Arama

DVD sürücü neden bütün CD'leri okumuyor?

Güncelleme: 11 Haziran 2012 Gösterim: 8.588 Cevap: 9
Mythdranir - avatarı
Mythdranir
Ziyaretçi
6 Mart 2010       Mesaj #1
Mythdranir - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaslar orjinal vista cd sini taktimda format cekebiliyorum ama dier tüm cd ve dvd leri okumuyor sadece orjinal cdleri okuyor bana biraz ilgin geldi bir arkadasimada aynisi olmus birisi bir proglamla duzeltigini soledi bende asli varmi yokmu diye buraya yazmak istedim
Sponsorlu Bağlantılar
NOScar - avatarı
NOScar
Ziyaretçi
6 Mart 2010       Mesaj #2
NOScar - avatarı
Ziyaretçi
slm. dvd sürücünü yenimi aldın ?

Sponsorlu Bağlantılar
İlk önce yeni aldıysan sana şunu söylemek istiyorum dvdnin jumper ayarlarını kontrol etmen gerekir master/slave olmak üzere ikiye ayrılır dvd romun tek ise "master" olanını seçmelisin. Kabloları tekrar kontrol et ve sürücünün master seçeneğinin olduğundan emin ol.
polaris01 - avatarı
polaris01
Ziyaretçi
6 Mart 2010       Mesaj #3
polaris01 - avatarı
Ziyaretçi
Sevgili kardeşim şu aşağıdaki proğramı internette ara bul ve kullan. Sistem araçlarında IDE ATA/ATAPI denetleyiciler de ULTRA DMA Modunu etkinleştiriyor. Sana benzer sorunlar ben de yaşamıştım o aramalarımda bu dosyayı buldum. Umarım işine yarar.

xp_cd_dvd_fix.vbs
NOScar - avatarı
NOScar
Ziyaretçi
6 Mart 2010       Mesaj #4
NOScar - avatarı
Ziyaretçi
bende aynı sorunu yaşadım bende ondan şüpheleniyorum ama vista kullanmayi bilmediğim için DMA moduyla ilgili bir yorumda bulamadım senin verdiğin xp için arkadaş vista kurdum demiş eğer vistada varsa ikinci kanali tekrar kaldırıp kendiliğinden yükleyebilirsiniz ama bunu birazcık daha araştırmanı isterim.
polaris01 - avatarı
polaris01
Ziyaretçi
6 Mart 2010       Mesaj #5
polaris01 - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
NOScar adlı kullanıcıdan alıntı

bende aynı sorunu yaşadım bende ondan şüpheleniyorum ama vista kullanmayi bilmediğim için DMA moduyla ilgili bir yorumda bulamadım senin verdiğin xp için arkadaş vista kurdum demiş eğer vistada varsa ikinci kanali tekrar kaldırıp kendiliğinden yükleyebilirsiniz ama bunu birazcık daha araştırmanı isterim.

Sevgili Kardeşim!
Ben de hiç vista kullanmadım. Xp de sorunun kaynaklandığı yerin adresini verdim elle de ayarları yapabilir.
Bendeki ayarları yazayım.
Sistem aygıtlarına ulaşılacak, Aygıt yöneticisi açılacak, IDE ATA/ATAPI Denetleyiciler altındaki Birincil ve ikincil IDE Kanalları teker teker açılacak, Üzerlerine iki tık yapılarak açılan pencerede Gelişmiş ayarlar bölümüne girilecek, Aktarım modu bölümleri DMA Kullanılabiliyorsa olarak ayarlanacak, Birincil IDE Kanalındaki Geçerli aktarım modu Ultra DMA Modu 5 olarak ayarlanacak, İkincil IDE Kanalı ayarı da Ultra DMA mODU 2 olarak ayarlanacak. Problem software sorunu ise çözülmesi lazım, Yine olmuyorsa cd veya dvd writer in rotlarında yağ kurumuştur. Sadece rotlara saatçi yağı veya wd 40 yağından sürerek donanım arızasını da böylece çözmüş olacaktır. Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana . Kolay gelsin.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
7 Mart 2011       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar benim dvd rw ne takarsam takayım hiçbir şeyi okumuyor bilgisayar ilk geldiğinde her şeyi okurdu 1-2 yıl oldu okumadı sonra arada bir okumaya başladı bende lens temizleyici aldım taktım sonra birkaç cd-dvd yi okudu ertesi gün aynen hiçbir şeyi okumadı halende okumuyor bunun için bir çare düşünün LÜTFENNNNNNNNNNNNN ACİİİİİİİİİLLLLLL!
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
7 Mart 2011       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar benim dvd rw ne takarsam takayım hiçbir şeyi okumuyor bilgisayar ilk geldiğinde her şeyi okurdu 1-2 yıl oldu okumadı sonra arada bir okumaya başladı bende lens temizleyici aldım taktım sonra birkaç cd-dvd yi okudu ertesi gün aynen hiçbir şeyi okumadı halende okumuyor bunun için bir çare düşünün LÜTFENNNNNNNNNNNNN ACİİİİİİİİİLLLLLL!
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Nisan 2011       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar ben bilgisayarı aldım 3-4 yıl sonra okumamaya başladı lütfen herşeyi aayrıntılı söyleyni acillllllll lütfenn yardım teşekkürler
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
25 Nisan 2012       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
aradaşlar. bende dvd war cd takiyorm okumuyo dvd takiyorm okumuyor Format cdsi takıyorm okuyor bi care blrmsnz
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Haziran 2012       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
DVD sürücünün bulunamaması

bilgisayar kullanan kullanıcıların şikayet ettiği noktalardan biri de Windows altında bazen DVD sürücünün buhar olup uçması. BIOS'ta görünmesine rağmen DVD sürücüyü tanımayan Windows 'daki bu problemi çözmek ise aslında oldukça basit: Kayıt defterine girdikten sonra HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l\Class\ yolunu izleyin ve ardından UpperFilters ve LowerFilters anahtarının ikisini de sağ bölümden silin. Daha sonra Windows'u yeniden başlatın ve sonuç: DVD sürücünüz geri geldi...

Dvd veya cd rom/rw biosta gözükmesine rağmen bilgisayarımda gözükmüyor ise adımları izleyin:

Başlat - Çalıştır - Regedit (Yaz)

Açılan pencerede şu adımları izleyin

HKEY_LOCAL_MACHINE -- SYSTEM -- CurrentControlSet -- Control -- Class

Bu kısımda şu dosyaları bulun ve silin:
UpperFilters
LowerFilters

Bilgisayarınızı yeniden başlatın.