Arama

Anne-babanın evladına beddua etmesinin hükmü nedir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 22 Aralık 2015 Gösterim: 55.627 Cevap: 19
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Ocak 2010       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
anne haksız yere çocuğuna beddua ederse ve yine bu sebepten dolayı üzülürse günah olrumu, olay şöyleki, miras payında hak edileni (kanunen verildi) kirasını vermiyor, üstelik bu yüzden evlatlıktan ret edip sütünü haram edip konuşmuyor.
EN İYİ CEVABI fadedliver verdi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

anne haksız yere çocuğuna beddua ederse ve yine bu sebepten dolayı üzülürse günah olrumu, olay şöyleki, miras payında hak edileni (kanunen verildi) kirasını vermiyor, üstelik bu yüzden evlatlıktan ret edip sütünü haram edip konuşmuyor.

İslam dini evladın anne ve babaya karşı son derece saygılı olmasını istemiş ve onlara karşı en küçük bir hürmetsizliği dahi haram kılmıştır Bu bakımdan evlat anne ve babanın meşru dairedeki isteklerine uymalı ve onların dualarını almalıdır Anne bebanın bedduasından ise sakınmalıdır Ancak haksız olarak beddua ederlerse Allah her şeyin iç yüzünü bilmektedir Elbette anne baba dahi olsa haksız olarak yapılan bedduadan dolayı evladı muaheze etmeyecektir ve haklarını helal etmemelerinden dolayı evladı sorumlu tutmayacaktır Yeterki evlat anne ve babasına karşı vazifeyi aksatmasın

Sponsorlu Bağlantılar

Rasûlüllah Efendimiz: "Ben lânetçi olarak gönderilmedim." (Müslim, Birr 87) buyurur. Bir mü'mine lânet (Beddua) etmenin, onu öldürmek gibi olduğunu bildirir. (Buhârî, edep 44) Yapılan bir lânetin (bedduanın) yerine vardığında haksız yere yapıldıgını görünce sahibine döneceğini haber verir. (Tirmizî, Birr 48; Ebû Dâvûd, Edep 45)

Dua ve bedduaları kabul edecek olan Allahtır. Eğer haksız iseler anne baba da olsa bedduaları kabul olmaz. Ancak anne baba haksız da olsa çocukların onlara isyan etmesi ve onları rencide etmesi doğru değildir. Onların her türlü helal isteklerine uymak gerekir. Ancak haram isteklerine uyulmaz.

Ayrıca haksız yere yapılan beddua geçerli değildir. Anne ve baba olmak evlatları üzerinde sınırsız tasarruf hakkını gerektirmez. Anne ve babanın yaptığı haksızlıklara karşı, evladın güzel bir lisanla onları kırmadan uyarması gerekir. Şayet güzel lisandan anlamıyorlarsa ya da kırılacaklarsa susmak daha uygundur.

Alıntıdır*
fadedliver - avatarı
fadedliver
Ziyaretçi
20 Ocak 2010       Mesaj #2
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

İslam dini evladın anne ve babaya karşı son derece saygılı olmasını istemiş ve onlara karşı en küçük bir hürmetsizliği dahi haram kılmıştır Bu bakımdan evlat anne ve babanın meşru dairedeki isteklerine uymalı ve onların dualarını almalıdır Anne bebanın bedduasından ise sakınmalıdır Ancak haksız olarak beddua ederlerse Allah her şeyin iç yüzünü bilmektedir Elbette anne baba dahi olsa haksız olarak yapılan bedduadan dolayı evladı muaheze etmeyecektir ve haklarını helal etmemelerinden dolayı evladı sorumlu tutmayacaktır Yeterki evlat anne ve babasına karşı vazifeyi aksatmasın

Sponsorlu Bağlantılar

Rasûlüllah Efendimiz: "Ben lânetçi olarak gönderilmedim." (Müslim, Birr 87) buyurur. Bir mü'mine lânet (Beddua) etmenin, onu öldürmek gibi olduğunu bildirir. (Buhârî, edep 44) Yapılan bir lânetin (bedduanın) yerine vardığında haksız yere yapıldıgını görünce sahibine döneceğini haber verir. (Tirmizî, Birr 48; Ebû Dâvûd, Edep 45)

Dua ve bedduaları kabul edecek olan Allahtır. Eğer haksız iseler anne baba da olsa bedduaları kabul olmaz. Ancak anne baba haksız da olsa çocukların onlara isyan etmesi ve onları rencide etmesi doğru değildir. Onların her türlü helal isteklerine uymak gerekir. Ancak haram isteklerine uyulmaz.

Ayrıca haksız yere yapılan beddua geçerli değildir. Anne ve baba olmak evlatları üzerinde sınırsız tasarruf hakkını gerektirmez. Anne ve babanın yaptığı haksızlıklara karşı, evladın güzel bir lisanla onları kırmadan uyarması gerekir. Şayet güzel lisandan anlamıyorlarsa ya da kırılacaklarsa susmak daha uygundur.

Alıntıdır*
Son düzenleyen BrookLyn; 21 Ocak 2010 11:46 Sebep: Hotlink
ThefT_ - avatarı
ThefT_
Ziyaretçi
7 Mayıs 2010       Mesaj #3
ThefT_ - avatarı
Ziyaretçi
fadedliver gerçekten bu bilgileri verdiğin için tşk ederim.kim bilir ne zaman yazdın bunları kim bilir ne zamandır duruyor ama işime yaradı.bugün bende annemi üzdüm hemde öyle böyle değil.cezası burdada ahirettede neyse çekmeye razıyım ama hatamı anladım ya tşk ederim dua edinki annem beni affeder Msn Happy.GERÇEKTEN TŞK EDERİM.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
29 Ağustos 2011       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
merhabalar eger anne evladina hakkini haram etmisse kucuk bir tartisma yuzunden evlad gunaha girer mi?annenin hakkini haram etmesi nedir?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Kasım 2011       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
anem kanser hastası ıdı olmeden once hep derdıkı benım bnkadakı paramı kendı ıcın yerse benden beter olsun dedı annem 15gun once oldu bu parayı hayır kurumuna verın derdı bız napmalıyız mırası almalaımılıyız
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Nisan 2012       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
annemin istediği kişiyle evlenmek istemediğim için geberesice dedi istediği kişi zengin ama ben im malda gözüm yok ve oğlan tarafıda beni istemiyor bu bedduna gecermi günahı nedir napmam gerekir tşk
byz_qny - avatarı
byz_qny
Ziyaretçi
9 Nisan 2012       Mesaj #7
byz_qny - avatarı
Ziyaretçi
Beddua etmek

Sual: Kötü anne babanın iyi olan çocuğuna yaptığı beddua kabul olur mu?
CEVAP
Kötü ana-babanın, suçsuz ve iyi olan çocuğuna yaptığı beddua kabul olmaz. Haksız olarak yapılan beddualar kabul olmaz.

İbni Mübarek hazretleri, çocuğunu şikayet edene, (Çocuğa beddua ettin mi?) dedi. O da, evet deyince, (Çocuğun ahlakını sen bozdun) buyurdu.

Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
(Bir babanın duası, ilahi hicaba erişir ve bu hicabı da aşar.) [İbni Mace]

(Ana-babanın çocuğuna ve mazlumun zalime olan bedduaları, red olmaz.) [Tirmizi]

Sual: (Ana-baba, mazlum ve misafirin duası kabul olur) buyuruluyor. Bu insanlar haksız olarak beddua ederlerse yine mi kabul olur?
CEVAP
(Ana-baba, mazlum ve misafirin duası kabul olur) demek, (Ana-babanın çocuğuna yaptığı hayır dua, mazlumun [kâfir bile olsa] kendine zulmeden zalime yaptığı beddua, misafirin ev sahibine yaptığı hayır dua kabul olur) demektir. Yoksa misafirin, suçsuz olan ev sahibine yaptığı beddua kabul olmaz.

DEVAMI:Beddua Etmek, Haksız yere beddua etmek tutarmı, Anne Babanın bedduası, haberleri | Ne
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Ağustos 2012       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
MERHABA
BEN NİŞANLI BIR BAYANIM.ANNEM VE BABAM NISANLIMLA GORUSUYORUM DIYE BANA SUREKLI BEDDUA EDIYOR.ALLAH SANA SENIN GIBI BIR EVLAT VERSIN KAN KUSTURSUN İKİ YAKAN BIR ARAYA GELMESIN GEBER VE BUNUN GIBI BIRCOK BEDDUA VE BEN BUNLARDAN KORKUYORUM NE YAPMALIYIM EVLENDIGIMDE MUTSUZ OLURSAM BU BEDDUALAR TUTARSA?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Ağustos 2012       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
merhaba ;

ben 22 yaşında genç bekar bi insanım allaha şükür buluğ çağına girmiş gireli haram yediğimi yanlışa baktığımı kimse görmemiş duymamıştır dün eve götürdüğüm şekerlerden dolayı kardeşim haram biz yemeyiz senin malını dedi bene sinirlendim ve kapıyı sertçe çektim odadan çıktım babam bana beddua ederek beni evden kovdu................. soruyu da cevabıda lütfen siz bulun
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Ağustos 2012       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
walla annenizin babanızın sözünü dinleyin kardeşlerim onunla evlenme diyosa evlenme ananın bildiği bişey wardır ben herzaman söz dinlerim aşkından ölsende evlenme ananın sözünü dinleyin ben bu güne kadar annem mesela facebooka üye olma dedi ben üye oldum başıma gelmedik kalmadı artık anam ne dese sözünü dinliyorum vede rahatım bence sizde annenizin sözünü dinleyin çok mutlu olursunuz ilerde.bide yukarıda nişanlı biri warmış kardeş annenler nişanlanırken izin wermedimi sana nişanlan diye walla evlenince çok mutsuz olursun söliyim annen çok beddua etmiş baksana bnce nişanını boz yada kaçıp git buralardan en iyisiMsn Happy