Arama

Mesleğimde başarılı olmak için ne yapmalıyım?

Güncelleme: 11 Kasım 2011 Gösterim: 3.580 Cevap: 3
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
11 Kasım 2011       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
merhabalar,ben 1 sene önce mezun olmus bir mühendisim.ama bu meslegi kabullenemeyişimden mi basarısızlık korkumdan mı bilmiyorum bir türlü işim de yeterli verimi alamıyorum ve konsantre olamıyorum.mesela bir işi bi konuyu bilmiyorum o konu üstünde cok fazla durmam arastrmam gerektiğini biliyorum ama sürekli erteliyorum ve o işe yoğunlaşamıyorum.Başarıyı elde etmem için ne yapmam gerektiğini biliyorum ama beynimi yonetemiyorum ve pasifliğe dogru yoneliyorum.ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim.iyi günler...
Sponsorlu Bağlantılar
proot - avatarı
proot
Ziyaretçi
11 Kasım 2011       Mesaj #2
proot - avatarı
Ziyaretçi
BAŞARININ SIRRINI AÇIKLAYAN AYET!

Sponsorlu Bağlantılar
Toz gibi yumurtadan çıkan minik bir yavrunun hayatına dikkatinizi çekeceğim. Altıgen bir kutunun içerisinde dünyanın en özel sütüyle sürekli beslenir. On binlerce kardeşiyle birlikte kendisine dadılık yapan işçiler yetişinceye kadar on bin kez doyurulur. Bu hızla altı günde ilk ağırlığının 1500 katına ulaşır.
Kutusundan çıkar çıkmaz, kimseden ders almadan ve boş beklemeden yuvasındaki atık maddeleri dışarıya taşır ve yuvayı yeni kardeşleri için temizler. Önce vücudunun salgıladığı mikrop öldürücü sıvıyı yuvaya sürer. Ardından da yeni doğan binlerce kardeşleriyle uyum içinde kanatlarını vantilatör gibi çırparak içerdeki kirli havayı dışarıdaki temiz havayla değiştirir.
Hayatı yeni başlamıştır ve son nefese değin durmayacak, yavaşlamayacaktır. Kovan içinde veya dışında, ilahi plan kendisine hangi görevi vermişse onu gerçekleştirmek üzere sürekli çalışır. İnsanlara bir kilo bal bırakabilmek için 40 bin kardeşiyle birlikte 6 milyon çiçeği dolaşır. Bir kilo bal uğrunda yüz bin km kanat çırpmayı, ya da dünyanın etrafında 7 defa dönmeyi göze alır.
Bal arısı çalışkanlığı sayesinde adını tarihe yazdırmış, insanların hayatında yer ve rol edinmiştir. İnsan da benzer biçimde İnşirah suresinin sonundaki ilahi emre tam uysa adı tarihe altın harflerle yazılır. Dertlerden kurtulur, huzur bulur. Başarının efendisi olur.
Başarımızı arttırmak ve hayatımızdaki değerleri yükseltmek istiyoruz. Bu yolda bize yol ve yordam sunacak eserler arıyoruz. Ancak son zamanlarda televizyonun ve internetin getirdiği eylemsiz, girişimsiz hayalcilikten sıyrılamıyoruz. Hele de anne babalarımız bizi koruyup besledikçe de cam fanus içerisinde hayatın çilelerinden mahrum büyüyoruz. Derken ergenlik çağı geçiyor ve ansızın yaşadığımızı, omuzlarımızda büyük bir sorumluluk bulunduğunu fark ediyoruz.
Önce kolay ve bedavadan yollar arıyoruz. Alın terinin değerini keşfedemeyenler piyangoyla, at yarışıyla hayata tutunabileceklerini sanıyorlar. Derken akıllı gibi görünerek başta türlü hayalciliklere kapılıyoruz. “Başarıyı hayal etmeyi başarının yeter şartı sayan” kitapların büyüsüyle bodruma çekilip hayal kurmakla hedeflerimize ulaşacağımızı sanıyoruz. Sihir gibi, hokus pokus yoluyla… Sonra da insanı yaratıcı yerine koyan sırlı, çekimli, kuantumlu formüllere inanıyor, yıllar içinde bir arpa boyu yol alamıyoruz. Biz böyle hayallerle oyalanırken hayat ayaklarımızın altından akıp gidiyor.
Küresel aktörlerin istediği budur. Kendi elitleri dışındaki toplulukları sürü yerine koyuyorlar. Sürüler düşünmemeli, sadece onlara hizmet için çalışmalı, dönen dolapları anlamamalı, boş hayallerle oyalanmalı. Sürüler sadece taklit etmeli, çılgınca tüketmeli, borç içerisinde kavranmalı, özgün bir sanata, ciddi bir beceriye sahip olanlarsa mutlaka kendi küresel değerlerine boyun eğenler arasından çıkmalı.
Küresel güçlerin pazarladığı her şey o güçlerin saflarını güçlendirmeye hizmet ediyor. Biz de başardığımızı kazandığımızı sanarak oyalanıyoruz ve yıllar sonra perdeler çekilince soyulduğumuzu anlıyoruz.
Bir sır arayana benim verebileceğim sır iki kanattır: Hikmetine uygun şekilde üretmek için çalış ve gerektiği gibi dua et. İste ve hakkıyla çırpın. Dua ve çalışma başarı güvercininin iki kanadıdır.
Hayatta yeterince başarılı olabilecek misiniz? İnsanların dünyasına muhteşem katkılar sunabilecek misiniz? İyi şeyler üretmek istemiyorsanız, yeşeren çekirdek olmak istemiyorsunuz demektir. Öyleyse ya ekildiğiniz toprakta, ya da sizi yiyen bir kuşun midesinde çürüyüp yok olursunuz. Değerinizi beslemek istiyorsanız yapacağınız bellidir:
-Hayatınızdaki tüm gereksiz meşguliyetleri çıkarıp atın.
-Başarının sadece alın terinden geçtiğini onaylayın. Alın terinizi katmadığınız başarının onurunu üstlenemeyeceğini kabul edin.
-Erken kalkın ki dünya erken kalkanların malıdır.
-Asla boş oturmayın. Ne televizyonun, ne bilgisayarın karşısında ne parkta, ne otobüste, ne kuyrukta… Hiçbir yerde bir dakika bile boş durmayın. Boş durmak, faydasız bir iş yapmaktır.
-Boş dakikalarınızda yapabileceğiniz faydalı işler, hobiler listesi oluşturun.
-Yapacak hiçbir iş bulamıyorsanız yürümek, gülümsemek, derin solumak, hatta salonu dağıtıp düzeltmek de bir iştir. Yapacak iş bulamamak imkânsızdır. Çevrede milyonlarca iş varken boş duran kimseyi suçlamasın.
-İlle de işi başkası vermek zorunda değil. Kendinize iş yapın. Siz de bir gün kendi işinize ücret ödeyebilir hale gelirsiniz.
-İşleriniz arasında saat başı 5-10 dakika kaslarınızı gevşetmek ve zihninizi boşaltmak için durun. Ancak en iyi dinlenmenin yolunun da farklı biçimde çalışmak olduğunu unutmamalısınız.
İnsanı çok çalışmak bir yorarsa, boş oturmak on yorar.
Çalışarak ilerleyeceksiniz ve attığınız her adım sizi yeni bir kapının önüne getirecek. Siz ilerledikçe yeni yollar açılacak. Çalışmaya alışmanızın sonunda,
-Akşamınıza gönül huzuru içerisinde uyumaya hazır ulaşacaksınız.
-O günkü iş ve üretim hâsılanız kalbinizi coşturacak.
-Yaşamanın, kendini gerçekleştirmenin evrende varlık, etki ve iz oluşturmanın değerini kavrayacaksınız.
-Sevilen meşguliyetlerle en ciddi hastalıkların bile iyileşebildiğini fark edeceksiniz.
-Vücudunuzdan toksinleri, zihninizden düşünce virüslerini atmış olacaksınız.
-Basit kafalarla ve dedikodularla kıvranan doyumsuz ve tatminsiz insanlarla aranızda uçurumlar oluşacak.
-Üretiminiz ve birikiminiz hızla artacak, başarınız geometrik katlanacak.
-Varlığınız insanlığa rahmet olacak ve vesilenizle çok sayıda insanın ıstırabı dinecek.
Edison’a başarısının sırrını sormuşlar da yüzde birini zekâyla, yüzde doksan dokuzunu çalışmayla ilişkilendirmiş. Çalışmaya köle olan başarıya sultan olur. İşte başarının sırrını açıklayan o ayet: “Bir işten boş kaldın mı hemen diğer işe giriş.” (Kur’an: İnşirah, 7-8)
Çalışmanın coşkusunu keşfetmek muhteşem bir ilahi lütuftur. Şükürsüz gönüller çalışmaktaki lezzetleri tadamıyorlar. Herkesin çalışmanın coşkusunu keşfetmesini dilerim.
Dr. Muhammed BOZDAĞ

SaKLI - avatarı
SaKLI
VIP VIP Üye
11 Kasım 2011       Mesaj #3
SaKLI - avatarı
VIP VIP Üye
Çoğu insanın işyerinde, çalışma konusunda sorunları vardır. Bu kimseler, sorunları doğuran sebepleri düzeltme gayreti içinde olmalı, işveren ve ustalar da bunlara anlayışlı davranarak, etkin ve doğru çalışma yöntemleri, uygulama tekniklerini gösterip öğretmelidir.

Başarılı olmak için, çalışmanın iki şekli vardır

1.
Akılcı çalışma
2. Bedensel çalışma

Akılcı çalışma sonucu, bilgiler edinir, kavrama yeteneğimizi geliştiririz.

Bedensel çalışma ile de beceriler kazanırız.

Meslek öğrenimindeki çalışmalar her iki türü de gerektirir. Çünkü, el sanatları hem akılcı olmayı hemde beceri ister.

Meslek öğreniminde, tertipli ve düzenli çalışmakta önemlidir. Bunun için, işyerinde ve çalışmanın temelinde iyi bir düzenleme olmalıdır. Ancak, böyle bir ortamda meslek öğrenecek kimse, iyi çalışma alışkanlıkları kazanır ve bu özelliklerini sürdürme imkânı bulur.

Çalışmamızın bir amacı olmalıdır. "Yapabileceğim kadarını yaparım" diyerek işten uzak durmak, isteksiz ve zevksiz çalışmak bizi geride bırakır, başarımızı engeller. Çalışmanın zor olacağını düşünen kimse, daha işin başında bilinçsiz olarak kendi başarısını engeller. İşlerinin yükü altında ezilenler işini becerememenin korkusu içinde yaşarlar. Bazen de işi küçük görmek, önemsememek duygusuna kapılırlar. Bu yanlışlıkları yapmamaya dikkat etmeli, akılcı olmalı, her gün yeni bir iş ve mesleki teknik bilgiler öğrenmeyi amaç edinmeliyiz.

Başarılı olma yolundaki çalışmalarımızı sürdürmek için basit olarak düşündüğümüz ve küçük diye önemsemediğimiz işleri, olanaklarımız elverdiği ölçüde iyi yapmak için çaba gösterip, yeteneğimizi sonuna kadar kullanmalıyız. Kusurlarımızı azaltmak ve her zaman yapabileceğimizin en iyisini yapmak için uğraşmalı, başarının ardından koşmalıyız

Çalışmalarınızda kendinize güven duymalısınız. Bunun için en yararlı etken, öğrenmekte olduğunuz işi tümüyle anlamakta olduğumuzun bilincine varmış olmamızdır. Sürekli olarak, bilgi ve beceri edinmenin, meslek öğrenmenin sevincini, zevkini ve mutluluğunu duymaya çalışalım. Bu duyguyu sık sık hatırlayarak kendimizi meslek öğrenme konusunda isteklendirelim. Bu duygu ve düşüncelerimiz bize cesaret verecek, daha ileri atılmamızda en büyük etken olacaktır.

Öğrendiğimiz işin ve mesleğin, kısa süreli amaçlarının dar çerçevesinde kalmayıp. "Mesleğimi öğrendim. Bu işi herkesten iyi biliyorum" gibi çok yanlış bir düşünceye kapılmayalım. Daha ileriyi görmeye ve olduğumuzdan daha mükemmel olmaya gayret edelim. Ülkemizde ve dünyada bizim mesleğimizde başarılı olmuş sanatkârları düşünelim. Kafamızı ve ruhumuzu besleyecek, mesleki bilgi ve beceri kazanmamızda bize rehberlik edecek yerli, yabancı kitap ve dergileri okuyalım. Geleceğimize geniş açıdan bakarak, ileriye dönük daima yenilikler arayışı içinde olmalıyız.
Mesleğimizde ustalık kazanmak ve gerçek bir sanatkar olabilmek için, amaç edindiğimiz sonucu aklımızda canlandırıp, yaptığımız çalışmaları, sonuca vardırmak için bir araç olarak düşünmeli ve çalışmalarımızı doğru yürüttüğümüze içten inanmalıyız.
..
özlem yılmaz - avatarı
özlem yılmaz
Ziyaretçi
11 Kasım 2011       Mesaj #4
özlem yılmaz - avatarı
Ziyaretçi
meslekte başarılı olabilmek için öncelikle düzenli herşeyi algılayabilen birisi olunmalıdır mesela ben oyuncuyum tabi oyunculuğunda zor yanları vardır zaten bende oyunculuğun zor yanlarını yapabildiğim için ve herşeye uyabildiğim için oyuncuyum algılamam iyi ağlama numarasında iyiyim örneğin unutulmaz dizisinde oynadım beni çok beğendiler

Benzer Konular

19 Nisan 2017 / BÜŞRA KAYA Cevaplanmış
16 Mayıs 2015 / İsmail Soru-Cevap
3 Ekim 2016 / Misafir Soru-Cevap
22 Aralık 2013 / het Soru-Cevap
7 Mart 2013 / kralzero123 Arşive Kaldırılan Konular