Arama

Türk demokrasi tarihi boyunca meydana gelen değişimler nelerdir? - Sayfa 2

En İyi Cevap Var Güncelleme: 20 Nisan 2014 Gösterim: 55.741 Cevap: 79
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Mayıs 2010       Mesaj #11
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bende 6-aya gidiyom türk demokrasi tarihi please................
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Mayıs 2010       Mesaj #12
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
benim yarına lütfen buysa hocaya wercem lütfen lütfen
Sponsorlu Bağlantılar
dracq - avatarı
dracq
Ziyaretçi
11 Mayıs 2010       Mesaj #13
dracq - avatarı
Ziyaretçi
bende hocaya teslim edicem yarına
dracq - avatarı
dracq
Ziyaretçi
11 Mayıs 2010       Mesaj #14
dracq - avatarı
Ziyaretçi
[QUOTE]tarih boyunca demokratik gelismeler ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum LüTfen lütfen lütfen lütfenMsn GrinMsn Grin
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Mayıs 2010       Mesaj #15
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
KURULTAY:I. Türk Dili Kurultayı, 26 Eylül 1932 - 5 Ekim 1932 tarihleri arasında Türk Dil Kurumu tarafından düzenlenen dil kurultayı.

SENED-İ İTTİFAKMsn Confusedened-i İttifak (29 Eylül 1808) Osmanlı Sadrazamı Alemdar Mustafa Paşa'nın Rumeli ve Anadolu ayanlarını İstanbul'da toplayarak yapmış olduğu anayasal bazı nitelikler içeren bir anlaşmadır.

TAZMİNAT FERMANI:3 Kasım 1839'da okunan Tanzimat Fermanı, Türk tarihinde demokratikleşmenin ilk somut adımıdır.

l. MEŞRUTİYET:Birinci Meşrutiyet, Osmanlı Devleti'nde 1876 yılında ilan edilen anayasal yönetime denir.

KANUN-İ ESASİ:Kânûn-i Esâsî (Osmanlı Türkçesi: قانون اساسى) Fransızca Loi constitutionelle çevirisi olarak kullanılan Osmanlıca terkiptir. "Temel Kanun" ya da Anayasa anlamındadır. Osmanlı Devleti'nin ilk ve son anayasası 23 Aralık 1876'da ilan edilmiş, 1878'de II. Abdülhamit tarafından askıya alınmış, 24 Temmuz 1908 ihtilali sonucunda yeniden yürürlüğe girmiş ve kısmen 20 Nisan 1924 tarihine kadar yürürlükte kalmıştır.

II.MEŞRUTİYET:İkinci Meşrutiyet Devri (Osmanlı Türkçesi ايکنجى مشروطيت) Osmanlı Anayasasının, 29 yıl askıda kaldıktan sonra, 24 Temmuz 1908'de yeniden ilân edilmesiyle başlayan ve 5 Kasım 1922'de Osmanlı Devleti'nin tasfiyesiyle başlayan dönem
TBMM'nin açılması:T.B.M.M’NİN AÇILMASI (23 NİSAN 1920)
• M. Kemal 19 Mart 1920’de bir genelge yayınlayarak Ankara’da olağan üstü yetkilere sahip bir meclisin açılması gerektiğini ve bunun için hemen seçimlerin yapılmasını, her sancaktan 5 kişinin seçilmesini ve bu seçilenlerin 15 gün içinde Ankara’ya gelmelerini istedi. Ayrıca İtilaf Devletleri tarafından dağıtılan Osmanlı Mebuslar Meclisi üyelerini de kaçabilirlerse gelmelerini istedi.
• Nihayet bütün hazırlıklar tamamlandıktan sonra 23 Nisan 1920’de T.B.M.M açıldı.

Evet arkadaşlar.Benim de bu ödevim vardı.Bende internetten araştırdım.Paylaşım yapıyorum alın bakın.İlçe Kütüphane'sinden buldum.Hepsi %100 doğrudur.Alın size 100 puan... Msn HappyMsn Happy İMZAMsn SadMcByqaRizMa)Msn Happy
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
13 Mayıs 2010       Mesaj #16
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
aynennnn bugün lazımmm
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Mayıs 2010       Mesaj #17
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
bende size bir soru soracağım arkadaşlar öğretmenimiz bize
türk tarihi boyunca yaşanan demokratik gelişmelerinin kronolojik sıralamasını istedi yapmazsan 1 alırım cuma günün lazım ne olur biriniz yazın!..
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
18 Mayıs 2010       Mesaj #18
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
aynen benim de ödevim var. LüTfEn yazınız
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Mayıs 2010       Mesaj #19
Misafir - avatarı