Arama

Vekil öğretmenlik ve ücretli öğretmenlik nedir? İşletme mezunları başvurabilir mi?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 28 Mart 2017 Gösterim: 87.388 Cevap: 28
mltm_kzlrmk - avatarı
mltm_kzlrmk
Ziyaretçi
28 Ağustos 2009       Mesaj #1
mltm_kzlrmk - avatarı
Ziyaretçi
ben işletme lisans mezunuyum ankarada oturuyorun acaba veil öğretmenlik yapabilirmiyim.araştırdım ama bişi bulamadım işletme mezunu alıyorlarmı oyksa sadece eğitim fakültesi mezunlarımı alınıyor vekilliğe eğer işletme mezunu alınıyorsa ankaradan nasıl basvurabilirim duyuruları da nerden görebilirim.tşk.
EN İYİ CEVABI Hi-LaL verdi
Alıntı
mltm_kzlrmk adlı kullanıcıdan alıntı

ben işletme lisans mezunuyum ankarada oturuyorun acaba veil öğretmenlik yapabilirmiyim.araştırdım ama bişi bulamadım işletme mezunu alıyorlarmı oyksa sadece eğitim fakültesi mezunlarımı alınıyor vekilliğe eğer işletme mezunu alınıyorsa ankaradan nasıl basvurabilirim duyuruları da nerden görebilirim.tşk.

Öncelikle merhaba...

Sponsorlu Bağlantılar
Sorularınıza bilgim dahilinde cevap vermeye çalışayım... Öncelikle vekil öğretmen olabilmeniz için mutlaka "pedagojik formasyon" belgesine sahip olmalısınız. Ancak bu belgesi olmayanlar için "ücretli öğretmenlik" denen başka bir statü var. Bahsettiğim ücretli öğretmenlik için formasyon zorunluluğu aranmamakta. 4 yıllık bir fakülte mezunu olan herkes başvurabilir ve eğitim alanına uygun bir branşta ders verebilir.

Fakat ücretli öğretmen arayışı genelde yeterli öğretmen atamasının olmadığı köy/ilçe okullarında başvurulan bir yöntemdir. Ve yine de başvurular içinden öncelikli olarak formasyonu olan kişileri tercih ederler.

Başvurular için standart bir başvuru tarihi yoktur. Her ilin/ilçenin kendi Milli Eğitim Müdürlüğü tarihi belirler ve varsa internet sitelerinde ya da kurum panolarında duyurusunu yapar. Bildiğim kadarıyla şu sıralar çoğu yerde başvurular ya tamamlanmış durumda ya da tamamlanmak üzere...Atamalar ve vekil öğretmenlik başvuruları değerlendirildikten sonra şayet boş yerler kaldı ise ücretli öğretmen başvurularını dikkate alırlar. Bulunduğunuz şehri Ankara olarak belirtmişsiniz. Korkarım ki Ankara gibi merkezi bir şehirde ücretli öğretmenlere sıra gelmesi zor görünüyor. Olsa bile çok ücra bir yerdedir büyük ihtimalle.. Ya da kimsenin çalışmak istemediği bir semtte ...Yine de Ankara Milli Eğitim Müdürlüğünün web sayfasına bakın derim ben size.

Tüm bunların haricinde, ücretli öğretmene ödenen ücretler çok düşüktür. Sadece ve sadece birebir verdiğiniz ders saatine göre ücret alırsınız. Zaten ücretli öğretmenlere haftada maksimum 30 ders saatine girme limiti verilmiştir. Ayda da maksimum 120 saat eder.

Geçen sene ödenen ders saati ücreti net 5-5,5 TL arasında değişiyordu. Aslında brütü daha fazla , fakat çalıştığınız gün kadar yatırılan SSK priminin bir kısmı ücretten kesildiği için net rakam daha düşük oluyor.

Örnek bir hesaplama yapmak gerekirse; bir ilköğretim okulunda matematik derslerine gireceksiniz diyelim. Matematik ders saati haftada 4 saattir. 3 adet sınıf olduğunu düşünelim ( tabii ki bu rakam farazi bir rakam). 3*4= 12 saat haftada derse girersiniz. Ayda 12*4=48 saat eder. Saatine 5,5 ytl ödendiğini farzedelim. O zaman ayda yaklaşık olarak 48* 5,5 = ~267 TL yapar... Ayrıca tatil resmi bayramlar, sömestr gibi okulların tatil olduğu günlerde de ücret alamazsınız. Sanırım ne demek istediğimi anlamışsınızdır :)

Farzedelim ki Ankara merkezden uzak bir köy okulunda ve yine farzedelim maksimum ders saati ile ücretli öğretmenlik yapıyorsunuz. Yani ayda 120 saat *5,5 =~650 TL net geliriniz olur ve gidiş/dönüş yol masrafını da hesaba katmanız gerekir.

Ha unutmadan şunu söyleyim. Ücretli öğretmenlik yaptığınız okulda sizin branşınızda bir öğretmen ataması olursa malesef size kibarca "güle güle" denir anında...

Vekil öğretmenlikte ( formasyon belgesi zorunluluğu olan) alınan ücretler daha fazladır. Öğretmen maaşının 2/3 ü kadar verilir ki yaklaşık 1000 TL yi bulur ancak onda da garanti yoktur. Öğretmen ataması olduğu anda yine size veda ederler...Başvuruları "ücretli öğretmenlik" başvuruları ile beraber il/ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerince alınır.

Özetlemek gerekirse; Anadolunun küçük bir ilçesinde olsaydınız hem gelir hem de başvuru imkanları açısından ücretli öğretmenlik yapmak (en azından branşınızla ilgili bir iş bulana kadar) iyi bir seçenek olabilirdi. Ancak Ankara'da durum nasıl bilemeyeceğim...Umarım verdiğim bilgilerin size bir nebze de olsa faydası olur. En kısa sürede gönlünüze göre bir iş bulmanız dileğiyle...İyi günler...

Hi-LaL - avatarı
Hi-LaL
Ziyaretçi
28 Ağustos 2009       Mesaj #2
Hi-LaL - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Alıntı
mltm_kzlrmk adlı kullanıcıdan alıntı

Öncelikle merhaba...

Sponsorlu Bağlantılar
Sorularınıza bilgim dahilinde cevap vermeye çalışayım... Öncelikle vekil öğretmen olabilmeniz için mutlaka "pedagojik formasyon" belgesine sahip olmalısınız. Ancak bu belgesi olmayanlar için "ücretli öğretmenlik" denen başka bir statü var. Bahsettiğim ücretli öğretmenlik için formasyon zorunluluğu aranmamakta. 4 yıllık bir fakülte mezunu olan herkes başvurabilir ve eğitim alanına uygun bir branşta ders verebilir.

Fakat ücretli öğretmen arayışı genelde yeterli öğretmen atamasının olmadığı köy/ilçe okullarında başvurulan bir yöntemdir. Ve yine de başvurular içinden öncelikli olarak formasyonu olan kişileri tercih ederler.

Başvurular için standart bir başvuru tarihi yoktur. Her ilin/ilçenin kendi Milli Eğitim Müdürlüğü tarihi belirler ve varsa internet sitelerinde ya da kurum panolarında duyurusunu yapar. Bildiğim kadarıyla şu sıralar çoğu yerde başvurular ya tamamlanmış durumda ya da tamamlanmak üzere...Atamalar ve vekil öğretmenlik başvuruları değerlendirildikten sonra şayet boş yerler kaldı ise ücretli öğretmen başvurularını dikkate alırlar. Bulunduğunuz şehri Ankara olarak belirtmişsiniz. Korkarım ki Ankara gibi merkezi bir şehirde ücretli öğretmenlere sıra gelmesi zor görünüyor. Olsa bile çok ücra bir yerdedir büyük ihtimalle.. Ya da kimsenin çalışmak istemediği bir semtte ...Yine de Ankara Milli Eğitim Müdürlüğünün web sayfasına bakın derim ben size.

Tüm bunların haricinde, ücretli öğretmene ödenen ücretler çok düşüktür. Sadece ve sadece birebir verdiğiniz ders saatine göre ücret alırsınız. Zaten ücretli öğretmenlere haftada maksimum 30 ders saatine girme limiti verilmiştir. Ayda da maksimum 120 saat eder.

Geçen sene ödenen ders saati ücreti net 5-5,5 TL arasında değişiyordu. Aslında brütü daha fazla , fakat çalıştığınız gün kadar yatırılan SSK priminin bir kısmı ücretten kesildiği için net rakam daha düşük oluyor.

