Arama

Askerlik muayenesi sırasında neler dikkate alınmaktadır?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 17 Şubat 2016 Gösterim: 9.128 Cevap: 5
nedenneden - avatarı
nedenneden
Ziyaretçi
16 Ağustos 2011       Mesaj #1
nedenneden - avatarı
Ziyaretçi
S.a arkadslar askerlık muyanesıne gittim.Boyum 1.67 kilom 48 cıktı muayenede hiç bir sıkıntı olmadı cok sukur.Güvercin gögüs var bende ona bısey demedıler zaten hareket kabiliyetınızı etkılemeyen hıc bır hastalıga bisey demıyorlar.Acemi birligine teslım oldugumuzda tekrar boy ve kıloya bakıyolarmıs boy kılo orantısı diye bısey duydum benım orantım uymuyor sanırım zaten boy kılo orantısız olunca sadece komando olunamıyor dıe bılıorum.Simdi sizden istedigim ben acemi birligine gittigimde boy kılo orantısını sıkıntı ederlermı boyum 1.67 kılom 48 cevap beklıyorum lütfen.
EN İYİ CEVABI SaKLI verdi
Muayene sonucunda askerliğe elverişli olduğunuz tesbit edilip gerekli işlemler yapılmış. Askerlik yapacağınız birliğe gittiğinizde geçeceğiniz sağlık taramaları rutin bir işlem olup herhangi bir sorun yaşamassınız. Burada hangi eğitimleri alacağınız birliğinizde tesbit edilip vazifenizi bu şekilde yerine getireceksiniz.
Sponsorlu Bağlantılar
SaKLI - avatarı
SaKLI
VIP VIP Üye
16 Ağustos 2011       Mesaj #2
SaKLI - avatarı
VIP VIP Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Muayene sonucunda askerliğe elverişli olduğunuz tesbit edilip gerekli işlemler yapılmış. Askerlik yapacağınız birliğe gittiğinizde geçeceğiniz sağlık taramaları rutin bir işlem olup herhangi bir sorun yaşamassınız. Burada hangi eğitimleri alacağınız birliğinizde tesbit edilip vazifenizi bu şekilde yerine getireceksiniz.
Sponsorlu Bağlantılar
..
nedenneden - avatarı
nedenneden
Ziyaretçi
16 Ağustos 2011       Mesaj #3
nedenneden - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
SaKLI adlı kullanıcıdan alıntı

Muayene sonucunda askerliğe elverişli olduğunuz tesbit edilip gerekli işlemler yapılmış. Askerlik yapacağınız birliğe gittiğinizde geçeceğiniz sağlık taramaları rutin bir işlem olup herhangi bir sorun yaşamassınız. Burada hangi eğitimleri alacağınız birliğinizde tesbit edilip vazifenizi bu şekilde yerine getireceksiniz.

cok tesekur ederim kardes.Cok Sükür içimi rahatlattın.
suheyl - avatarı
suheyl
Ziyaretçi
5 Aralık 2012       Mesaj #4
suheyl - avatarı
Ziyaretçi
Merhaba arkadaşlar .
1990 DOĞUMLUYUM
ASKERLİK İLE İLGİLİ ÖĞRENMEK İSTEDİĞİM BİR KONU VAR YARDIM EDERSİNİZ COK MEMNUN OLURUM.
BEN LİSE MEZUNU OLDUĞUM İÇİN 2 YILLIK TECİL HAKKINI KULLANDIĞIM ZAMAN (3 YIL ÖNCE) MUAYNE ETMİŞLERDİ. SADECE ASKERE GİDENLERİ MUAYNE EDİYORLAR DİYE BİLİYORUM MEĞER DEĞİLMİŞ. MUAYNE OLDUĞUM ZAMAN HERHANGİ BİR HASTALIGIN VARMI TARZINDA BİRÇOK SORU SORULMUŞTU . BENDE ASLINDA ŞİDDETLİ BEL RAHATSIZLIĞI VAR YALNIZ TECİL ETTİĞİM ZAMAN O ZAMAN GİTMEYECEĞİMİ BİLDİĞİM İÇİN SIRTIMIN AĞRISINDAN HİÇ BAHSETMEDİM. ÖĞRENMEK İSTEDİĞİM ŞU BEN ASKERE GİTME ZAMANIM GELDİĞİNDE TEKRAR MUAYNE OLACAKMIYIM YANİ İLKİ GİBİ HASTALIGIM VARMI TARZINDA VS. SORULAR SORULACAK MI ? YOKSA MUAYNE SADECE 1 KERE Mİ OLUYOR? BUNU ÖĞRENMEK İSTİYORUM. BEL RAHATSIZLIĞIM OLDUGU İÇİN TEREDDUTTEYM MUAYNE OLMASSAM NE ŞEKİLDE BELİRTİRİM DİYE...

