Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 30 Haziran 2012  Gösterim: 20.736  Cevap: 7

Filistin - İsrail savaşının nedeni nedir?

Ziyaretçi
8 Ocak 2009 02:48       Mesaj #1
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
filistin-israil savaşının nedeni nedir?
EN İYİ CEVABI Misafir verdi
Not: Tartışma yaratacak sözleri sarfetmeyiniz!


Sponsorlu Bağlantılar
ÇATIŞMANIN SEBEPLERİ


Çatışmanın grupsal, bölgesel ve uluslar arası boyutlarının ortaya konulması, söz konusu çekişmenin sebeplerini anlamayı kolaylaştıracaktır. Buna göre Hamas ile Fetih arasındaki çekişmenin üç farklı sebepten kaynaklandığını söylemek mümkündür.


• Siyasi sebepler
– Gruplar arasındaki ideolojik fark
– Fetih’in elindeki siyasi tekeli paylaşmak istememesi
• Ekonomik sebepler
– Ambargo, izolasyon ve fakirlik
– Yolsuzluklar
• Güvenlik sebepleri
– Güvenlik birimlerine yönelik işkence, infaz ve yetkiyi istismar iddiaları
– Fetih’in işbirliği kapılarını kapatması
– Güvenlik birimlerinin başıboşluğu

SİYASİ

Fetih ile Hamas arasında, iki grubun tüm olaylara yaklaşımını temelden etkileyen ideolojik farkları çatışmaların yaşanmasında kuşkusuz önemli bir faktör. Ancak bu faktör tek başına çatışma etkisine sahip değil. Zira 1987 yılında kurulan Hamas ile Fetih o tarihten beri ideolojilerinden her hangi bir değişiklik yapmadıkları halde, son döneme kadar çatışma yaşanmadı. İdeolojik farkın çatıştırıcı bir etken olmasına sebep olan asıl unsurun Fetih’in 1960’ların başından beri sahip olduğu siyasi tekeli kolay kolay bırakmak istememesi olduğu ortada. Çünkü, Hamas, güçlü bir iktidar adayı olduktan sonra aradaki ideolojik fark çatışma konusu olmaya başladı. Yukarıda işaret edildiği gibi, Filistin bürokrasisindeki kadroların tamamına yakını Fetih kökenli. Bu ise, tıpkı 1950 seçimlerinde Türkiye’de Demokrat Parti’nin iktidara gelmesiyle yıkılan CHP tekeline benzetilebilir. Hamas iktidarı, Fetih’in alışkın olduğu ayrıcalıkların yıpranmasına neden olduğundan Fetih içinde ciddi bir rahatsızlık kaynağı olmuştu.

Üstelik 1993 yılından beri Fetih öncülüğünde İsrail’le yürütülen barış pazarlıklarının Filistin’e bir şey kazandırmadığına inanan önemli bir kitle oluşmuş durumda. İsrail ve Batılılar tarafından kandırıldıklarına inanan bu kitle, Siyonistlere karşı daha sert bir söyleme meylederken, Fetih yönetiminin bu beklentileri karşılayamaması Hamas’ın yükselişini tetikledi.

EKONOMİK

Filistin’e yönelik son 1,5 yıldır ambargo uygulanırken belirgin bir ayrımcılık yapılması kini besleyen temel unsura dönüştü. Hamas tabanı giderek fakirleşirken, Fetih, dışarıdan gelen yardımlar ve ülke içindeki ekonomik ayrıcalıklar sebebiyle ciddi bir yıpranma yaşamadı. Bu iki taraf tabanı arasındaki uçurumu arttırdı. Ambargonun mağduru tüm halk olduğu halde, sadece Fetihçi bir grup memur grubunun ayaklanması ise gruplar arası öfkeyi arttırmaktan başka bir işe yaramadı. Bu çerçevede Gazze’de sıradan halk fakirleşirken, Fetih’e yakın olduğu bilinen bazı aşiret mensupları ve üst düzey görevliler hakkındaki yolsuzluk iddialarının ayyuka çıkması, uyarılara rağmen Abbas yönetiminin önlem almaması bazı Fetih mensuplarının yolsuzlukla eş anlamlı olarak algılanmasına neden oldu.


Misafir tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
öööööööömçmöç
14 Ocak 2009 22:08       Mesaj #3
öööööööömçmöç - avatarı
Ziyaretçi
filistine yardım lütfen
gecemelei
15 Ocak 2009 19:09       Mesaj #4
gecemelei - avatarı
Ziyaretçi
İSRAİL GAZZE SAVASININ NEDENLERİ NELERDİR? BM NEDEN SAVASA MÜDAHALE EDEMYOR
Misafir
5 Haziran 2010 15:46       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
NEDEN AMERİKA' BİRLEŞMİŞ MİLLETLER Ve İNGİLTERE İSRAİLİ FİLİSTİN TOPRAKLARINA SOKMAYA ÇALIŞITILAR BAŞKASININ TOPRAKLARINI İŞGAL ETMEK GİBİ YETKİLERİ VARMI O TOPRAKLAR FİLİSTİN'E AİT DEĞİL Mİ?
Misafir
19 Ekim 2011 00:58       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaşlar birde şu var eskiden filistinlilerin dedeleri topraklarını israillilere satmış.Bir bölümünü.
Misafir
23 Haziran 2012 18:13       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
işişnz gücünüz yalan söylemek ve mazluma iftira atmak ama allah yalan cıları doğru yola çıkarmaz
Misafir
30 Haziran 2012 15:48       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
BUNLAR YILLAR ÖNCESİNDEN PLANLANMIŞ, MÜSLÜMAN ÜLKELERİN YOK EDİLME PLANIDIR... AMA HEPSİ BOŞUNA KİMSE BİZİ YOK EDEMEZ...


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç