Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 7 Ekim 2015  Gösterim: 120.091  Cevap: 15

Balkan Savaşı'na hangi devletler katılmıştır?

Misafir
10 Ekim 2009 17:58       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
balkan savaşına katılan ülkelerin adları nelerdir ?
EN İYİ CEVABI Misafir verdi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

balkan savaşına katılan ülkelerin adları nelerdir ?

I. Balkan Savaşı Devletleri: Yunanistan - Bulgaristan - Sırbistan - Karadağ - Osmanlı Devleti

II. Balkan Savaşı Devletleri: Bulgaristan - Yunanistan - Sırbistan - Karadağ - Romanya - Osmanlı Devleti
Sponsorlu Bağlantılar


Misafir tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
daMLa-
27 Eylül 2010 22:52       Mesaj #3
daMLa- - avatarı
Ziyaretçi
A) 1.Balkan savaşı hangi devletler arasında yapılmıştır?Nedeni ve sonucu nedir?
B) 2.Balkan savaşı kimler arasında yapılmıştır? Nedeni ve sonucu nedir?
fadedliver
27 Eylül 2010 22:55       Mesaj #4
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
daMLa- adlı kullanıcıdan alıntı

A) 1.Balkan savaşı hangi devletler arasında yapılmıştır?Nedeni ve sonucu nedir?
B) 2.Balkan savaşı kimler arasında yapılmıştır? Nedeni ve sonucu nedir?

Balkan Savaşları
Balkan Savaşları


Birinci, ikinci Balkan Savaşı ve hudutlar(1912-1913)


Balkan Savaşları Osmanlı DevletininBalkanlar’daki 4 devlete karşı 1912-1913'de yaptığı savaşlardır. Çatışmaların temel nedeni Bulgaristan ile Sırbistan'ın Balkanlarda hızlanan faaliyetleridir.
1878Berlin Antlaşması'nda umduğunu bulamayan Bulgaristan bağımsızlığını kazandıktan sonra Balkanlar'da etkin bir politika izlemeye başlamıştı. Bosna-Hersek'in ilhakı ise Sırbistan'ı aynı yönde bir politika izlemeye itti.
1912 yılında bu iki devletin faaliyetlerinin çatışmaması için Rusya, Bulgaristan ve Sırbistan arasında arabuluculuk ve düzenleyicilik yapmaya başladı. Bunun sonucu olarak Osmanlı Devleti'ne karşı yapılan ittifaka Yunanistan ve Karadağ da katıldı.
Yine 1912 yılında İngiltere, Rusya ile Tallin'de gizli bir anlaşma yaparak, Rusya'yı İstanbul ve Boğazlar üzerinde serbest bıraktı. Osmanlı Devleti'nin [[[Balkanlar]]daki varlığına son vermek isteyen Yunanistan, Bulgaristan, Sırbistan ve Karadağ, Rusya'nın aracılığıyla aralarında anlaşarak, TürkleriBalkanlardan atmak istediler. Trablusgarp Savaşı da onları cesaretlendirdi. Balkan Ulusları, Osmanlı Devleti'nden, Makedonya'da ıslahat yapmasını istediler. Bu istekleri reddedilince KaradağOsmanlı'ya savaş ilan etti ve ittifak üyesi devletlerin savaş ilanları birbirini takip etti.


[
I. Balkan Savaşı 1912

Deneyimli subay ve askerlerin terhis edilmesi, parti çekişmeleri nedeniyle komutanlar arasındaki anlaşmazlıklar, silah, yiyecek, araç-gereç gibi konularda eksikliklerin olması, Osmanlı Ordusu'nun cephelerde yenilmesine neden oldu.
Bulgarlar, Çatalca'ya kadar gelerek, İstanbul'u tehdit etmeye başladılar. Sırp, Karadağ ve Yunanlılar, Makedonya'yı tamamen işgal ettiler. Durumdan yararlanan Arnavutluk, bağımsızlığını ilan etti. Yunanlılar, İmroz (Gökçeada) ve Bozcaada dışındaki adaları işgal etti.
Taraflar arasında savaşı bitiren anlaşma 1913 yılı Mayıs ayında Londra'da imzalandı. Londra Antlaşması'na göre:
Arnavutluk bağımsızlığını kazandı.
Girit Adası Yunanistan'a verildi.
Osmanlı Devleti'nin Trakya sınırı Edirne'yi dışarıda bırakacak şekilde Midye-Enez hattı oldu.


II. Balkan Savaşı 1913

Bulgaristan'ın daha fazla toprak almasını kabul etmeyen Yunanistan, Karadağ, Sırbistan ve I. Balkan Savaşı'na katılmayan Romanya birleşerek, Bulgaristan'a karşı savaş açtılar. Bulgarların üst üste yenilerek Doğu Trakya'daki birliklerini batıya kaydırmasından faydalanan Osmanlı Ordusu, Midye-Enez çizgisini aşarak, Edirne ve Kırklareli'ni geri aldı.
II. Balkan Savaşı Ağustos 1913 tarihli Bükreş Antlaşması ile bitti. Bu antlaşma ile BulgaristanDobruca'yı Romanya'ya, Kavala'yı Yunanistan'a veriyor Makedonya'dan ufak bir toprak parçası alıyordu.


II. Balkan Savaşı ve Osmanlıların Yaptığı Anlaşmalar

Bu antlaşmayı takiben Osmanlı Devleti yine 1913 yılında İstanbul Antlaşması'nı yaptı. Kırklareli ve Dimetoka, Osmanlı Devleti'ne geri verildi. Batı Trakya ve Dedeağaç, Bulgaristan'da kaldı.
Osmanlı Devleti bu savaşın sonunda Yunanistan'la Atina Antlaşması'nı yaptı. Girit ve Ege Adaları, Yunanistan'a verildi. Yunanistan'da kalan Türklerin durumu da düzenlendi. Sırbistan ve Karadağ'ın, Osmanlı Devleti'yle sınırı kalmadığı için antlaşma imzalanmamıştır.
Osmanlı DevletiSırbistan ile de Bulgaristan'la yaptığından farklı bir İstanbul Antlaşması imzalamıştır.
Her 3 anlaşmada da Balkan devletlerinin sınırları içinde kalan Türk topluluğunun durumuna ilişkin hükümler bulunmakta, BalkanlardakiTürk halkının din ve mezhep özgürlüğü, Türkçe öğretim yapan ilk ve orta okulların açılması gibi hususlara yer verilmektedir.


Elçiler Konferansı

İtalya ve Yunanistan'ın işgaline uğramış ve hukuken Osmanlı toprağı olan Ege Adaları konusunda bu anlaşmalarda herhangi bir hüküm yoktur. Bu konu ile Londra'da toplanmış bulunan "Elçiler Konferansı" uğraşıyordu. Konferans 1914 Şubat ayında Meis adası dışında İtalya'nın işgal ettiği adalar İtalya'ya, İmroz ve Bozcaada dışında Yunanistan'ın işgal ettiği adalar ise Yunanistan'a bırakılması kararını aldı. Ancak, yine Konferansa göre bu kararın hukuki değer kazanabilmesi için İtalya ve Yunanistan'ın Osmanlı ile ayrı ayrı birer antlaşma yapması gerekiyordu. Bu antlaşmalar imzalanamadan I. Dünya Savaşı Patlak vermiştir.


SonuçlarBatı Trakya, tüm Makedonya, Arnavutluk, Ege Adaları kaybedilmiş, Osmanlı Devleti'nin Avrupa'daki varlığı, Doğu Trakya ile sınırlandırılmıştır.
19. yüzyılda başlayan Osmanlı Devleti'nin parçalanma sürecinin doruk noktasına vardığı açıkça ortaya çıktı.
Balkanlardaki dinmeyen huzursuzluk I. Dünya Savaşı'nın nedenleri arasında yer aldı.

devamı Balkan Savaşları
Misafir
2 Ekim 2010 21:03       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Osmanlı balkan devletleriyle nerelerde savaşlar yapmıştır?
Misafir
1 Nisan 2011 00:36       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar bunu akılda tutmanın kolay yolu var 1.balkan savaşını bebeklik dönemi olarak kabul edersek büyüsek deriz bu kelimenin sessiz harflerinden bulgaristan yunanistan sırbistan ve karadağ oluyor 2. balkan savaşında emeklemeye başlarsak yürümek isteriz ve aklımızdan yürüsek diye bir kelime çıkar yürüsek kelimesindeki sessiz harfleri okuduğumuzda yunanistan romanya sırbistan ve karadağ olarak aklımızda tutabiliriz ben öyle yapıyorum
Misafir
27 Eylül 2011 16:35       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Başlama nedenleri ve Sonucundaki anlaşmalar ?
Misafir
1 Aralık 2011 20:37       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
osmanlı devleti 1. balkan savaşını kiminle ve ne zaman yapmıştır
Misafir
26 Aralık 2011 21:12       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Osmanli devleti balkan savasini itifaklarla savasti
Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç