Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 2 Mayıs 2012  Gösterim: 40.670  Cevap: 9

Tarımda kullanılan hormonların zararları nedir?

Ziyaretçi
5 Ocak 2009 19:52       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
cevaplayın
EN İYİ CEVABI Misafir verdi
bana bu hafta içinde organik tarımın zararları lazım bi yardımcı olabilirmisiniz
Sponsorlu Bağlantılar


5 Ocak 2009 20:52       Mesaj #2
Keten Prenses - avatarı
Üye
Sebzelerde Hormon Kullanımı ve Hormon Kullanımının İnsan SağlığınaEtkileri Cuma, 23 Mart 2007 b150150167772150mageshormonZamanında ve gerektiği kadar kullanıldığında insan sağlığı için bir risk oluşturmayan hormonlar, pek çok üreticimiz tarafından dünya standartları gözetilmeden ve teknik elemanlara danışılmadan bilinçsizce ve yüksek dozda kullanılmaktadır.b150150167772150magespatlican smallGünümüzde büyümeyi düzenleyiciler; kısaca hormonlar da dediğimiz bileşikler bitkilerdeki büyüme ve gelişme olaylarını yönlendiren, çok düşük yoğunluklarda dahi etkili olabilen ve bitkilerde sentezlenerek taşınabilen organik maddelerdir. Bitkilerde doğal olarak bulunan hormonlara ve sentetik benzerlerine bitki büyüme maddeleri veya bitki gelişim düzenleyicileri denilmektedir. Buna karşın, hormon terimi sadece bitkilerde doğal olarak bulunanlar için kullanılmıştır. Bitkilerde ve özellikle sebze tarımında çok değişik amaçlarda kullanılmaktadır. Hormon kullanımın tohumların erken çimlenmesinden, fidelerin, çeliklerin erken ve daha güçlü köklendirilmelerinden başka, sebzelerde çiçeklenme, meyve tutumu veya seyreltilmesi, meyve iriliği sağlanması, meyve olgunlaşması, erkencilik sağlaması gibi durumlar üreticiyi memnun etmekle birlikte hormon kullanımını daha fazla teşvik etmektedir. Özellikle örtüaltı sebzeciliğinde bitkilerin düşük sıcaklıklar neticesinde meyve bağlayamamaları, döllenmenin sağlanamaması nedeniyle hormon uygulanması ile yeterli ürün alınabilmekte, meyve tutumu sağlanabilmektedir. Hormonlar pek çok üreticimiz tarafından dünya stanb150150167772150magessebze20resim smalldartları gözetilmeden ve teknik elemanlara danışılmadan çok sayıda ve yüksek dozda kullanılmaktadır. Üretici ne kadar yüksek dozda kullanır ve ne kadar çok sayıda uygulama yaparsa o kadar iyi sonuç alacağı inancındadır. Bugüne kadar bazı üreticileri bu düşünceden caydırmak mümkün olmamıştır. Oysa bu fazla uygulamaların insan sağlığına verdiği zararlar yanında, meyve kalitesini bozduğu, verimi arttırmak yerine azalttığı da bir gerçektir.
Hormon uygulamaları ile meydana gelen zararlar 3 şekilde sınıflandırılabilir.
1-Hormonlu meyve ve sebzeleri tüketen insan ve havyanlar da olan zararlar;
Aşırı hormonlu meyve, sebze ve et süt gibi hayvansal ürünleri tüketen kişilerin çeşitli hastalıklara (kanser gibi) yakalanma riskleri yükselir. İnsan sağlığını ve metabolizmasını olumuz yönde etkiler.
2-Hormon satan veya kullananlarda ağız, deri ve solunum yoluyla oluşabilecek zararlar;
Kullanımda ve satımda hormonların, usulüne uygun hareket edilmemesi sağlık yönünden sakıncalıdır. Bu şekilde biriken kalıntılar sağlımızı tehdit etmektedir. Belirli bir süre sonra zararlı etkilerini göstermektedir.
3-İmalat esnasında oluşan atıkların, hormonlu gıda kalıntılarının çevreye verdiği zararlar;
İmalatta kurallara uyulmalı, atıklar usülune uygun olarak imha edilmelidir. Atıkların uygun imha edilmemesi sonucunda ekolojik denge bozulur, çevre kirliliği doğar.
Son yıllarda yazılı basında ve görüntülü yayınlarda aşırı hormonlu ürünlerin insan sağlığına verdiği zararlar halkımızın bilinçlenmesinde büyük ölçüde katkıda bulunmuştur. Bu bilinçlenme sonucu marketlerde ve pazarlarda “Arılı Domates” ibaresini taşıyan hormonsuz üretim etiketini görmekteyiz.
Dünyada gelişmiş ülkelerde aşırı kimyasal madde (hormon ilaç gübre v.s.) kullanımından kaçınılmakta, belirli bir standardı taşımayan ürünlerin ithal veya ihraç imkanı bulunmamaktadır.
Hormonsuz ürünün fiyatı, hormonlu üründen daha yüksek olmasına rağmen sağlıklı olması nedeniyle talep görmektedir. Bir başka yönüyle günümüzde kimyasal maddelerin aşırı ve hatalı kullanımı sonucu olarak da “Organik Tarım” üretimi güncel hale gelmiş olup, üreticimizler bu yönde bilgilendirilmelidir.
Hormonun tümüyle zararlı olduğu söylenemez, hormonlar bitki bünyesinde olağan olarak bulunurlar. Uygun dozda gerekli sayıda uygulamalarla kullanılırsa daha kaliteli ve daha fazla ürün elde edilebilir. Asıl dikkat edilmesi gereken hormon kullanımın bilinçli yapılması, Tarım Bakanlığı teknik elemanları ve bu konuda uzman kişilerle işbirliği içinde olunmasıdır.
Misafir tarafından gönderilmiş olan #3 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
14 Aralık 2009 17:21       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
tarımda kullanılan hormanlar nelerdir? yarın son lütfen bana yardım edin.
Misafir
11 Şubat 2010 18:36       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bana acil tarımda kullanılan hormonların kimyasal özelleikleri lazım lütfen yardım edin help me!
Misafir
19 Mart 2010 13:50       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
tarımda kullanılan hormon ların yararları zararları ve etkileri nelerdir
]
Misafir
21 Mart 2010 14:17       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
tarımda kullanılan hormonların etkileri fayda ve zaraları nedır madde halında yazınız
Misafir
2 Ocak 2011 18:52       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
acil lazım
Misafir
4 Aralık 2011 13:05       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
lütfen organik tarımın zararların bulmama yardımcı olun
Misafir
2 Mayıs 2012 23:52       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
(tarımda kullanılan ilaçların insan sağlığına zararları) yıllık ödevi için ltfen paylşn.


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç