Arama

Serbest öykü nasıl yazılır? - Sayfa 2

Güncelleme: 22 Mart 2016 Gösterim: 19.276 Cevap: 20
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Aralık 2011       Mesaj #11
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
mrb öncelikle hikaye yazabilmek için çok kitap okumak gerekir böylelikle daha çok kelime ve kelime grubu kullanmanıza yardımcı olur.Hikayeye başlamadan önce konu belirlenir.ve başlangıç yapılır örn:kış daha yeni kendini hissettirmekte ve soğuktan sokakları boşalmıyı başarmıştı...
önemli olan başka bir husus ise giriş gelişme sonuç bölümüne dikkat edilip sayfa planı yapılmalıdır.birde cümle sonlarında her defasında mış-dı vb
Sponsorlu Bağlantılar
şeyleri kullanmayın.örn:güzel bir kahvaltı yapmıştım.gazete okuyordum.gibi cümlelerin yerine örn:güzel bir kahvaltı yaparken bir yandanda gazetemi okuyordum.gibi hikaye yazmadan önce ömer seyfettinin eserlerini okumanızı tavsiye ederim.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Aralık 2011       Mesaj #12
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Türk Edebiyatında Öykü

Sponsorlu Bağlantılar

Türk edebiyatında Batılı anlamdaki ilk öyküler Tanzimat döneminde yazıldı. İlk öykü yazarları Ahmed Midhat Emin Nihat Samipaşazade Sezai ve Nabizade Nazım’dı. Türk öykücülüğünü yetkinliğe kavuşturan yazar ise Halit Ziya Uşaklıgil oldu. Edebiyat-ı Cedide döneminde yalın diliyle dikkat çeken Uşaklıgil titiz gözlemciliğiyle gerçekçi öykü geleneğini başlatan yazardır. Bu dönemin diğer yazarları Hüseyin Rahmi Gürpınar Mehmet Rauf Hüseyin Cahit Yalçın Ahmet Hikmet Müftüoğlu ve Saffeti Ziya idi.

2. Meşrutiyet’in ilanından sonra gelişen yeni edebiyat akımıyla birlikte öyküde toplumsal ve siyasi sorunlar işlenmeye başladı. Türkçe’de yabancı sözcüklerin temizlenmesi yazımda konuşma dilinin hakim olması taşra yaşamının gerçekçi bir üslupla edebiyata taşınması gibi özelliklerle bilinen bu dönemde Ömer Seyfettin Türk öykücülüğünde yeri bir çığır açtı. Onu Halide Edip Adıvar Reşat Nuri Güntekin Refik Halit Karay izledi. F. Celaleddin Selahattin Enis Sadri Ertem Cemal KaygılıSabahattin Ali Kenan Hulusi Koray Nahit Sırrı Örik Bekir Sıtkı Kunt Mahmut Şevket Esendal Cumhuriyet dönemi öykücülüğünü hazırlan isimlerdir.

Cumhuriyet dönemi 1930’lar sonrasını kapsar. Bu dönemde alışılmışın dışında bir öykü dünyası kuran Sait Faik Abasıyanık Halikarnas Balıkçısı (Cevat Şakir Kabaağaç) diyalogların usta yazarı Orhan KemalMehmet Seyda Samet Ağaoğlu Sabahattin Kudret Aksal Kemal Bilbaşar Kemal Tahir ve Ahmet Hamdi Tanpınar öykü yazarları olarak ön plana çıktı. Günümüzde Türk öykücülüğü geniş bir konu ve üslup zenginliğiyle sürmektedir.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Aralık 2011       Mesaj #13
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Gerçek ya da düş ürünü bir olayı aktaran kısa düz yazı şeklindeki anlatıdır. Kısa oluşu yalın bir olay örgüsüne sahip olması genellikle önemli bir olay ya da sahne aracılığıyla tek ve yoğun bir etki uyandırması ve az sayıda karaktere yer vermesiyle roman ve diğer anlatı türlerinden ayrılır.

Öyküde olayın geçtiği yer sınırlı anlatım özlü ve yoğundur. Karakterler belli bir olay içinde gösterilir. Bu karakterlerin de çoğu zaman sadece belli özellikleri yansıtılır. Konu tümüyle düş ürünü olabilir ya da son derece gerçekçidir. Genellikle ironik bir rastlantı yoluyla yaratılan özel bir an üzerindeki yoğunlaşma sürpriz sonlara olanak verir.

Eski Yunan’daki fabl ve kısa romanslar Binbir Gece Masalları öykünün habercileridir. Ama öykü ancak 19. yüzyılda romantizm ve gerçekçilik akımlarının yaygınlaşmasıyla edebi bir tür haline gelebildi. Edgar Allan Poe’nin Grotesk ve Arabesk öyküleri adlı eseriyle yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde değil Avrupa’da da etkili oldu. Almanya’da Heinrch von Kleist ve E. T. A. Hoffmannpsikolojik ve metafizik sorunları öykülerinde masalsı bir anlatımla yansıttılar.