YARDIMLARININZ İÇİN TŞK EDERİM.
sade - avatarı
sade
VIP hazan
6 Aralık 2012       Mesaj #5
sade - avatarı
VIP hazan
askerlik muayenesi


/ 2

 1. Biçim ve yapılış bakımından göze hoş gelmeyen,

  Tanıklığımda geliştiği * için söylemekte bir sakınca görmediğim; onuru ve gururu yere seren,

  Bireyin çıplaklığa mahkum edilerek küçük düşürüldüğü ve mahremiyetinin ihlal edildiği,

  daha nizamiye kapısından içeri girmeden önce böyle bir muamele ile karşılaşıldıysa, girdikten sonra neler ile karşılamaz ki diye, yoğunluk arz eden soruların beyni işgal etmesine sebebiyet veren,

  lakin farklı coğrafyalarda farklı uygulamalar ile kafa karışıklığına meyleden *

  çağın gerisinde kalmış, gereksiz bir kontrol şekli. (bluevelve, 23.09.2006 00:10)


 2. muayene ile uzaktan yakından ilgisi olmayan, "iyi misin?" sorusuna verilen "iyiyim" cevabından ibaret olan eylemdir.. (sciende, 23.09.2006 00:15)


 3. askerlik yapacak kişiyi askerlik psikolojisine sokan , daha birinci dakikada geren, sıkan, küçülten olaydır. 30 kişi bir çadıra alınarak çırılçıplak soyunup bakılır. sonra da askerliğe elverişli olanlara elvirişlidir diye rapor verilip askere yollanır. muayenden sonra siz artık eski siz değilsinizdir. (istanbul icin efkar vakti, 23.09.2006 00:42)


 4. pembe teskerelik adaylar yüzünden herkesin kaba etine kadar bakılan ve nedense askerlik anılarını anlatan amcaların es geçmek zorunda kaldıkları muayene çeşididir (dermatolog, 23.09.2006 00:49)


 5. orasından burasından gerine gerine bahseden, erkekler tuvaletinde hiç çekinmeyenlerin karşılaştıklarında neden bu kadar büyüttüklerini anlayamadığım askerlik öncesi yapılması gerekli muayene. (saturn, 11.04.2007 21:32)


 6. 17 yaşında, yapılan bir yanlışlık yüzünden çaığırıldığım olaydır. o zamanlar, savaş çıkıyor heralde çok asker lazım 17 likler çağırıldığına göre diye düşündürmüştür. (vasifsiz isci, 11.04.2007 21:40)


 7. sanırım her askerlik şubesinin kafasına göre yaptığı, askere gideceklere yapılan muayene. insanları anadan doğma soydukları yetmiyormuş gibi, eş cinsellik kontrolü için, "dön, eğil*" gibi iğrenç laflarla karşılaşılabilecek saçmalık. doğru düzgün bir şekilde herkesin hastenede muayene olması varken, öylesine uygulanmaktadır bunlar işte. (nevarki, 18.08.2007 01:47)


 8. " arkadaşlar üst kısmınız çıplak kalacak şekilde soyunun " sözleri ile başlayan ve 10 kişilik asker aday grubu eşliğinde devam eden bir muayenedir. " aranızda ameliyat olan, kronik rahatsızlığı olan var mı? " sözlerinin muayenenin yüzde 95'lik kısmını oluşturduğu ve " vucudu dövmeli ve façalı arkadaşlar kenara ayrılsın " sözleri ile son bulan, bolca zaman harcanmasına rağmen bu muydu lan diye insanı çileden çıkarandır. (jelibonur, 13.09.2007 20:46)


 9. hem zorla alıyorlar hemde kontrol ediyorlar, almayın lan o zaman askere. (yamuq, 13.09.2007 20:55)


 10. askerliğin ne olduğunu ve mantığını orada anlarsınız... (erme1984, 22.09.2007 17:46)


 11. lise mezunlara askeriye avlusunda üzerinde sadece don bırakılarak yapılan, lisans mezunlarının ise seribaşı girip, gömleğinin yakasını bile açmadan geçeceği muayene. hiçbir şekilde bu sırada ukalalık yapılmaması, şiddetle önerilir. (dalton ana, 24.09.2007 17:48)


 12. bugün tecil babında maruz kaldığım işkence. her askeri muayene böyle mi oluyor malumatım yok ama siz sevgili okurlara bir temsil olması açısından kendi muayenemi aktaracağım. bize söylendiği gibi saat 14:30 da tugayın nizamiye bölümünün kapısına gittik ve kimlikler ve telefonları kapıya bıraktık. bu işleme kayıt adını verdiler. daha sonra kışla içi ring otobüsünü beklemeye koyulduk. koca zırhlı tugayda bir adet mi otobüs olur onu bilmiyorum ve nöbetçi uzman çavuş da bir bilgi vermedi bu konuda. tam 1 saat 10 dakika nizamiye kapısında yaklaşık 60 kişiyle muayene için revire gitmek üzere otobüsü bekledik. revir nizamiye kapısından yaklaşık 5 km imiş. neyse geçen zaman sonunda otobüs geldi ve hınca hınç revire yol aldık. revire varınca her birimiz sevk kağıtlarımızı bir askere teslim ettikten sonra beklemeye başladık. bir yarım saat daha bekledikten sonra altışarlı gruplar halinde doktorun odasına girdik. doktor bizlere; ' elinde veya ayağında eksik fazla parmağı olan, önemli bir rahatsızlığı olan, ilaç kullanan var mı' gibi sorular sordu. herkes olumsuz yanıt verince bu grubun muayenesi bitti ve yeni altılı grup içeri alındı. herkesin muayenesi bittikten yarım saat sonra sevk kağıtları imzalı ve mühürlü olarak ve üzerinde ' askerliğe elverişlidir' notuyla iade edildi. aradaki ince detayları atladım ama böyle son sistem muayenelerde olur böyle.

  ps: bu bir son yoklama muayenesidir ya da daha önce muayene olmayanlar için yapılmış bir muayenedir. (i see mal people, 30.10.2007 21:54)


 13. sabahın erken saatlerinde iş güç bırakılarak askeri hastahaneye gidilir.. zaten koridorlarda fazlasıyla ciddilik dolaşmaktadır.. baska bir hastanede rastlayabileceginiz bagrıslar, haykırmalar askeri hastanede yerini asırı ciddi topuk seslerine bırakmıstır.. oncelikle danısma tabipliğine gitmeniz soylenir.. gidersiniz.. doktor yüzünüze bakmadan '' boy kilo'' der.. soylersiniz.. '' herhangi bir rahatsızlığın var mı'' .. hayır yok dersiniz.. ''tamam buradan genel cerrahiye gideceksin'' denir.. piuuuuu işler ne güzel ilerliyor.. sabahın korunde beni bunun için mi buralara getirttiniz diye iç gecirilir.. bu dusunce seansı hemsirenin ''al'' diyerek kagıdı uzatmasıyla kesilir.. gidilecek odanın yeri sorulur ve alınan cevap dogrultusunda odaya gidilir.. işte o an akla gelmeyen basa gelir.. orada olması gereken doktor orada yoktur.. bir saat edasıyla işleyen bu sistem gozunuzde ilk ''error'' u verir..neyse denir ve evrak içeri verilir.. doktorun gelmesi beklenir.. 1 saat beklenir ve sonunda doktor bey tesrif eder.. beserli gruplar halinde içeri alınırsınız.. '' arkadaslar içinizde fıtık, apandisit, kıl donmesi, kasık ameliyatı olanınız var mı'' diye bir soru gelir.. o derece yarım agız bir sorudur ki 5 kişiden birinin hayır demesi bile yetmektedir.. doktor tamam cıkın ben evrakı verecegim der.. cıkarsınız.. kısa bir bekleyişten sonra evrak elinize verilir ve baska bir yere yonlendirilirsiniz.. denilen yere gidilir.. basit bir yazım işlemi için 1 saat sonrasına randevu verilir.. yine beklersiniz.. beklersiniz.. 1 saat sonunda gorevli isimleri okur ve evrakınızı alırsınız.. üzerine bakarsınız '' askerliğe elverişlidir '' yazar.. gorevi yerine getirmenin rahatlığıyla hafifce bir tebessum edersiniz.. sonra yeniden gercek hayata donülür.. sabah 9 da gidilen hastahaneden 11,30 da cıkılır.. toplam muayene süresi 15 dk kadar sürmüştür.. geri kalan süre ise bekleme ile gecmiştir.. sonuc mu:

  bürokrasi:1
  mianke:0 (mianke, 08.01.2009 01:44)


 14. bugün itibariyle yaptırdığım hadisedir. samsun askerlik şubesinin bahçesinde kurulan bir çadırda sadece don kalana kadar üzerimde ne varsa cıkardım. sonra çadırın 20 metre ötesinde 5 adet tahta masa ve 1 adet paravandan oluşan muayene alanına geldim. heyet bayağı sağlamdı: 1 albay, 1 tabip üsteğmen ve 3 at hırsızı kılıklı memur. elimde evraklarla masa masa dolaşmaya başladım. sivil memurların bürokrasi işlemlerinden sonra tabip üsteğmen herhangi bir sağlık problemimin olup olmadığını sordu. astım hastası olduğumu, ilaç kullandığımı söyledikten sonra beni paravanın arkasına davet etti. höst demeye kalmadan donunu indir komutunu aldım. emrederseniz komutanım edasıyla anında görüntü malzemeyi üsteğmene gösterdikten sonra imzalar atıldı, askerliğe elverişli olduğumu ve arızalarım olduğunu bildiren* belgeyi de son memura teslim ettim. demek ki neymiş soyuyorlarmış. (dananinkuyrugu, 26.08.2009 23:24)


 15. er kişinin askerliğe elverişli olup olmadığına karar verildiği muayenedir. başımdan gün itibariyle geçen olaydır, şöyle ki: evrakları tamamlayıp askerlik şubesinin yolunu tuttum. belgeleri karizmatik askerlik şubesi başkanına imzalatıp nizamiyenin revirine gittim. bir doktor "nassın yaa iyi misin" dercesine bir rahatsızlığın var mı diye sordu. "yok" cevabını verip belgeyi imzalattım fakat belgede boy kilo kısmını doldurmayı unutmuş, askerlik şubesinde ki bayan memur tembih etmişti hatırlattım, başka bir odaya yönlendirildim. rütbeli biri * sen boyunu kilonu bilmiyor musun dedi. biliyorum dedim o sırada içeri giren er'e emir verildi "boy/kilo ölç asker" askerle komutan kanki midir nedir asker laubali şekilde "komutanım hemen ölçeyim göz kararı 176 cm" dedi. komutan bir süre gülümsedi sonra "hadi ölç hemen" dedi. neyse çok uzattım sözlük velhasıl-ı kelam aldık belgeyi tekrar gittim askerlik şubesine bayan memur birkaç dakika beklememi istedi, bekledim sonra karizmatik askerlik şubesi başkanı bir imza daha çaktı. işlem tamam (antijensizantikor, 09.09.2009 17:07)


 16. Acemiliğe ilk gidildiğinde grup olarak aynı anda olunan muayenedir.Üst kısım çıplak kalır Döve si olan façası olan varsa ayrılsın denilen.Bu sorulara cevap verilirken aynı zamanda her iki kolundan 3 adet iğneyi eşzamanlı olarak soktukları askerlerı veteriner edasında kontrol ettıklerı durumdur. (ecivecivokke, 09.09.2009 17:10)


 17. muayene sırasında göte çomak sokulduğuna dair efsane vardır. (sen de mi brutus, 09.09.2009 17:25)


 18. kilot veya boxer ile form doldurulan nadir yerlerden birisidir. (Bay Zimpara, 21.09.2009 21:11)


 19. özellikle kadın doktorlar önünde zor anlar yaşayabileceğiniz ilginç bir muayenedir.

  zorunlu bir prosedür olmasıda ayrı bir konudur ayrıca .. illa görecekler küheylanı ... (arjantin, 21.09.2009 21:21 ~ 21:23)


 20. komando muayenesinde de tekrarlanır aynı işlem. *

  -eğil, ayır olum
  -komutanım kem küm
  -ayır ulaaann. * * (bashful, 21.09.2009 21:30)


 21. çok zor bir olay değildir de, içinde bir erkeğin kendini en kötü hissedebileceği anları içerir. bir anı paylaşmak isterim sizlerle dostlar...

  10 tane asker adayı yan yana dizilmiş, külotları indirilmiş halde beklemektedir. doktor teker teker rutin soruları sorar. sıra anadolu erkeğinden birine gelmiştir:

  - bir hastalığın var mı oğlum?
  + yok komutanım.
  - daha önce ameliyat oldun mu hiç?
  + hayır komutanım.
  - boynundaki o leke ne?
  + bilmiyorum komutanım.
  - başını bi sağa çevir bakıyım?
  delikanlıda hiçbir hareket olmaz.
  - sağa çevirsene oğlum başını?
  delikanlı penisinin başını tutar sağa çevirir.
  - zuhahahahahahaha (keyif ehli, 15.04.2010 11:55)


 22. kötü niyetli düşünmeyeyim diyorum ama bu muayene sırasında ne düşünüldüğü inanın anlamıyorum.

  2005 yılında gitmiştim, yağmur yağıyordu ve oruçluydum. içeride yer olmasına rağmen dışarıda 4 saatten fazla bir süre üstelik ayakta bekledik, içeri girdiğimizde ise doktor ameliyat olup-olmadığımı sordu; "hayır" cevabını aldığında ise "iyi o zaman, gidebilirsin" denildi.

  nedir bu şimdi ? (grand ekinoks, 15.04.2010 11:59)


 23. yaşanmış bir mevzudur. askerlik şubesine gittigimde, muayne olacaklar şöle geçsin dediler, ve albay tek tek sorular sormaya başladı yanımdaki adama medeni durumunu sordu cevap: valla komutanım gördügün gibi demesi... (sinerji, 15.04.2010 12:07)


 24. bir hastalığınız var mı?

  *evet *hayır *bilmiyorum

  (bkz: ben bugün bunu gördüm) (eish, 17.09.2010 17:52)


 25. komik olaylara sahne olan muayenedir. muayeneye gitmeden önce iç çamaşırıyla ortalıkta dolaşacağımı biliyordum. sadece donla kalınıyormuş. böyle bir şeye maruz kalmayı asla istemezdim. kendi çapımda önlemimi almam gerekirdi. donumu giymeden şort mayomu giymiştim. abim o şortu çıkarırlar adam gibi git dediyse de dinlemedim onu.

  şubeye gittim ve bir sürü adam orada don paça sıraya girmişler. kendimden emin bir şekilde pantolunumu çıkardım ve sıraya girdim. sıradan erler işlerimizi yapıyordu. rütbelilerin önüne gelince biraz tırstım.

  - bu heybetli adamlar soydurur bu şortu kalırım ortada mal gibi, keşke don giyseydim; diyordum içimden. don giymenin maksadı testislerin olup olmadığını anlamakmış. benim şortum tabiki bir şey belli etmiyordu. kısaydı ama boldu.* * * * *
  ancak korktuğum başıma gelmedi. asker yüzüme uzunca baktı ve geçti. bu korkulu anlar geçtikten sonra odadan çıkan er e seslendim.

  - amma da korkuyorsunuz komutandan. biz burada don paça komutanın karşısındayız sen robot gibi selam çakıp duruyorsun.

  dedim bütün terbiyesizliğimle. orada duyanlar güldü tabi askerin kendisi de.

  - seni de göreceğiz askerlikte

  uyarısını aldım, üzerimi giyindim ve oradan uzaklaştım.*BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.


Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Şubat 2016       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Seninle resmen ikiz gibiyiz Msn Happy bendede güvercin göğüsü var bende 1.67 boyundayım ve bemde 48-50 arası bi kilodayım. Muayene esnasında bi sıkıntı çıkmadı fakat sağlık ocağına gittiğimde doktor gata vs. bişeyler saçmaladı ve kağıt verdi askeri şubeye götürdüm ve bana muayene kağıdımı verdiler suanda tokat'a çıktım,benimde aklımda soru işaretleri vardı sayende benimde içim rahatladı Msn Happy

Benzer Konular

20 Aralık 2008 / _qopuk_ Cevaplanmış
20 Mayıs 2011 / CrasHofCinneT Siyasal Bilimler
19 Nisan 2009 / Hacı Bekir Cevaplanmış
20 Haziran 2012 / Misafir Soru-Cevap