Arama

Parmak şişmesi neden olur, nasıl tedavi edilir? - Sayfa 2

En İyi Cevap Var Güncelleme: 3 Haziran 2017 Gösterim: 75.722 Cevap: 20
sivaslı58 - avatarı
sivaslı58
Ziyaretçi
21 Eylül 2013       Mesaj #11
sivaslı58 - avatarı
Ziyaretçi
Gardaş benim Babaannem parmağa yarma haşlayıp sarar sabaha kadar bekletirdi ve başka bir çözümü daha var herhangi bir türk lokumunu sarıp sabaha kadar beklet Allah acil şifalar verdin (eğer hastaysan Msn Happy )
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Ekim 2013       Mesaj #12
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
merhaba arkadaşlar ben amatör mili takım kalecisi kadir topcu kaleci hacom bana şut çekerken tırnağımla etin birleştiği yere geldi ve şişme oldu eve gittim 3 tane zeytini çiğirti ile çekiçle ezdim parmağıma sardım ve sabah kalktığımda şişi de ağrısı da geçmişti sizlere de öneririm ama çook fazla ağrıma yapıyorsa hemen bi doktara görünün
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Ekim 2014       Mesaj #13
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
onun üzerine amonyak sürülmeli ve amonyak afedersiniz ama sıvı idrarda var benim başıma geldi bende öyle yapmak zorunda kaldım şişen yerin üzerine işemeniz lazım
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Ocak 2015       Mesaj #14
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
parmaklarım sızlıyo ne yapabilrim
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Şubat 2015       Mesaj #15
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
benim de sol parmaklarımın 4 tanesi parmaklarımı kapattığımda ağrı yapıyor işte çalıştığımda fazla ağrı yok ama eve gittiğimde ağrısı biraz falalaşıyor ve hafif şiş
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
25 Mart 2015       Mesaj #16
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
okulda çok yazı yazdığımdan elim şişiyor onu nasıl giderebilirim...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
5 Nisan 2015       Mesaj #17
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Benim sag yuzuk parmagimin bir kismi sisik neden oldugun bikmiyorum yaklasik 1 senedir var doktorada gitmedim nedenini bilen varmi strese girince hafif kizariyor diger zamanlarda derimin renginde cok tuhaf bileniniz varsa lutfen cabuk cevap versin
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
7 Nisan 2015       Mesaj #18
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Benim elime basketbol oynarken direk çarptı acayip şişti napalım
_AERYU_ - avatarı
_AERYU_
Ziyaretçi
11 Nisan 2015       Mesaj #19
_AERYU_ - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Parmak Şişmesi Nedenleri

Çoğu şişliğin sebebi incinme sonucu parmakta veya tüm elde oluşan iltihaplanmadır. Vücudun çok hareket eden aktif bölümlerinde olan iltihaplanmalar gibi parmaklarda olan şişliklerde fiziksel veya deri içindeki sakatlıklar (yumuşak dokunun zedelenmesi) ve enfeksiyonlarla alakalıdır. Fakat parmak şişmesi vücutla ilgili bir hastalığın belirtisi olarak elde oluşmuş olabilir. Parmaktaki çeşitli büyümeler böylece bölgesel kitleler veya şişmeler olarak ortaya çıkar .

İncinmeler
İncinmeler doku içinden veya fiziksel zorlamalardan dolayı olabilir. Parmağımız gün için de bir çok zorluğa esnekliği ve dayanaklılığı ile karşı koyar. Şiddetli bir incinme meydana geldiğinde şişen bölgenin dokusuna zarar vermeye yeterlidir.

İltihaplanmalar
İltihaplanmalar daha çok parmak derisinin bir kere zarar görmesine ve böylece mikroorganizmaların, bakterilerin doku altına girmesine izin verir. Kesilen ya da kırılan parmakta meydana gelen zarar her gün çeşitli maddelerle temas eden elimizdeki bakterilerin kendine ev olarak seçebilecekleri bir yer halini alır.

Diğer parmak problemleri
İncinmeler dışında bir sürü farklı durum vardır vücudun bölümlerinde iltihaplanmaya sebep olan . parmak şişmesine sebep olanlar arasında en önemli belirtiler şunlardır:

Romatoid Artrit: Eklemin dış tarafının iltihaplanmasına neden olan bir hastalıktır. Sebebi bağışıklık sisteminin anormal tepkisidir.

Osteoartrit: Kemik dokusu ve kıkırdağın zedelendiği bir olaydır. Ayrıca zamanla kemiğin aşınmasına sebep olur. Kireçlenme parmakta meydana gelen hastalıklar arasında en az rastlananıdır.

Lenf Ödemi: Lenf suyunun parmaklarda birikerek lenf damarlarına zarar vermesinden kaynaklanır. Bu bazen parmağın kan topladığı anda aldığı görünümle aynı gözükebilir.

Parmak Şişmesi Tedavisi

Parmak şişmesi daha ciddi bir sorundan kaynaklanabileceği için, öncelikle altta yatan sebebi bulmak önemlidir. Bunun dışında şişliğe şu yöntemler iyi gelebilir:

Buz Uygulama
Elinizi dinlendirin ve şişen bölge için buz kullanın. Bu ağrıyı hafifletir ve şişliği azaltır. Buzu direk teninize temas ettirmeyiniz çünkü kan akışını azaltıp derinize zarar verebilir muhtemel donmaya neden olabilir. Bunun yerine bir havlunun arasına sarıp incinen yere buz uygulaması yapabilirsiniz. Bunu 10 -20 dakika aralıklarla gün de en az 3 kere yapın. İncinen yerde buzu 20 dakika boyunca tutmanız önemlidir 20 dakikayı geçtiğiniz taktirde incinen yerde hafif bir kan akışı doku zedelenmesine sebep olabilir.

Bandaj İle Sarın
Bir sonraki adım, şişen parmağınızı elastik bir bandaj ile sarın. Bunu da düzgünce hareketi azaltacak kadar yapınız fakat bandaj ile sararken kan akışının devam etmesine dikkat ediniz. Eğer bandaj rahatsız ediyorsa veya zamanla acı artıyorsa , uyuşmalar, soğukluklar ve karıncalanma hissediyorsanız gevşetin. Elastik olmayan veya aşırı sıkı bandaj kullanmak şişliği ciddi derecede artırabilir ya da parmağınıza yeteri kadar kan akışı olmasını engelleyebilir.

Elinizi Yukarı Kaldırın
Son olarak, elinizi yukarı kaldırın. Buna genellikle günde bir veya iki kez ihtiyaç duyarsanız. Ayrıca parmağınızı ya da elinizi sıcak hava ile temas etmesi için emebilirsiniz veya İngiliz tuzunu(magnezyum sülfat) 20 ile 30 dakika arasında bir süre ile günde iki defa uygulayabilirsiniz. Eğer hala parmağınız iyileşmediyse acı duyuyorsanız parmağınızda sıcaklık hissi varsa ya da şiş bölgeye dokunamıyorsanız tıbbi bir müdahaleye başvurmanız gerekir iltihaplar , kırıklar ve tendon zedelenmeleri için.

Açık yaralar
Küçük şişmeler açık yaralar için normal bir iyileşme sürecidir fakat kalıcı bir şişlik iltihaplanın belirtisidir ve profesyonel bir sağlık hizmetinde muayene olmanız gerekir.bu durumlarda açık yarayı düzenli olarak sabun ve su ile temizleyip , dezenfekte edip, antibiyotikli krem tedavisine başvurarak veya gazlı bez ile yarayı kapalı tutarak iltihaplanma riskini azaltabilirsiniz.

Diğer sebepler
Şişmeler sebep olduğu eklem iltihabı ya da kronikleşen harekete dayalı incinmelerin iyileşmesi genellikle uzun zaman alır. Reçetesiz ağrı kesiciler ve antibiyotikler belki biraz rahatlama sağlayabilir . Öbür yandan, elinizi dinlendirmek yapabileceğiniz en iyi hareket tarzı olabilir. Bilgisayarda tüm gün yazı yazmaktan ya da tüm gün durmadan işlerinizi yapmaya çalışmaktan sakının.

Eğer sürekli olarak parmağınız şişiyorsa o zaman tıbbi müdahale olması şart, bu şişmeler ödem, selülit, deri veremi ve damla hastalığı gibi durumların belirtisi olabilir.

Kaynak:
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Nisan 2015       Mesaj #20
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar ben arkadaşımla tek vuruş oynuyordum arkadaşım şut çekti futbol topunu tuttum ve kısa bir süre sonra yüzük parmağım şişti elimi yumruk yaptığımıda biraz ağrıyor ama kırık veya çıkık değildir çünkü öle olsa ağrısından duramam ama yumruk yapınca biraz ağrıyor ne yapmalıyım lütfen yardım edin ne kadar süre lazım ne yapmalıyım ??

Benzer Konular

7 Ağustos 2015 / özlem adıgüzel Soru-Cevap
16 Ekim 2016 / Misafir Soru-Cevap
3 Nisan 2014 / Misafir Soru-Cevap
5 Nisan 2015 / esenozkan Soru-Cevap