Arama

Türkiye Cumhuriyeti Uyuşmazlık Mahkemesi

Güncelleme: 16 Haziran 2010 Gösterim: 2.138 Cevap: 0
The Unique - avatarı
The Unique
Kayıtlı Üye
16 Haziran 2010       Mesaj #1
The Unique - avatarı
Kayıtlı Üye
Uyuşmazlık Mahkemesi

Sponsorlu Bağlantılar
Vikipedi, özgür ansiklopediUyuşmazlık Mahkemesi
  • Kuruluş Tarihi 9 Temmuz 1945
  • Tür Yargı
  • Genel merkez Ankara
  • Başkan Ahmet Akyalçın
  • Bütçe 423 milyon TL

Uyuşmazlık Mahkemesi, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nda düzenlenen yüksek mahkemelerin altıncısıdır. Mahkeme, 9 Temmuz 1945 tarihinde kabul olunan 4788 sayılı Uyuşmazlık Mahkemesi Kurulması Hakkında Kanun (mülga) ile kurularak görevine başladı. Kuruluş ve işleyişi 12 Haziran 1979 tarihinde kabul olunan 2247 sayılı Uyuşmazlık Mahkemesinin Kuruluş ve İşleyişi Hakkında Kanun ile yeniden düzenlendi. Mahkemenin temel görevi, adli, idari ve askeri yargı organları arasındaki görev ve hüküm uyuşmazlıklarını kesin olarak çözümlemektir.
Yapısı

Uyuşmazlık Mahkemesi, bir başkan ile 12 asıl, 12 de yedek üyeden oluşur. Uyuşmazlık Mahkemesi başkanı, Anayasa Mahkemesi'nce kendi asıl ve yedek üyeleri arasından seçilir.
Uyuşmazlık mahkemesi, hukuk ve ceza bölümlerine ayrılır. Hukuk uyuşmazlıkları hukuk bölümünde, ceza uyuşmazlıkları ceza bölümünde karara bağlanır. Her bölüm bir başkan ile 6 asıl üyeden kurulur.
Görevleri
UYUŞMAZLIK MAHKEMESİNİN
GÖREVLERİ:
- Adli, idari ve askeri yargı arasındaki yetki uyuşmazlıklarına bakar.

  • Adli, idari veya askeri yargı organlarından en az ikisinin açılan herhangi bir davada kendilerini görevli saymaları neticesinde ortaya çıkan olumlu görev uyuşmazlıklarını kesin olarak karara bağlamak.
  • Adli, idari veya askeri yargı organlarında açılan herhangi bir davada yargı organlarının tamamının kendilerini görevsiz saymaları sonucu ortaya çıkan olumsuz görev uyuşmazlıklarını kesin olarak karara bağlamak.
  • Adli, idari veya askeri yargı organlarınnın aynı konudaki esasa ilişkin kararları arasındaki hüküm uyuşmazlıklarını kesin olarak karara bağlamak.
Uyuşmazlık Mahkemesi kararları kesindir. İlke kararları ile Başbakan'ın uygun göreceği kararların bölümleri Resmi Gazete'de yayınlanır.


Kaynakça

  1. ^ Uyuşmazlık Mahkemesinin Kuruluş ve İşleyişi Hakkında Kanun, (Mahkemenin kuruluşu) Madde 2

Bir bildiğim varsa hiç bir şey bilmediğimdir. (:

Benzer Konular

16 Kasım 2014 / iroş Soru-Cevap
17 Mayıs 2017 / ThinkerBeLL Tarih
17 Ağustos 2016 / The Unique Sosyoloji
29 Ekim 2007 / Pollyanna Türkiye Cumhuriyeti