların tümü yargı ve enerji maddesi gereksinimi taşıdığı için besin maddelerini kullanır.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
18 Mayıs 2012       Mesaj #46
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Çevremizdeki varlıklar, canlı ve cansızlar olarak iki grupta incelenebilir.
Bütün canlı varlıklarda bulunan özelliklere de canlıların ortak özellikleri denir. Bu özellikler 8 grupta incelenir:
1. Canlılar hücrelerden oluşur.
2. Canlılar beslenir.
3. Canlılar solunum yapar.
4. Canlılar boşaltım yapar.
5. Canlılar hareket eder.
6. Canlılar büyür ve gelişir.
7. Canlılar uyarıcılara tepki gösterir (irkilir).
8. Canlılar ürer.

Hücre Nedir?
Bütün canlılar hücrelerden meydana gelmiştir. Canlıların, canlılık özelliği gösteren en küçük yapı birimine hücre denir. Hücreler, genelde gözle görülemeyecek kadar küçüktür. Hücrelerin iç yapısı, büyütme gücü yüksek mikroskoplar sayesinde ayrıntılı olarak incelenebilir.

Bilinen en küçük hücre, bakteridir. En büyük hücreye deve kuşu yumurtasının sarısı, en uzun hücreye de yaklaşık 1 m uzunluğunda olan sinir hücreleri örnek olarak verilebilir.

Hücre, temel olarak üç bölümden oluşur. Bunlar; hücre zarı, çekirdek ve sitoplazmadır. Genelde hücreler, yapı ve özelliklerine göre, bitki ve hayvan hücresi olmak üzere iki grupta incelenir. İncelenmesi en kolay hücrelerden biri soğan zarı hücresidir. Çünkü, soğan zarı saydam ve hücreleri büyüktür. Üzerine iyot çözeltisi damlatılan soğan zarı, basit bir mikroskop yardımıyla incelendiğinde hücrenin temel kısımları görülebilir. İyot çözeltisi, hücrenin kısımlarını boyayarak belirginleşmesini sağlar.
Soğan zarı hücreleri
Hücre Zarı:
Bütün bitki ve hayvan hücrelerinde bulunan canlı, saydam, esnek ve seçici geçirgen bir zardır.
 Seçici geçirgenlik, hücre zarının bazı maddeleri hücre alıp bazılarını almamasıdır.
Hücre zarının görevleri;
 Hücreye sekil verme,
 Hücreyi dış etkilerden koruma,
 Hücrenin madde alış-verişini sağlama.
Akıcı-mozaik zar modeline göre hücre zarı, iki sıra yağ tabakasıyla bu tabakalarda yüzen farklı büyüklük ve yapıdaki proteinlerden oluşur.

Hücre Duvarı
Bitki hücrelerinde hücre zarının dışında selülozdan yapılı, ikinci bir tabaka bulunur, buna hücre duvarı ya da hücre çeperi denir. Hücre zarına destek olur. Bitki hücresine belirli bir şekil kazandırır. Hücre duvarı; Cansızdır, Tam geçirgendir. Dayanıklı ve sert yapılıdır.
 Mantarlarda ve bazı bakterilerde de hücre duvarı bulunur. Hücre duvarı hayvan hücrelerinde bulunmaz.
Sitoplâzma
Sitoplâzma, hücre zarı ile çekirdek arasını dolduran, yumurta akı kıvamında renksiz bir sıvıdır. Canlılık olaylarının tamamı sitoplâzma içinde gerçekleşir. Sitoplâzma canlıdır, bozulduğunda hücre ölür. Sitoplazmanın yapısında genellikle %60–95 oranında su bulunur. Ayrıca yağ asidi, karbonhidratlar, proteinler, vitaminler, madensel tuzlar, enzimler ve hormonlar bulunur.
Hücredeki hayatî olaylar, sitoplâzmadaki organel adı verilen çok küçük yapılar üzerinden gerçekleştirilir. Başlıca organeller; endoplâzmik retikulum, ribozom, golgi cisimciği (aygıtı), mitokondri,
lizozom, sentrozom, koful ve plâstitlerdir.

inceleyiniz >>Canlıları

Kaynak: Canlıların ortak özellikleri nelerdir?
şiçeyang - avatarı
şiçeyang
Ziyaretçi
18 Mayıs 2012       Mesaj #47
şiçeyang - avatarı
Ziyaretçi
Dünya üstünde yaşayan canlıların, bitkiler ve hayvanlar olmak üzere 2 bakımda incelenir. Bu canlıların temel ortak özellikleri vardır.

Hücre Yapısı : Bütün canlılar hücrelerden oluşmaktadır. Hücre bir organizmanın temelidir. Hücrede gerçekleşen olaylar canlılığın devam etmesini sağlar.

Beslenme : Canlıların yaşamalarını devam ettirebilmeleri için besin almak zorundadırlar. Hayvanlar besinlerini dış ortamdan alırlar. Bitkiler ise kendi besinlerini kendileri yaparlar.

Hareket : Canlılar dış ortamdan gelmekte olan uyaranlara karşı tepki göstermektedirler

Büyüme : Canlılarda olan hücre bölünmeleriyle hücrelerinin sayısı artar. Bununla beraber organizma büyür.

Üreme : Canlılar nesillerini devam ettirebilmek için ürerler. Eşeyli ve eşeysiz üreme olarak 2 şekilde ürerler.

Solunum : Canlılar yapılarında bulunan besinler ile oksijenli veya oksijensiz bir şekilde besinleri yakarak enerji üretirler.

Boşaltım : Canlılar değişik faaliyetler sonunda organizmada oluşmakta olan artık maddeler düzgün bir iç ortam oluşturabilmek için atarlar.

Sindirim : Canlılar yapılarına aldıkları büyük olan molekülleri küçük moleküllere çevirirler.

Sentez : Canlılar, yapılarına aldıkları küçük molekülleri organizmalarına uygun büyük moleküllere dönüştürürler
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
6 Ekim 2012       Mesaj #48
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
canlılırın ortk ozllklri nlrdirr ???
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Kasım 2012       Mesaj #49
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
organizma
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
21 Mayıs 2013       Mesaj #50
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben canlıların ortaka özelliklerini daha açıkça görmek istiyorum.Bu konuda hücreden SÖZ ETMEYİNİZ.Sadece canlılar ve ortak özelliklerinden SÖZ EDİNİZ.Lütfen