Arama

Erkeklerde ergenlik dönemi hakkında bilgi verir misiniz? - Sayfa 2

Güncelleme: 13 Kasım 2021 Gösterim: 71.442 Cevap: 12
cHAKİ - avatarı
cHAKİ
Ziyaretçi
11 Ekim 2013       Mesaj #11
cHAKİ - avatarı
Ziyaretçi
Ergenlik Dönemindeki Erkeklerin Bilmesi Gerekenler
Ergenlik döneminde vücudunda değişiklik olan yalnızca kızlar değildir. Erkeklerde ergenlik genellikle 10-16 yaş arasında büyüme hızlanması ile başlar. Siz daha önce giydiğiniz çamaşırlarınızın ve ayakkabılarınız artık size uymadığınızı fark edersiniz. Merak etmeyin çünkü kızlarda olduğu gibi sizin hormonlarınız da vücudunuzdaki değişiklikleri ayarlayacak ve büyümenizi sağlayacaktır.
Sponsorlu Bağlantılar
Vücut ölçüleri
Kollarınız, bacaklarınız, elleriniz ve ayaklarınız vücudunuzun geri kalan bölümlerinden daha hızlı büyüyecektir. Bu dönemde kendinizi biraz sakar hissedebilirisiniz.
Vücut biçimi
Siz daha uzun olacaksınız ve omuzlarınız genişleyecektir. Ağırlığınız belirgin ölçüde artacaktır. Bir çok erkek çocuk meme uçlarında duyarlılık hisseder. Bu duyarlılık nedeniyle siz memelerinizin büyüdüğü kaygısına kapılabilirsiniz. Böyle olsa bile kaygıya kapılmanıza gerek yoktur, çünkü memelerdeki büyüme sizin yaşınızdaki erkek çocukların çoğunda olur fakat bu büyüme geçicidir. Bu konu sizi üzüyorsa çocuk hekiminizle konuşmanız iyi olacaktır.
Ergenlik döneminde kaslarınız büyüyecek ve güçlenecektir. Onların daha hızlı güçlenmesi için özel bir çaba göstermenize gerek yoktur. Arkadaşlarınızın bazılarının vücut geliştirme aktivitilerine katılması sizi etkilememeli ve vücudunuz hazır olamadan bu tür yerlerden uzak durmalısınız. Vücut geliştirme sizi çok ilgilendiriyorsa en iyisi çocuk hekiminizle görüşmeniz ve sizin için uygunu olan zamanı birlikte belirlemenizdir.
Ses
Giderek daha boğuk bir sese sahip olacaksınız. Bu durum sesinizde çatallaşmaya yol açabilecektir. Siz büyüdükçe sesinizdeki çatallaşma duracak ve bir süre sonra normal bir sese sahip olacaksınız.
Saçlar
Ergenlikle birlikte koltukaltlarınızda, bacaklarınızda, yüzünüzde ve penisinizin çevresinde kıllanma olacaktır. Erkeklerin hepsinde olmasa da bir çoğunda göğüs bölgesinde kıllanma olacaktır. Erkekler yüzlerindeki kılları tıraş ederler, fakat bunun tıbbi bir nedeni yoktur, bu tamamen sizin kişisel seçiminizdir. Tıraş olmaya karar verirseniz tıraş kremi ve erkekler için olan jiletleri kullanmanız gereklidir. Kullandığınız jilet veya elektrikli tıraş makinasını başkalarının kullanmasına izin vermemeniz sağlığınız bakımından doğru olacaktır.
Deri
Deri ergenlikle birlikte daha yağlı hale gelir ve daha çok terlediğinizi fark edersiniz, çünkü ter bezleri de büyümeye başlamıştır. Derinizi her Gün temizlemeniz gereklidir. Bunun yanında koku ve ter ıslaklığını önlemek için deodarant veya ter etkisini azaltan spreyle kullanabilirsiniz. Derinizi temiz tutma çabalarına rağmen yine de yüzünüzde sivilceler olacaktır. Bu sivilceler akne olarak isimlendirilir ve ergenlik dönemindeki Hormonların yükselmesine bağlı olduğundan normal kabul edilir. Bütün ergenlerde şu veya bu zamanda akne olacaktır. Akneleriniz çok şiddetli ise bir doktora danışmanızda yarar olabilir.
Penis
Ergenlikle birlikte penis ve testisleriniz büyür. Cinsiyet hormonları penisiniz daha sık dikleşmeye başlayacaktır. Penisteki dikleşme penisin sert ve gergin olması demektir ve bazen nedensiz penis dikleşmesi olabilir. Böyle olması normaldir. Penisinizin zamansız dikleşmesinden utanabilirsiniz ama unutmayın siz dikkat çekmedikçe bir çok kimse bunun farkında olmayacaktır. Erkek çocuklarının çoğu penis boyutlarıyla ilgilidir ve bazıları arkadaşlarının penis boyutlarıyla karşılaştırırlar. Penis boyutlarının “erkek olmak” veya cinsel fonksiyon için her şey demek olmadığını unutmamak önemlidir.
Ergenlik döneminde testisler sperm de üretmeye başlar. Böylece ereksiyon sonrasında “boşalma” olacak ve bu sırada ejakülasyon (meni) atılacaktır. Bu olay bazen uykuda olabilir ve siz sabah uyandığınızda çamaşırlarınızın ıslandığını görebilirsiniz. Buna “gece boşalması” adı verilir. Bu durum normaldir ve siz büyüdükçe sıklığı azalacaktır.
zalım - avatarı
zalım
Kayıtlı Üye
31 Ağustos 2016       Mesaj #12
zalım - avatarı
Kayıtlı Üye
erken yaşta kan yanlış yerine pompalaması için uğraşıyorsun vücut gelişimini tamamlaman gerekli
Sponsorlu Bağlantılar
_prens_ - avatarı
_prens_
Kayıtlı Üye
13 Kasım 2021       Mesaj #13
_prens_ - avatarı
Kayıtlı Üye
İnsanlar erişkinlik dönemine geçmeden evvel genç erişkinlik diye adlnadırılan ergenlik dönemini geçirmek zorundadılar.Kadınlarda ve erkeklerde temelde değişiklikler farkılalşmakla birlikte sistemlerin birçoğunda önemli değişikler olur.Erkeklerde meydana gelen değişimlere örnek verecek olursak;ses tellerinin gelişmesi ile ses kalınlaşması,growth hormonların etkisi ile (hipofiz bezinden salgılanır) vücudun boy ve kilo açısından artışı,mons pubis denilen kalın deri kısmının (üst genital) kıllanması,testesteron hormonu etkisi ile ejekülatif sıvıların vücuttan itrahı gibi birçok değişim gözlenir.Anatomi ve biyoloji bilimi ile bu şekilde cevaplanabilir.

Benzer Konular

6 Şubat 2012 / virtuecat Sağlıklı Yaşam
6 Nisan 2017 / ziyaretçi 5 Cevaplanmış
21 Mart 2016 / Misafir Cevaplanmış
23 Eylül 2015 / Misafir Arşive Kaldırılan Konular