20. yüzyıla girildiğinde öyküler ilk kez genellikle gazete ve dergilerde yayınlanıyor ve bu yüzden gazeteciliğe özgü yerel renkler taşıyordu. Bret Harte’nin öyküleriRuyard Kipling’in Hindistan’daki yaşamı anlatan öyküleri Mark Twain’in Missisippi öyküleri bu özelliktedir.

Rusya’da Gogol Dostoyevski Turgenyev ve Çehov’un öyküleri öykü türünün edebi eserler arasında sağlam bir yere oturmasına büyük katkı sağladı.

Türk edebiyatında öykü

Türk edebiyatında Batılı anlamdaki ilk öyküler Tanzimat döneminde yazıldı. İlk öykü yazarları Ahmed Midhat Emin Nihat Samipaşazade Sezai ve Nabizade Nazım’dı. Türk öykücülüğünü yetkinliğe kavuşturan yazar ise Halit Ziya Uşaklıgil oldu. Edebiyat-ı Cedide döneminde yalın diliyle dikkat çeken Uşaklıgil titiz gözlemciliğiyle gerçekçi öykü geleneğini başlatan yazardır. Bu dönemin diğer yazarları Hüseyin Rahmi Gürpınar Mehmet Rauf Hüseyin Cahit Yalçın Ahmet Hikmet Müftüoğlu ve Saffeti Ziya idi.

2. Meşrutiyet’in ilanından sonra gelişen yeni edebiyat akımıyla birlikte öyküde toplumsal ve siyasi sorunlar işlenmeye başladı. Türkçe’de yabancı sözcüklerin temizlenmesi yazımda konuşma dilinin hakim olması taşra yaşamının gerçekçi bir üslupla edebiyata taşınması gibi özelliklerle bilinen bu dönemde Ömer SeyfettinTürk öykücülüğünde yeri bir çığır açtı. Onu Halide Edip Adıvar Reşat Nuri GüntekinRefik Halit Karay izledi. F. Celaleddin Selahattin Enis Sadri Ertem Cemal KaygılıSabahattin Ali Kenan Hulusi Koray Nahit Sırrı Örik Bekir Sıtkı Kunt Mahmut Şevket Esendal Cumhuriyet dönemi öykücülüğünü hazırlan isimlerdir.

Cumhuriyet dönemi 1930’lar sonrasını kapsar. Bu dönemde alışılmışın dışında bir öykü dünyası kuran Sait Faik Abasıyanık Halikarnas Balıkçısı (Cevat Şakir Kabaağaç) diyalogların usta yazarı Orhan Kemal Mehmet Seyda Samet AğaoğluSabahattin Kudret Aksal Kemal Bilbaşar Kemal Tahir ve Ahmet Hamdi Tanpınar öykü yazarları olarak ön plana çıktı. Günümüzde Türk öykücülüğü geniş bir konu ve üslup zenginliğiyle sürmektedir.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
8 Ocak 2012       Mesaj #14
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
öyküler hayal gücünüze bağlı yazılardır.öyküleer başkasından alıntı olmamalıdır.hep hayal ettiğiniz birşeyi yaşamışsınız gibi öykü yapabilirsiniz.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Mart 2012       Mesaj #15
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben öykü yazmak istiyorum ama nasıl yazacam bilmiyorum
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Nisan 2012       Mesaj #16
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yha üniversiedeyim ve 12 sayfalık öykü gerk
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Mayıs 2012       Mesaj #17
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ya acil lazım yardım yarın vericez
farukbeyza - avatarı
farukbeyza
Ziyaretçi
2 Mayıs 2012       Mesaj #18
farukbeyza - avatarı
Ziyaretçi
bilmiyom gardaş bilen varsa yardım etsin
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Nisan 2013       Mesaj #19
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
offfffffffffffff niye aradığımı bulamam bu internette
ahmetseydi - avatarı
ahmetseydi
VIP Je Taime
24 Nisan 2013       Mesaj #20
ahmetseydi - avatarı
VIP Je Taime
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

offfffffffffffff niye aradığımı bulamam bu internette

Alıntı
farukbeyza adlı kullanıcıdan alıntı

bilmiyom gardaş bilen varsa yardım etsin

Alıntı

ya acil lazım yardım yarın vericez

Alıntı

yha üniversiedeyim ve 12 sayfalık öykü gerk

Alıntı

ben öykü yazmak istiyorum ama nasıl yazacam bilmiyorum

Öykü (Hikaye) yazabilmek için, önce ne olduğunu bilmek gerekiyor.
Öykü (Hikaye) Nedir? << buraya tıklayın ve yazıyı okuyun. Edindiğiniz bilgilere göre kafanızda bir tema oluşturun ve öykünüzü yazın.
ѕнσω мυѕт gσ ση ツ