Arama

Bilgisayarım reset atıyor sorunu nedir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 28 Nisan 2013 Gösterim: 9.355 Cevap: 20
fırat123 - avatarı
fırat123
Ziyaretçi
4 Ağustos 2009       Mesaj #1
fırat123 - avatarı
Ziyaretçi
Yeni Pc alındı ilk 2 gün iyi çalışıyordu ama şimdi hep RESET atıyor neden olabilir?açıldıktan 10 saniye falan sonrra atıyor,,
EN İYİ CEVABI Kral_Aslan verdi
Alıntı
fırat123 adlı kullanıcıdan alıntı

Yeni Pc alındı ilk 2 gün iyi çalışıyordu ama şimdi hep RESET atıyor neden olabilir?açıldıktan 10 saniye falan sonrra atıyor,,

Alıntı
virtuecat adlı kullanıcıdan alıntı

Bazen aniden veya bir uygulama isteminde bulunduğumuzda Bilgisayarımız Resetleme yapar ve şaşırırız..Olası nedenleri sıralamaya çalıştık..

Sponsorlu Bağlantılar
01- CPU ve power supply fanlarini kontrol edin çalışıyormu. ısınmadan dolayı yapıyor olabilir.
02- Ram lerde sorun olabilir arıza yada birbirleriyle veya anakartla uyumsuzluk vs gibi. birden fazla ram varsa tek tek denenmeli yada başka ram kullanılmalı. Ram yuvalarında bozulma da olabilir.
03- İşlemci fanı yerine iyi oturmamış veya kasaya bir darbe nedeniyle olabilir
04- Çakışan programlar neden olabilir. son yuklediğiniz programları kaldırıp deneyin.
05- Harddiskte bad sektör oluşmuşsa, bundan olabilir.
06- Power supply'den gelen anakarta bağlanan kabloları kontrol edin.
07- Power supply watajı yetmiyor olabilir.
08- Bazı virüs ve Spylar reset atmaya neden olabilir. antivirüs ve antispy programlarıyla taratmayıda deneyin.
09- İşlemcide termal macun var mı kontrol edin.
10- Ekran karti fanını ve kablolarını kontrol edin.
11- İşlemci ısısını kontrol edin.
12- Usb çıkışlarını kontrol edin.
13- Oyun oynarken başına geliyorsa ekran kartının sogutması kötü olabilir.
14- Şebekeden gelen voltajın düşük olması, reset’e sebep olabilir. topraklama olmalı mutlaka. ve sadece PC ye ait priz olsa iyi olur.
15- Ekran kartında sorun olabilir. ( başka pc de denemeli )
16- Anakartında sorun olabilir.
17- Hard disk kablolarında sorun olabilir.
18- PCI slotlarına takılan ethernet kartından olabilir.
19- Bazen TV kartları sürücüleri neden olabilir.
20- Bios ayarları değiştirilmiş olabilir. default yapmak çözüm olabilir.
21- AGP slotu bozuk olabilir.
22- Kartlardan biri yanmış olabilir, veya yuvasından oynamış olabilir.
23- Çok düşük ihtimalde olsa yeni takılan bir donanım nedeniyle biosun guncellenme ihtiyacından kaynaklanan problem olabilir.
24- Eğer daha önce kullanmadığınız bir işletim sistemini ik defa yuklediyseniz donanımınızın bu işletim sistemine yeterli olması gerekir. buda kilitlenmelere neden olabilir.
25- Cd-dvd sürücüleride neden olabilir farklı sürücüler denenebilir kilitlenmelerde.
26- Msn'de siz veya karşıdaki kişi web cam açtığında pc resetleyebilir, msn camera ayarlarında hata var demektir.
27- Uninstall sonrasında, ortak kullanılan windows sistem dosyaları silinmiş olabilir.

Bunlar dışında başka ihtimallerde olabilir..başımıza geldikçe, yada öğrendikçe ilave edebiliriz..

Buyrun inceleyiniz..
Kral_Aslan - avatarı
Kral_Aslan
VIP MsXTeam
4 Ağustos 2009       Mesaj #2
Kral_Aslan - avatarı
VIP MsXTeam
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Alıntı
fırat123 adlı kullanıcıdan alıntı

Alıntı
virtuecat adlı kullanıcıdan alıntı

Bazen aniden veya bir uygulama isteminde bulunduğumuzda Bilgisayarımız Resetleme yapar ve şaşırırız..Olası nedenleri sıralamaya çalıştık..

Sponsorlu Bağlantılar
01- CPU ve power supply fanlarini kontrol edin çalışıyormu. ısınmadan dolayı yapıyor olabilir.
02- Ram lerde sorun olabilir arıza yada birbirleriyle veya anakartla uyumsuzluk vs gibi. birden fazla ram varsa tek tek denenmeli yada başka ram kullanılmalı. Ram yuvalarında bozulma da olabilir.
03- İşlemci fanı yerine iyi oturmamış veya kasaya bir darbe nedeniyle olabilir
04- Çakışan programlar neden olabilir. son yuklediğiniz programları kaldırıp deneyin.
05- Harddiskte bad sektör oluşmuşsa, bundan olabilir.
06- Power supply'den gelen anakarta bağlanan kabloları kontrol edin.
07- Power supply watajı yetmiyor olabilir.
08- Bazı virüs ve Spylar reset atmaya neden olabilir. antivirüs ve antispy programlarıyla taratmayıda deneyin.
09- İşlemcide termal macun var mı kontrol edin.
10- Ekran karti fanını ve kablolarını kontrol edin.
11- İşlemci ısısını kontrol edin.
12- Usb çıkışlarını kontrol edin.
13- Oyun oynarken başına geliyorsa ekran kartının sogutması kötü olabilir.
14- Şebekeden gelen voltajın düşük olması, reset’e sebep olabilir. topraklama olmalı mutlaka. ve sadece PC ye ait priz olsa iyi olur.
15- Ekran kartında sorun olabilir. ( başka pc de denemeli )
16- Anakartında sorun olabilir.
17- Hard disk kablolarında sorun olabilir.
18- PCI slotlarına takılan ethernet kartından olabilir.
19- Bazen TV kartları sürücüleri neden olabilir.
20- Bios ayarları değiştirilmiş olabilir. default yapmak çözüm olabilir.
21- AGP slotu bozuk olabilir.
22- Kartlardan biri yanmış olabilir, veya yuvasından oynamış olabilir.
23- Çok düşük ihtimalde olsa yeni takılan bir donanım nedeniyle biosun guncellenme ihtiyacından kaynaklanan problem olabilir.
24- Eğer daha önce kullanmadığınız bir işletim sistemini ik defa yuklediyseniz donanımınızın bu işletim sistemine yeterli olması gerekir. buda kilitlenmelere neden olabilir.
25- Cd-dvd sürücüleride neden olabilir farklı sürücüler denenebilir kilitlenmelerde.
26- Msn'de siz veya karşıdaki kişi web cam açtığında pc resetleyebilir, msn camera ayarlarında hata var demektir.
27- Uninstall sonrasında, ortak kullanılan windows sistem dosyaları silinmiş olabilir.

Bunlar dışında başka ihtimallerde olabilir..başımıza geldikçe, yada öğrendikçe ilave edebiliriz..

Buyrun inceleyiniz..
Hayatın ne anlamı var.. Yanımda sen olmayınca....
fırat123 - avatarı
fırat123
Ziyaretçi
6 Ağustos 2009       Mesaj #3
fırat123 - avatarı
Ziyaretçi
tşk sorunu buldum VİRÜSMÜŞ
sameta - avatarı
sameta
Ziyaretçi
6 Ağustos 2009       Mesaj #4
sameta - avatarı
Ziyaretçi
bilgisayarımda virüs varsa hangi program işime yarar
ozti - avatarı
ozti
Ziyaretçi
6 Ağustos 2009       Mesaj #5
ozti - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
sameta adlı kullanıcıdan alıntı

bilgisayarımda virüs varsa hangi program işime yarar

Eset Nod 32

Kaspersky Antivirüs

Norton

vb antivirüs yazılımlarını kullanabilirsiniz..
:S:S:S - avatarı
:S:S:S
Ziyaretçi
9 Ağustos 2009       Mesaj #6
:S:S:S - avatarı
Ziyaretçi
S.a ilginizden dolayi şimdiden teşekür ediyorum bnm pc reset atiyor sebebi ısıdan degil kasa da temizledim donanim lari söktüm haxdoor trojen taramasi yaptim hiç biri bi işe yaramadi son alarak vürüs taramasi yaptigimda biraz düzelir gibi oldu 2 gün bi sorun yoktu sonra tekrar başladi pc yi daha alali 1 sene oldu pc özelligi windows XP SP3 MediaCenter IntelMsn Rainbow Core(TM) Quad CPU Q6700@2.66GHz 2.67 GHz.3.00 GB RAM reset atma süresi degişiyo bazen 5 dk da bi atiyo bazen 15 dk da bi bazende gün boyu reset atmiyo hiç bi parçasi degişmedi şimdiya kadaryeni donanimda yok biraz açik anlatim yaparsaniz sevinirim çünki pek bişe bilmiyorumMsn Happy
son lejyon - avatarı
son lejyon
Ziyaretçi
9 Ağustos 2009       Mesaj #7
son lejyon - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaşım aynı sorun bende de vardı pc yi kullanırken ani elektrik gitmesinden dolayı sistem hasar görmüş olabilir bir pc tamir yerine götürdünmü sistem onarımı yapıldığında sorun kalmaz bence
PainMiss - avatarı
PainMiss
Ziyaretçi
4 Ekim 2009       Mesaj #8
PainMiss - avatarı
Ziyaretçi
Herkese iyi günler arkadaşlar.Başlıktada olduğu gibi bilgisayarimin sorunu reset atmasıdır.Yeni aldığım bilgisayarım.Parçalarında bahsediyim:
Asus P5QC MainBoard
İntel Q9550 2.83 Ghz 12 MB L2 İşlemci
4 GB (2x2) Kingston DDR3 1333 Mhz RAm Bellekler
Ati Radeon VTX 3D HD4850 1GB 256bit
Seagate 500 GB
Kasam ise Asus TA951 ve onun içindeki PSU yu kullanıyorum.

Ayrıntılı olarak bahsedecek ise arkadaşlar bilgisayarımı ilk aldığımda yapmıyordu.Daha sonra donmalar ve resetler beraberinde geliyordu.Daha sonra bir baştan söküp çıkardım tüm parçaları artık sadece resetliyor.
Bu yazıyıda kendi bilgisayarımdan yazıyorum.Yani bazen 2-3 saat sonra reset attıgı gibi bazende sabahtan akşama kadar birşey olmuyor, bir bakmışsın ki atmış reseti.Bu arada XP kullanıyorum.Vista kurmayi hatta Win7 bile kurmayi bir denemek istiyorum ama alakısı olmadığını biliyorum.Diyeceğim odur ki arkadaşlar bir yardim edip, bir fikir verirseniz sevinirim.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Ekim 2009       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
başka bir PSU denedinmi
duhan - avatarı
duhan
Ziyaretçi
23 Mayıs 2010       Mesaj #10
duhan - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaşlar son 1 haftadır pcmde bir problemle karşı karşıyayım,XP Home edition kullanıyorum.

Arkadaşlar Bilgisayarım kendi kendine reset atıyor.Ara sıra 5 saniye tutuluo ve birden kendini resetliyor pc tekrar acıldığında ise şu hataları veriyor
Sisten Ciddi Bir hatadan kurtarıldı diyor ve alttaki resim cıkıyor
http://img294.imageshack.us/i/fffffffffff.png/
fffxfffffffffff
fffffffffff

Arkadaşlar Yardımlarınızı bekliyorumm