Arama

Şartlı reflekslere örnek verir misiniz?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 22 Ekim 2014 Gösterim: 11.644 Cevap: 9
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Ekim 2011       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
6
EN İYİ CEVABI Mira verdi
Şartlı Refleks; sonradan öğrenmeyle oluşur. Araba sürme, bisiklete sürme, dans etme, kartopu oynamak, örgü örme, limon görüldüğünde ağzın sulanması, yutkunmak ve yüzmek şartlı reflekse örnek olarak gösterilebilir.
Sponsorlu Bağlantılar
The Eniqmatic - avatarı
The Eniqmatic
Ziyaretçi
11 Ekim 2011       Mesaj #2
The Eniqmatic - avatarı
Ziyaretçi
İvan Petroviç Pavlov (Rusça: Иван Петрович Павлов) (d. 14 Eylül 1849 Ryazan – ö. 27 Şubat 1936 Leningrad) Rus fizyolog, psikolog ve hekim.
Fizyoloji ve psikoloji alanındaki çalışmaları ile psikofizyoloji ve deneysel psikoloji alanlarını derinden etkiledi. Bu nedenle her iki bilim dalının kurucularından sayılır. Leningrad Fizyoloji Enstitüsü'nün başında bulunarak çalışmalarını sürdürdü. Şartlı reflekslerin doğası ve işleyişi konusundaki buluşu, tüm araştırmaları öğrenme alanına yöneltti. Pavlov laboratuvarda mide üzerine bir çalışma yaparken bir şeyi farketmiştir. Köpek daha et verilmeden önce ayak seslerini duyduğunda salya akıtmaya başlamıştır. Bu olaydan sonra Pavlov çalışmalarını bu yöne doğru geliştirmiştir.
Sponsorlu Bağlantılar
Pavlov'un köpekler üzerinde yaptığı klasik koşullanma deneyleri ünlüdür. Köpeğe ilk olarak birkaç kez zil çalınır. Fakat köpek tepki vermez. Sonradan et verilir. Köpeğin salyaları akar. Sonra et ile birlikte zil çalınır. Daha sonra et verilmediği halde zil çalındığında köpeğin ağzının suyunun aktığı görülür. Şartlı ya da şartlandırılmış refleks denen olay da budur. Pavlov, bu davranışın, psikolojik etkinlikle özdeş olan yüksek düzeyde sinir etkinliğinin belirtilerinden biri olduğunu öne sürer ve psikoloji alanında geçerli tek yaklaşımın deneysel yöntem olduğunu vurgular.
Pavlov, bu alandaki çalışmalarından ötürü 1904 yılında Nobel Fizyoloji ve Tıp Ödülü'nü kazandı.
Günlük işlere olan kayıtsızlık özelliği o derecedeydi ki, karısı Sara maaşını alma zamanı geldiğini sıklıkla kendisine hatırlatmak durumunda kalıyordu.Bir defasında karısı Pavlov için "O, kendi kendisine bir takım elbise alma konusunda güvenilemeyecek birisidir." yorumunu yapmıştı. Pavlov için araştırmalarında başka hiçbir şey önemli değildi. 73 yaşındayken laboratuarına gitmek için tramvaya binmiş ve tramvay henüz durmadan inmeye çalıştığı için düşüp bacağını kırmıştı. "Pavlov aceleciydi, tramvayın durmasını bekleyemezdi. O sırada orada bulunan ve olaya şahit olan bir kadın ' Vay canına! Burada çok zeki ama ayağını kırmadan tramvaydan nasıl ineceğini bilemeyen bir adam var'" demişti.
Pavlov neredeyse hayatının son anına dek bir bilim adamı olarak yaşadı. Ne zaman hastalansa kendisini incelerdi ve öldüğü gün de bir istisna olmadı. Bir nöropatolog çağırdı ve semptomlarını tarif etti. Zatürreeden oldukça zayıf düşmüş olmasına rağmen "beynim iyi çalışmıyor, obsesif duygular ve istemsiz hareketler ortaya çıkıyor; kangren yerleşiyor olabilir" demişti. Bir sure için, Pavlov uykuya dalana dek bu belirtilerin anlamını tartışmışlardı. Uyandığında kalmış, elbiselerini aramaya başlamış, tüm yaşamı boyunca sergilediği ayni sabırsız enerjiyi göstermeye başlamıştı. "Kalkma zamanı" demişti. "Bana yardım et, beni giydir". Ve bu sözlerle birlikte yatağa düşüp ve ölmüştür.

Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Ekim 2012       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
sadece 10 addet şartlı refleks örneği istiyorum
Mira - avatarı
Mira
VIP VIP Üye
5 Ekim 2012       Mesaj #4
Mira - avatarı
VIP VIP Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Şartlı Refleks; sonradan öğrenmeyle oluşur. Araba sürme, bisiklete sürme, dans etme, kartopu oynamak, örgü örme, limon görüldüğünde ağzın sulanması, yutkunmak ve yüzmek şartlı reflekse örnek olarak gösterilebilir.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
theMira
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Ekim 2012       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
yemek kokusundan canımızın çekmesi , eli sobada yanan kişinin sobadan sakınması, seslerden irkilme vs. benden bu kadar Msn Happy
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
16 Ekim 2012       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Sobadan elin çekilmesi doğal refleks değil midir ? Yoksa yanlış mı biliyorum ?
eben - avatarı
eben
Ziyaretçi
10 Ekim 2013       Mesaj #7
eben - avatarı
Ziyaretçi
ya ben bi istediğim 5 tane şartlı refleks istiyom çokmu
nicely - avatarı
nicely
VIP VIP Üye
11 Ekim 2013       Mesaj #8
nicely - avatarı
VIP VIP Üye
Alıntı
eben adlı kullanıcıdan alıntı

ya ben bi istediğim 5 tane şartlı refleks istiyom çokmu

Refleks : Vücuda yapılan ani ve güçlü etkilere karşı vücudun aynı şekilde tepki göstermesidir. İstemsiz olarak yapılır. Vücudu koruyucu özelliğe sahiptir. Kazanılma şekline göre 2 çeşidi bulunur.
• Doğuştan kazanılan (kalıtsal) refleks : Genlerle ilgili olup nesilden nesile aktarılır. Her insanda aynı şekilde bulunur.
– Doğan çocuğun emme hareketi
– İğne batan parmağın çekilmesi
– Gürültülü sesten ürkme
– Göz bebeğinin büyüyüp küçülmesi

• Sonradan kazanılan (şartlı) refleks : Doğumdan sonra deneyimlerle ve öğrenme sonucu kazanılır. Nesilden nesile aktarılmaz.
– Limon görünce ağzının sulanması
– Örgü örme, dans etme, yüzme davranışları
– Bisiklet ve araba sürme davranışları
Birbirimize tutundukça ;Bıçakların ucu kapanacak.. ~Smiley9TenderMsn Inlove
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Kasım 2013       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı