Arama

Türk demokrasi tarihi boyunca meydana gelen değişimler nelerdir? - Sayfa 3

En İyi Cevap Var Güncelleme: 20 Nisan 2014 Gösterim: 55.755 Cevap: 79
fadedliver - avatarı
fadedliver
Ziyaretçi
24 Mayıs 2010       Mesaj #21
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi
KURULTAY:I. Türk Dili Kurultayı, 26 Eylül 1932 - 5 Ekim 1932 tarihleri arasında Türk Dil Kurumu tarafından düzenlenen dil kurultayı.

Sponsorlu Bağlantılar
SENED-İ İTTİFAKened-i İttifak (29 Eylül 1808) Osmanlı Sadrazamı Alemdar Mustafa Paşa'nın Rumeli ve Anadolu ayanlarını İstanbul'da toplayarak yapmış olduğu anayasal bazı nitelikler içeren bir anlaşmadır.

TAZMİNAT FERMANI:3 Kasım 1839'da okunan Tanzimat Fermanı, Türk tarihinde demokratikleşmenin ilk somut adımıdır.

l. MEŞRUTİYET:Birinci Meşrutiyet, Osmanlı Devleti'nde 1876 yılında ilan edilen anayasal yönetime denir.

KANUN-İ ESASİ:Kânûn-i Esâsî (Osmanlı Türkçesi: قانون اساسى) Fransızca Loi constitutionelle çevirisi olarak kullanılan Osmanlıca terkiptir. "Temel Kanun" ya da Anayasa anlamındadır. Osmanlı Devleti'nin ilk ve son anayasası 23 Aralık 1876'da ilan edilmiş, 1878'de II. Abdülhamit tarafından askıya alınmış, 24 Temmuz 1908 ihtilali sonucunda yeniden yürürlüğe girmiş ve kısmen 20 Nisan 1924 tarihine kadar yürürlükte kalmıştır.

II.MEŞRUTİYET:İkinci Meşrutiyet Devri (Osmanlı Türkçesi ايکنجى مشروطيت) Osmanlı Anayasasının, 29 yıl askıda kaldıktan sonra, 24 Temmuz 1908'de yeniden ilân edilmesiyle başlayan ve 5 Kasım 1922'de Osmanlı Devleti'nin tasfiyesiyle başlayan dönem
TBMM'nin açılması:T.B.M.M’NİN AÇILMASI (23 NİSAN 1920)
• M. Kemal 19 Mart 1920’de bir genelge yayınlayarak Ankara’da olağan üstü yetkilere sahip bir meclisin açılması gerektiğini ve bunun için hemen seçimlerin yapılmasını, her sancaktan 5 kişinin seçilmesini ve bu seçilenlerin 15 gün içinde Ankara’ya gelmelerini istedi. Ayrıca İtilaf Devletleri tarafından dağıtılan Osmanlı Mebuslar Meclisi üyelerini de kaçabilirlerse gelmelerini istedi.
• Nihayet bütün hazırlıklar tamamlandıktan sonra 23 Nisan 1920’de T.B.M.M açıldı.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
29 Mayıs 2010       Mesaj #22
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
eveeeeeeettt banada lazım ama 1 haftaya kdr sizin yadıklarınız çoq uzun kısa yazı lazım
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
18 Aralık 2010       Mesaj #23
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
tarih boyunca demokrasinin gelişmesi için çalışan kişilerrr kimlerdir?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
18 Aralık 2010       Mesaj #24
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
demokrasinin gelişmesi için tarih boyunca çalışan kişilerin adları?
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Mart 2011       Mesaj #25
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
1921 anayasasi tesvik i esasi anlamı bu
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Mart 2011       Mesaj #26
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
işte teşvik-i esasi bu:

TBMM'nin yaptığı ilk

Anayasanın görüşmeleri,

19 Kasım
1920'de başladı ve
20 Ocak 1921 günü yapılan oylamayla kabul edildi. Böylece millî egemenlik ilkesine dayalı ilk Anayasa yürürlüğe girdi.

1921 Anayasası 23 maddeden oluşan oldukça kısa bir metindi. İlk dokuz maddesi devletin dayandığı temel ilkeleri sayıyordu.

Egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu, yasama ve yürütme yetkilerinin milletin tek ve gerçek temsilcisi olan TBMM'de toplandığı esasları, halka dayalı devlet ve güçler birliği ilkelerini en kesin ve açık biçimde ifade ediyorduAncak, 1921 Anayasasında,
Devlet başkanının bulunmayışı, vatandaşların hak ve özgürlüklerinin düzenlenmeyişi, yargı ile ilgili hükümlerin olmayışı önemli eksikliklerdi.
misafir - avatarı
misafir
Ziyaretçi
30 Mart 2011       Mesaj #27
misafir - avatarı
Ziyaretçi
TBMM'nin yaptığı ilk
Anayasanın görüşmeleri,

19 Kasım
1920'de başladı ve
20 Ocak 1921 günü yapılan oylamayla kabul edildi. Böylece millî egemenlik ilkesine dayalı ilk Anayasa yürürlüğe girdi.

1921 Anayasası 23 maddeden oluşan oldukça kısa bir metindi. İlk dokuz maddesi devletin dayandığı temel ilkeleri sayıyordu.

Egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu, yasama ve yürütme yetkilerinin milletin tek ve gerçek temsilcisi olan TBMM'de toplandığı esasları, halka dayalı devlet ve güçler birliği ilkelerini en kesin ve açık biçimde ifade ediyorduAncak, 1921 Anayasasında,
Devlet başkanının bulunmayışı, vatandaşların hak ve özgürlüklerinin düzenlenmeyişi, yargı ile ilgili hükümlerin olmayışı önemli eksikliklerdi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
3 Nisan 2011       Mesaj #28
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
sosyal hocası beni bıtırmedemn yardım et
ben türk tarihinde yönetim şekilleri ve yaşanan değişşimleri araştırıyorum bana yardım edin lütfen
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Nisan 2011       Mesaj #29
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
6ya gidiom türk demokrasi tarihi lzm hmn
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Nisan 2011       Mesaj #30
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yaa lütfen teşvik-i esasi nedir? lütfennnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn yazın..............