Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 20 Mayıs 2013  Gösterim: 23.116  Cevap: 7

Basit bir teleskop nasıl yapılır?

KADİR 157
4 Haziran 2009 12:42       Mesaj #1
KADİR 157 - avatarı
Ziyaretçi
üçüncü sınıf GİDİYORUM ÖĞRETMENİM TELESKOP YAPIP AYI GÖZLEMLEYİN DEDİ YAPABİLİRMİYİM NASIL
EN İYİ CEVABI yeşil verdi
Teleskop özünde uzaktaki bir nesneyi yakın gösteren bir alettir. Bunu yapabilmesi için teleskopun, uzaktaki nesneden ışık toplayan (mercek veya ayna) bir aygıtı vardır ve toplanan bu ışık (imge) ikinci bir aygıtla gözle bakılan lense odaklanıp büyütülerek gözümüze getirilir. Evde basit bir teleskop yapabilmek için aşağıdaki malzemelere gereksinim duyacaksınız:

·İki adet büyüteç (2.5 ' 3cm çapında), biri diğerinden büyük olursa daha iyi sonuç alınır. Kartondan yapılmış bir tüp ' bu bir kağıt havlunun sarılı olduğu karton rulo olabilir. (ne kadar uzun olursa o kadar iyi).
Sponsorlu Bağlantılar
·Koli bandı
·Makas
·Cetvel, ya da şerit metre
·Bir tabaka üstü yazılı kağıt ' bu bir gazete ya da dergi sayfası olabilir.

Büyük olan büyüteci kendiniz ile gazete sayfası arasında tutunuz. Kağıt üzerindeki yazılar bulanık görünecektir. İkinci büyüteci (küçük olanı) gözünüz ile öteki büyüteç arasına tutunuz. Yazılar odaklanıp berraklaşana kadar bu ikinci büyüteci ileri geri oynatınız. Basılı yazıların daha büyük ve ters (baş aşağı) göründüğünü göreceksiniz.
Bir arkadaşınızın iki büyüteç arasındaki mesafeyi saptayıp bir yere kaydetmesini sağlayın. Karton tüpünüzün ön ucuna doğru 2,5 cm genişliğinde bir delik açın. Karton tüpü boylu boyunca kesmeyin. Bu delik büyük olan büyütecinizi tutacak kadar olmalıdır. Arkadaşınızın kaydetmiş olduğu mesafe kadar bir mesafeyi birinci delikten itibaren hesap edip oraya ikinci bir delik kesin. Bu ikinci delik de küçük büyütecin gireceği kadar olmalıdır.
Büyük büyüteç önde, küçük büyüteç arkada olmak üzere kestiğiniz deliklere yerleştirin. Sonra bunları koli bandı ile sabitleyin.
Küçük büyüteçten itibaren 1 ' 2 cm bırakarak tüpün fazlasını kesin. Gazete kağıdı üzerindeki yazılara bakarak test edin. İmgelerin odaklanabilmesi için büyüteçlerin konumlarıyla hafifçe oynamanız gerekebilir.
İşte basit bir kırılmalı teleskop yaptınız! Bu teleskopunuzla ayı, bazı yıldız kümelerini, hatta kuşları izleyebilirsiniz.teleskop yapımı


yeşil tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
10 Mayıs 2010 13:16       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
büyüteç yapmak istiyorum
Misafir
16 Mayıs 2011 19:55       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
siz bana 2+2 yle demiştiniz ben topladım cıkan sonuc 4 cıktı bebek sorusuydu ama bazıları bilemez bilene kolay gelir bilmeyene zor gelir ve benim diyicegim bu kadargerisine siz karar verin
,
Misafir
13 Ocak 2012 15:46       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
güzel de büyüteç nerden bulcaz
Misafir
2 Mart 2013 22:24       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bimilyoncularda büyüteç bulabilirsiniz
Misafir
6 Mart 2013 19:15       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

güzel de büyüteç nerden bulcaz

kendin yapacan
Misafir
20 Mayıs 2013 21:47       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bu teleskobun yapımını mümkünse video ile anlatabilir misiniz lütfen?


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç