Arama

Karaciğer fonksiyon testleri değerleri nasıl düşürülür? - Sayfa 4

En İyi Cevap Var Güncelleme: 8 Ağustos 2012 Gösterim: 145.513 Cevap: 42
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Mart 2011       Mesaj #31
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
hbv dna değerim 32422 biyopsi istendi biyopsi nasıl yapılır ve değer çokmu yüksek
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Temmuz 2011       Mesaj #32
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
slm bilirubin değerlerim şu şekilde,acilen düşürmem lazım yardım ederseniz sevinirim
total bilirubin:1.4
Sponsorlu Bağlantılar
direk bilirubin:0.41
indirek bilirubin:0.95 lütfen acil cevabınızı bekliyorumMsn Sad((
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
31 Temmuz 2011       Mesaj #33
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
hocam 48 yaşındayım doktora gittim karaçğer yağlanması var dedikan testi yaptırttı değerlerim yüksek çıktı alt (sgpt)88 ast sgot 40 kreatinim0 58 cıktı ne yapmam gerekir saygılarıla
Gece Prensesi - avatarı
Gece Prensesi
Ziyaretçi
31 Temmuz 2011       Mesaj #34
Gece Prensesi - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Daisy-BT adlı kullanıcıdan alıntı

Sağlık sorunlarındaki mesajlarımız doktor tedavisi veya uzman önerisi değildir. Sorunlarınızı, zaman geçirmeden bir sağlık kurumunda ilgili uzman doktorlarla paylaşmalısınız. En doğru bilgiyi doktorunuzdan alacaksınız. Biz sadece bilgilendirme yapabiliriz.

Bilirubun hakkındaki alttaki yazıyı inceleyiniz.

Alyuvarların dalakta yıkımı sırasında hemoglobin moleküllerinin parçalanmasıyla oluşur. Karaciğere gelir ve safra olarak dışa verilir. Kansızlık durumlarında ya da safra yollarının tıkanmasında kanda bilirübin yükselir. Karaciğerin yangılı hastalıklarında görülen sarılık, bilirübin artışına bağlıdır. Bilirübin vücuttan bağırsaklar ve idrar yoluyla atılır.
Bilirubin, insan safrasının esas pigmentini oluşturur ve altın sarısı rengini verir. Büyük oranda parçalanmış eritrositlerin hemoglobinlerinden kaynaklanır (%75). Bu yıkım retiküloendotelyal sistemde olmaktadır. Bilirubinin glukuronik asit ve sülfürik asitle oluşturduğu esterlere konjuge (direkt) bilirubin adı verilir. Kandaki bilirubinin bir kısmı proteinle kompleks oluşturur. Buna da serbest bilirubin adı verilir. Posthepatik bilirubinler direkt bilirubinler olup laboratuvar analizlerinde verilen kimyasal maddelerle direkt olarak reaksiyona girer. Prehepatik bilirubinler ise indirekt bilirubinler olup laboratuvar analizinde de reaksiyon oluşturmak için metil alkolilavesi gerekmektedir.
Bebeklerde doğumdan sonraki ilk bir kaç gün içinde fizyolojik olarak bilirubinlerde artış olmaktadır ve bu duruma yenidoğan sarılığı denmektedir. Yükseklerde bulunan ve bu duruma alışık olmayan kişilerde de serum bilirubini artabilir. Yine uzun süre fenobarbital kullanan kişilerde serum bilirubin düzeyleri normal değerlerin altında çıkabilir.
İndirekt (unkonjuge) bilirubin suda çözünmez. Kanda albumine bağlı olarak dolaşır. İndirekt bilirubin toksiktir. Kandaki seviyesi arttığında beyindeki bazal gangliyonlarda birikerek özellikle çocuklarda kernikterusa neden olabilir. Direkt(konjuge) bilirubin karaciğerde konjuge olmuş bilirubindir. Suda çözünür. Böylece safraya atılabilir. İndirekt bilirubinden daha az toksiktir. Kandaki seviyesi yükseldiğinde böbrekten süzülerek idrarla atılabilir.

Serum bilirubinlerinde artmaya yol açan sebepler

İndirekt Bilirubinin arttığı durumlar

• Bilirubin oluşumunun artması: Hemoliz, inefektif eritropoezis
  • Ailesel: Crigler-Najjar Sendromu, Gilbert Sendromu
  • Lucey-Driscoll Sendromu
  • Konjestif kalp yetmezliği
  • Pulmoner Enfarktüs
  • İlaçlar: Rifampisin, izoniazid, novobiyosin, hepatotoksik olan ve hemoliz yapan diğer ilaçlar.
Direkt bilirubinin arttığı durumlar
  • İntrahepatik safra kanalı kolestazı: Biliyer atrezi, primer sklerozan kolanjitis
  • Kanaliküler kolestazis: Siroz, gebelik, hepatit, oral kontraseptifler, idiopatik rekürren intrahepatik kolestazis
  • Ekstrahepatik kolestazis
  • Hepatosellüler fonksiyon bozuklukları: Enfeksiyonlar, ilaçlar, toksinler, ailesel (Dubin-Johnson Sendromu, Rotor Sendromu)
Artmış konjuge bilirubin karaciğer hastalığı olanların yaklaşık üçte birinde normal total bilirubin değerleriyle birlikte olabilir.

.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Eylül 2011       Mesaj #35
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
benim kanımda üre yüksek nasıl düşürebilirim yardım edin sorusuna cevaptır..

Üre kandaki bir atık madde olduğundan malesef herhangibir ilacı yoktur. Daha bir kaç hastalıklada ilgili olabilceği gibi (karaciğer kalp vs.)Genelde böbrek rahatsızlıklarında yükselir. Çünküböbreğin süzme yeteneği azalmış yada hepten yok olmaya dönmüşse böbrek üreyi süzüp atamaz ve kana verir ve bu nedenlede kandaki üre miktarı yükselir.
En basit yolu ile bol bol su içmenizi öneriyor ayrıca bir nefroloğa da gözükmeniz gerektiğini de hatırlatıyorum..
Sağlıklı günler dilerim...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Kasım 2011       Mesaj #36
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
merhaba bugun kan testine girdim ve ggt 86 cikti, alkolu haftada 1-2 gun aliyorum.. dokturum tamamen birakmam gerektigini soyledi.. sizce tamamen birakmam bu degeri dusurur mu ? harici olarak yapmam gereken birsey var mi ?

tesekkurler,
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Şubat 2012       Mesaj #37
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
1 hafta önce trafik kazası geiçridim.Kan değerlerimde ALT 346 AST 291 LDH 1028 çıktı.Doktor travma sonucu karaciğerimin ezildiğini söyledi.Bu durum geçicimidir travma da bu kadar değerler değişirmi? Ayrıca acaba bu başka bir hastalığın belirtisi olabilirmi? Bu durumda bu değerlerimi nasıl düşürebilirim?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
6 Mart 2012       Mesaj #38
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
AST 196 ALT303 NE YAPMALIYIZ
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Mart 2012       Mesaj #39
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
benim değerlerimde çok yüksek alt 143 ast 50 ggt 121 biopsi sonucu negtif 1 sene ursofalk kullandım değerler biraz düştü bırakınc gene çıktı karciğerde yağlanmad var acaba ne yapmalıyım ursofalka devammı edeyim.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Nisan 2012       Mesaj #40
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Merhaba,iki defa karaciger biyopsisi yaptilar parca gelmedi.cok kotu oldum.tekrar biyopsi olmaktan korkuyorum.bunun uyutarak yapamazlar mi?yada biyopsi olmadan tedavisi olmaz mi?