Örnek bir hesaplama yapmak gerekirse; bir ilköğretim okulunda matematik derslerine gireceksiniz diyelim. Matematik ders saati haftada 4 saattir. 3 adet sınıf olduğunu düşünelim ( tabii ki bu rakam farazi bir rakam). 3*4= 12 saat haftada derse girersiniz. Ayda 12*4=48 saat eder. Saatine 5,5 ytl ödendiğini farzedelim. O zaman ayda yaklaşık olarak 48* 5,5 = ~267 TL yapar... Ayrıca tatil resmi bayramlar, sömestr gibi okulların tatil olduğu günlerde de ücret alamazsınız. Sanırım ne demek istediğimi anlamışsınızdır Msn Happy

Farzedelim ki Ankara merkezden uzak bir köy okulunda ve yine farzedelim maksimum ders saati ile ücretli öğretmenlik yapıyorsunuz. Yani ayda 120 saat *5,5 =~650 TL net geliriniz olur ve gidiş/dönüş yol masrafını da hesaba katmanız gerekir.

Ha unutmadan şunu söyleyim. Ücretli öğretmenlik yaptığınız okulda sizin branşınızda bir öğretmen ataması olursa malesef size kibarca "güle güle" denir anında...

Vekil öğretmenlikte ( formasyon belgesi zorunluluğu olan) alınan ücretler daha fazladır. Öğretmen maaşının 2/3 ü kadar verilir ki yaklaşık 1000 TL yi bulur ancak onda da garanti yoktur. Öğretmen ataması olduğu anda yine size veda ederler...Başvuruları "ücretli öğretmenlik" başvuruları ile beraber il/ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerince alınır.

Özetlemek gerekirse; Anadolunun küçük bir ilçesinde olsaydınız hem gelir hem de başvuru imkanları açısından ücretli öğretmenlik yapmak (en azından branşınızla ilgili bir iş bulana kadar) iyi bir seçenek olabilirdi. Ancak Ankara'da durum nasıl bilemeyeceğim...Umarım verdiğim bilgilerin size bir nebze de olsa faydası olur. En kısa sürede gönlünüze göre bir iş bulmanız dileğiyle...İyi günler...

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
7 Eylül 2009       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
SELAM ARKADAŞLAR VEKİL ÖĞRETMENLİKTE SSK NE KADAR KESİNTİYE UĞRUYOR ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
7 Eylül 2009       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
VEKİL ÖĞRETMENİN SSK HAKKINDA
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Eylül 2009       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
MERBA ÖNLİSANS MUHASEBE BÖLÜMÜNÜ BITIRDIM ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİĞE BASVURMAK İSTİYORUM BUNUN İÇİN HANGİ EVRAKLAR GEREKLI BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİİM
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Kasım 2009       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
mrb ben açıkögretim fakültesi son sınıf ögrencisiyim.tek dersten mezun olamadım.vekillik için başvurmuştum aöf burosundan önlisans diplaması almaya hak kazandıgıma dair belge aldın meb müdürü onu kabul etmedi kesinlikle diplama istiyor bu konu hakkında bilgisi olan varmı acaba
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Kasım 2009       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
düzlise mezunlarıda vekil öğretmenliğe başvurabilirmi
mltm_kzlrmk - avatarı
mltm_kzlrmk
Ziyaretçi
5 Şubat 2010       Mesaj #8
mltm_kzlrmk - avatarı
Ziyaretçi
selam ben işletme lisans mezunuyum bu dönem 1. sınıflara sınıf öğretmeni olarak görevlendirildim.ama ilk defa yapıcam aacaba biraz bilgi verirmisiniz derse girince ne işleyeceğim? çok heyecanlıyım ne yapmalıyım ilk gün.birde ücret ne kadar ne t alacağım ücret.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Haziran 2010       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
merhaba ben ön lisans mezunuyum vekil öğretmenlik yapabilirmiyim öğrenmek istiyorum şimdiden teşekür ederim
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
25 Haziran 2010       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
selam ben pazarlama 2 yıl myo mezunuyum isletme 4 sınıfta okuyorum bu yıl mezun oluyorum acaba vekil öğretmenlik yapabirmiyim tesekür ederim