Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 23 Kasım 2014  Gösterim: 65.250  Cevap: 65

Atatürk'ün sanata, sanatçıya ve müziğe verdiği önem nedir?

Ziyaretçi
5 Ocak 2009 17:36       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
ATATÜRKÜN MÜZİĞE SANATA VE SANATÇIYA VERDİĞİ ÖNEM
EN İYİ CEVABI Lavie verdi
Alıntı
angel_fairy adlı kullanıcıdan alıntı

ATATÜRK VE MÜZİK
Atatürk, şiir ve edebiyat dışında müziğe de büyük bir ilgi duymuştur. Şarkı ve türküleri dinlemekten büyük bir zevk alan Atatürk, zaman zaman okunan şarkılara eşlik etmiş, oynanan halk oyunlarına katılmıştır. Bazı Rumeli türküleri, onun sesinden notalara dökülmüş ve müzik repertuarımızda yer almıştır.
Atatürk, askerî ataşe olarak Sofyada görevli bulunduğu dönemde çok sesli müziğe ilgi duymaya başlamıştır. Klâsik müzik konserlerine ve operalara giderek bu müzik türlerini tanıma fırsatı bulmuştur. Cumhuriyetin ilânından sonra, ülkemizde bu müzik türlerinin sevilmesini ve müzik kültürümüzde yer almasını sağlamak amacıyla yapılan çalışmalara önderlik etmiştir. Ülkemizde müzik sanatının gelişmesi için bütün olanaktan kullanmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar
Atatürkün zamanında yapılmış bazı binaların güzelliği, ülkemizdeki çağdaşlaşma hareketini ifade edebilecek nitelik taşımaktadır. Ayrıca mimarî eserlerin korunmasına verdiği önem de Atatürkün mimarîye olan ilgisinin önemli kanıtlarındandır.
Atatürkün, tiyatro, bale, edebiyat, heykeltıraşlık, mimarî, resim, müzik gibi sanat dallarıyla ve sanatçılarla ilgilenmesi, onları desteklemesi Atatürkün sanatla çok yakın bir ilişki içinde olduğunun göstergesidir.
Atatürk,sanatla ilgili düşüncelerini,Türkiye Büyük Millet Meclisindeki konuşmalarında, Çankaya Köşkünde sanatçılarla yaptığı sohbet ve tartışmalarda belirtmiştir. Atatürkün bu konuşma ve tartışmalarda dile getirdiği sanatla ilgili düşünceleri, Türk halkına ileti niteliği de taşımaktadır.
Atatürk, sanatın tanımını şu sözlerle açıklamıştır: "Sanat güzelliğin ifadesidir. Bu anlatım sözle olursa şiir, ezgi ile olursa müzik, resim ile olursa ressamlık, oyma ile olursa heykeltıraşlık, bina ile olursa mimarlık olur."
Sanatın, bir toplumun ilerlemesindeki öneminin ve vazgeçilmezliğinin bilincinde olan Atatürk, bu düşüncesini şu sözlerle ifade ediliştir: "Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir," "Bir millet sanata önem vermedikçe büyük bir felâkete mahkûmdur," "Dünyada medenî, ileri ve gelişmiş olmak isteyen herhangi bir millet, mutlaka heykel yapacak ve heykeltıraş yetiştirecektir." Atatürkün bu sözleri, sanalla ilgili temel düşüncelerini ifade etmesi bakımından önemlidir.
Atatürkün sanatçılarla ilgili düşüncelerini ifade ettiği sözleri ise şunlardır: "Sanatçı, toplumda uzun çalışma ve uğraşlardan sonra alnında ışığı ilk hisseden insandır." "Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz; hatta Cumhurbaşkanı olabilirsiniz, fakat sanatkâr olamazsınız."
"Adımız Andımızdır" adlı şarkıyı öğrenelim. Şarkıyı, sınıfımızda seslendirelim.
Büyük bir sanatsever olan Atatürkün gönlünde, müziğin ayrı bir yeri vardı. Bu nedenle millî kültürümüzde önemli bir yer tutan güzel sanatlar içinde müziğe ayrı bir önem vermiştir. Müziğin önemiyle ilgili düşüncelerini, şu sözleriyle ifade etmiştir: "Hayatta müzik gerekli değildir. Çünkü hayat müziktir. Müzik ile ilgisi olmayan varlıklar, insan değildirler.bu konuyu da inceleyebilirsiniz:
www.msxlabs.org/forum/soru-cevap/215903-ataturkun-muzige-ve-muzik-sanatcilarinin-yetistirilmesine-verdigi-onem-nedir.html#post1251802


Lavie tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Çok acil lazım
5 Nisan 2009 09:04       Mesaj #3
Çok acil lazım - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar Atatürk'ün sanat ve sanatçıya verdiği önem ile ilgili anıları çok acil lazım
Son düzenleyen MeLL; 5 Nisan 2009 13:18
MeLL
5 Nisan 2009 13:27       Mesaj #4
MeLL - avatarı
Ziyaretçi
melih60
18 Mayıs 2009 17:39       Mesaj #5
melih60 - avatarı
Ziyaretçi
tam bir yazı yokmuu
Misafir
7 Aralık 2009 18:24       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar atatürkün sanata verdiği onem yok mu acil Msn Happy)
Misafir
9 Aralık 2009 14:22       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
tambilgi yok mu çok acil
Misafir
17 Aralık 2009 20:44       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
atatürkün sanata ve müziğe verdiği önem bizim grubumuzun ödev konusu fakat biz bulamıyoruz bize yardımcı olurmusunuz?
Misafir
20 Aralık 2009 20:00       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ATATÜRK SANATIN TANIMINI ŞU SÖZLERLE AÇIKLAMIŞTIR SANAT GÜZELLİĞİN İFADESİDİR.
BU ANLATIM SÖZLE OLURSA ŞİİR.
EZGİ İLE OLURSA MÜZİK.
RESİM İLE OLURSA RESSAMLIK.
OYMA İLE OLURSA HEYKELTIRAŞLIK.
BİNA İLE OLURSA MİMARLIK OLUR.
Misafir
20 Aralık 2009 20:34       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Daha devlet tiyatrosu kurulmamışken, İstanbul'daki şehir tiyatrosu sanatçıları Ankara'ya gelerek o zamanki Türk ocağında temsiller verir. Atatürk de bu temsillerin birinde bulunur ve sanatçıları Çankaya'ya davet ederek ağırlar. Hepsine ayrı ayrı iltifat eder. Ayrılma vakti gelince, Reşit Galip sanatçılara, Atatürk'ün elini öperek veda etmelerini söylediğinde,

Ata'nın cevabı şu olur:
Hayır, sanatkar el öpmez, sanatkarın eli öpülür.Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç