Arama

MS'li hastanın ölme ihtimali veya sakat kalma riski nedir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 18 Mart 2015 Gösterim: 22.474 Cevap: 9
ERHAN BOSTANCI - avatarı
ERHAN BOSTANCI
Ziyaretçi
12 Haziran 2009       Mesaj #1
ERHAN BOSTANCI - avatarı
Ziyaretçi
MS Lİ HASTANIN ÖLME RİSKİ VEYA SAKAT KALMA RİSKİ VARMIDIR?
EN İYİ CEVABI SaKLI verdi
Gecmiş olsun. Lütfen öncelikle aşağıdaki site adresinden hastalıkla ilgili bilgileri okuyunuz.
Derneği arayarak konuşunuz
Sponsorlu Bağlantılar

Hangi ildesiniz bilmiyorum. Ancak İstanbul da iseniz Cerrahpaşa, Çapa gibi üniversite ve bazı devlet hastanelerinde MS merkezleri var.

Mutlaka bir hekimden yardım alınız ve sizi aydınlatmasını rica ediniz.

MS hastalığı hakkında bilgi alabileceğiniz site ve ilgili kurumlar
Multiple Skleroz, ms tedavisi, ms hastalığı, ms nedenleri, ms nedir, ms türleri, ms ş

Türkiye Multiple Skleroz Derneği web adresi http://www.turkiyemsdernegi.org
Tel: 0212 275 22 96- 275 22 97
SaKLI - avatarı
SaKLI
VIP VIP Üye
12 Haziran 2009       Mesaj #2
SaKLI - avatarı
VIP VIP Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Gecmiş olsun. Lütfen öncelikle aşağıdaki site adresinden hastalıkla ilgili bilgileri okuyunuz.
Derneği arayarak konuşunuz
Sponsorlu Bağlantılar

Hangi ildesiniz bilmiyorum. Ancak İstanbul da iseniz Cerrahpaşa, Çapa gibi üniversite ve bazı devlet hastanelerinde MS merkezleri var.

Mutlaka bir hekimden yardım alınız ve sizi aydınlatmasını rica ediniz.

MS hastalığı hakkında bilgi alabileceğiniz site ve ilgili kurumlar
Multiple Skleroz, ms tedavisi, ms hastalığı, ms nedenleri, ms nedir, ms türleri, ms ş

Türkiye Multiple Skleroz Derneği web adresi http://www.turkiyemsdernegi.org
Tel: 0212 275 22 96- 275 22 97
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
25 Ocak 2010       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

ms li hastalar

ms hastanin sakat kalma ve olme ihtimali riski nedir
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Nisan 2010       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bugun doktora gittim ve ms hastası olabılcemi soledi belirtileri okudugumda da öleyim 25 yasındayım ve bır oglum var cok uzuluyorum
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Nisan 2010       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
merhaba sayın dr. eşimde ms belirtisi başmamış tedavisimümkünmü
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Kasım 2010       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
18 yaşındayım ve dün ms olduğumu öğrendim bu hastalığı nasıl yenebilirim**??
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Aralık 2010       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Tam olarak, bir MS hastalarında, dıştan nasıl bir durum görülür.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
5 Nisan 2011       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ms hastalığının ölüm tehlikeszi var mı abim 1986 doğumlu onda cıktı
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Ekim 2011       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Öncelikle tüm dostlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum..

MS (Multipl Skleroz) Hastaları için GençMS Projesi

Türkiye MS Derneği'nin desteğiyle açılan, Genç MS Hastaları için hizmete sunulan Genç MS sitesinden haberiniz var mı?

Kaçırılacak bir dakikamız yok!

MS, yediden yetmişe her yaştan insanın karşılaşabileceği nörolojik bir sağlık sorunudur.
Özellikle genç yetişkin insanlarda sıklıkla karşılaşılan MS bireyin hayatına çeşitli düzeyde sınırlılıklar getirmektedir. Fizyolojik, psikolojik ve ekonomik olarak sınıflandırabileceğimiz güçlükler bireyin ve yakın çevresinin yaşam kalitesini önemli ölçüde etkilemektedir.

Genç olmak ise, en başta genç olmaktan kaynaklanan problemlerin yaşanmasının yanı sıra gelecek ile ilgili problemler, kimlik arayışı, kariyer sorunları, kuşak çatışmaları, hayallerle hedeflerin birbirine karıştığı hüznün, sevincin, öfkenin ve hızın birbirinden ayrılmaz parçaları gibi yaşandığı önemli bir yaşam dilimidir. Genç insan için en önemli arayış var olma ve kendini topluma kendince kabul ettirme arayışıdır. Bu arayış kendi içinde bulunduğu fiziksel, sosyal, kültürel atmosferden beslenir.

Gençler, hareketli yaşamı, ordan oraya koşturmayı zamanla yarışırcasına yaşamayı bir sitil ve tarz sahibi olmayı benimsediği yıllarda MS gibi bir sağlık sorunuyla karşılaştığında ilk andan itibaren oldukça kötü etkilenmektedirler. Özellikle kulaktan dolma bilgilerle tanınmaya çalışılan MS gençlerin ve gençliğin üzerine kâbus gibi çökmektedir. Zamanla doğru bilgi ve doğru yaşamsal düzenlemeler, kirli ve yanlış bilgilerin yerini almaya başladığında ise maalesef önemli bir yaşantı parçası sevimsiz bir engelle kaçırılmış olmaktadır.
Gençler içinde bulundukları dönem itibari ile MS ten olumsuz anlamda en fazla etkilenen gruptur.

Gerek Multipl Skleroz in günlük yaşam içine sızmış belirtileri, yorgunluk, halsizlik, dikkat ve yoğunlaşma sorunları gerekse gençlerin doğaları gereği belirli bir sistematik içinde yaşamamaları bireyin etkilenme düzeyini olumsuz etkilemektedir.

Ms Hastalığı olan gençlerin olumsuz etkilenmeleri ilk tanı anından itibaren kendini göstermeye başlar.Özellikle temel besin kaynağı şeklinde kullanılan internet ortamın dan sağlanan kirli bilgi, kolu komşu yordamıyla da pekiştirilince MS bilim kurgu filmlerini aratmayacak nitelikte iflah olmaz bir canavara dönüşür.Oysa tıptaki son gelişmelere göre MS artık alıp başını giden bir hastalık olmaktan çıkmıştır(A.SİVA gülümse ).

Gençlerin Multiple Skleroz (MS)ten etkilenmelerini altı ana başlıkta inceleyecek olursak;
Duygusal problemler
İş ve ekonomik problemler
Fiziksel problemler
Okul problemleri
Kimlik ve kabul problemleri
Damgalanma problemleri şeklinde sıralamak mümkündür

Gençler içinde bulunduğu fiziksel, sosyal, psikolojik koşullardan ötürü karşılaştıkları uyaranlara çok çabuk tepki verirler. Duruma ilişkin kararları son derece kararsız ve esnektir, özellikle inanmak istedikleri bir rehber onlar için son derece önemlidir.
Özellikle sınavların, evliliğin, meslek sahibi olmak gibi hayatımızda kritik kararlarını alındığı bu dönem gençleri oldukça zorlamaktadır.

İnancım ve bütün temennim Türkiye genç MS Hareketini başlatan genç MS.com MS le birlikte yaşayan gençlere ve ailelerine doğru rehberlik ederek MS li olsun ya da olmasın tüm gençleri bir araya getirerek “kaçırılacak bir dakikamız yok mesajını” dalga dalga tüm Türkiye yayarlar.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
18 Mart 2015       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
18 yasindayim 9 ay boynumu one egdigimde vucudumun bazi yelerinde elektriklenme oluyordu doktora gittim msten suphelendiler beni d.bakira yonlendirdi ama gitmedim sonra tkrar devam edince yine gittim oda ms olabilirsin dedi 9 ay olmustu doktor soyledigi zamn pek sasirmadim agladim cunku bu 9 ay icinde msli oldugmu internette arastirarak anlamistim ankarada prf. Dr. Rana Karabudak 'a gittim Guler yuzlu bana hic korkmamami soyledi ster sknti yapma dedi Rabbim İkram Etti bu hastaligi cok sukur Rabbim beterinden korusun yaklask 1 sene oldu msliyim ve ben bu hastalik bnde yokmus gibi kafama takmadan devam ediorm cok sukur namazimida kiliyorum Allahim Sana Tevekkul ettim sen banada tum hastalarada sifa ver diyorun her zamn Allah tan umut kesilmez Rabbim derdini verir dermaninida verir insallah Msn Happy suan avonexpen kullanyom 1 yila kadat kullancam Ve ben iyilesecegime inaniyorum Allah Hepimizin Yar ve Yardimcisi olsun Beterinden korusun Msn Happy Herkese Gecmis olsun