Arama

Kepçe kulak ameliyat olmadan düzelebilir mi?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 31 Ağustos 2016 Gösterim: 108.757 Cevap: 61
MisafirM - avatarı
MisafirM
Ziyaretçi
22 Eylül 2011       Mesaj #1
MisafirM - avatarı
Ziyaretçi
Merhaba.Ben 12 yaşındayım.Küçükken kulaklarımı içe doğru kapatarak uyuduğum için kulaklarım kepçe olmuş.Bende saçlarımı toplamak istiyorum.Arkadaşlarım alay ediyo.Ameliyatların yan etkisi olabilirmiş.Bu yüzden ameliyat istemiyorum.Kendim evde bütün gün başıma tülbent bağlıyorum ve kulaklarımı geri itiyor.Kulaklarım geriye doğru yattığı için bazen bu ağrı yapıyor.Yinede hergün 8-9 saat bunu yapsam kulaklarım düzelirmi?Düzelirse kaç aya düzelir? Düzelmezse bana ameliyatsız bir yöntem önerirmisiniz?
EN İYİ CEVABI Efulim verdi
Kepçe Kulaklara Ameliyatsız Çözüm İmkanı

Sponsorlu Bağlantılar
Kesi yok, hasta operasyonun hemen sonrasında mormal yaşantısına dönebiliyor.

Bursa'da faaliyet gösteren bir estetik cerrahi merkezinde geliştirilen yöntem sayesinde, özellikle gençlerin şikayetçi oldukları ''Kepçe kulak'' sorununun, 15 dakikada cerrahi müdahaleye gerek kalmaksızın çözüldüğü iddia edildi.

Merkezin sahibi Operatör Dr. Bülent Cihantimur, ''İple kepçe kulak estetiği'' adı verilen yöntemin, kepçe kulak sorununun kesi yapmadan tedavi edilmesi anlamına geldiğini söyledi.

Kepçe kulak sorununun özellikle çocukluk ve ergenlik döneminin en önemli estetik problemi olduğunu ifade eden Cihantimur, kişilerde öz güven eksikliğine neden olan bu sorunun giderilmesi için değişik ameliyat teknikleri bulunduğunu vurguladı.

Cihantimur, kepçe kulak ameliyatlarının kulak gelişiminin tamamlandığı 7-9 yaşından itibaren yapılabildiğini dile getirerek, şöyle konuştu:

''Değişik ameliyat teknikleri var. Kulağın arkasından 2-3 santimetrelik bir kesi yapılıyor, o kesiden girilerek kulak kıkırdağı tamamen ortaya çıkarılıyor. Daha sonra da kıkırdağı kafatasına doğru yaklaştıran dikişlerle, kulak geriye doru yatırılıyor, şekil veriliyor ve kapatılıyor, kulak 5-15 gün sargıda kalıyor, bu şekilde tedavi ediliyordu.'

-''İPLE ASMA'' YÖNTEMİ-

Kendisinin de bir dönem bu yöntemi kullanarak yılda 10 hastayı tedavi ettiğine değinen Cihantimur, şunları kaydetti:

''Daha sonra, kaşlara ve burun ucuna uygulanan 'iple asma' adı verilen yöntemi, acaba kepçe kulak için de kullanabilir miyim diye düşündüm. Literatürde araştırma yaptım. 1900'lü yılların başından itibaren bunu deneyen insanlar olmuş. 'Yapabilirim' diye düşündüm ve uygulamaya başladım. Son derece başarılı sonuçlar aldım. Şu anda ayda 20-30 kişiyi tedavi ediyorum. Genellikle 18-25 yaş grubundaki kadın ve erkekler tercih ediyor. Bunların temel şikayeti kulakları nedeniyle saçlarını toplayamamaları. Erkek hastalarımızın da genelde saçları uzun. Operasyonun ardından, hemen gidip saçlarını kestiriyorlar. Eskiden kepçe kulak, bizim yaptığımız operasyonlar arasında son sıradaydı, şimdi ilk sırada.''

Dr. Cihantimur, ''iple kepçe kulak estetiği'' yönteminin avantajının kesi yapılmaması, hastanın operasyonun hemen sonrasında normal yaşantısına dönebilmesi olduğunu bildirdi.

Bu yöntemde kulak derisine açılan küçük deliklerden özel bir alet yardımıyla deri altından geçirilen ip yardımıyla kulağıN geriye doğru yatırıldığını anlatan Cihantimur, şöyle devam etti:

''Kesi yapılmadığı için sonrasında pansuman, kontrol, dikiş alma, bandaj gibi uygulamalar olmuyor. Normal ameliyatta olan şeylerin hiçbiri bunda yok. İşlem 10-15 dakika sürüyor. Hasta hemen sonrasında kalkıp normal hayatına dönüyor. Yöntemimizin en önemli özelliklerinden biri de bu. Hastalarımızın bilmesi gereken iki nokta var. İlk 1-2 gün gerdirme olduğu için ağrı olabiliyor. Onun için ağrı kesiciler veriyoruz. İkincisi de kulak iple geriye yatırıldığı için, gevşeme olabilir. Kullandığımız ip estetik cerrahide en sık kullanılan, oldukça kuvvetli bir ip. Ancak ipin tutunduğu şey yumuşak doku. Tüm hastalara bundan bahsediyoruz. İlk kez bir ameliyat için hastalara yüzde 100 garanti veriyoruz. Kepçe kulak sorununu tamamen gideriyoruz. En büyük avantajlarından biri de hasta memnun değilse, rahatsız oluyorsa, geri dönüşünün olması. İpleri kestiğimizde kulak eski formuna geri dönüyor. Kulağa hiç bir zarar vermiyor. Hasta normal ameliyattan sonra memnun kalmamışsa, bunun geri dönüşü olmuyordu.''

Bu yöntemin hastalar tarafından yoğun olarak tercih edildiğini anlatan Cihantimur, kepçe kulak sorunundan kurtulmak isteyen dünyanın çeşitli ülkelerinden hastalarının bulunduğunu dile getirerek, ''Türkiye'nin her şehrinden, Almanya, Arnavutluk, Yunanistan, İngiltere, Fransa, Hollanda, ABD, Avusturya ve Türk cumhuriyetlerden hastalarım var'' dedi.

-BİLİMSEL KANITI HENÜZ YOK-

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ramazan Kahveci, ''iple askı'' yönteminin vücudun birçok bölgesine yıllardır uygulandığını söyledi.

Bu yöntemin kulak için uygulanmasının bir zararı olmayacağını belirten Kahveci, ''bu konuda uzun süreli sonuçlar henüz yayımlanmadı. Bilimsel anlamda kanıtı henüz yok. Bilimsel olarak uygulanabilirliği kanıtlandıktan sonra dergilerde, kitaplarda çıkarsa 'tamam' diyebiliriz'' dedi.

Kahveci, bu tür yöntemlerde özel çentikli ipler kullanıldığını ifade ederek, ''Çentikli iplerle yapılan gerdirmelerin iplerin kurtulması ile geriye döndüğü birçok yayında yer alıyor. Yani kalıcı çözüm olduğuna dair kesinleşmiş bir bilgi yok'' diye konuştu.

AA
Kaynak
Efulim - avatarı
Efulim
VIP VIP Üye
22 Eylül 2011       Mesaj #2
Efulim - avatarı
VIP VIP Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bursa'da faaliyet gösteren bir estetik cerrahi merkezinde geliştirilen yöntem sayesinde, özellikle gençlerin şikayetçi oldukları ''Kepçe kulak'' sorununun, 15 dakikada cerrahi müdahaleye gerek kalmaksızın çözüldüğü iddia edildi.

Merkezin sahibi Operatör Dr. Bülent Cihantimur, ''İple kepçe kulak estetiği'' adı verilen yöntemin, kepçe kulak sorununun kesi yapmadan tedavi edilmesi anlamına geldiğini söyledi.

Kepçe kulak sorununun özellikle çocukluk ve ergenlik döneminin en önemli estetik problemi olduğunu ifade eden Cihantimur, kişilerde öz güven eksikliğine neden olan bu sorunun giderilmesi için değişik ameliyat teknikleri bulunduğunu vurguladı.

Cihantimur, kepçe kulak ameliyatlarının kulak gelişiminin tamamlandığı 7-9 yaşından itibaren yapılabildiğini dile getirerek, şöyle konuştu:

''Değişik ameliyat teknikleri var. Kulağın arkasından 2-3 santimetrelik bir kesi yapılıyor, o kesiden girilerek kulak kıkırdağı tamamen ortaya çıkarılıyor. Daha sonra da kıkırdağı kafatasına doğru yaklaştıran dikişlerle, kulak geriye doru yatırılıyor, şekil veriliyor ve kapatılıyor, kulak 5-15 gün sargıda kalıyor, bu şekilde tedavi ediliyordu.'

-''İPLE ASMA'' YÖNTEMİ-

Kendisinin de bir dönem bu yöntemi kullanarak yılda 10 hastayı tedavi ettiğine değinen Cihantimur, şunları kaydetti:

''Daha sonra, kaşlara ve burun ucuna uygulanan 'iple asma' adı verilen yöntemi, acaba kepçe kulak için de kullanabilir miyim diye düşündüm. Literatürde araştırma yaptım. 1900'lü yılların başından itibaren bunu deneyen insanlar olmuş. 'Yapabilirim' diye düşündüm ve uygulamaya başladım. Son derece başarılı sonuçlar aldım. Şu anda ayda 20-30 kişiyi tedavi ediyorum. Genellikle 18-25 yaş grubundaki kadın ve erkekler tercih ediyor. Bunların temel şikayeti kulakları nedeniyle saçlarını toplayamamaları. Erkek hastalarımızın da genelde saçları uzun. Operasyonun ardından, hemen gidip saçlarını kestiriyorlar. Eskiden kepçe kulak, bizim yaptığımız operasyonlar arasında son sıradaydı, şimdi ilk sırada.''

Dr. Cihantimur, ''iple kepçe kulak estetiği'' yönteminin avantajının kesi yapılmaması, hastanın operasyonun hemen sonrasında normal yaşantısına dönebilmesi olduğunu bildirdi.

Bu yöntemde kulak derisine açılan küçük deliklerden özel bir alet yardımıyla deri altından geçirilen ip yardımıyla kulağıN geriye doğru yatırıldığını anlatan Cihantimur, şöyle devam etti:

''Kesi yapılmadığı için sonrasında pansuman, kontrol, dikiş alma, bandaj gibi uygulamalar olmuyor. Normal ameliyatta olan şeylerin hiçbiri bunda yok. İşlem 10-15 dakika sürüyor. Hasta hemen sonrasında kalkıp normal hayatına dönüyor. Yöntemimizin en önemli özelliklerinden biri de bu. Hastalarımızın bilmesi gereken iki nokta var. İlk 1-2 gün gerdirme olduğu için ağrı olabiliyor. Onun için ağrı kesiciler veriyoruz. İkincisi de kulak iple geriye yatırıldığı için, gevşeme olabilir. Kullandığımız ip estetik cerrahide en sık kullanılan, oldukça kuvvetli bir ip. Ancak ipin tutunduğu şey yumuşak doku. Tüm hastalara bundan bahsediyoruz. İlk kez bir ameliyat için hastalara yüzde 100 garanti veriyoruz. Kepçe kulak sorununu tamamen gideriyoruz. En büyük avantajlarından biri de hasta memnun değilse, rahatsız oluyorsa, geri dönüşünün olması. İpleri kestiğimizde kulak eski formuna geri dönüyor. Kulağa hiç bir zarar vermiyor. Hasta normal ameliyattan sonra memnun kalmamışsa, bunun geri dönüşü olmuyordu.''

Bu yöntemin hastalar tarafından yoğun olarak tercih edildiğini anlatan Cihantimur, kepçe kulak sorunundan kurtulmak isteyen dünyanın çeşitli ülkelerinden hastalarının bulunduğunu dile getirerek, ''Türkiye'nin her şehrinden, Almanya, Arnavutluk, Yunanistan, İngiltere, Fransa, Hollanda, ABD, Avusturya ve Türk cumhuriyetlerden hastalarım var'' dedi.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ramazan Kahveci, ''iple askı'' yönteminin vücudun birçok bölgesine yıllardır uygulandığını söyledi.

Bu yöntemin kulak için uygulanmasının bir zararı olmayacağını belirten Kahveci, ''bu konuda uzun süreli sonuçlar henüz yayımlanmadı. Bilimsel anlamda kanıtı henüz yok. Bilimsel olarak uygulanabilirliği kanıtlandıktan sonra dergilerde, kitaplarda çıkarsa 'tamam' diyebiliriz'' dedi.

Kahveci, bu tür yöntemlerde özel çentikli ipler kullanıldığını ifade ederek, ''Çentikli iplerle yapılan gerdirmelerin iplerin kurtulması ile geriye döndüğü birçok yayında yer alıyor. Yani kalıcı çözüm olduğuna dair kesinleşmiş bir bilgi yok'' diye konuştu.

AA
Kaynak
Son düzenleyen Jumong; 25 Mayıs 2015 00:12
Sen sadece aynasin...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Kasım 2011       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
tamamda siz burda nasıl düzelebilecegnzi atnlatmısınız bir tülbent yada baska bir sey yardımıyla kulagımızı düz tuttursak dzelr mi?
uASelman - avatarı
uASelman
Ziyaretçi
30 Kasım 2011       Mesaj #4
uASelman - avatarı
Ziyaretçi
Kepçe kulak nasıl düzelir?

Kulak kıkırdakları yeniden şekillendirilerek kulak geriye doğru yerleştiriliyor ve 1-1.5 saatlik bir ameliyatla kepçe kulak sorunu ortadan kalkıyor. İşte bir çok kişinin yakından takip edeceği ameliyat hakkında bilgiler…

OP. DR. NURİ BATTAL KULAK ESTETİĞİ İLE İLGİLİ HER ŞEYİ ANLATTI:

Kulak estetiği hangi durumlarda yapılıyor?

Op. Dr. Nuri Battal: Kulakta en sık görülen estetik bozukluk, halk arasında kepçe kulak veya yelken kulak diye adlandırılan şekil bozukluğudur. Kepçe kulak, kulak kıkırdaklarının zayıf olması nedeniyle kulak kıvrımlarının yeterli oluşmaması ve buna bağlı olarak kulağın öne, yana doğru açılı durduğu durumdur. Bu genelde aileden gelen bir şekil bozukluğudur.

Kepçe kulak neden oluyor?

Op. Dr. Nuri Battal: Kepçe kulak doğuştan olan ve ailesel olarak gelişen bir durumdur. Herhangi bir rahatsızlık veya hastalık belirtisi değildir. Bazen yeni doğanda anormal olarak bir veya iki kulak olmayabilir. Diğer bir teoriye göre kanda dolaşan östrojen hormonu kulak kıkırdaklarını yumuşak olmasına neden olmakta bu da doğumdan hemen sonra kulak önü kaslarının çekmesiyle kulak kepçe görünüme dönmektedir.Kepçe kulak nasıl düzelir?

Kulak estetiği ne zaman yapılmalı?

Op. Dr. Nuri Battal: Kepçe kulak okul çağındaki çocukların en büyük kabusudur. Çünkü okulda arkadaşları için alay konusu olurlar. İleride telafisi mümkün olmayan ciddi psikolojik problemlere bile neden olabilir. En iyi tedavi aileleri tarafından kepçe kulak tespit edilen bebeklerde doğumdan 2-3 hafta sonra devamlı olarak elastik bandajın birkaç ay süre ile uygulanmasıdır. Ancak mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır. Sonuç genellikle başarılı olur ve ameliyat gerek kalmaz. Bu fırsatı kaçırmış olan çocuklarda ise en iyi tedavi zamanı ise 6 yaştır. İlerleyin yıllarda da bu ameliyat yapılabilir.

Erişkinlere Kepçe Kulak Ameliyatı yapılıyor mu?

Op. Dr. Nuri Battal: Erişkinlerde de kolaylıkla kepçe kulak düzeltme ameliyatı yapılabilir, hiçbir sakıncası yoktur. Kepçe kulak estetiği ameliyatı kulakların normal yerlerine gelmesini sağlayarak ciddi olarak kişinin görünümünü değiştirir.

Kadınlar mı erkekler mi bu ameliyatı tercih ediyor?

Op. Dr. Nuri Battal: Kepçe kulak ameliyatı erkeklerin de yoğun talep ettiği bir estetik ameliyattır. Çünkü kadınlar saçları ile kulaklarını kolayca gizleyebildikleri halde erkekler bunu kolay saklayamaz. Kepçe kulak dışında, ameliyat ile düzeltilebilecek başka kulak problemleri de vardır. Ayrıca doğuştan kulağı olmayanlara veya kaza sonrası kulağını kaybedenlere hastanın kendi kaburga kıkırdaklarından yeni kulak yapılabilir.

Kulak estetiği nasıl yapılıyor?

Op. Dr. Nuri Battal: Ciddi riskler taşıyan bir müdahale değildir. Hastanın yaşına göre lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Hastanede kalmayı gerektirmez. Cerrahın tercihine göre kulak önünden veya arkasından yapılır. Kulak kıkırdakları yeniden şekillendirilerek kulak geriye doğru yerleştirilir. Yapılan ameliyata göre 45-90 dakika kadar sürer. Ameliyattan sonra kulak bandını 1-2 hafta kadar takmak gerekir.

Kepçe Kulak Ameliyatında İz kalır mı?

Op. Dr. Nuri Battal: Kesiler genellikle kulak arkasındaki kıvrımda kalacağından görünen bir iz kalmaz. Duymayı etkilemez.

Ne kadar sürede iyileşme sağlanır?

Op. Dr. Nuri Battal: İyileşme 1-2 hafta içinde tamamlanır. Kulak görünümü düzelen hastada psikolojik olarak büyük rahatlama görülür.

AA
Kaynak: bitkiseltedavisinedir.com/
Son düzenleyen Jumong; 25 Mayıs 2015 00:13
Misafir(TUNA) - avatarı
Misafir(TUNA)
Ziyaretçi
30 Kasım 2011       Mesaj #5
Misafir(TUNA) - avatarı
Ziyaretçi
Düzelmesi imkansızdır.İstersen bir fotonu koyda ona göre konuşalım.0-4 yaşları arasında kulak büyür ve bizim terimle KEPÇE KULAK olur.Büyüdükçe kulakta büyümez.Kafa büyüyünce kulak küçük görünür ama bir fark yoktur.O yüzden kardeşim,fazla tedirgin olma.Herkes bu evrimden geçer ama kulaklarını gizlemek istiyorsan büyük boy bere,evde misafir varken bir PC kulaklığı kullanabilirsin cevaplarını tolexto@hotmail.com'a MSN'den yolla.

Haydi Eyvallah...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
30 Ocak 2012       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
benim bir kulagım kepçe degil ama çok az kepçeye yeltenme var bunu elimle tutaraj veya bir band sayesinde düzeltebilirmiyim cevaplarınız bekliyorum lütfen yardım edin
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Şubat 2012       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
MERHABA ARKADAŞLAR SAKINA SAKIN BUNU KAFANIZA TAKMAYIN ZAMAN KÜÇÜK YAİLARDA KEPÇELİK BÜĞÜYÜNCE ZAMANLA KAFA DERİSİ GERİLİP D-ZG-N BİR HAL ALICAKDIR KULAGINIZ İLE OYNAMANIZ DAHA KÖTÜ SONUCOAR AÇA BİLİR KAFAYA TAKMAYIN PSİKOLOJK SORUN YAPA BİLİR...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
28 Mart 2012       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yani büyüdükçe düzelirmi?
Efulim - avatarı
Efulim
VIP VIP Üye
29 Mart 2012       Mesaj #9
Efulim - avatarı
VIP VIP Üye
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

yani büyüdükçe düzelirmi?

Aşağıda yazılanlar bilgilendirme amaçlıdır, uzman bir hekime görünmeniz tavsiye olunur.
İnceleyiniz;

Alıntı
Valeria adlı kullanıcıdan alıntı

-''İPLE ASMA'' YÖNTEMİ-

AA
Kaynak

Sen sadece aynasin...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
7 Nisan 2012       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Merhaba. Ben 13 yaşındayım. Kulaklarım doğuştan beri kepçeymiş. Her normal kız gibi ben de saçımı toplamak istiyorum ama kulaklarımdan dolayı toplayamıyorum. Bu konuda başka bir yorumda ip ile tedavi demişlerdi. Ben ip ile değilde evde kendi imkanlarımızla tedavisi var mı diye araştırıyorum. Lütfen varsa cevap yazabilir misiniz ?