Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 18 Nisan 2012  Gösterim: 25.906  Cevap: 5

Astronomiyle uğraşan Türk İslam bilginleri kimlerdir?

Misafir
8 Aralık 2009 21:24       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
astronomiyle ilgili çalışmalar yapan türk islam bilginleri
EN İYİ CEVABI nötrino verdi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

astronomiyle ilgili çalışmalar yapan türk islam bilginleri

Ali Kuşçu ,Uluğ Bey ,Hazini, Biruni,Fergani,Harizmi,Kadızade-i Rumi

Astronomi alanında önemli çalışmalar yapmış ve bu alanda eserler vermiş türk islam bilginleridir.
Sponsorlu Bağlantılar
nötrino tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
5 Mart 2011 11:55       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
PEKİ ESERLERİ NELERDİR ?
adfvdjekns
5 Mart 2011 12:19       Mesaj #4
adfvdjekns - avatarı
Ziyaretçi
BELKİ YARDIMCI OLUR.Msn Happy

ALİ KUŞCU (? - 1474)

Osmanlı gökbilmicisi olan Ali Kuşcu Uluğ Bey'den ve Kadızade Rumi'den dersler almıştır. Öğrenimini Kirman'da tamamlayarak uluğ Bey'in gözlemevinin yöneticiliğine getirilmiştir ve yıldızların hareketlerini, yerlerini gösteren cetvelin hazırlanmasına yardımcı olmuştur. Fatih Sultan Mehmet'in İstanbulu almasından sonra Ayasofya medresesinde ders vermiştir. "Gökbilim Risalesi" adlı bir kitabı ve "Sorunların Keşfinde Tılsımların En Değerlisi" isimli bir ansiklopedi yazmıştır.

ÇAĞMİNİ, MAHMUD BİN MUHAMMED BİN ÖMER EL HARİZMİ (? - 1221)

Türk gökbilimcisi. İran ve Irak'taki gözlemevlerinde çalışmış olan El Harezmi döneminin en önemli gökbilimcilerinden birisidir. Osmanlı medreselerinde ders kitabı olarak okutulan "Gökbilime İlişkin Özet Kitabı" adlı kitabının yanı sıra "Yıldızların Güçleri ve Zayıflıları" adlı bir kitabı daha vardır.

HARİZMİ (780 - 850)

Dünyanın en büyük oniki filozofu arasında sayılan Harizmi Türk asıllı olup Bağdat civarında yaşadığı tahmin edilmektedir. Hazimi gökbilimi konusunda "Ziyc'ül Harizmi", "Kitab al-amal bi'l Usturlab" ve "Kitap'ül Ruhname" adlı kitaplar yazmıştır. Ayrıca, Halife Memun'un isteği üzerine yerin ve gökyüzünün haritasını içeren bir atlasın hazırlanmasına da katkıda bulunup "Kitab'üs Suretü'l Arz" isimli eserini bu atlasa ek olarak hazırlamıştır.

MİRİM ÇELEBİ, MAHMUD BİN MUHAMMED (? - 1525)

Osmanlı gökbilimcisi ve matematikcisi. Beyazid II'nin eğitmenliğini yapmış ve Uluğ Bey'in Zic'ine bir açıklama olan "Çetvelin Düzeltilmesi ve Çalışma Klavuzu" adlı kitabı yazmıştır. Mirim Çelebi, Batlamyos'un 1400 sene hiç itirazsız kabul edilen Dünya merkezli kainat sistemi görüşünü Kopernikten 20 yıl önce yıkma çalışmalarına başlamış fakat teorisini açıklamaya ömrü yetmemiştir.

NASİRÜDDİN TUSİ (1201 - 1274)

Türk-İslam ilim dünyasının, özellikle gökbilimi ve bugünkü modern geometrinin gerçek önderidir. Doğu ve Batı ilim dünyasında "Maraga Rasathanesi" diye bilinen rasathaneyi kurmuştur. "Ziyc'i İlhani" (İlhani Yıldız Katoloğu) onun başkanlığında hazırlanmıştır.

SABİT BİN KURRA (821 - 901)

Oklid Elementler adlı eserine yazdığı şerh dolayısıyla batı bilim dünyasında "Türk Öklidi" olarak tanınan ve bugünkü Elemanter Acometrenin gerçek önderi olan Sabit Bib Kurra Harrran'da (Urfa) doğmuştur.

TAKİYÜDDİN (1526 - ?)

Osmanlı gökbilmicisi ve matematikcisi. Uluğ Bey'in Zic'inin düzeltilmesiyle görevlendirilmiştir. Yeni bir Zic hazırlayabilmek için Tophane sırtlarında bir gözlemevi yaptırdıysa da bu gözlemevi yıktırılmıştır. Gözlemlerde kullanılmak için birçok alet yapan (yıldızların yüksekliğini ve açıklığını ölçen bir alet, yıldız tutulumunu ölçen bir alet vb.) Takiyüddin "Hükümdarların Zayiçesi İçin Gözlem Aygıtları" adlı bir kitap yazmıştır.
Misafir
9 Şubat 2012 14:07       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar bunların yaptığı çalışmalarıda yazarmısınız yarına acil yetişmesi lazım yani başlangıç 09.02.2012 bitiş 10.02.2012 performans ödvim yardımcı olmanızı umuyyorn
Misafir
18 Nisan 2012 20:37       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
İdrisi : ( 1100 - 1166 ) Yedi asır önce bügünküne çok benzeyen dünya haritasını çizen coğrafyacı.


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç