Arama

25 haftalık gebeyim, bebeğimle ilgili bazı sorunlar var, yardımcı olur musunuz?

Güncelleme: 21 Eylül 2011 Gösterim: 21.182 Cevap: 25
TÜRKAN - avatarı
TÜRKAN
Ziyaretçi
23 Ocak 2009       Mesaj #1
TÜRKAN - avatarı
Ziyaretçi
25 haftalık gebeyim.doktorum bebeğin beyninde boşluk olduğunu söyledi.obstetrik ultrasonda sağ lateral ventrikülde hafif asimetrik belirginlik (7-8 mm) görüldü.bu değer 10'un üstüne çıkarsa ne olur?bu boşluk bundan sonra kapanır veya artar mı?veya bebek 7-8 mm boşlukla doğarsa ne olur? tedavisi,bebeğe yaşatacağı olumsuzluklar nelerdir?
Sponsorlu Bağlantılar
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Ziyaretçi
23 Ocak 2009       Mesaj #2
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
bence siz bunu doktorunuza sormalısınız.size en iyi bilgiyi o verebilir.
Sponsorlu Bağlantılar
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
23 Ocak 2009       Mesaj #3
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
fetal ultrason incelemelerinde 25 haftalık bir bebekte bu boşluğun tesbiti hakikaten zordur.. genelde 30. haftadan sonra bu boşluk ölçülebilir. 33 haftalık bir bebekte 10 mm ye kadar bu boşluk normal kabul edilebilir. ve genelde 36. haftada bu boşluğun dolması, ve normal bıyutlarına dönmesi beklenir..
25 haftalık bir fetüse göre 7-8 mm müdahale gerektirecek bir boyut değil.. doğumdan sonra boşluk kapanmış olsa bile beyin cerrahisi muayenesi önerilir..
önerim beklemeniz, rutin kontrolde birkaç hafta sonra tekrar ölçümlerine baktırmanız..
sağlıklı günler dilerim..
Quo vadis?
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Ziyaretçi
31 Ocak 2009       Mesaj #4
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Aynı dertten muzdaribiz Msn Sad Ben de 27 haftalık hamileyim ve dün kızımın yüzünü görebilmek için gittiğim kontrolde, oradaki doktor raporuna oksipitalde daha belirgin olmak üzere nöral parenkim ile interhemisferik fissür ve kranyal kemikler arasındaki mesafe nisbeten geniştir. Bulgular varyatif olarak değerlendirilmiştir yazdı. Dünden beri ağlamaktan gözlerim çıktı, 3 doktora danıştım üçü de iki hafta sonrasına kontrol istedi. Az önce ankaradaki beyin cerrahı arkadaşıma resimleri ve raporu scanlayıp gönderdim. Sağolsun o da pediatrik nöroşirürji hocasına danışıp bana dönecekmiş Msn Sad Umarım çok ciddi birşey değildir. Kızım tüp bebek, ona sahip olabilmek için çok çabaladık Msn Sad
MesirKentli - avatarı
MesirKentli
Ziyaretçi
31 Ocak 2009       Mesaj #5
MesirKentli - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Ziyaretçi adlı kullanıcıdan alıntı

Aynı dertten muzdaribiz Msn Sad Ben de 27 haftalık hamileyim ve dün kızımın yüzünü görebilmek için gittiğim kontrolde, oradaki doktor raporuna oksipitalde daha belirgin olmak üzere nöral parenkim ile interhemisferik fissür ve kranyal kemikler arasındaki mesafe nisbeten geniştir. Bulgular varyatif olarak değerlendirilmiştir yazdı. Dünden beri ağlamaktan gözlerim çıktı, 3 doktora danıştım üçü de iki hafta sonrasına kontrol istedi. Az önce ankaradaki beyin cerrahı arkadaşıma resimleri ve raporu scanlayıp gönderdim. Sağolsun o da pediatrik nöroşirürji hocasına danışıp bana dönecekmiş Msn Sad Umarım çok ciddi birşey değildir. Kızım tüp bebek, ona sahip olabilmek için çok çabaladık Msn Sad

Allah yardımcınız olsun...
Keten Prenses - avatarı
Keten Prenses
Kayıtlı Üye
31 Ocak 2009       Mesaj #6
Keten Prenses - avatarı
Kayıtlı Üye
Alıntı
Ziyaretçi adlı kullanıcıdan alıntı

bence en iyisi iki hafta sonra kendiniz bir pediatrik nöroşirüjiye görünmeniz.. pediatrik nöroşirüji şu andaki eldeki verileri değerlendiremeyebilir.. iki hafta sonra direk pediatrik nöroşürijinin kendi alanıyla ilgili bir usg çekmesi en doğrusu.. ve ricam bizimle bu konu altında sonucu paylaşmanız..
Allah yardımcınız olsun.
Quo vadis?
MesirKentli - avatarı
MesirKentli
Ziyaretçi
31 Ocak 2009       Mesaj #7
MesirKentli - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Keten Prenses adlı kullanıcıdan alıntı

bence en iyisi iki hafta sonra kendiniz bir pediatrik nöroşirüjiye görünmeniz.. pediatrik nöroşirüji şu andaki eldeki verileri değerlendiremeyebilir.. iki hafta sonra direk pediatrik nöroşürijinin kendi alanıyla ilgili bir usg çekmesi en doğrusu.. ve ricam bizimle bu konu altında sonucu paylaşmanız..
Allah yardımcınız olsun.

Bencede paylaşın Msn Happy Bebikkke hiç bişey olmayacak kalbimden öyle geçiyor Msn Happy

3 yıl sonra böyle avatar403961 11 el ele gezeceksiniz .)
volvodin - avatarı
volvodin
Ziyaretçi
31 Ocak 2009       Mesaj #8
volvodin - avatarı
Ziyaretçi
allah yardımcın olsun inşallah allahım sağlıklı sıhatli bir bebek versin
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Ziyaretçi
2 Şubat 2009       Mesaj #9
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Toplam 3 doktora danıştık, üçünden de biz görmüş olsak 32-33 . haftalara kadar kesinlikle söylemez, kapanmasını beklerdik cevabı aldım. Beyin cerrahı arkadaşım da muhtemelen 90% ihtimalle bu boşluğun büyümeyeceğini, fakat ne olur ne olmaz diye 1 ay ara ile aynı doktor ve aynı cihazla kontrol ettirmemi, bu büyüklükte kaldığı sürece hiçbir sorun yaratmayacağını, eğer çok büyürse de doğar doğmaz beyin cerrahı tarafından görülmesinin iyi olacağını söyledi. Bunlar varyatif sonuçlar, normalde her bebekte beyinde boşluk olur, o boşluğu da beyin sıvısı doldururmuş. Herkesin gözünün, boyunun, vs aynı olmaması gibi, bu boşluğun da her bebekte aynı olması beklenmezmiş. Danıştığım tüm doktorlar bana sakin olmamı, söyleyenin de işgüzarlık yaptığını, bu boşluğun genelde 32 en geç de 36 haftaya kadar küçülme ihtimali olduğunu, küçülmese dahi bu genişliğin ciddi olmadığını, sakin olup bebeği de strese sokmamamı tavsiye ettiler. Söylemesi kolay fakat ben yine de biraz rahatladım. 4 hafta nasıl beklerim bilmiyorum fakat artık her gün ağlamıyorum.
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Ziyaretçi
2 Şubat 2009       Mesaj #10
Ziyaretçi - avatarı
Ziyaretçi
Keşke mümkün olsa fakat kıbrısta bırakın pediatrik nöroşirüjiyi , nöroşirüji bölümü olan bir hastane dahi yok Msn Sad , beyin cerrahı arkadaşım da 4 hafta sonra tekrar aynı yerde bakınmamı ve ciddi büyüme olduğu taktirde de ankaraya yanına gitmemi ( orada pediatrik nöroşirüji var ) istedi. Bu arada tüm iyi dilek ve bilgileriniz için de ayrıca teşekkür ederim arkadaşlar.