Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 5 Ocak 2012  Gösterim: 10.781  Cevap: 7

Uzunyayla platosu nerededir?

Misafir
14 Aralık 2009 21:56       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
uzunyayla platosu nerdedir??
EN İYİ CEVABI LeqoLas verdi
. Peneplen PlatolarıBu platolar eski kütlelerin aşınım yüzeylerinden oluşurlar. Bu platoların yüzeylerindeki eski kütlelere ait kayaçlar ile tortul kütleleri birlikte görürüz. Bu sahalar genelde Post Neojende dış etmenler neticesinde oluşumlarını tamamlamış şekillerdir.
Bu bakımdan peneplen platoları ülkemizde kimi yerde alçak kimi yerde yüksek sahalar olarak karşımıza çıkarlar. Ülkemizde tipik peneplen platoları olarak KocaeliÇatalca, Menteşe-Uzunyayla, Kula, Denizli, Safranbolu platolarını sayabiliriz.
2. Karstik Platolar

Sponsorlu Bağlantılar
Ülkemizde bu tip platoların tipik örneği Toros Dağlarının orta kesiminde yer alan Taşeli Platosudur. Taşeli platosu genelde II. zamana ait Kretase kalkerleri ile Neojen dolgu maddelerinden meydana gelmiştir. Burası deniz seviyesinden 1500-1750 m. yükseltidedir. Plato yüzeyi Ermenek, Dim, Gökdere, Tatlısu-Alamos vadilerin yukarı çığırları tarafından parçalanması yanında kalkerlerin erimesi sonucu ortaya çıkan dolin ve uvalalar ile çok parçalı bir görüntü kazanmıştır. Ancak bazı yerlerde çukurluklar içerisindeki düzlüklerin boyları 3-4 km.'yi bulabilir.
3. Lav Platoları

Ülkemiz yerkabuğu hareketlerinin en fazla görüldüğü sahalardan biri üzerinde bulunur. III. zaman ve IV. zamanda şiddetli bir volkanizmaya sahne olmuştur. Bu bakımdan genç volkanlar yanında lavların yığılma alanları da ülkemizde çok yaygındır.
Ülkemizde volkanik platoların en fazla geliştiği bölge volkanizmanın en çok görüldüğü Doğu Anadolu Bölgesidir. Bu bölgemizde Nemrut, Süphan, Tendürek, Büyük ve Küçük Ağrı'nın çıkardığı lavlar geniş sahalara yayılmış ve plato düzlükleri meydana getirmiştir. Erzurum, Kars ve Iğdır'ı içine alan saha tamamen bir lav platosu alanıdır. Gene bu bölgemizdeki Bingöl platosu Güneydoğu Anadolu'daki Karacadağ platosu, İç Anadolu'daki Niğde, Kayseri, Nevşehir arasında kalan saha Türkiye'deki lav platolarına örnek alanlardır.
4. Hafif Yarılmış Aşınım Platoları

Ülkemizdeki Neojen arazileri Post-Neojende yükselmeye maruz kalmış ve daha sonra dış kuvvetlerin etkisi ile aşınıp düzleşmiştir. Bu şekilde ortaya çıkan düzlükler genelde hafif yarılmış aşınım platoları olarak anılır ve çoğu kez eski göl ve deniz tabanlarında biriken tortullardan meydana gelirler. Hafif yarılmış olan bu platolar yoğun olarak İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerimizde çoğunlukla görülürler.
Urfa-Viranşehir, Hilvan, Haymana-Cihanbeyli, Yukarı Sakarya platoları bu tipe örnek verilebilirler.LeqoLas tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
16 Nisan 2011 16:02       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
[niye çıkmıyo
Misafir
30 Kasım 2011 15:33       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya aciiil uzunyayla platosu nerde hanqi bölgede pooooooooooooooof
Misafir
1 Aralık 2011 10:38       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
iç anadolu bölgesindedir.
Misafir
15 Aralık 2011 11:11       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
UZUN YAYLA PLATOSU İÇ ANADOLU BÖLGESİNDEDİR RRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR
Misafir
19 Aralık 2011 19:40       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
uzunyayla obruk haymana ve cihanbeyi platosu İÇ ANADOLU BÖLGESİNDEDİR arkadaşlar
Misafir
5 Ocak 2012 09:20       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
hangi şehirlerin ykınında


Daha fazla sonuç:
Uzunyayla platosu nerededir?

Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç